Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 

Sistem de udat solar/gradina in zona fara curent.

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
criscris_85

criscris_85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.09.2009
Salut,
Imi poate recomanda cineva un sistem fotovoltaic concret bazat pe panou solar + pompa (fara baterii si invertor de preferat) pe care l-as folosi la irigarea unei suprafete de 2000 mp.
Apa va fi extrasa dintr-o fantana cu diametrul de 22 cm de la o adancime de 17m....rezervorul are o capacitate de 2500 L.
Din experienta as avea nevoie de 1 - 1.5 rezervoare pe zi pentru irigarea completa a suprafetei in zilele cele mai toride, deci o medie de 1.25x2500=3125 L/zi (poate si mai putin).
Cred ca asta ar fi schema... http://www.global-gr...pump.gif?aba085
Multumesc.

Edited by criscris_85, 24 February 2014 - 20:03.


#56
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
@criscris_85 - daca nu apuc sa fac eu ceva mai rezonabil ca pret,

Poti folosi pompa asta, e singura care am vazut ca se incadreaza in parametrii tai. http://www.depozitfo...-oferta_45.html

Date tehnice mai concrete de pompare vezi pe pagina asta http://www.dwc-water...umps/index.html

Revin si cu panou, la un moment dat se ofereau de  240 watt - suficient sa faca treaba vezi subiectul "Bursa" pe sectiunea Casa mea -> Casa Verde.

Puterea panoului fiind in exces, e de asteptat sa mearga 5 ore pe zi la putere maxima. Voltajul e apropiat, n-ar trebui sa afecteze pompa, cel mult sa mareasca debitul... fiind submersibila e racita bine.

Edited by blimpyway, 24 February 2014 - 21:29.


#57
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Am cautat pompa asta de 1600lei si in alte parti... am dubii ca se merita, la Amazon e $175 si cele doua review-uri nu-s prea incurajatoare.

#58
polyrosa

polyrosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.02.2014

View Postblimpyway, on 24 februarie 2014 - 17:34, said:

mersi mult, foarte util.

PS inca o intrebare - cei 200l reprezinta motorina consumata de electrogen (care scoate apa din put in bazin) sau include si consumul tractorului pentru stropitori?
Intreb pentru ca motopompa  actionata de tractor nu prea are cum sa fie inlocuita, doar daca s-ar face irigatie cu picurare, presupun ca la 4ha de varza nu se merita.


200 de litri cu totul, consumul fiind aproximativ 60% grupul si 40% tractorul. 50 de ore grupul si 10-12-15 ore tractorul.
Uda cu 2 coloane concomitent.

Sistemul e facut de el si zicea ca poate duce lejer 10 ha de cultura.

#59
novix

novix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.04.2006
Dar nu poate fi adaptat un electromotor auto sau tractor (pe al meu vad ca scrie 3kW) la partea de pompat apa. Ce suprafata ar trebui sa aiba panourile pentru cei 3kW?

Edited by novix, 25 February 2014 - 19:24.


#60
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Pai da, asta e problema.

Dar deocamdata nu ma intereseaza de 3kwatt, pentru ca e f. mult, pentru inceput e mai rezonabil sa satisfac cerinte ca ale lui criscris_85, de pana in 4000l/zi pe 20-25m diferenta de nivel.

Ca sa pompezi 20m (adancime  + nivel refulare) 4000l/zi e suficient motor capabil de 100-150 watt, care la puterea as mica nu merge adaptat la capete de pompe electrice din comert.  
In nici un caz nu se pune problema de folosire in pompe submersibile.

Incerc un mecanism de actionare la o pompa manuala cu piston de adancime, care poate extrage apa pana la 35m.

Panourile necesare ar fi 1-2 panouri a cate 180-250 watt, in f. de adancime si necesarul zilnic de apa.

Deci pentru pompa actionata de motor la 3kwatt - e nevoie de douazeci de ori mai multe panouri, dar cum am spus, pana nu vad o pompa actionata cu un panou de 100 de watt (care sa scoata 1500l/zi, 5m adancime, 3m inaltime butoi pt. picuratori) nu merg mai departe. La gradina unde pot sa experimentez avem deja o pompa manuala, panou solar de 100watt... asta e stadiul problemei.

---------------
Cred ca intrebarea mai importanta nu-i cati metri patrati au panourile ci cat costa 1 watt de panou. Deja se gasesc la aprox 1 euro/watt, panouri  de 170-240watt. Asta la cateva bucati. Mai apar si chilipiruri, la preturi mai mici.

Preturi fara instalare, fara alte echipamente.

Marimea panourilor este de aproximativ 1mp pentru fiecare 130 watt. Un panou de 200watt are cam 1,5mp.

Edited by blimpyway, 25 February 2014 - 20:16.


#61
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
La pompa o manuala se poate adapta un mecanism biela manivela si un reductor cu lant sau mai bine curele. Asta daca nu ai de unde lua roti dintate.
Nu cred ca e nevoie de mai mult de 50W pt actionarea unei pompe manuale cu aceeasi viteza ca la mana dar debitul va fi pe masura. Trebui musai o volanta altfel trebuie motor si panouri mai puternicE.

Alta varianta ar fi cu un motor si mecanism pt stergator de parbriz desi nu stiu cat va rezista dar pt teste de putere ar merge. Sub nicio forma volanta pe oscilatie. Daca nu se poate pune pe axul motorului se poate pune pe un ax paralel antrenat de motor.
Pe oscilatie poti pune o contragreutate ca la sonde. Calculata cu cap poate egaliza efortul la ridicare cu cel la coborarea manetei si renunti la volanta.

Vezi ce greutare e necesara la ridicare si ce greutate la coborare si pui o contragreutate la jumatatea diferentei dintre cele 2 la acelasi brat al fortei. Daca difera, pui invers proportional adica la un brat pe jumatate, pui o greutate dubla.


La mana trebuie sa fie la fel de greu sa si apesi, sa si ridici maneta pompei.

Pe scurt, cu niste valori arbitrare, daca trebuie o forta de 2kg sa ridici maneta si una de 10kg sa o apesi, si maneta are 50cm, pui in partea cealalta o contragreutate de 4 kg la 50cm sau 8kg la 25cm sau de 2kg la 1m  si vei avea nevoie de o forta de 6kg atat pt a o apasa cat si pt a o ridica si scapi de varful ala de 10kg deci vei folosi un motor si panouri mult mai mici.

Cele 2 forte fiind egale scapi de volanta, cum ziceam.

Lungimea manetei se ia pana in locul in care te legi cu motorul.

Ca si parere personala, e mai eficienta (putere raportata la debit) o pompa manuala motorizata datorita frecarilor mai mici.

Nu ma refer la frecarile pieselor ci la cele hidraulice.

Legat de putere, daca ma gandesc ca un ciclist profesionist atinge greu 250W cu pedale cu dubla actiune (pedaleaza si cand ridica piciorul nu doar cand apasa) deci baga macar 120Kg forta si asta intr-un ritm sustinut, cred ca am fost optimist cand am zis 50W putere intr-o mana. Mai aproape ar fi vreo 20W la un om obisnuit neantrenat.

Edited by undercoverbrother, 26 February 2014 - 01:24.


#62
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,548
  • Înscris: 27.01.2012
Decat la mana, mai bine la picior, ceva gen bicicleta...

#63
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postundercoverbrother, on 26 februarie 2014 - 01:35, said:

...
Ca si parere personala, e mai eficienta (putere raportata la debit) o pompa manuala motorizata datorita frecarilor mai mici.

Nu ma refer la frecarile pieselor ci la cele hidraulice.
Si cu o eficienta de 10% un panou de 100watt ar scoate 1800l/zi pe o diferenta de nivel de 10m. Se gasesc si sub 500lei astfel de panouri.. cred ca e rezonabil sa speri un 20-30%

Quote

Legat de putere, daca ma gandesc ca un ciclist profesionist atinge greu 250W cu pedale cu dubla actiune (pedaleaza si cand ridica piciorul nu doar cand apasa) deci baga macar 120Kg forta si asta intr-un ritm sustinut, cred ca am fost optimist cand am zis 50W putere intr-o mana. Mai aproape ar fi vreo 20W la un om obisnuit neantrenat.
Pompa  de la gradina noastra o poti actiona cu doua maini, daca ridici si te lasi cu tot corpul lejer scoti 50watt... chestia e ca obosesti, un panou solar are energie toata ziua.
Arata cam asa:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MM6JAJXqRc4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

----------------
Ca mecanism de actionare o sa incerc ceva ca o "mulineta" simplificata... un fir ridica o greutate si apoi ii da drumul.

Edited by blimpyway, 26 February 2014 - 15:56.


#64
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Forta nu e putere. Daca te lasi cu tot corpul nu poti actiona ceva cu o frecventa prea  mare si implicit nici putereA nu va fi mare.


Iar ajung la biciclist. Un biciclist genereaza la axul pedalelor un cuplu mai mare decat are un Logan la volanta dar turatia fiind f mica, mult mai mica decat cea a unui motor chiar si la ralanti, si puterea va fi mult mai mica.
Cuplul e forta inmultita cu bratul fortei.
Daca ai pune pedale la intrarea in cutia de viteze a unei masini ai putea sa pleci lejer de pe loc cu a3a dar chiar si in treapta a5a dand f repede la pedale ai avea o viteza de cativa km pe ora.
Asta e dif dintre forta si putere.

#65
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
:D incerci sa vinzi castraveti gradinarului:
la fiecare 3 secunde, apesi cu 300N (30kg) coborand pistonul pe o cursa de 0,5m. Sunt 50 de watt sau nu? (fara a pune la socoteala forta cu care ridici pistonul)

Edited by blimpyway, 26 February 2014 - 17:03.


#66
ar_arthur

ar_arthur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 25.05.2006
salutari, eu nu stiu de ce tot va chinuiti sa dati cu invertoare si baterii cand deja sunt multi producatori care au facut pompe submersibile la care legi direct panourile fara nimic altceva. Deci panouri + pompa = apa unde vrei. Ca si capacitati merg pana pe la 90-100 m adancime sau adancimi mici (15-30m) si volum mare 8 mc/h. Bineinteles ca numarul de panouri depinde direct proportional cu adancimea si volumul.
Si producatorii sunt de 2 feluri: chinezi sau europeni, deci preturile sunt pentru toata lumea: de la mic (si fara pretentii) la mare (si cu pretentii de garantie, calitate, etc).

E adevarat ca daca vreti sa le tot plimbati panourile cand "acasa" cand "la lucru" atunci va trebuie si un invertor si eventual baterii, altfel mergeti pe direct ca e mai eficienta treaba

#67
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ai putea sa dai exemplu concret de pompa+panou......pt buzunarul ...aproape gol....?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate