Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Achizitionare accesorii bicicleta si cateva sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#109
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
Eu am o bicicletă "Atala", din Italia.
O am de 14 ani.
Am vrut să schimb cîte ceva la ea că sau cam uzat lanțul și pinioanele, dar nu se potrivesc cele din România.
Era echipată cu Shimano.
Ca să-i  schimb "foaia ", a trebuit să inlocuiesc și pinioanele cu lanțul.
Ca să schimb pinioanele a trebuit să iau jenți noi, căci butucul vechi avea altă construcție.
Dar astea noi sau uzat într-un an cît celelalte in 10.
Ați descoperit pe net niște magazine care vînd produse "de firmă" ?
Și astea noi sînt tot Shimano, dar sînt chinezării ! Cred că s-a spart cămașa in butuc, ori vreo bilă ca îmi crănțăne roata pe spate. Butucurile vechi erau din aluminiu, (la fel și pedalele). Și aș vrea să le pun înapoi.
Șa mi-am pus una cu gel. E super !
Cauciucuri de care folosiți, că m-au disperat astea de pe piață ! 6 luni - un an. Ultimul cauciuc, apucam de crampon și-l jupuiam cum desfaci coaja de pe portocală. Schimbat anul trecut !
Mai am o bicicletă luată în 2000 de la Metro. Are cauciucurile ei originale "Debica ". (I-am luat-o soției atunci. )
La revedere !


#110
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View PostLordRevan, on 26 iunie 2014 - 08:06, said:


Nu m-ai inteles.
urmatoarea revizie.
Următoare revizie ?
Te doare capul ?  La ce-ți  trebuie?
Oricum odometrul îl  vei reseta in fiecare lună, din diferite motive.
Vezi ... scoate-i bateria și bag-o din nou.
Ai 2 tipuri de setări "Avansat" și ... "Basic "(nu mai tin minte) .
Alegi Avansat.
Setezi din nou diametrul roți, greutatea ta ... etc și ai acolo și revizia !
Cum vezi ...  El are o numărătoare inversă ... De la 5000 de km înapoi. Și-ți arată cîți km ai parcurs anul acesta. Dar uită de asta ! Nu vei apuca tu să vezi 0 km. Dacă te prinde de 2 ori ploaia pe drum, sau o scoți  de la umbră și mergi prin soare ... adio "odometrul "!
La anul iți ei altul și mai ai încă 100 de km de parcurs :)  .
Ce mi-a plăcut la el, arată temperatura și are lumină de noapte !
Pa !

Prietene, revizia o faci tu cînd vrei !
In fiecare iarnă , sau cînd vrea "mușchii tăi ", nu ai treabă cu odometrul.  Nu ești programat la service !
Părerea mea !!!

#111
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007

View Postmcjohn, on 26 iunie 2014 - 09:04, said:

Următoare revizie ?
Te doare capul ?  La ce-ți  trebuie?
Oricum odometrul îl  vei reseta in fiecare lună, din diferite motive.
Vezi ... scoate-i bateria și bag-o din nou.
Ai 2 tipuri de setări "Avansat" și ... "Basic "(nu mai tin minte) .
Alegi Avansat.
Setezi din nou diametrul roți, greutatea ta ... etc și ai acolo și revizia !
Cum vezi ...  El are o numărătoare inversă ... De la 5000 de km înapoi. Și-ți arată cîți km ai parcurs anul acesta. Dar uită de asta ! Nu vei apuca tu să vezi 0 km. Dacă te prinde de 2 ori ploaia pe drum, sau o scoți  de la umbră și mergi prin soare ... adio "odometrul "!
La anul iți ei altul și mai ai încă 100 de km de parcurs Posted Image  .
Ce mi-a plăcut la el, arată temperatura și are lumină de noapte !
Pa !

Prietene, revizia o faci tu cînd vrei !
In fiecare iarnă , sau cînd vrea "mușchii tăi ", nu ai treabă cu odometrul.  Nu ești programat la service !
Părerea mea !!!

Vreau sa vad de curiozitate cat am parcurs de la respectiva revizie.
Sunt multumit de el si nu l-am resetat deloc pana acum (doar prima data pentru ca nu il setasem cum trebuie).
Nu stiu ce numaratoare inversa are el deoarce imi arata distanta totala parcursa pana in momentul respectiv.
Cum faci sa ai lumina de noapte?
Apropo, am mers si prin ploaie si prin soare cu ecranul spart si nu am avut probleme cu el. :D

View Postmcjohn, on 26 iunie 2014 - 08:37, said:

Cauciucuri de care folosiți, că m-au disperat astea de pe piață ! 6 luni - un an. Ultimul cauciuc, apucam de crampon și-l jupuiam cum desfaci coaja de pe portocală. Schimbat anul trecut !

Numai vorbe bune am auzit despre cauciucurile Kenda care au o durata de viata indelungata, uzandu-se greu: http://bicishop.ro/C...i-bicicleta-62/
Magazinul in sine nu stiu cum este; ideea era sa vezi produsul si pretul.

#112
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View PostLordRevan, on 27 iunie 2014 - 06:54, said:


Vreau sa vad de curiozitate cat am parcurs de la respectiva revizie.
Sunt multumit de el si nu l-am resetat ...
Cum faci sa ai lumina de noapte?

Numai vorbe bune am auzit despre cauciucurile Kenda care au o durata de viata indelungata, uzandu-se grei

Poate nu vorbim despre același model. Dacă pe latura de jos ai 3 butoane, ... pe butonul de pe mijloc ai lumina. (Dar o vei vedea doar in intuneric) .
Kenda - am citit și eu pe forumuri ...
Este cea mai slabă categorie de cauciucuri. (Cele la 40-50 lei buc) . In clasa premium sînt cele peste 100 lei. Cînd am luat bicicleta avea cauciucuri Michelin . Le-am schimbat eu după 3 ani că se cam tocise crampoanele. Am cautat eu pe net ceva "mai de firmă " dar nu am găsit. Acum (în primăvară) am pus "Duro " parcă Thailandeze.
Acestea sînt ..." Anvelopa 26'' DURO
http://piese-accesor...e Duro/AV 11014
(from Easy Browser) ", doar că eu l-am luat ci 20 lei/buc. (Duro Raider) . Cele chinezești nu trec peste un an. Nu am probat nici un Kenda însă.

Rectificare
le-am luat cu 20 lei/bucata.

#113
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,062
  • Înscris: 06.09.2008
Duro sunt excelente, am avut pe mtb si m-au tinut pana am vandut bicicleta.
Personal nu cred in categorii de cauciucuri, adica sigur gasesti cauciucuri scumpe si proaste ;)

#114
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Scwalbe Marathon sunt laudate pentru viata indelungata si rezistenta.

#115
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,062
  • Înscris: 06.09.2008
la 150lei bucata ma astept sa tina 30 de ani.... :)

Edited by sirgoofy, 27 June 2014 - 10:06.


#116
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
As a general guide, you can expect a tire mileage of 2000 to 5000 km from Schwalbe standard tires.
The tires of the Marathon family usually last between 6000 and 12000 km. With the light Marathon Racer and Marathon Supreme, the performance is a little lower (approx. 5000 to 9000 km). The Marathon Plus is outstanding with its extremely high mileage of approx. 8000 to 15000 km.
No useful mileage data is possible for MTB tires because the influence of riding style is too dominant.
Our racing bike tires Durano and Ultremo last from 3000 to 7000 km.
Deci nu tin chiar 30 de ani(doar daca ai merge cateva sute de km pe an) insa conteaza si cat de usor sau in cazul lor, cat de greu, fac pana. Am inteles ca se poate merge si cateva mii de km fara sa fii nevoit sa-ti peticesti camera. Pentru siguranta asta as plati 80 de euro odata la 5 ani.

#117
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Am vazut cateva anvelope de la Scwalbe pe Playbike si preturile incep de la 200 ron. Pfaii de mine!

@mcjohn: eu am modelul de culoare gri de la Crivit care a fost la promotie cu vreo 2 luni in urma la Lidl. In partea de jos are trei butoane, ce-i drept, cu unul dintre ele deasupra celorlalte doua, dar nu am apsaat niciodata pe ele pe timp de noapte

#118
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View PostLordRevan, on 27 iunie 2014 - 14:02, said:

200 ron. Pfaii de mine!



@mcjohn: eu am modelul de culoare gri de la Crivit care a fost la promotie cu vreo 2 luni in urma la Lidl. In partea de jos are trei butoane, ce-i drept, cu unul dintre ele deasupra celorlalte doua, dar nu am apsaat niciodata pe ele pe timp de noapte
ξบ ℓ-α๓ ƒ๑ℓ๑รïт cîteva luni acum un an, un an și ceva. Nu mai rețin, dar parcă nu m-a ținut 4 anotimpuri.
Prin Lidl intru o dată pe an. Pe acela l-am luat ptr ca l-am văzut într-un pliant.
Dacă nu mă înșel eu, odometrul m-i s-a stricat iarna.  Bicicleta o țin afară, iar dimineața, il puneam pe cel mic pe șa și plecam la grădiniță.
Cînd dădea de soare, dispărea display-ul . După vreo 10 min își revenea (bătea soarele în el pe drum și se aburea ecranul pe interior) .
Asta e ! 20 lei. M-a ținut cit un cauciuc .

Cauciuc

Dacă dau 20 lei/an și iau un cauciuc nou, sau dau 150 lei pe unul care mă ține 5 ani ... care-i șmecheria !
Dacă astea de la Duro sînt așa bune, merg și mai iau o pereche și cu 40 lei, apoi 6 ani nu mă doare capul .
Am luat cu ceva timp in urmă Vee  Ruber. Cel de  pe spate l-am schimbat după 6 luni, cel de pe față încă mai merg cu el. Cred că are 2 ani.
La revedere !

#119
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,062
  • Înscris: 06.09.2008
Depinde mult si cum mergi, daca blochezi roata des iti dai seama ca le uzezi rapid ;)

#120
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View PostPhaseZ, on 27 iunie 2014 - 11:06, said:

.
Deci nu tin chiar 30 de ani(doar daca ai merge cateva sute de km pe an) insa conteaza si cat de usor sau in cazul lor, cat de greu, fac pana. Am inteles ca se poate merge si cateva mii de km fara sa fii nevoit sa-ti peticesti camera. Pentru siguranta asta as plati 80 de euro odata la 5 ani.
" Ca un ghid general , vă puteți aștepta la un kilometraj de anvelope de la 2000 la 5000 km de la anvelopele standard Schwalbe .Pneurile de familie Marathon durează , de obicei, între 6000 și 12000 km .Cu lumina Marathon Racer și Marathon Supreme , performanța este un pic mai mică ( aprox.5000 la 9000 km).Marathon Plus este remarcabil cu kilometrajele  sale extrem de mari de aprox .8000 la 15000 km.Nu există date kilometraj util este posibil pentru anvelope MTB din cauza influenței de stilul de conducere este prea dominant . Anvelopele noastre pentru biciclete de curse Durano și Ultremo ultimul 3000 la 7000 km"

Ce-o fi așa greu?

PS! Mulțumiri ptr ghid !

#121
Danielms

Danielms

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 10.02.2013
Salutare,
Ma intereseaza si pe mine o borseta (geanta) pentru ghidon, am un Rockrider 5.2 si langa pipa, ghidonul este destul de gros.
Am vazut ceva modele pe Veloteca, dar nu arata sistemul de prindere si nu imi dau seama daca le pot prinde pe ghidon. Ce imi place mult de tot este http://www.veloteca....a-pentru-ghidon, Borseta Merida V2 pentru ghidon. Am vazut si alte modele V1, V3, V4 dar la V2 am ramas cu gandul.
Daca aveti voi o sugestie sau aveti aceasta borseta puteti pune cateva poze cu sistemul de prindere. Nu sunt din Bucuresti si cei de la magazin mi-au cerut sa vin cu bicicleta la ei....

#122
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007

View PostDanielms, on 14 iulie 2014 - 12:57, said:

Salutare,
Ma intereseaza si pe mine o borseta (geanta) pentru ghidon, am un Rockrider 5.2 si langa pipa, ghidonul este destul de gros.
Am vazut ceva modele pe Veloteca, dar nu arata sistemul de prindere si nu imi dau seama daca le pot prinde pe ghidon. Ce imi place mult de tot este http://www.veloteca....a-pentru-ghidon, Borseta Merida V2 pentru ghidon. Am vazut si alte modele V1, V3, V4 dar la V2 am ramas cu gandul.
Daca aveti voi o sugestie sau aveti aceasta borseta puteti pune cateva poze cu sistemul de prindere. Nu sunt din Bucuresti si cei de la magazin mi-au cerut sa vin cu bicicleta la ei....

Am gasit acest model care exemplifica modalitatea de prindere pe cadru: http://www.playbike....?id_produs=7921

Lunea viitoare, 28.07, Lidl baga din nou accesorii pentru bicicleta: http://www.lidl.ro/c...-513.htm?id=463
Sunt curios in privinta acelei genti pentru telefonul mobil.
Daca voi avea fonduri, mi-as cumpara si niste pantaloni si bluze.

#123
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View PostLordRevan, on 21 iulie 2014 - 13:52, said:


Daca voi avea fonduri, mi-as cumpara si niste pantaloni si bluze.
:lol:

#124
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007

View Postmcjohn, on 21 iulie 2014 - 14:38, said:

Posted Image

Why so funny? :D

#125
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postsirgoofy, on 27 iunie 2014 - 15:17, said:

Depinde mult si cum mergi, daca blochezi roata des iti dai seama ca le uzezi rapid ;)
Nu-mi aduc aminte să fi scârțâit vreodată roțile la mine.
Doar dacă mi-a ieșit ceva în față inopinat sau am văzut prea tîrziu o groapă. În rest eu încetinesc, nu frînez. Deci nu bruschez comenzile. Totuși se rup destul de des cablurile!
Toate ... frână și schimbătoare ! De obicei le sare cositorul din capăt.

#126
Danielms

Danielms

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 10.02.2013

View PostLordRevan, on 21 iulie 2014 - 13:52, said:


Am gasit acest model care exemplifica modalitatea de prindere pe cadru: http://www.playbike....?id_produs=7921

Lunea viitoare, 28.07, Lidl baga din nou accesorii pentru bicicleta: http://www.lidl.ro/c...-513.htm?id=463
Sunt curios in privinta acelei genti pentru telefonul mobil.
Daca voi avea fonduri, mi-as cumpara si niste pantaloni si bluze.

Da, am vazut geanta intr-un magazin din Timisoara, sistemul de prindere este ok, chiar se potriveste, dar geanta nu este ce imi doresc.
Legat de Lidl si eu astept sa vad accesoriile pentru biciclete, produsele sunt bune si tentante.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate