Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Sait Vs. Blog? Gratuite.

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014
Nu vrei sa-ti dau eu un domeniu gratis?

Si asa sta degeaba

#20
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View PostXFR, on 08 aprilie 2014 - 11:40, said:

Nu vrei sa-ti dau eu un domeniu gratis?

Si asa sta degeaba
Dapoi ce sa fac bre cu el?
Ii sukar ca nume? place la fete? Eu cu blogul asta is pe sistemul MOCA, acuma cu domeniu ar insemna sa trebuiasca pus pe un server, money, alte astea.

#21
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014
Este complet bre.
Trebuie doar sa te apuci sa postezi pe el.

#22
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Da un PM sa ma uit despre ce este vorba, am invatat la istorie sa ma feresc de lucrurile gratuite!


Intre timp ramane valabila intrebarea: Cum fac back-up la blog?
Acuma merg sa ma bag la Evil Dead 3

#23
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View PostMos-Nicolae, on 08 aprilie 2014 - 11:50, said:

Eu cu blogul asta is pe sistemul MOCA, acuma cu domeniu ar insemna sa trebuiasca pus pe un server, money, alte astea.
Nu neaparat, daca iei un domeniu ieftin (gasesti domenii .com, net, org, info, etc...incepand de la 1-2 $/an) il poti "lega" de blogger care este oferit gratis de Google.
Asta e cea mai avantajoasa alternativa si ai astfel un blog decent cu costuri minime. Daca vrei neaparat wordpress cu costuri 0 poti sa folosesti hostinger.ro - iti ofera gazduire gratuita fara reclame.
Cat despre backup, la blogger ai optiunea asta in panoul propriu, pentru wordpress sunt mai multe optiuni: backup din CPanel-ul hostului, poti sa salvezi prin FTP baza de date sau sa folosesti un plugin.

#24
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Ce inseamna lega?
Cum are softpedia?
www.softpedia.ro duce tot pe www.softpedia.com ?
O sa urmaresc hostinger.ro - Acuma ce aud si eu de adresa asta.
Deci pentru back-up trebuie sa caut in contul google blogger.

#25
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Daca iti faci un blog pe blogger o sa ai adresa de genul numesite.blogspot.com insa ti se ofera posibilitatea de a adauga un domeniu propriu si apoi vei avea blogul sub forma numesite.com.
La hosting gratuit primesti un subdomeniu de-al lor (la hostinger au parca eys.es sau ceva de genul).

#26
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View PostMocebon, on 08 aprilie 2014 - 19:00, said:

Daca iti faci un blog pe blogger o sa ai adresa de genul numesite.blogspot.com insa ti se ofera posibilitatea de a adauga un domeniu propriu si apoi vei avea blogul sub forma numesite.com.
La hosting gratuit primesti un subdomeniu de-al lor (la hostinger au parca eys.es sau ceva de genul).
dap: asa am eu: adresa.blogspot.com
Deci imi zici ca am domeniu gratuit de la blogger si ca pot sa primesc hosting gratuit pe hostinger.
Faina informatie.

#27
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View PostMos-Nicolae, on 08 aprilie 2014 - 19:10, said:

Deci imi zici ca am domeniu gratuit de la blogger si ca pot sa primesc hosting gratuit pe hostinger.
La blogger (ca si la hostinger sau altii care ofera gazduire gratuita) partea de hosting e importanta, domeniul ala al lor nu te ajuta cu nimic.
Domeniile "pe bani" de tip .com, net, ro, etc... te fac mai vizibil pe net, dar daca vrei sa faci un blog doar pentru cunoscuti si prieteni nu ai nevoie de ele.

Edited by Mocebon, 08 April 2014 - 19:17.


#28
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Te inteleg perfect la partea cu "vizibil" - Sunt o suma de bloguri aether blogspot: Dar dupa cateva zile si cu ceva taguri adaugate - Incep sa apar si eu pe acolo, acuma nici nu prea am continut pe pagina.
Maine o sa dau o privire prin setarile blogger si pe hostinger - Oricum am anumite zile in care scriu pe blog, nu are rost sa scriu zilnic daca nu am inspiratie.
Ideea mea a fost sa fac un grup apropriat de persoane care sa se invarta in jurul blogului, sa sustina blogul si sa faca parte din comunitate.
Preventiv: Ma refer la sustinere morala, continut si tehnic, sa se implice cat mai multe persoane si sa se faca un proiect dragut.
Momentan astept sa fie Logo gata si la urma o sa incep sa "deranjez" ceva persoane sa intru eu in lumea lor - ei in lumea mea.

Edited by Mos-Nicolae, 08 April 2014 - 20:19.


#29
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Intrebarea cum fac back-up la blogspot ramane valabila.

#30
MikeD

MikeD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 04.09.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2A2NATnKhss?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Multumesc frumos, nu stiu de ce imi imaginam ca o sa ocupe mult mai mult spatiu pe hard, am blogul la inceput... dar doar 345kb? M-am uitat prin documentul ala si toate lucrurile par sa fie la locul lor(zic la partea de scris): Pozele probabil trebuie pastrate de mine in alt folder?
Sunt un batran pe blog.

#32
MikeD

MikeD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 04.09.2013
Din ce am văzut în videoclip, se păstrează și pozele. Habar n-am cum fac asta cu un spațiu atât de mic, nu am folosit niciodată BlogSpot, dar bănuiesc că poza este păstrată la ei, pe host, iar tu, în backup, ai o legătură către acea poză.

#33
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
În paralel cu blogspot se creează automat un cont pe picasaweb unde sînt stocate pozele ce apar în blog. Spațiul de depozitare e limitat dar la depășire se oferă să-ți mai vîndă :)

#34
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View PostMikeD, on 20 aprilie 2014 - 13:06, said:

Din ce am văzut în videoclip, se păstrează și pozele. Habar n-am cum fac asta cu un spațiu atât de mic, nu am folosit niciodată BlogSpot, dar bănuiesc că poza este păstrată la ei, pe host, iar tu, în backup, ai o legătură către acea poză.
O sa salvez undeva pozele deja decupate pentru blog, o sa incerc ca lunar sa fac o arhiva cu pozele, sau un fel de copy past in open office.

View Postgepres, on 20 aprilie 2014 - 13:58, said:

În paralel cu blogspot se creează automat un cont pe picasaweb unde sînt stocate pozele ce apar în blog. Spațiul de depozitare e limitat dar la depășire se oferă să-ți mai vîndă Posted Image

Si cand depasesc? Trebuie sa sterg poze de pe blog? Hm... nu suna prea placut.

#35
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005

View PostMos-Nicolae, on 20 aprilie 2014 - 21:22, said:

O sa salvez undeva pozele deja decupate pentru blog, o sa incerc ca lunar sa fac o arhiva cu pozele, sau un fel de copy past in open office.


Si cand depasesc? Trebuie sa sterg poze de pe blog? Hm... nu suna prea placut.
Spatiul disponibil este de 5 GB dar nu intră la calcul pozele cu mai puțin de 800 de pixeli pe latura mare deci practic poți încărca un număr nelimitat de poze de, să zicem, 799X600
Dacă totuși depășești limita trebuie să ștergi pozele direct din picasaweb nu doar din blog. Pozele postate și apoi șterse/înlocuite doar în blog rămîn în picasaweb ocupînd inutil spațiul.

#36
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
5Gb? Hai ca nu ajung eu prea repede la 5Gb, pana la 5Gb caut alte variante de urcat pozele pe blog.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate