Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Ce putem face cu legumele din gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
497 replies to this topic

#433
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
De cand tot zic sa fac si eu dracovenia si n`am apucat. Parintele face numa` chestii bune pe partea de iuteli. Ca`n rest... Posted Image

#434
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Considera ca nu sughiti degeaba :D

#435
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Ardei iute de care zici cu fructul mare si usor aplatizat am in gradina. Sunt foarte productivi. Cred ca-mi ajung ardeii dintr-o singura tufa sa fierb si eu o otrava Posted Image
Spun mutumesc din timp pentru cateva seminte de Pepper lantern. Am avut si anul trecut cateva seminte dar le-am semanat tarziu si nu au ajuns fructele la maturitate. Stiu ardeiul cum este, l-am avut in primii ani, dar am pierdut samanta.

Edited by laum, 19 September 2016 - 15:16.


#436
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Are și o denumire grasul asta aplatizat sau țineți doar pentru voi?

#437
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e gras nene, e un iute....si la cum e de gros in carne, uniform, etc...am banuit ca e un hibrid mai rasarit...poate la fel de bine sa fie si soi mai ieftin, am avut diverse tipuri de cayenne superproductive samd....dar asta nu e cayenne e ceva similar....

Nu conteaza, iute sa fie...cantitatea totala conteaza iar raportul dintre capia si iute tine de gusturile fiecaruia.
maine trec pe la pucheni si ii intreb pe aia ce rahat de ardei au, daca or sti ca de regula habar nu au...


http://www.semplus.r...te-SLADKI-RIBKI

Cam in genul asta arata, intre astia si cayenne....12-15 cm lungime, etc...

#438
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View PostHapygarden, on 19 septembrie 2016 - 16:32, said:

Are și o denumire grasul asta aplatizat sau țineți doar pentru voi?

Pai e secret, asa de secret incat nici nu stiu ce-o fi fost la origine ( ardeiul din care am luat seminte ceva ani in urma) soi sau hibrid, de nume ce sa mai vorbim Posted Image
Asa arata fructele, plantele n-am nicio sansa sa le pozez acum.
Attached File  DSC07198.JPG   598.18K   19 downloads

#439
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Seamana cu Impala. Daca e ruda cu ala e nitel cam usturat pentru gustul meu. Dar intr-un sos cred ca merge brici :).

#440
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Rulouri cu vinete

Vinetele se taie pe lungime, felii de 3-4mm grosime, unse cu putin ulei si prajite in tigaia grill, la foc rapid, pe ambele fete.
Umplutura dupa gustul fiecaruia sau in functie de resturile de prin frigider Posted Image)) Eu am folosit pastrama si cascaval.
Cand feliile s-au racit, se aseaza umplutura, se ruleaza si se infige scobitoarea, altfel se desfac la copt.
Dupa umplere se dau la cuptor pana se topeste cascavalul.
Pofta buna!

Indepartati scobitorile dupa coacere Posted Image
Attached File  DSC07187.JPG   619.28K   41 downloadsAttached File  DSC07195.JPG   551.28K   42 downloads

Le
Am folosit pentru copt tava cu gratar, astfel se scurge excesul de ulei.

Edited by laum, 24 September 2016 - 14:18.


#441
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
aoleu ficatii mei, da` as hali toata tava!

#442
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Aoleu ce bune-au fost ! :)
Acum depinde si de gustul fiecaruia, cine nu iubeste vinetele poate incerca in zucchini.

#443
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Propun banare.
Până nu vine și popa să ne spună că numai salată de vinete cu maioneză există...

#444
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Eu mi-am tras un grill electric Tepanaiaki stil japonez (de la Lidl), pe asta ies niste legume 'perpelite' la foc mic o nebunie!!!...daca mai pui si niste mititei 'litalsi', bagi in tine de te 'spargi'...
;)
Intre stilul wok deep fried la foc iute si tabla slow cook medium incinsa, e preferabila a doua...pentru un gust inegalabil!
;)
Ca legume bag la tabla tot ce-mi cade la mana, vinete, rosii, ardei, dovlecei, ceapa, usturoi, praz, bame, castraveti...name it!...chiar si banane ori alte 'exotisme'...orice sta sa 'expire' pentru consum in stare proaspata...
;)

Edited by subway_guru, 24 September 2016 - 17:01.


#445
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postlaum, on 24 septembrie 2016 - 14:50, said:

cine nu iubeste vinetele poate incerca in zucchini.

Cine nu iubeste vinetele poate incerca in vinete albe :)  Sunt mai dulci si nu au piscaceala aia pe care o au vinetele negre si care mie nu imi place la unele preparate. Am primit de la cineva niste vinete albe si am tras o parmiggiana de vinete care a fost minunata! Prima si ultima am facut-o acum cativa ani cu vinete negre si nu am mai repetat experienta, dar cu astea albe a iesit belea

#446
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View Postscaiba, on 24 septembrie 2016 - 14:51, said:

Propun banare.
Până nu vine și popa să ne spună că numai salată de vinete cu maioneză există...
Numai salata de vinete exista, restul e o iluzie, ce vezi in tava e photoshop cu cascaval.

#447
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postlaum, on 24 septembrie 2016 - 14:16, said:

............Vinetele se taie pe lungime, felii de 3-4mm grosime, unse cu putin ulei si prajite in tigaia grill, la foc rapid, pe ambele fete.
.........
Vinetele se taie , se dau cu sare si se pun la scurs ...Puse imediat la prajit , se fierb ...
Arata bine , dar la mincat se imprastie totul prin farfurie .

#448
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View Postmaximg, on 25 septembrie 2016 - 08:21, said:

Vinetele se taie , se dau cu sare si se pun la scurs ...Puse imediat la prajit , se fierb ...
Arata bine , dar la mincat se imprastie totul prin farfurie .

Etapa sararii nu este obligatorie. Rolul sarii este de a scoate zeama din vinete si odata cu ea iuteala lor. Cine cunoaste calitatea vinetelor inaite de preparare, poate sari peste etapa asta. Si nu, nu se fierb daca nu sunt sarate / eliminata apa; se fierb, chiar feliile groase de 1cm ( vinetele pane), daca sunt preparate la foc mediu-mic si li se da ulei cat pot ele absorbi, fara a le da pic de sare. Uleiul este principala cauza a fierberii vinetelor.

Vinetele se taie, se sareaza, se lasa cu sare pana-si lasa zeama, se trec prin jet de apa si se usuca pe prosoape de hartie. Apoi se ung cu putin ulei si se prajesc la foc rapid. Preparate la foc rapid, doar atat cat sa imprumute forma tigaii gril, nu se vor imprastia prin farfurie nici dupa ce au fost trecute prin cuptor.

Ps. Au fost servite cu furculita si cutit, s-au taiat perfect fara a lasa resturi pe farfurie. Vinetele au fost elastice dar cremoase si dulci in acelasi timp. Desfatare pentru papile. Posted Image

claudia,

Am preparat si eu vinete albe, asa este, au fost foarte dulci si cu miezul alb ca zapada. Dar se simtea la mana ca sunt bune, probabil si astea albe cand ajung aproape de maturitate sa devina piscacioase.

parinte,

A ajuns tehnologia si la Moldova.... a rezultat o photoshopare delicioasa Posted Image)

Edited by laum, 25 September 2016 - 10:28.


#449
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postlaum, on 25 septembrie 2016 - 10:13, said:

claudia,
Am preparat si eu vinete albe, asa este, au fost foarte dulci si cu miezul alb ca zapada. Dar se simtea la mana ca sunt bune, probabil si astea albe cand ajung aproape de maturitate sa devina piscacioase.


Habar n-am daca si astea albe devin piscacioase,probabil ca da daca-s batrane, eu oricum le-am trecut prin procedeul cu sarea, limpezitul si uscatul, nu stiu cum ar fi fost fara operatiunea asta! Dar oricum, trecute prin acelasi procedeu, e clara diferenta intre albe si negre, cele negre au piscaceala si daca nu-s batrane, a facut vecina acelasi preparat dupa cateva zile cu vinete negre, ca a mancat la mine si i-a placut si ce a facut ea cu vinete negre a fost cu totul altceva.
Eu am facut parmigiana si cu dovlecei si, prin comparatie, cea cu vinete albe mi-a placut mai mult. Am o reteta buna, o sa pun zilele astea reteta la sosul ce se pune intre straturi, poate mai sunt amatori

Cu ocazia asta mai ca-mi vine sa pun cateva tufe de vinete albe anul viitor, daca o sa pot si o sa gasesc seminte de Casper, parca asa se numesc cele albe de marime normala.

#450
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Claudia, daca e doar pentru hobby iti pot da eu niste Bibo F2 sau din alea 'slim' tot albe!
;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate