Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Ce putem face cu legumele din gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
497 replies to this topic

#469
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Noi facem 5% sare in apa (2-3 linguri la litru). Deci nu cantarim gogonelele sau ce punem. Ceea ce e cam aproximativ, va depinde gustul de cat de inghesuite sunt muraturile (deci marimea mai mult) dar e mai simplu. Nu iesa deloc prea sarate asa, dupa gustul meu.

 pg-soare, on 19 octombrie 2016 - 14:40, said:

La mine au facut floare deasupra. Le voi adauga 1-2 pliculete de conservant per bidonas...sa ma fac sfant cand voi crapa Posted Image.
Nu cred ca e legatura intre una cu alta (dar nu sunt sigur).
Floarea aia e drojdie, si va da oarece gust ciudat, mai ales la cele de deasupra. Temperatura maricica e una din cauze. Mai multa sare ar putea ajuta. Dar cel mai mult ajuta conditii anaerobice. Luati oale de muraturi cu cerc de apa (stiti voi de care), in care dioxidul va inlocui aerul de deasupra cand incepe murarea si adio drojdii sau mucegaiuri. (evident pana cand se ridica capacul, dar asta trebuie facut dupa ce suntem siguri ca e murat, dupa care aciditatea formata va tine problemele la oarece distanta).

#470
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Eu pun un linguroi cu varf de sare neiodata (~40g) per litrul de apa. Nu pun nici un conservant insa le tin intr-un locsor cu temperatura relativ constanta unde te ia cu tremurici si in miezul verii :)  Daca in recipientul respectiv se asaza totul cu precizie de contabil plictisit de pe vremea creionului chimic asa incat mai are loc doar putina saramura maresc cantitatea de sare dar asta o fac ochiometric si mi se intampla de obicei cand asez felii de harbuz in borcanele de 4,2 sau 5 L.

#471
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
eu pun o lingura mare se sare calculat la volumul de apa al recipicientului. chiar daca in butoi intra mai putin apa datorita aranjarii legumelor.

#472
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Logica imi zice ca sarea se pune in functie de volumul recipientului,sa zicem 30g sare/litru.Poti avea in recipientul respectiv doua kg de gogonele si 98 de litri de saramura,sau viceversa...tot trei kg de sare pui,si astfel gogoneaua va fi la fel de sarata...

#473
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Regula - una Lingura cu sare la un litru apa, ptr gogonele asortate cu ce doriti si ptr varza.

#474
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
cate case atatea obiceiuri! am aplicat si metoda cu sarea calculata la cata apa intra dar nu au fost pe gustul meu si nici nu au tinut mult.

Edited by bilti, 19 October 2016 - 19:12.


#475
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Urma sa mai spun ceva,dar "la famiglia"m-a invitat la cina:in zece litri de apa cu zece linguri de sare,ca sa aplici regula,poti scalda si cinci kile de oarece,si douazeci de kile de acelasi oarece...acuma,na! fiecare cu papilele sale!

#476
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
scuzele mele, era vorba de 5 linguri de sare la 2 litri de apa. asa e, nu conteaza gogonelele. unde lingura = una de lemn de 1 m cu o cupa pe masura.

eu mananc nesarat si chiar nu m-am putut atinge de ele, vreau anul asta sa fac un borcanas pentru mine.

Edited by fr0ggybv, 20 October 2016 - 19:57.


#477
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Cum dracu sa nu conteze daca pui in borcan 10kile de apa si unul de gogonele sau 10 kile de gofonele si unul de apa?
nu stiu ce logica va e voua clara dar treaba e simpla, 10 kile de gogonele sunt nesarate si cele 11 kile de muraturi vor avea in total de impartit o lingura de sare...
cand pui invers, 10 litri de saramura di doar 1 de gogonele, concentratia de sare e cam ca a saramurii, adica relativ maricica....

lingura de sare la litru de apa e orientativa, daca le indesi sau pui tocatura cabla carza rosie samd....se pube ceva mai multa sare, daca pui verze mari, care intra mukt mai putine decat cele mici....pui ceva mai putina sare...

Lingura la litru e o valoare orientativa si muraturile se mai si gusta  ca si varza, sr corecteaza pe parcurs, muraturile se fac prin fermentatie si nu e o crima daca la 10-14 zile gusti saramura si arunci pt a completa cu apa sau mai adaugi sare..de regula se adauga...

Daca nici varza si muraturi nu mai stim sa punem...

#478
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
eu is inginer si ma enerveaza la culme retetele care specifica "xxx se pune dupa gust".
spune domnle cat sa pun, nu ma pune sa pun o lingurita, sa gust, inca o lingurita samd pana ajung la 5 kile de xxx puse la lingurita.

Edited by fr0ggybv, 26 October 2016 - 20:45.


#479
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
E totuși cum nu se poate mai normal sa fie asa și nu contează profesia.  
Percepția mea despre Sărat,  amar,  iute  sau dulce nu corespunde cu a ta sa a altcuiva. De aceea,  condimentele se pun numai și numai după gust.
La fel cum unii se fac praf după doua pahare de vin și alții ca mine îți golesc pivnița și pleacă de acolo drepți. Nu sint lucruri care se pot standardiza.

#480
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 fr0ggybv, on 26 octombrie 2016 - 20:44, said:

eu is inginer si ma enerveaza la culme retetele care specifica "xxx se pune dupa gust".

Dom` inginer, nu te mai "inerva" asa usor! Posted Image   ...  ca gusturile nu se discuta!
In functie de gustul fiecaruia si in functie de leguma bagata in saramura se pun cam 1,0-1,5 linguri
cu varf de sare grunjoasa la litru de saramura ... varza si ardeiul cer mai multa sare ... depinde mult
si soiul/hibridul de leguma ... unele soiuri/hibrizi se preteaza la murare altele sunt recomandate pentru
consum curent (in stare proaspata) ... depinde si de temperatura de conservare ...
Pe limba inginerilor: 30 gr sare la litru de saramura ... da` se merge pana la 45 gr de sare daca se
prefera mai sarat!
Numai bine!

#481
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
heh, era o gluma, am omis un Posted Image dupa text.

pana la urma am facut la ureche, fara sare.

bagat gogonelele, ~2l de apa, ceva otet, niste zahar, usturoi, morcov, ceapa, hrean si un plic de pikant fix.

vedem ce iese, nu ar fi primul an in care nu am parte de gogonele. oricum, nu sunt apreciate prea mult vs varza/castravetzi/capia/gogosari/conopida.

Edited by fr0ggybv, 27 October 2016 - 03:09.


#482
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Pai sarea aia are si rolul de a conserva, nu numai de a da gust. Poate contine acel pikant fix sare, nu stiu, eu porcarii din astea la plic nu pun in muraturi si chiar nu am probleme, muraturile puse an de an in octombrie au tinut pana in vara urmatoare. Dar fiecare face cum stie si cum poate ca mai e si beciul important in toata treaba asta....

Edited by cotzi, 27 October 2016 - 11:10.


#483
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
este si beci, aproape la fel de mare ca amprenta la sol a casei.

nici eu nu pun, folosesc hrean pe post de conservant. am zis sa incerc cu un plic comercial pentru ca am mai pus chestii la butoias de plastic si intotdeauna au facut floare iar anul asta chiar nu am mai avut borcane de sticla mari pentru gogonele.

Attached Files


Edited by fr0ggybv, 27 October 2016 - 12:26.


#484
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

 cotzi, on 27 octombrie 2016 - 11:09, said:

Poate contine acel pikant fix sare, nu stiu, eu porcarii din astea la plic nu pun in muraturi.
Nu cred ca este cazul sa se mai adauge sare la Pikantul fix, fiindca se zice ca "exista in plic exact cat este nevoie".
De exemplu, la Vegeta Podravka scrie pe plic: "adaugati sare daca e necesar", desi plicul contine deja 58% sare. In acest fel, noi cumparam sarea cu un pret muuult mai mare, numai pentru ca e ambalata la pliculete.

Iată si cum se fac conservele de sezon! (sursa: romanialibera.ro, 14 septembrie 2016).

#485
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Pai la ce contine plicul ala mai pui metol sau hidrochinona si faci revelator foto :)

#486
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 fr0ggybv, on 27 octombrie 2016 - 03:06, said:

si un plic de pikant fix.


E o mizerie, eu am pus acum cativa ani vreo 4 borcane 800 cu Pikant fix, ca imi parea rau de castravetii care ii aveam si am sfarsit prin a arunca muratura dupa ce am si muncit la ea, n-am suportat gustul. Ma rog, eu sunt mai sucita la muraturi, nu-mi plac castravetii murati dulci, gen reteta bulgaresca...dar oricum aveau si un gust naspa, pe langa ca erau prea dulci.
Daca pui suficient hrean si sare n-ai nevoie de altceva, sarea "dupa gust la muraturi eu o pun astfel incat zeama aia care o pun sa fie putintel mai sarata decat ar fi o chestie sarata in mod normal. Chestie insemnand ceva mancare normala, nu chipsuri :))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate