Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sistem de udat solar/gradina in zona fara curent.

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Salut,

Intrebare pentru gradinari: cat de utila v-ar fi o pompa actionata cu moara de vant care sa dea vara 3-4 mii de litri pe zi?

--------------------

Pe vremuri erau foarte populare moristile multi-pale americane https://www.google.r...e type windmill

Deci ma intreb daca se merita sa fac si sa comercializez ceva asemanator.

Inca se mai fac dar sunt scumpe, $5000 o pompa care da 20000l / zi

----------
PS se poate si sa mergi cu motopompa sa uzi mult o data la cateva zile, dar pompa eoliana ar concura prin urmatoarele:
- merge si la adancimi mai mari de 8m
- ar functiona la debite destul de mici (3l/min) care nu ar stresa putul
- debitul mic permite folosirea la foraje inguste (de ex. teava batuta) care-s mai ieftine.
- debitul mic si constant se preteaza la udare prin picurare (asta poate fi si dezavantaj pentru cine nu vrea irigare prin picurare)

Edited by blimpyway, 21 February 2014 - 14:03.


#2
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Si cand nu bate vantu ce faci ? Invarti manual ?

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
mare si grea
da o faci la tine in curte nu prea renteaza, ocupa loc, e scumpa, necesita intretinere serioasa si practic iesi mai bine cu o "cama" si 50m de fir
daca  o faci pe camp, aproape sigur ca pana anul urmator nu mai ramane nici urma de ea, o vaporizeaza hotii imediat Posted Image
ce faci, pui paznici? costa mai mult decat curentul sau motorina pentru o pompa banala

Edited by aeon, 21 February 2014 - 13:48.


#4
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Poate fi o soluţie faină pentru cei care nu au reţea electrică la îndemână.
Solarii fără reţea nu prea ştiu, dar legumelor din câmp sigur le-ar place.
Poate ar fi binevenite nişte estimări (preţ de achiziţie, costuri de întreţinere, etc...) comparându-le cu soluţiile existente acum, adică biata pompă pe diesel, ori mai rău, pe benzină...

#5
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Pe aria de Case se discuta de eoliene dar nu stiu daca ating si subiectul de windmills. Cu siguranta insa ca se poate construi una in sistem DIY.

#6
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postaeon, on 21 februarie 2014 - 13:47, said:

mare si grea
mare da, grea nu. Cea mai mica ar avea cam 3m diametru pe un stalp de la 5-6m in sus... inaltimea depinde de conditiile locale.

Quote

da o faci la tine in curte nu prea renteaza, ocupa loc, e scumpa, necesita intretinere serioasa
Daca ai retea clar o pompa electrica la 220 e mult mai ieftina si poate da mai mult. Totusi e posibil ca un put care sa suporte 2000l/ora sa fie mai scump decat unul cu debit de 10 ori mai mic.

Quote

si practic iesi mai bine cu o "cama" si 50m de fir
Ce-i aia "cama"? Firul electric la 50 n-o fi o problema, dar sunt si niste "daca" -  trece peste un drum sau sosea, sau se poate cineva impiedica de el? ce faci daca e nevoie de 100 sau 300m?

Quote


daca  o faci pe camp, aproape sigur ca pana anul urmator nu mai ramane nici urma de ea, o vaporizeaza hotii imediat Posted Image
ce faci, pui paznici? costa mai mult decat curentul sau motorina pentru o pompa banala

Da, hotii cred ca sunt principala limita. Ce ar putea sa-i descurajeze:
- O chestie mare si vizibila, cunoscuta pe raza de cateva sate.. asta exclude "amatorii" din satele vecine, ar fi tinta mai degraba a "profesionistilor" care o fura s-o comercializeze nu s-o mute in gradina lor.
- E o chestie mare suita pe un stalp, vizibila de departe. Greu de demontat si (daca nu-i f. scumpa) posibil sa fie greu de gasit cumparatori pentru un lucru de furat.
- La distante de cateva sute de m de casa e totusi vizibila (mai putin noaptea recunosc)

View Postshiva, on 21 februarie 2014 - 14:16, said:

Pe aria de Case se discuta de eoliene dar nu stiu daca ating si subiectul de windmills. Cu siguranta insa ca se poate construi una in sistem DIY.

Despre pompe eoliene mai putin.. se discuta eoliene electrice. Se dau sfaturi de constructie.. Stiu cum se construieste, problema care mi-o pun este daca raman la DIY sau as putea sa si castig din comercializare.

#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Ah! La ce pret s-ar ridica una DIY? Sau cat te-a costat a ta, materiale + timp?
Btw, s-ar preta si la extragere apa din rau intr-un rezervor aflat la 3-4m inaltime?

Edited by shiva, 21 February 2014 - 14:50.


#8
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postemyboy, on 21 februarie 2014 - 13:47, said:

Si cand nu bate vantu ce faci ? Invarti manual ?
Da, asta e alta limitare...

debitul de 2-3l/min ar fi pentru un vant destul de slab, de 1,6m pe secunda... la viteza asta majoritatea eolienelor electrice abia misca, productia lor incepe abia la 2,5-3m/sec.

E totusi mai utila in zone cu vant, gen dobrogea, varfuri de deal.

Cam acelasi mecanism si pret cu 600lei in plus ar putea fi actionat si de un motoras alimentat de panou solar.

Dar dezavantajul la solar e ca e mai furabil... adica exista o piata a panourilor furate.



View Postshiva, on 21 februarie 2014 - 14:47, said:

Ah! La ce pret s-ar ridica una DIY? Sau cat te-a costat a ta, materiale + timp?
Btw, s-ar preta si la extragere apa din rau intr-un rezervor aflat la 3-4m inaltime?
Timpul inca nu stiu, va fi un proiect pentru anul asta.  

Materialele - fara turn sau stalp si fara sapat putul nu cred ca sar de 500lei. Adica morisca + mecanismul de actionare prin fir si greutate + pompa.

Mecanismul ar merge sa actioneze si pompe manuale cu piston.

---------------
Banuiesc ca ar merita comercializarea cu un adaos de..???. mare intrebare, depinde mult de cate se vand si cine face instalarea.

----------------
Pentru udare prin picurare ar necesita si un butoi la 2-3m inaltime, cu "flush" asemanator cu cel de la wc.. deci se umple incet butoiul si cand e plin un plutitor "trage" apa.. ii da drumu  in tevile de picurare.. altfel debitul e prea mic sa acopere o suprafata rezonabila.
Structura pe care-i ridicata eoliana ar trebui sa sustina si butoiul.

Edited by blimpyway, 21 February 2014 - 15:16.


#9
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View Postblimpyway, on 21 februarie 2014 - 15:01, said:

Da, asta e alta limitare...

debitul de 2-3l/min ar fi pentru un vant destul de slab, de 1,6m pe secunda... la viteza asta majoritatea eolienelor electrice abia misca, productia lor incepe abia la 2,5-3m/sec.

E totusi mai utila in zone cu vant, gen dobrogea, varfuri de deal.

Cam acelasi mecanism si pret cu 600lei in plus ar putea fi actionat si de un motoras alimentat de panou solar.

Dar dezavantajul la solar e ca e mai furabil... adica exista o piata a panourilor furate.

Daca ai ceva ingradit si 2 rotwailleri s-ar putea sa dea randament panoul solar :D .

#10
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Tot nu-mi dau seama, la prima vedere, cum functioneaza mecanismul (cum se transforma miscarea de rotatie in miscare alternativa). M-am uitat aici. Si un calculator estimativ pt. marimea palelor am gasit aici.

#11
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postshiva, on 21 februarie 2014 - 15:13, said:

Tot nu-mi dau seama, la prima vedere, cum functioneaza mecanismul (cum se transforma miscarea de rotatie in miscare alternativa). M-am uitat aici. Si un calculator estimativ pt. marimea palelor am gasit aici.

PDF-ul e bun, descrie bine problema. Pagina cu calculatorul mi-a blocat browserul... nu e greu sa calculezi ci sa stii cat e de fapt potentialul vantului intr-un anumit loc, la o anumita inaltime. Adica mai precis cat timp nu ai suficient vant cat sa nu mearga pompa.

-----------
Mecanismul e cu fir, nu apare printre cele descrise... deci eoliana ridica o greutatea 0,5-1m si apoi ii da drumu sa cada. Asta poate actiona direct manerul sau pistonul unei pompe. Se poate regla in plaje destul de largi, adica fata de mecanism cu came unde ai un puls la fiecare tura a eolienei, in cazul asta va putea fi reglata sa dea un puls la 3 sau la 30 de ture... adica libertate f. mare in a potrivi turatia si puterea de  lucru a eolienei cu forta necesara pompei folosind acelasi mecanism, fara piese speciale pentru fiecare raport de turatie.

-----
Nu vreau sa-l divulg pana nu-l testez practic, intrebarea e cate cicluri de infasurare-desfasurare rezista o "sfoara".. depinde de sfoara, dar macar sa stiu daca e vorba de ani, luni sau saptamani. Altfel nu e mare secret, e sificient de simplu incat sa fie usor de replicat DIY...(stiu ca asta nu ajuta la valorificare :) )
Dar vreau intai sa vad cat de fiabil este, daca nu, nu merita.


View Postemyboy, on 21 februarie 2014 - 15:03, said:


Daca ai ceva ingradit si 2 rotwailleri s-ar putea sa dea randament panoul solar :D .
:D
Nu stiu rotweileru cum e dar am observat ca pechinez corcit + benzi de picurare = dezamagire

Edited by blimpyway, 21 February 2014 - 15:46.


#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Ai cumva o schema mai detaliata a rotorului si a palelor?

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
pe vremuri. in Baragan, mai exact in zona Tandarei, existau niste pompe de apa eoliene experimantale cu palete pe orizontala, care actionau un sistem de pompare  a apei cu lant cu dopuri, erau destul de eficiente, daca prezinta interes, pot da amanunte.

#14
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Nu am schita, dar ca rotor simplu care se preteaza foarte bine V2.. asta e vertical. Orice rotor care e mare si are viteza mica se preteaza, nu-i musai sa fie orizontal sau vertical.
O sa incerc unul din teava de pvc  ... ca o roata cu spite. Orizontal.

View Postmyshyk, on 21 februarie 2014 - 17:37, said:

pe vremuri. in Baragan, mai exact in zona Tandarei, existau niste pompe de apa eoliene experimantale cu palete pe orizontala, care actionau un sistem de pompare  a apei cu lant cu dopuri, erau destul de eficiente, daca prezinta interes, pot da amanunte.

Sigur, daca ai chef.. avand doua fire sunt curios cum rezolvau cu rasucirea elicii in vant. Sau erau cu ax vertical? Si necesita diametru mai mare la put, sa fie loc pentru cele doua sensuri ale dopurilor.

Ar fi foarte utile informatii cam ce dimensiuni (diametru si inaltime) si cam cata apa pompau in medie... pe zi sau pe saptamana. Si toate celelalte intrebari care s-au pus pe-aici... le-au furat sau abandonat ca s-au stricat..
banuiesc ca cer prea mult.

PS @shiva am vrut sa zic rotor "Lenz V2" https://www.google.r...biw=911&bih=423

Edited by blimpyway, 21 February 2014 - 17:46.


#15
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pretul de 5000$  e f.mare. noi am luat eoliana(2kw) cu panouri solare la pana in 2500 euro de la chinezi (import direct), cu tot cu taxe si transport. am luat-o pt.ca sa o faci de la 0 costa mai mult. parerea mea e ca mai degraba faci treaba cu panouri solare care vor actiona o pompa electrica si cu un bazin mare care sa iti ofere o independenta de 2-3 zile. daca mai faci rost si de o alarma si de o baterie care sa bage ceva curent in vreun prost care s-ar atinge de panouri e si mai bine...plus ca panourile le poti demonta toamna si monta la loc primavara ca sa nu stai cu grija lor iarna degeaba.

#16
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
anknic - da e mare, dar cam asta cereau producatori in state. E drept ca intre timp a scazut pretul la panouri solare, posibil sa nu mai fie competitive. Ce am eu in vizor n-ar trebui sa sara de 2000 de lei, sper sa se apropie de 1000  eoliana cu pompa si tot ce-i mecanica. Fara turn put si butoiul de colectare la 2,5-3m.

costurile astea cu elice de 3,2m diametru  - la moristi de vant marimea chiar conteaza :) Alea americane sunt de 5-6m.. (se poate spune ca a lor e mai mare)
--------------

sistemul de pompare merge si antrenat cu motor de mica putere care sa accepte 12, 24 sau cati volti dau panourile.
Rezervor de 3 zile pentru irigare nu prea e necesar... sau depinde de sistem dar umezeala in sol nu dispare asa brusc, mai ales daca-s mulcite straturile.  

Avantajul la solar e ca in zilele cu nori necesarul de udat e mult mai mic. Dar e aplicabil mai degraba la casele/fermele/gospodariile neconectate la retea, off grid

Edited by blimpyway, 21 February 2014 - 19:02.


#17
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
parerea mea ca om care momentan sunt of grid pe solar si eoliana e ca: iarna cand nevoia de curent e mai mare (noi avem incalzire electrica) bate vantul :) si nu prea e soare.

vara deja cu panourile pe care le aveam inainte de upgradare aruncam curent. vara nu prea bate vantul, da' soare e. de aia ziceam ca pt.tine panourile ar fi muuult mai bune, mai ales ca le poti demonta toamna.

#18
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
pentru mine e indiferent ca-i fotovoltaic + motor sau eolian. La eolian imi place ca-i doar antrenare mecanica.

Pompele de put facute special pentru si alimentate direct solar sunt destul de scumpe. Exista si pompe mici de drenaj sau cu membrana (pt. instalatia de rulote) la 12-24V da nu prea-s practice pentru pompare din put.

Edited by blimpyway, 21 February 2014 - 20:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate