Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Imprimanta laser SH monocrom

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
euflorin16

euflorin16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.08.2012
Buna ziua. Am nevoie de ajutor urgent.
Ma gandeam sa iau o imprimanta monocrom SH si voiam sa stiu la ce trebuie sa ma uit cand o vad, spre ce trebuie sa ma orientez la alegere:
Imprimanta Brother HL-6050 (cartus 4100 - 7500pag)
Imprimanta Samsung ML2851 ND - usb / retea / duplex - cartus 5.000 pagini)
Imprimanta Lexmark E330 (cartus 34016HE - 6000pag)
Mentionez ca m-am convis ca un laptop SH nu se merita, dar am inteles ca la imprimante e umpic diferit.
Oricum, nu o s-o folosesc foarte mult, dar m-am saturat de imprimanta mea inkjet si caut una "noua".

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cand o cumperi te uiti la pagina de test
cand o alegi te uiti la consumabile (pret si cip)
si in final alegi HP :)
te mai poti uita la capacitatea tavii de hartie (daca are)
volum (cat e de compacta)
te mai poti uita in menu sa vezi cate foi s-au tras cu ele si compari cu capacitatea lunara ca sa apreciezi uzura
merita si laptop Sh... depinde cu cat il iei :)

#3
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
pentru o imprimanta inkjet iti trebuie doar cerneala. pentru 5000 de pagini in ultima luna, am folosit doar 3-4 sute mililitri de negru , color nu mai conteaza. pentru laser trebuie sa stii ce inseamna cilindru fotosensibil, lamela de curatare, cip, toner, in plus: resoftare, cuptor, peste 10 kg bucata sau chiar peste 20, caldura, la pdf uri se va misca greu, etc. uita-te pe youtube cita bataie de cap ai la diferite reparatii, revizii, ajustari, reglari, curatari, schimbari de piese. daca nu ai reusit sa intelegi imprimanta ta este si pentru ca nu ai ales-o bine si nu ai inteles ce conditii ii trebuie ca sa mearga bine. daca esti pregatit sa intelegi una laser atunci succesuri.
uitasem: 500 de ml de cerneala costa 20-25 ron sau 1 litru costa 30-45-70 ron depinde care vinzatotr te face sa-i dai mai mult ca zeama tot zeama e, 100 ml nu se merita. dar ce sa mai, ia-ti laser si gata.
trebuie sa folosesti hirtie de buna calitate adica suprafata speciala, fina tratata, ceva mai scumpa, daca  vrei sa reduci uzura interna, la cerneala asta nu conteaza, poti sa pui si hirtie mai refolosita, cute, gauri,etc la laser, dupa o gaura in hirtie s-ar putea sa ramina asa dar ma rog, nu crezi pina nu vezi.

Edited by bogdanb1, 09 March 2014 - 09:36.


#4
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
ai grija la refill, cum se reseteaza counterul paginilor. si vezi uzura tamburului.
eu am cumparat acum ceva ani o imprimanta monocrom samsung ML1640 cu doar 250 lei. noua. refill-ul se face foarte usor iar pt reset am ales varianta hardware, doi pini in scurt la o memorie. am un buton in spate pt reset. am printat cateva mii de pagini cu 13 lei (am facut refil o data si inca jumatate ca atata pudra mai avea)

edit: page counter de pe pagina de test poate sa fie resetat. iar uzura tamburului si a lamelei este foarte importanta. piesele astea sunt scumpe.

bogdanb1, nu demoraliza omul. un laser monocrom are consumabile mai ieftine decat inkjet-ul. nu necesita mentenanta lunara. cand se termina tonerul, se completeaza cu altul nou si se reseteaza cip-ul. dupa mii de pagini incepe sa se uzeze tamburul sau lamela de curatare. si nu are deloc 10-20kg, ma refer la o imprimanta normala, nu profesionala.

Edited by rasistu, 09 March 2014 - 09:25.


#5
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Subscriu la ce-a zis antevorbitorul meu.
Satul de murdarit pe maini de la cerneala am hotarit sa trec la pasul urmator si, dupa ce mi-am luat basul cu un PAnasonic KX-MB1520, am cumparat Samsung ML-2165, am resoftat iar incarcarea cu praf o fac singur (12 lei = 2 umpleri ~5000 pagini)
Spor!

#6
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
rasistu, nu vreau sa-l demoralizez, doar spun.
la cerneala, dupa citeva mii de pagini nu apare uzura, daca folosesti imprimanta.

imi place ''satul de murdarit pe miini de la cerneala'', suna otravitooor.

voua va plac patratelele cu care reproduce tonurile de gri? mie nu. si timpii de asteptare la tiparirea fisierelor pdf? si caldura? si mirosul? atunci e ok. vorba unuia: viata a fost grea, dar (de) acum e buna, pentru totdeauna!

Edited by bogdanb1, 09 March 2014 - 10:39.


#7
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 bogdanb1, on 09 martie 2014 - 10:38, said:

rasistu, nu vreau sa-l demoralizez, doar spun.
la cerneala, dupa citeva mii de pagini nu apare uzura, daca folosesti imprimanta.

imi place ''satul de murdarit pe miini de la cerneala'', suna otravitooor.

voua va plac patratelele cu care reproduce tonurile de gri? mie nu. si timpii de asteptare la tiparirea fisierelor pdf? si caldura? si mirosul? atunci e ok. vorba unuia: viata a fost grea, dar (de) acum e buna, pentru totdeauna!

:lol:

Nu stiu daca ma crezi dar cu jet am detinut 4 (patru) bucati (2 HP si 2 Lexmark)...Aceeasi problema la toate: daca nu printezi o perioada - se usuca capetele de printare si inevitabil "te vei murdari pe maini" deci nu-i ca-n cintecul Andrei :D
La cele cu laser dispare acest sindrom, in + apar costuri muuuuuuult mai mici la printare. Prietenii stiu de ce... :P

Referitor la caldura degajata nu-i problema - doar e (inca) iarna :D De miros ce sa zic - chiar imi place!
La faza cu pdf nu inteleg ce vrei sa zici la mine scoate repede.

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
bogdanb1
probabil tu n-ai avut nici un laser si nu stii ce inseamna
nu poti concepe 20 de pagini/min spre exemplu
nu intelegi o fiabilitate de 500.000 de pagini
nu stii cum e sa dai 1-200 lei pe un printer care te poate tine 10 ani forjat
tamburul cum ii zici tu e continut in cartus, se schimba cu totul
inkjet = jucarii
laser = next level

#9
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
pai ce sa mai zic, daca si patratelele cu care reproduce tonurile de gri va plac, atunci spor la citit.
la faza cu pdf ul ori te faci ca nu intelegi ori a devenit placere ori iti lauzi achizitia. sint discutii pe aici. bafta.

nero, nu te contrazic, ai dreptate in totalitate, stiu asta dar totusi....vad destul de des o imprimanta cu 60-70 de mii ...e buna, merge... dar nu apuca hirtia bine nici rerererereparata, huruie, e misto. dar nu imi place. 20 pag/min in mod text, in pdf am probat eu, e varza...pardon, e hp. si nu inteleg de zici ca nu am vazut, chiar asa? ma rog...
o sa isi ia laser, o sa scoata 5-50 foi si o sa zica: da, am facut o alegere buna.
tamburul se schimba cu cartusul dar cit costa cartusul...
ce sa mai laser nene, nu jucarii,.. macar da-i si link cu imprimanta in cauza daca tot il trimiti cu sacul.

Edited by bogdanb1, 09 March 2014 - 11:26.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Ce pdf-uri domnle? Imi listeaza pdf-uri text la fel de repede ca orice document text (ex. Word), si e un HP laser luat acum vreo 8 ani.
@OP: nu m-as obosi insa sa caut o astfel de imprimanta SH, cand preturile uneia noi (mica, de birou) sunt pana in vreo 100 de euro. Laptop-urile sunt altfel, si costa considerabil mai mult.

#11
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
deci inca un plus...s-a notat.

#12
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
florin, dungile nu sint negru plin, decit in word decit negru pur, din pdf, jpg,etc sint patratele, pur si simplu nu e ok, banii tai, treaba ta, imprimanta ta, faci ce vrei. rezolutia e varza. sa nu zici ca nu ti-a spus nimeni. atita tot.

#13
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
@bogdanb1
Ne tot omori  cu dungi, pdf, nuante de gri, etc..domnule draga, nu stiu ce tot indrugi acolo!
Intelege odata ca asta-i doar in mintea ta. Poate ai avut nesansa sa lucrezi cu o imprimanta proasta sau acea imprimanta avea setat optiunea toner save!
In rest, numai bine!

Si apropo de incarcat: merge sa incarci cartusul fara sa schimbi nimic de 4 ori. Calcul simplu: 4 X 2500 = 10.000 (zece mii) pagini.
Dupa asta il duci sa-i faca remanufacturare (nu stiu sigur daca asta-i termenul) si iar mai printezi citeva mii de foi dupa care, ca orice lucru care n-are viata vesnica, va trebui sa iei alt cartus care este in jur de 200 ron sau compatibil la 100 ron.
Acum ai inteles?

Am uitat sa-ti zic ca alea 10.000 de foi, daca ti-l umpli singur, te costa colosala suma de 24 lei. Daca nu te pricepi si mergi la acel centru de umplere cartuse linga Cocosul de Aur te costa 25 lei umplerea.
O zi buna!

#14
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
daca era ceva de inteles veneai cu ceva printat si scanat impotriva a ceea ce am zis eu. din ce zici acolo rezulta costuri mari, chiar foarte mari.si calitatea asa cum am zis.
am schimbat de pe 600 dpi pe 1200 dpi si a scos mai prost decit pe 600 dpi.

din cite inteleg eu, forumurile sint invadate de cei care au afaceri cu imprimante si componente pentru ele. nu aveti decit dar adevarul e acelasi. daca aveti dovezi ca e altfel de ce nu le aratati?
e secret?
credeti ca faceti cumparatorii din vorbe? bine atunci succesuri. spor la pacalit.

Edited by bogdanb1, 09 March 2014 - 13:14.


#15
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
N-am nicio afacere. Din contra, sunt bugetar - deci "consum".
Dar vad ca nu zici nimic de infundarea cartuselor inkjet, depresurizare sau alte hibe a imprimantelor pe jet. Nu mai zic de imprimante jet vechi care nu pot fi instalate pe SO-uri noi sau versiuni cu 64 biti.
Iar ceea ce tot zici cu tonuri de negru/gri n-am probleme la a mea cel putin. Mai mult nu scot poze cu ea (ca-i alb-negru) iar la simple documente pdf si .docx se descurca de minune. Nu stiu de unde scoti faza cu costuri exagerate per pagina. Se pare ca esti singurul din univers care vine cu acestre teorii. In speta, daca acele imprimante cu jet pe care le tot lauzi erau asa de bune nu se mai chinuiau astia sa scoata noile modele cu laser. In plus, oricare dintre noi sau marea majoritate care-si achizitioneaza una laser a trecut prin episodul InkJet.
Referitor la aratat n-am ce sa-ti arat ca a mea este imprimanta si nu multifunctional. Sper ca m-ai inteles. Daca nu, ne putem intilni in oras sa-ti arat documente scoase.

Am cam dat-o in offtopic...Sper sa ma scuze moderatorii. Nu voi mai posta pe acest subiect!

#16
euflorin16

euflorin16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.08.2012
Multumesc pentru raspunsuri!

 bogdanb1, on 09 martie 2014 - 09:17, said:

pentru o imprimanta inkjet iti trebuie doar cerneala. pentru 5000 de pagini in ultima luna, am folosit doar 3-4 sute mililitri de negru , color nu mai conteaza. pentru laser trebuie sa stii ce inseamna cilindru fotosensibil, lamela de curatare, cip, toner, in plus: resoftare, cuptor, peste 10 kg bucata sau chiar peste 20, caldura, la pdf uri se va misca greu, etc. uita-te pe youtube cita bataie de cap ai la diferite reparatii, revizii, ajustari, reglari, curatari, schimbari de piese. daca nu ai reusit sa intelegi imprimanta ta este si pentru ca nu ai ales-o bine si nu ai inteles ce conditii ii trebuie ca sa mearga bine. daca esti pregatit sa intelegi una laser atunci succesuri.
uitasem: 500 de ml de cerneala costa 20-25 ron sau 1 litru costa 30-45-70 ron depinde care vinzatotr te face sa-i dai mai mult ca zeama tot zeama e, 100 ml nu se merita. dar ce sa mai, ia-ti laser si gata.
trebuie sa folosesti hirtie de buna calitate adica suprafata speciala, fina tratata, ceva mai scumpa, daca  vrei sa reduci uzura interna, la cerneala asta nu conteaza, poti sa pui si hirtie mai refolosita, cute, gauri,etc la laser, dupa o gaura in hirtie s-ar putea sa ramina asa dar ma rog, nu crezi pina nu vezi.

Acum am o imprimanta HP deskjet 2510 si nu ma lasa sa printez pentru ca imi arata cartusul gol. Singurul lucru care am reusit sa-l rezolv este sa scot cablul care vine de la adaptor si sa il bag din nou, dupa care merge. Nu am auzit pe nimeni pana acum care sa renunte la laser pentru inkjet, dar invers cunosc multe cazuri (poate vad doar partea plina a paharului si tu doar partea goala, cine stie?). In plus, chiar daca nu stiu mecanismele imprimantelor laser nu inseamna ca nu le pot folosi si pentru reincarcare mai sunt si service-urile cu sutele. Oricum, o sa testez cand o cumpar cum printeaza docx si pdf.
La cat printez eu (aprox. 3000 pag pe an) nu cred ca poate fi vorba de uzura serioasa, dar o sa ma interesez si daca sunt probleme cu hartia normala

Edited by euflorin16, 09 March 2014 - 14:07.


#17
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
NU SINT PROBLEME CU HIRTIA NORMALA, nu este vorba de o uzura serioasa,
vad ca ai inteles tot, sau mai bine imi vedeam de treaba
perfect. pai poti sa te duci sa iei, sa o stapinesti sanatos de pe acum
imprimanta laser este una perfecta, tine 500.000 de copii, cel putin 10 ani,bonus pe viata, cele cu cerneala sint niste jucarii, doneaz-o cuiva macar.
scuze de deranj

p.s.: nici eu nu am auzit pe cineva sa renute la laser pentru inkjet. nici nu cred sa existe vreun...

Edited by bogdanb1, 09 March 2014 - 14:40.


#18
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
pt 3000 pagini pe an sa iei laser ca sa nu se usuce capul de printare de la inkjet. bogdan cunoaste adevarul suprem, lasa-l in lumea lui.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate