Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Profetii adeverite ale lui E.G. White

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
422 replies to this topic

#1
pathfinder899

pathfinder899

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 22.06.2013
Probabil cei mai multi au auzit despre tot felul de profetii false ale acestei persoane. Dar banuiesc ca exista si profetii adeverite pentru care este apreciata de catre adventisti. Cunoasteti astfel de profetii ?

#2
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
Daca aflii roaga-l sa iti zica si numerele de la loto de duminica.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Era unul pe aici care zicea ca face chiar asta dar s-a dat la fund.

#4
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Aha le tine pentru el Posted Image

#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
S-a spus despre următorul verset că ar fi profeţie despre atacul  produs asupra WTC

Este scris în Vol 9 pagina 11 (11 septembrie)

http://www.intercer....ndex.php/T9/11/

"11:2 Scena care mi-a trecut apoi pe dinainte a fost o alarmă de incendiu. Oamenii priveau la clădirile falnice şi presupus sigure contra incendiului şi ziceau: "Ele sunt în perfectă siguranţă". Dar clădirile acestea erau construite ca şi cum ar fi fost făcute din smoală. Maşinile contra incendiului nu puteau face nimic pentru a opri nimicirea. Pompierii nu erau în stare să folosească maşinile. "

Edited by pacopaco1967, 26 February 2014 - 19:06.


#6
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View Postpacopaco1967, on 26 februarie 2014 - 19:04, said:

S-a spus despre următorul verset că ar fi profeţie despre atacul  produs asupra WTC

Este scris în Vol 9 pagina 11 (11 septembrie)

http://www.intercer....ndex.php/T9/11/

"11:2 Scena care mi-a trecut apoi pe dinainte a fost o alarmă de incendiu. Oamenii priveau la clădirile falnice şi presupus sigure contra incendiului şi ziceau: "Ele sunt în perfectă siguranţă". Dar clădirile acestea erau construite ca şi cum ar fi fost făcute din smoală. Maşinile contra incendiului nu puteau face nimic pentru a opri nimicirea. Pompierii nu erau în stare să folosească maşinile. "

dea mah Paho,cladiri,zmoala,foc,pompieri.
se potriveste 99% in cazul orcarui incendiu selectat aleatoriu.
sa fim seriosi......

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Posttanoit, on 26 februarie 2014 - 19:10, said:

dea mah Paho,cladiri,zmoala,foc,pompieri.
se potriveste 99% in cazul orcarui incendiu selectat aleatoriu.
sa fim seriosi......
Cartea aceea a fost publicată în 1905 , iar acele detalii au fost date în volumul 9 pagina 11 , mai sunt detalii cum că ar fi clădiri sigure  . . .

#8
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Cum spunea si un coleg, vezi pe pagina 2 din volumul 3 daca sunt numerele de duminica asta.

Merci

#9
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postpacopaco1967, on 26 februarie 2014 - 19:23, said:

Cartea aceea a fost publicată în 1905 , iar acele detalii au fost date în volumul 9 pagina 11 , mai sunt detalii cum că ar fi clădiri sigure  . . .
Pai n-a fost profetie, a fost postfretie.
Asa si eu cred ca am avut odata un pantof cu numarul 9 si odata unul cu numarul 19. Inseamna ca am profetit exact?

#10
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Pai nu vad cine ar avea curajul sa scormoneasca in containerele de gunoi ale'' coanei mari'' ca sa gaseasca cativa banuti de argint

Sa fim seriosi , sa-i lasam pe adventisti sa se bucure de'' minunata lor profetesa''

#11
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 26 februarie 2014 - 19:23, said:

Cartea aceea a fost publicată în 1905 , iar acele detalii au fost date în volumul 9 pagina 11 , mai sunt detalii cum că ar fi clădiri sigure  . . .

Stii cate indendii se potrivesc descrierii neghioabei? Si, oricum, un profet declara Cuvantul lui DUmnezeu, care este IN SCRIPTURA astazi, caci avem Apoc 22:18-19 unde scrie ca nu avem voie sa scoatem sau sa adaugam la Cuvant.

Daca ce a visat neghioaba ar fi fost de la DUmnezeu, ar fi trebuit ADAUGAT la Scriptura imediat, cum a fost si cu profetii din vechime..

#12
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Pai si bisericile oficiale au prooroci cu proorocii insa nu sint adaugate la scriptura desi ar merita.
Unele nefiind luate in considerare la realizarea canoanelor  azi unele au ajuns sa fie considerate necanonice.



Edited by mihao37, 06 March 2014 - 15:08.


#13
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmihao37, on 06 martie 2014 - 14:56, said:

Pai si bisericile oficiale au prooroci cu proorocii insa nu sint adaugate la scriptura desi ar merita.
Unele nefiind luate in considerare la realizarea canoanelor  azi unele au ajuns sa fie considerate necanonice.

Inseamna ca nu sunt proroci, stimabile. Un proroc iti declara Cuvantul. Iar Dumnezeu iti poate spune despre trecut, prezent sau viitor. Insa El a avut in vedere sa puna exact ce avem nevoie in Scriptura.
Stiu, sunt neghiobi carora le trebuie miracole si alte prostii. Iar acei .."proroci" le satisfac pe deplin mintea omeneasca. Iar ei nici Scriptura nu o stiu bine.

#14
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postzexelica, on 09 martie 2014 - 11:05, said:

Inseamna ca nu sunt proroci, stimabile. Un proroc iti declara Cuvantul. Iar Dumnezeu iti poate spune despre trecut, prezent sau viitor. Insa El a avut in vedere sa puna exact ce avem nevoie in Scriptura.
Stiu, sunt neghiobi carora le trebuie miracole si alte prostii. Iar acei .."proroci" le satisfac pe deplin mintea omeneasca. Iar ei nici Scriptura nu o stiu bine.

Zexe stai cuminte, eu am vazut miracole cu ochii mei, vindecari miraculoase ,un frate in carje a plecat acasa fara ele, profeti care au profetit si s-a intamplat...cu tine trebuie sa stau de vorba tu esti branza buna in burduf de caine!!!

#15
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postenohabel, on 11 martie 2014 - 01:42, said:

Zexe stai cuminte, eu am vazut miracole cu ochii mei, vindecari miraculoase ,un frate in carje a plecat acasa fara ele, profeti care au profetit si s-a intamplat...cu tine trebuie sa stau de vorba tu esti branza buna in burduf de caine!!!

Si slujnica di Fapte prevestea viitorul, stimabile, insa avea o problema: avea un duh pitonicesc. Prin America i-au prins pe unii ca faceau manevra cu vindecarile, isi luau bani, ei fiind sanatosi, dosarele lor de la asigurare dovedindu-i de frauda. Si au zis ca au mintit in scop nobil, sa aduca lumea la ...credinta. Ma lasi?

#16
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009

View Postzexelica, on 09 martie 2014 - 11:05, said:



Inseamna ca nu sunt proroci, stilmabile. Un proroc iti declara Cuvantul. Iar Dumnezeu iti poate spune despre trecut, prezent sau viitor. Insa El a avut in vedere sa puna exact ce avem nevoie in Scriptura.
Stiu, sunt neghiobi carora le trebuie miracole si alte prostii. Iar acei .."proroci" le satisfac pe deplin mintea omeneasca. Iar ei nici Scriptura nu o stiu bine.
Proorocii la care ma refeream si de care am aflat sint proorocita Ana din Dobrogea secolului unu si Tertulian in perioada lui revelata de doua saptamani de la sfirsitul vietii .
El desi orb a dictat raspunsurile lui Dumnezeu in legatura cu o seama de chestiuni teologice inca nerezolvate pina la vremea aceea.
Unul dintre raspunsuri a fost si despre natura reala a lui Melchisedec cel comparat cu Hristos fara de inceput al zilelor si fara de sfirsit.
Raspunsul desi fara a transa problema sa referit la aflarea intregului adevar in toate lucrurile in vremurile Judecatii ca lucrare a Duhului Sfint asa cum a fost promis.
Proorocita Ana are doua profetii considerate necanonice iar considerarea a fist facuta abia acum in zilele noastre.
La ora asta chiar si un link e greu de gasit despre acestea doua .
Oricum intre alte lucruri era vb si de o incercare viitoare legata de necredinta in divinitatea lui Iisus revenit in baza unei gresite interpretari a Apocalipsei de care se va face vinovata Biserica care va tainui niste revelatii aduse la cunostinta capilor ei pe motiv ca sint incredibile. Chiar cei putini care le vor afla inainte de a fi prea tirziu mult prea putini le vor crede. Aceste revelatii sint numite o noua dogma Dogma Adevarului . Ea nu acopera tot adevarul fiind doar dogma dar cei care vor trece cu bine de incercarea credintei nu vor mai avea nevoie de ea.
Ea urma sa vina in Biserica la incepul veacului celui rau cu care va incepe Judecata.
Mai spunea in a doua profetie ca va avea loc cu voia lui Dumnezeu inca o convertire a acestui tinut al carui inceput va fi in pamintul dintre dunare si mare.
Deocamdata expresia "veacul celui rau" am intilnit.o intro singura versiune de Apocalipsa una din cele doua NT Gideons International.

Ceea ce arata ca nu toate "adaugirile' la scriptura au fost chiar adaugiri sau chiar neadevaruri.
In acea versiune se mai regasesc inca cel putin unele dintre asazisele adaugiri care au trebuit sa fie scoase de sinoade si chiar unele succesiuni diferite ale unor fraze asa incit intelesul contextului este altul.


#17
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postmihao37, on 14 martie 2014 - 09:34, said:

a urma sa vina in Biserica la incepul veacului celui rau cu care va incepe Judecata.

Judecata este pe rol de la Cristos inainte
(Ioan.12:31)

A CELOR VI

si merge pana la capat cu mortii.
Dar daca prin pateric au intrat o multime de doctrine false ce sa mai zic de restu...

Carti paralele cu Scriptura au toti insa  cand scot sau adauga prin logica lor la Cuvant ai porunca s-o pui la cos.

Pierzi vremea... Foloseste doar c scriptul lui  Dumnezeu

Edited by husand, 14 March 2014 - 10:50.


#18
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmihao37, on 14 martie 2014 - 09:34, said:

..........
Stimabile, se vede ca ai preocupari numai dinafara Scripturii. Ce scrie nu e suficient? Voua va trebuie miracole, ca si evreilor. Insa daca va intreaba cineva de intelesul duhovnicesc, luati pauza. Orice crestin trebuie sa stie intelesul duhovnicesc, altfel nu e crestin, e al lui satan. Si asa se probeaza cine este si cine nu este crestin.

Edited by zexelica, 14 March 2014 - 23:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate