Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Executare silita pt. rovineta dupa 3 ani si o luna

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
MakerMak

MakerMak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.08.2012
Am gasit vineri 28 februarie 2014 in cutia de posta a firmei ( un SRL din Bucuresti ) un plic de la un executor judecatoresc.
Plicul avea pe langa adreselor expeditorului si a adresantului, o stampila: SC Mario Top Curier Expres, cu data de 20 februarie 2014.
In plic se gaseau:
  -  A.   O somatie mobiliara din data de 21 februarie 2014 (adica a fost redactata la o zi dupa ce curierul a trimis-o sau predat-o ) ca in termen de 1 una zi, sa platesc: 28 euro reprezentand creanta/ pretul rovinetei
   15,51 lei onorariu executor judecatoresc
248 cheltuieli de executare ( ??? )
nici o alta suma mentionata (adica amenda propriu-zisa)
altfel se trece la executarea silita ( scrisoarea era adresatat firmei ! )
Nu am semnat nimic,nu mi-a cerut nimeni, nu a incercat nimeni sa sune sau sa intre.
  -  B.  Un proces verbal de constatare a contraventiei, circulat fara rovineta CNADR din data de 24.06.2011 adica de acum 2 ani si jumatate, referitor la o fapta/contraventie savarsita pe    26.12.2010, adica acum trei ani si o luna !
in care pe langa cei 28 de euro pretul rovignetei se cere si o amenda de 115 lei ce nu se mai regaseste in scrisoarea executorului judecatoresc
  - C. O hotarare judecatoreasca  din data de 30.01.2014, Judecatoria sector 5, care incuviinteaza cererea de executare silita a CNADR impotriva SRL.

Ideea este ca pana la primirea acestui plic, repet 28 februarie 2014, nu am stiut absolut nimic despre aceasta amenda, despre proces verbal , nici macar nu mai stiu daca intr-adevar in ziua aia eram in locul acela, dar presupun ca da, altfel nu scriau procesul verbal daca nu aveau ceva date sau poze, dar nu inteleg de ce l-au scris dupa 6 luni si a ajuns la mine dupa mai mult de 3 ani , cand , daca-l primeam la timp plateam maxim 250 de lei si fara costurile suplimentare ale executorului de 270 de lei ?
Cum s-a judecat cauza fara citarea sau vreo dovada ca Paratul are habar de cea ce se intampla , ca a fost anuntat in vreun fel, etc.. sunt totusi 3 ani !
Sunt de acord sa platesc in termenul prevazut jumatate din minimul amenzii asa cum prevede legea dar, nu sunt de acord cu metoda abuziva folosita si cred eu chiar nelegala !
A mai patit cineva ?
Ce e de facut ?
As prefera sa-si dea cu parerea oameni care au mai patit asa ceva sau care sunt de meserie si stiu exact ce vorbesc .
multumesc

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Contesta executarea in justitie.

#3
Aesop

Aesop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 13.02.2014
Amenzile sunt executorii daca nu sunt contestate in termen in instanta, bun venit in Romania. Referitor la termen, sunt sigur ca nu e depasit, au trecut probabil 3 ani si de la savarsirea contraventiei, si mai putin de 3 ani de la intocmirea amenzii, care se poate faca in 6 luni de la contraventie.

Referitor la prescriptiune, 3 ani pt despagubirile fata de CNADNR, 5 ani pt amenzi.

 Quantum, on 03 martie 2014 - 05:17, said:

Contesta executarea in justitie.
Pierde. Mai mult ca sigur exista dovada de publicare a amenzii la sediul firmei, semnatura de martori (vecini) sau poza cu afisarea pe usa.

#4
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Pare ciudata intarzierea si suma prea mica a amenzii, eu stiam ca e mult mai mare, am primit cu cativa ani in urma adresa de la CNADNR pe suma de 2500 RON, la mine a fost relativ simplu, pentru ca vandusem masina, asa ca am mers in instanta cu dovada vanzarii.
Sa nu fie vorba de o noua schema de inselaciune, cam prea mare intarzierea .
Eu as verifica la CNADNR si la executor in primul rand, sa nu fie vreun fals, desi suntem totusi in Romania, unde orice este posibil.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E foame mare si au inceput sa stringa tot ce se poate stringe. Nu iti face iluzii de chestii de-astea de forma ca au pus data gresit sau alte alea, e la ordinea zilei, se pare ca au ajuns toti handicapatii sa redacteze hirtii importante de care depinde viata ta.
Verifica daca intr-adevar e pe bune (la judecatorie/tribunal probabil) si recomand sa platesti, sansele sa cistigi nu sint f mari si citeodata se intimpla in ciuda oricarei logici sa cistigi dar sa nu-ti dea cheltuielile de judecata desi ai platit cu acte, TVA, etc. (si te asigur ca un avocat iti ia mai mult de 28 euro sau 270 lei sau ce ai tu pe acolo).
De asemenea si daca n-ai nimic pe firma si vrei sa o lasi asa vezi ca fiscul a dat un ordin ca decizia de angajare a raspunderii personale le apartine, adica nu mai e proces ca inainte sa poti cu adevarat sa te aperi. Daca li se pune pata pot sa vina nu numai peste administrator dar si peste asociati, angajati ba chiar si datornici la firma si sa le ia casa pentru datoriile firmei in baza unei decizii administrative a unui functionar dintr-o institutie serios corupta.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,910
  • Înscris: 25.01.2007
B.  Un proces verbal de constatare a contraventiei, circulat fara rovineta CNADR din data de 24.06.2011 adica de acum 2 ani si jumatate, referitor la o fapta/contraventie savarsita pe 26.12.2010, adica acum trei ani si o luna !


S-au incadrat in cele 6 luni termen in care se emite amenda.

#7
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 14.01.2010

 slai, on 03 martie 2014 - 09:21, said:

B.  Un proces verbal de constatare a contraventiei, circulat fara rovineta CNADR din data de 24.06.2011 adica de acum 2 ani si jumatate, referitor la o fapta/contraventie savarsita pe 26.12.2010, adica acum trei ani si o luna !


S-au incadrat in cele 6 luni termen in care se emite amenda.


acum cativa ani...daca circulai intr-o zi fara rovinieta si treceai de 10 ori pe langa un filtru al politiei....te trezeai acasa cu 10 amenzi pentru lipsa rovinieta...dar din cate stiu eu...amenzile privind lipsa rovinietei....dupa noua lege data acum 1- 2 ani...sunt limitate....adica daca te prind azi fara rovinieta si iti fac proces verbal....in maxim 30 zile trebuie sa iti aduca la cunostinta procesul verbal....si in tot acest timp numai au voie sa te amendeze pentru lipsa rovinietei....

#8
nebunika_andruka

nebunika_andruka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.10.2010
La fel am patit si eu ,sambata cand am ajuns acasa am gasit in cutia postala doua scrisori cu executare silita,pentru neplata amenzii de rovig.Amenda o luasem in 29.11.2010.Incredibil asa ceva

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,910
  • Înscris: 25.01.2007
amenda se emite in maxim 6 luni, se mai adauga termenul de comunicare de 30 de zile, plus termenul de 3 ani in care se poate executa. deci, emotiile dureaza 3 ani si 7 luni, pana scapi.

#10
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
Termenul in care se poate cere executarea silita pentru amenzi este de 5 ani si incepe sa curga de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a luat nastere acest drept.

#11
nebunika_andruka

nebunika_andruka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.10.2010
in fine o sa vad ce o sa fac:)

#12
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
Salut @MakerMak  . Si eu am primit o astfel de executare silita ieri. Ce ai facut pana la urma pentru ca eu sunt nedumerit??? sa platesc sau nu?

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Intrebare e retorica...
(normal ca trebuie sa platesti)

#14
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003
De la cine tre' cerut in scris daca exista sau nu amenzi neplatite pt. rovigneta? CNADR?

#15
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
De la  primaria din localitatea unde domiciliezi se poate cere un certificat de atestare fiscala.
Acesta cuprinde inclusiv sumele reprezentand amenzi existente în evidenta organului fiscal.

#16
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Mare grija cu executarile care implica CNADNR-ul..

In ultima vreme am intalnit patroni de firme care au fost executati again and again pentru aceleasi contraventii constatate acum cativa ani, desi oamenii platisera amenda sau achitasera la prima executare. Pastrati chitantele si daca patiti asa ceva discutati cu executorul.

Am mica marea impresie ca la CNADNR e o mare deebandada intre documente, debandada care bineinteles se sparge in capul contribuabilului.

Edited by Jericho77, 28 June 2014 - 07:56.


#17
snowman_30

snowman_30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.07.2014
salut se mai face executarea silita cu noua lege a rovinietei?
pentru cei 28 euro

#18
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
care este articolul de LEGE care reglementeaza perioada maxima in care o amenda de ROVIGNETA poate fi executata ?
Care este perioada maxima conform legii de aplicarea amenzii ?

Intreb asta deoarece aseara am primit un plic pentru un drum fara rovinieta efectuat in IUNIE - 2011 (Deci dupa 3 ani si 6 luni)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate