Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Profetii adeverite ale lui E.G. White

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
422 replies to this topic

#379
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostDude_2nd, on 16 ianuarie 2015 - 23:45, said:

Posted Image
excelent!
tocmai imi faceam griji ca in tot acest timp eu aveam o problema si tu erai cel care avea dreptate si se chinuia sa imi explice ca inteleg gresit!
dar iata, contrazicerea celor spuse doar doua rânduri mai sus, a sosit, confirmând ca aveam dreptate când ma revoltam impotriva unei astfel de interpretari babilonice[a se citi: plina de confuzie]! Posted Image
Daca vei urmari materialele alea o sa le intelegi :D cel putin pe moment citeste in ultimul link postat, sunt date atatea dovezi biblice in acest sens incat nu ar trebui sa mai ai indoieli :D

#380
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postbogdan_popescu, on 16 ianuarie 2015 - 23:48, said:

Daca vei urmari materialele alea o sa le intelegi Posted Image cel putin pe moment citeste in ultimul link postat, sunt date atatea dovezi biblice in acest sens incat nu ar trebui sa mai ai indoieli Posted Image
dovezile puse acolo nu indica altceva decat faptul ca Papalitatea e cam masochista. :D
adica, dupa un timp, ea se va distruge pe ea insasi... :D
Babilonie, ce mai! :P

#381
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
nu ai inteles tu, asculta mai atent Posted Image
E vreuna din acele dovezi prezentate care arata ca este vorba de papa care nu o crezi corecta? Numeste-o, sa vedem.

Edited by bogdan_popescu, 16 January 2015 - 23:59.


#382
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postbogdan_popescu, on 16 ianuarie 2015 - 23:58, said:

nu ai inteles tu, asculta mai atent Posted Image
nu-i nimic de ascultat! :D

cf. acelei interpretari, putem avea - si chiar avem, la alegere dupa interpretarea de acolo :D - doua situatii:

1. Fiara= Politicul va distruge Femeia=Catolicismul

sau:
2. Fiara = Catolicismul va distruge Femeia = Catolicismul.

:D

pe care o alegi? :P

#383
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
pai sa reluam textul:

"De ce în Apocalipsa 17, mama Babilon este descrisă ca şi călărind pe fiară? Ce reprezintă fiara?
R: În Apocalipsa 13:1-10, Isus descrie papalitatea ca o combinaţie a bisericii şi a statului. (Pentru mai multe informaţii, vezi Ghidul Studiului 20.) În Apocalipsa capitolul 17, Isus descrie biserica (prostituata) şi statul (fiara) ca entităţi separate, şi totuşi legate. Femeia este călare pe fiară, ceea ce înseamnă că biserica stăpâneşte puterea statului.


Deci, scrie "ce reprezinta fiara, apoi scrie ca Isus descrie papalitatea ca o combinatie intre biserica si stat, papalitatea impreuna cu statul reprezinta fiara, iar biserica le stapaneste.

Si reiau intrebarea:

E vreuna din acele dovezi prezentate care arata ca este vorba de papalitate care nu o crezi corecta? Numeste-o, sa vedem.

Edited by bogdan_popescu, 17 January 2015 - 00:11.


#384
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Unde descrie Isus papalitea, stimabile? Ai baut gaz? Ia pune versul.

Edited by zexelica, 17 January 2015 - 00:19.


#385
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postbogdan_popescu, on 17 ianuarie 2015 - 00:11, said:

... papalitatea impreuna cu statul reprezinta fiara, iar biserica le stapaneste.
Posted Image
deci acum, ca sa iasa cu orice pret interpretarea eronata, le-ai îmbîrligat demn de o babilonie apocaliptica.:D

asadar, conform interpretarii tale eronate, Apoc. se traduce asa; "papalitatea impreuna cu fiara vor distruge biserica". ce biserica? :P

Hai sa-ti spun eu o interpretare mult mai acceptabila decat prostia aia masochista.
Fiara, fiind Imperiul politic, a dus in spinare Femeia prostituata, adica sistemul religios, in speta papalitatea. O ducea in spinare, indicând relatia intre cele doua entitati, si anume faptul ca Fiara o tolereaza pe Femeie si o protejeaza.
In final, coarnele, reprezentandu-i pe Imparatii componenti ai Imperiului, si Fiara, Imperiul politic, isi vor retrage sprijinul fata de sistemul religios[inclusiv papalitatea  :P ], si vor nimici sistemul religios - situatie vizibila astazi când secularismul se intinde ca o perdea peste intreaga lume civilizata dînd la o parte religia din calea expansiunii ei.
Zilele religiei, cu papa laolalta, sunt numarate. Departe de a se da vreo prostie de Lege duminicala sustinuta de Fiara=sistemul politic, societatea civilizata tot mai secularizata va arunca la gunoi religia la pachet, indiferent ca vorbim de papalitate, ortodoxie sau neoprotestantism.

#386
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDidymus, on 16 ianuarie 2015 - 19:44, said:

Nu am nici un motiv să vă conving de acest lucru, de aceea nici nu insist prea mult în legătură cu ea. Nici măcar profeții Bibliei nu sunt acceptați și crezuți de către marea creștinătate, ce pretenții mai pot avea în legătură cu EGW?

Sunt crezuti, cum sa nu fie? Chiar daca [doar] la nivel teoretic. Practic, oamenii nu cred in Mantuitor, fiindca faptele lor ii dezaproba.

#387
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostDude_2nd, on 17 ianuarie 2015 - 08:20, said:

Posted Image
deci acum, ca sa iasa cu orice pret interpretarea eronata, le-ai îmbîrligat demn de o babilonie apocaliptica.Posted Image

asadar, conform interpretarii tale eronate, Apoc. se traduce asa; "papalitatea impreuna cu fiara vor distruge biserica". ce biserica? Posted Image

Hai sa-ti spun eu o interpretare mult mai acceptabila decat prostia aia masochista.
Fiara, fiind Imperiul politic, a dus in spinare Femeia prostituata, adica sistemul religios, in speta papalitatea. O ducea in spinare, indicând relatia intre cele doua entitati, si anume faptul ca Fiara o tolereaza pe Femeie si o protejeaza.
In final, coarnele, reprezentandu-i pe Imparatii componenti ai Imperiului, si Fiara, Imperiul politic, isi vor retrage sprijinul fata de sistemul religios[inclusiv papalitatea  :P ], si vor nimici sistemul religios - situatie vizibila astazi când secularismul se intinde ca o perdea peste intreaga lume civilizata dînd la o parte religia din calea expansiunii ei.
Zilele religiei, cu papa laolalta, sunt numarate. Departe de a se da vreo prostie de Lege duminicala sustinuta de Fiara=sistemul politic, societatea civilizata tot mai secularizata va arunca la gunoi religia la pachet, indiferent ca vorbim de papalitate, ortodoxie sau neoprotestantism.
Nu-s deloc imbarligate, asa vrei tu sa le vezi, sunt cat se poate de clare, ma repet, citeste macar prima parte a explicatiei din link, poate vei realiza si tu cat gresesti http://www.amazingfa...=Semnul-fiarei.

Dupa cum se vede in realitate deja teoria ta cade, papalitatea se inzdraveneste pe zi ce trece, pamantul se mira tot mai tare dupa fiara, si lucrurile vor avansa rapid in directia in care ti-am spus, in maxim 1 an sau 2 nu vei mai sustine ce sustii acum, pentru simplul fapt ca va fi foarte evident ca e gresit.

#388
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postbogdan_popescu, on 17 ianuarie 2015 - 13:38, said:

Dupa cum se vede in realitate deja teoria ta cade, papalitatea se inzdraveneste pe zi ce trece...
mai ales ca acum, crucifixele sau alte insemne religioase zboara cu șuturi in cur din toate scolile si institutiile publice din west. :D

View Postbogdan_popescu, on 17 ianuarie 2015 - 13:38, said:

...pamantul se mira tot mai tare dupa fiara,...
asta e evident.
toata lumea din tarile sarace are un singur vis: emigrarea in Europa. Nu la Vatican, desigur.. :D

View Postbogdan_popescu, on 17 ianuarie 2015 - 13:38, said:

...lucrurile vor avansa rapid...
desigur.
religia, credintele religioase vor fi aruncate la gunoi la pachet, asap. :D

#389
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbogdan_popescu, on 17 ianuarie 2015 - 13:38, said:

Dupa cum se vede in realitate deja teoria ta cade, papalitatea se inzdraveneste pe zi ce trece
Tot nu vrei sa pui PROBA BIBLICA depre papalitate, fara sa includa "se refera". Daca nu poti, atunci esti lucrator impotriva lui Dumnezeu, dar cred ca deja stii asta....

#390
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

View PostDidymus, on 15 ianuarie 2015 - 15:59, said:

Dacă te referi la sâmbăta, nu e mare lucru într-adevăr (ea nici nu a fost sabatariană la început). Diferă nu doar cantitativ (a scris foarte mult ca și volum, cărțile ei puse una peste alta depășesc înălțimea unui om... destul de mult pentru o ”japiță” lovită la cap...), dar mai ales pentru diversele domenii în care a scris: teologie, pedagogie, sănătate.


hahaha, deci asta cu scrierile ei care, puse una peste alta, depasesc inaltimea unui om, e o chestie standard spusa de adventisti, am mai auzit-o intr-o ocazie.

Pai, nu te supara, normal ca a scris atata, puterea ei de a fabula era fantastica :), plus ca, ceea ce se putea scrie in 5 randuri, reusea sa fie batut ca apa in piua pe 5 capitole....
Mi-a fost daruita si mie o carte de-ale ei, am fost foarte curioasa sa vad ce-i pe-acolo, dar mai mult de 2 capitole nu am putut citi, era groaznic de slaba, cu niste fabulatii crunte, scrisa intr-un limbaj de lemn extrem de deranjant si foarte, foarte, foarte diluata.
Nu stiu cum un adult care a absolvit liceul pe bune, fara spagi si pile, ar putea sa citeasca asa ceva.
Parerea mea e ca acest tip de scrieri pot satisface doar minti neantrenate si neobisnuite cu lectura.

#391
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Jigodia uait era mai ceva decat coana Leana alu' nea' Nicu........ O mincinoasa ordinara, asta a fost.

#392
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postdark, on 17 ianuarie 2015 - 10:16, said:

Sunt crezuti, cum sa nu fie? Chiar daca [doar] la nivel teoretic. Practic, oamenii nu cred in Mantuitor, fiindca faptele lor ii dezaproba.
Păi la fel și cu profeții... Dacă nu li se iau în seamă avertismentele, dacă nu se pocăiesc așa cum îndeamnă toți profeții, înseamnă că nu sunt crezuți.

#393
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDidymus, on 18 ianuarie 2015 - 08:14, said:

Păi la fel și cu profeții... Dacă nu li se iau în seamă avertismentele, dacă nu se pocăiesc așa cum îndeamnă toți profeții, înseamnă că nu sunt crezuți.

Ne invartim in cerc.
Cum ne convingi ca E White a fost profet ? A, da, imi amintesc, e doar pentru adventisti. Ei sunt convinsi deja si nu doresc sa mai convinga pe nimeni de acest lucru!

#394
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDidymus, on 18 ianuarie 2015 - 08:14, said:

Păi la fel și cu profeții... Dacă nu li se iau în seamă avertismentele, dacă nu se pocăiesc așa cum îndeamnă toți profeții, înseamnă că nu sunt crezuți.
Stimabile, profetii adevarati sunt de la Dumnezeu. Nu se ocupa de astronomie, ca si mincinoasa cu poporul de pe Saturn si lunile lui Jupiter, sau de sanatate, ci DECLARA CUVANTUL DOMNULUI.
Ordinara nu a facut deloc asta.

#395
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postzexelica, on 18 ianuarie 2015 - 12:11, said:

Stimabile, profetii adevarati sunt de la Dumnezeu. Nu se ocupa de astronomie, ca si mincinoasa cu poporul de pe Saturn si lunile lui Jupiter, sau de sanatate, ci DECLARA CUVANTUL DOMNULUI.
Ordinara nu a facut deloc asta.
”Mincinoasa” nu a scris nimic despre Sarurn și Jupiter, astea sunt invențiile tale. Te numesc de acum ”mincinosul Zexe”, ori faci corectura?

#396
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Am topic AICI, stimabile. Este expusa marturia adventistilor prezenti cu ordinara cand se trantea pe jos si scotea prostiile alea editate de cultul vostru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate