Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

Achizitionare accesorii bicicleta si cateva sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#73
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Cred ca ai vrut sa spui mai ieftin la Lidl... 20 de lei impartit la 36 de bucati ies la 50 de bani. Sunt mai ieftine la Bikexpert doar daca iei mai putin de 10, adica 5 per roata. Dar din experienta iti recomand sa pui minim-minimorum vreo 8-10 pe fiecare roata ca sa aiba vreun rost, preferabil dublu. Oricum ele sunt gandite ca sa pui cate una pe fiecare spita, de aia vin in multipli de 36.

Edited by wirespot, 12 May 2014 - 20:47.


#74
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Aha, la bikexpert pretul era pe bucata.
Sa inteleg ca o roata are 36 de spite? Ar fi cam logic sa fie asa.
Cred ca voi luat un set pentru fiecare roata in parte.

Intreb in acest topic pentru a nu mai deschide altul, plus ca nu stiu exact in sectiune ar trebui deschis: daca merg cu bicicleta pe carosabil si doresc sa virez la stanga, cum ar trebui sa procedez: ma incadrez pe ultima banda si virez prin ocolirea centrului imaginar al intersectiei sau ma bag pe trotuar si traversez pe la trecerea de pietoni, cea in continuarea drumului de pe care veneam, iar apoi pe cea peropendiculara pe drumul meu initial (adica traversez doua treceri de pietoni)?

Edited by LordRevan, 13 May 2014 - 07:26.


#75
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Depinde de intersectie si trafic. Principala problema de fapt e cum ajungi pe ultima banda, pentru ca schimbarea de banda la noi se face pe principiul "umarului impins". Daca acumularea se face moderat si constant cu viteza redusa ai mai multe sanse sa te incadrezi. Conteaza mult si cum e organizata intersectia, daca benzile sunt bine gandite si traficul se incadreaza si curge clar. Daca e din aia unde se formeaza confuzie si noduri de masini constant nu m-as baga.

Apropo, pentru trafic oglinda retrovizoare e sfanta, nici nu gandi sa te bagi daca nu ai. Exista modele care monteaza foarte simplu cam pe orice ghidon, in capat in loc de dop.

#76
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008

 LordRevan, on 13 mai 2014 - 07:23, said:

Sa inteleg ca o roata are 36 de spite? Ar fi cam logic sa fie asa.
Cred ca voi luat un set pentru fiecare roata in parte.
Majoritatea bicicletelor au 36-32 spite/roata, sunt si roti cu spite mai putine, de obicei cele mai scumpe, pt a salva greutate
Nu mai da atatia bani degeaba, pui o spita da una nu, nu trebuie sa-ti faci bicicleta OZN !! Posted Image

#77
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Ideea e să fii cât mai vizibil...

Fă un test după ce le iei. Mergi undeva într-un loc deschis (parcare liberă) noaptea, cu o lanternă puternică sau cu o maşină cu farurile aprinse, roagă pe cineva să filmeze din spatele lanternei sau din maşină şi treci cu bicicleta prin faţa luminii, întâi aproape apoi din ce în ce mai departe. Pune întâi pe fiecare spiţă, apoi pe fiecare a doua spiţă, apoi pune doar pe a treia sau a patra. Şi o să vezi diferenţa.

#78
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Am facut-o un pic lata aseara.
Nu am apreciat cum trebuie o curba si am cazut, nu foarte rau.
Problema este ca la mana stanga ma dor podul palmei cam la orice miscare si cotul, destul de rau. Pumnul nu pot sa-l strang foarte puternic. Durerea o simt cand misc antebratul din cot. Stiti ceva exercitii pe care as putea sa le fac sau vreun medicament pe care sa-l iau?
Cel mai rau imi pare ca mi-am stricat claxonul primit cadou si stopul pe spate luat din Obor care era demential. Slava Domnului ca a scapat doar cu ecranul spart ciclo-computerul!

Cred ca voi lua un set de bete reflectorizante si o sa incerc sa ma descurc cu ele.
Oglinda sa pun doar pe partea stanga? Pana acum m-am obisnuit sa merg in trafic fara oglinda si n-am avut nici un incident.

#79
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.11.2005
Exercitii nu se fac in momentul asta. Acum este recomandat sa nu faci nimic cu mana, sa pui ghiata la locul dureros (punga de gheta o infasori intr-un prosop si o tii cat este suportabil pe piele), ca medicamente poti folosi unguent cu Diclofenac sau produse care au in compozitie Diclofenac. Te ungi de 2 ori pe zi (doar uns, nu masat sau "tras"). Daca se umfla mana o tii ridicata deasupra nivelului inimii pana se desumfla (eu personal o tin cat de sus pot in cazuri de-astea). De la farmacie poti sa-ti iei pastile antiinflamatorii si antidurere. Daca bunul tau simt iti zice ca ti-ai rupt vre-un oscior mergi la o camera de garda Ortopedeie pt. o radiografie si o imobilizare gipsata. Vezi ca pe langa timpul pierdut pe acolo s-ar putea sa cheme si politia daca ai cazut pe un drum public si a nai fost implicat  si altcineva in accident.

#80
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

 LordRevan, on 14 mai 2014 - 08:26, said:

Oglinda sa pun doar pe partea stanga? Pana acum m-am obisnuit sa merg in trafic fara oglinda si n-am avut nici un incident.

Cel puţin pe partea stângă, aia ajută cel mai mult. Pune o oglindă parabolică decentă şi după aceea o să te întrebi cum ai trăit fără ea. :)

O recomand pe asta. Este bombată şi are unghi vizual foarte mare, este foarte clară şi se vede bine, e ajustabilă, se montează în capătul ghidonului în loc de dop. Şi e rezistentă, am dat şi eu cu ea de pământ şi mi-a şters-o şi un meseriaş cu oglinda de la maşină – dacă sare sau se dezmembrează se montează la loc şi e ca nouă, inclusiv oglinda (se presează la loc în contur şi gata).

#81
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008
heh, acum multi ani am cazut destul de tare, m-a durut incheietura 1 saptamana Posted Image
Vezi ce se intampla cand cumperi toate prostiile accesoriile ?
Le spargi :D

imo oglinda e buna daca mergi "normal", daca esti mai grabit mai bine intorci capul, estimezi distanta mai corect (e o diferenta intre 3 si 5m)
Plus ca daca intorci capul te vede si soferul din spate...devine (mai) constient de tine.

Poate ma insel, n-am mers cu oglinda vreodata fiindca imi pare pt batrani (no offense wirespot Posted Image )
Conteaza foarte mult cum mergi, pe unde, cum e traficul...

Edited by sirgoofy, 14 May 2014 - 14:40.


#82
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
E extrem de util să vezi tot ce-i în spatele tău fără să mai întorci capul, încearcă şi n-o să-ţi pară rău. Dar caută neapărat oglindă parabolică, cele plate au câmp vizual prea mic.

#83
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Poate ca o sa-mi iau, dar sa vad sa am unde s-o pun pe ghidon.

Acel set de unelte care de astazi este in oferta de la Lidl, este cumva un stand pentru lucrat la bicicleta?

#84
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Echipamentul slab, marimi mai mari fata de eticheta, daca porti M sunt mari. Am luat un curatator de lant. Castile par de jucarie si culorile ciudate rau, nu e ca pe cutii.

#85
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Ce au patit astia de la Lidl? In magazin nici vorba de setul de unelte. Un angajat mi-a spus ca ar fi posibil sa-l aduca maine, altul nici nu a auzit de asa ceva. Acest produs mi-l doream cel mai mult.
Curatitorul de lant este ingenios ca design si sper sa-si faca treaba.

#86
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
La noi cred ca era 1/2 de metru cub, ca marime cat un briceag mai mare.
Am dat o tura si dupa amiaza sa le vad la rece si tot nu m-au impresionat.

Edited by danghetau, 15 May 2014 - 18:36.


#87
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008
Tot spun sa nu dati banii si eu ce fac ?
Arunc bani in bicicleta ca prostu...ieri 59lei..azi mai dau 23 Posted Image
Tin o evidenta a cheltuielilor dar cred ca ma opresc ca devine enervant Posted Image

@Dan: ne zici cum merge everlastul ?

#88
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Pe ce dai astazi 23 ron? :D. Sunt tot felul de tampenii pe care sufletul nu te lasa sa nu le cumperi si mai tarziu se dovedesc a fi utile
Cu cheltuielile pe accesorii cred ca am ajuns pe la 300 ron in mai putin de doua luni.
Ma intreb daca voi reusi ca valoarea accesoriilor cumparate sa depaseasca pretul de achizitie al bicicletei ;).

#89
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008
Vreau sa iau pompa de picior de 20lei de la lidl + alte cateva piese mici...
A luat cineva pompa de picior de la lidl sa spuna cum e ?

#90
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Eu mi-am luat ochelari de la lidl. Is ok desi se simte lipsa de calitate. Avem nevoie ca de cand cu ploaia asta abia puteam tine ochii deschisi.
Pompa mi se pare o chinezarie. Nu as da bani pe ea. Eu am o pompa de mana.
Curatatorul de lant l-am vazut, dar nu ii vad utilitatea... Nu e ca si cand am mere toata ziua prin noroi/nisip.

Edited by tatarduka, 16 May 2014 - 13:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate