Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
5421 replies to this topic

#91
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Merci,

Am observat si eu ca intre Smart Eco si Normal nu e diferenta de luminozitate. Dar in cazul asta de ce se lauda ca tine lampa mai mult decât pe modul normal?

O sa încerc sa fac si ceva calibrare cu Spear & Munsil sau TXHX Optimizer, dar nu prea am avut timp. Am pus niste setări de pe avsforum si sunt mulțumit.

#92
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Teoretic durata de viata este dubla in mod eco practic, speranta de viata, cum imi place sa o denumesc este mult mai mica.Rar se ajunge sa vezi uzura lampii, crapa pur si simplu la un moment dat.
Eu l-am tinu doar in mod ECO si am vreo 300 ore, este numai bine rodat.
Ce setari ai vazut? alea sunt specifice conditiilor de utilizare si sunt si mai putin relevante fata de un televizor de exemplu.Eu am ramas surprins de setarile de la playerul blu-ray care in mod home-theatre imi afisa pe proiector detalii "ingropate" in mod standard.

#93
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Câteva imagini livrate de proiectorul meu JVC  http://postimg.org/m...llery=1v3sca2zu

#94
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 13.11.2006

View PostFC72, on 25 februarie 2016 - 11:26, said:

Teoretic durata de viata este dubla in mod eco practic, speranta de viata, cum imi place sa o denumesc este mult mai mica.Rar se ajunge sa vezi uzura lampii, crapa pur si simplu la un moment dat.

Acum doua zile a "crapat" lampa la al meu, dupa mai bine de 6000 ore in ECO mode, efectiv s-a topit izolatia de pe firele ce alimenteaza lampa, dupa care s-a topit si inul din fire, socul este carbonizat, mufa de alimentare pur si simplu a disparut, a ramas doar praf carbonizat.
Nu vreau sa stiu cum arata interiorul proiectorului daca foloseam lampa no-name de 40 euro, cum se gasesc la chinezi.

Ca si experienta proprie, nu renteaza utilizarea in ECO mode, doar pentru o viata ceva mai lunga a lampii, in detrimentrul calitatii imaginii proiectata.

In atasament se vede cum arata o lampa terminata...

Attached Files



#95
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Parca-i soba. Proiectorul nu se seteaza dupa "ECO mode" sau "normal" ci dupa nr de ft pe care trebuie sa-i ai la reflexia din ecran. This specifies that a commercial theater projector should produce 16 ft-L from the screen. It’s important to note that this is measured “open-gate,” or without film in the projector, and usually drops to around 12 ft-L when the film is being shown. http://www.digitaltr...ction-screen/2/

Edited by Calin_fdx, 29 February 2016 - 17:43.


#96
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
A achizitionat o cunostinta un proiector Panasonic AT6000 si l-am comparat in aceleasi conditii (sursa si ecran lat de 2.95m) cu un alt Panasonic (model mai vechi) AT5000. Noul proiector cu setarile de fabrica iar cel vechi (al proprietarului homecinema-ului) calibrat anterior de mine. Marele avantaj al acestor proiectoare este ca detecteaza automat semnalul 2.35:1 si poate fi folosit un ecran panoramic pt ele.

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 09 March 2016 - 12:22.


#97
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 13.11.2006
A mea soba sanyo z2000 calibrata "ochiometric" de mine direct pe un perete alb, cu vechea lampa proiecta asa:

Attached File  test sanyo z2000.jpg   119.39K   91 downloads

Attached File  lentila sanyo z2000.jpg   69.54K   84 downloads

Acum ca am pus si ecran nu am reusit sa fac poza la o proiectie, dar cand ajunge noua lampa voi face o comparatie cu aceeasi imagine.

Edited by dydysoft, 18 March 2016 - 00:08.


#98
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Ceva interesant:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/viWTThqZ_t0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#99
lazar.csaba

lazar.csaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.03.2005
Mi-am făcut un ecran vopsit cu vopsea specială în 2011. Pe poza din ataș se vede ecranul pe jumătate terminat, că nu am comandat cantitatea suficientă. Proiecția este perfectă, nici nu se compară cu un televizor. Am un proiector Epson EH-TW5000, un model mai vechi, dar foarte ok pentru home cinema. Vopseaua am comandat din Germania și având în vedere lipsa pe piață din produse similare (cel puțin atunci în 2011), precum și convigerea mea personală că vopseaua chiar este bună, m-am decis să revând produsul. Nu pentru profit, că firma trăiește din altceva (suplimente alimentare), doar pentru simplul fapt ca și alții să aibă acces ușor la acest produs (nu cred că este ok la ce preț oferă concurența astfel de produse, nu se justifică cu nimic). Am tradus absolut toate informațiile disponibile despre vopsea, am adăugat experiențele proprii și am creat un site cu toate aceste date: www.vopsea-ecran-proiectie.ro. Pentru orice alte informații vă stau la dispoziție prin acest forum sau pe siteul nostru.

Attached Files


Edited by lazar.csaba, 22 September 2016 - 17:45.


#100
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Alternativa la vopseaua menționată  mai sus este vopseaua reflectivă perlescentă Black Widow https://en.m.wikiped...idow_(paint_mix) Sunt foarte multumit de ecranul fix vopsit prin pulverizare cu acest mixt acrilic cu microoglinzi in suspensie, generând cu 30% mai multă luminozitate decât un ecran banal si cu 40% mai mult decât unul cu gain 0.9 Atașez poze cu ecanul in cauză imaginea fiind livrata de proiectorul calibrat Rec.709 funcție de factorul ecran.

Unghiul de vizualizare este foarte larg, saturația colorilor nefiind afectată (ultimele două poze, acelasi stopcadru, unghiuri diferite)

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 10 October 2016 - 20:51.


#101
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Revin cu update la echipament:

Videoproiector Full HD 3D Benq W1070 (cu ochelari 3D activi)
Ecran de proiectie electric Benq 84"
TV LG 55LF652V 3D (cu ochelari 3D pasivi)
Blu-ray player 3D SONY BDP-S4500
Media player MEDE8ER MED600X3D WP cu Wi-Fi
Consola jocuri Sony Playstation 4
Receiver multicanal Onkyo TX-646 cu Atmos si DTS X
Sistem boxe 5.1.2 Indiana Line Nota (boxe fata Indiana Line Nota 250, boxa centrala Indiana Line Nota 740, boxe spate Indiana Line Nota 240, subwoofer Indiana Line Basso 830)
2 Boxe Dolby Atmos Onkyo SKH-410 (vin montate peste boxele frontale si sunt indreptate spre tavan)
Casti Wireless Sennheiser RS 170 + HDR 170 + HDR 180
Telecomanda Logitech Harmony 950

Am atasat un pdf cu filmele blu-ray originale pe care le detin.

Attached Files


Edited by Mr. Incredible, 31 October 2016 - 21:35.


#102
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Intrebare, canalele Atmos se aud sau se pot activa cu semnal clasic DTS-MA, Dolby True-HD,  DTS simplu, in mod emulare, pseudo, pentru ambianta?

#103
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Revin cu update la echipament:

Videoproiector Full HD 3D Benq W1070 (cu ochelari 3D activi)

Ecran de proiectie electric Benq 84"

TV Samsung 4K 65KS7002

Blu-ray player 3D SONY BDP-S4500

Media player MEDE8ER MED600X3D WP cu Wi-Fi

Consola jocuri Sony Playstation 4

Receiver multicanal Onkyo TX-646 cu Atmos si DTS X

Sistem boxe 5.1.2 Indiana Line Nota (boxe fata Indiana Line Nota 250, boxa centrala Indiana Line Nota 740, boxe spate Indiana Line Nota 240, subwoofer Indiana Line Basso 830) si 2 Boxe Dolby Atmos Onkyo SKH-410 (vin montate peste boxele frontale si sunt indreptate spre tavan)

Casti Wireless Sennheiser RS 170 + HDR 170 + HDR 180

Telecomanda Logitech Harmony 950

Set canapele si fotolii cu recliner


Noul televizorul Samsung cu diagonala de 65" vine perfect in camera si asigura o imagine foarte buna. Se va completa cu proiectorul.

Am atasat un pdf actualizat cu filmele blu-ray originale pe care le detin.

Attached Files


Edited by Mr. Incredible, 27 February 2017 - 22:55.


#104
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostFC72, on 01 noiembrie 2016 - 09:45, said:

Intrebare, canalele Atmos se aud sau se pot activa cu semnal clasic DTS-MA, Dolby True-HD,  DTS simplu, in mod emulare, pseudo, pentru ambianta?
Filmul nu poate sa aiba doua piste 7.1 nativ in engleza (nu vorbim de 5.1 dts sau dolby digital in alta limba, ex sunet fr, it) Daca receiverul este capabil de a decoda bitstream Dolby Atmos sau Dts-X, prima pista si ce mai mare ca info 12-15gb din containerul m2ts, este ori Dolby Atmos ori Dts-X. Nu pot fi ambele simultan, depinde daca filmul e cu dolby sau dts. Daca receiverul nu este de ultima generatie, gama mai de varf sau nu a primit prin update Dolby Atmos sau Dts X (nu suporta hard&soft), atunci va decoda automat downmix to Dolby True HD sau Dts Master Audio 7.1, chiar daca pista e Atmos sau Dts-X

Edited by Calin_fdx, 28 February 2017 - 11:30.


#105
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

View PostFC72, on 01 noiembrie 2016 - 09:45, said:

Intrebare, canalele Atmos se aud sau se pot activa cu semnal clasic DTS-MA, Dolby True-HD,  DTS simplu, in mod emulare, pseudo, pentru ambianta?
Gândește-te că Atmos-ul are informație suplimentară pentru amplasarea surselor sonore în plan vertical. Canalele aferente unui 7.1, de ex. conțin informație spațială în plan orizontal. Nu ai cum să extrapolezi indiciile de poziționare în plan orizontal către planul vertical (de ex., dacă e pasăre, e în pom, deci trebuie s-o poziționez undeva mai sus; așa ceva ar fi mult prea sofisticat și ar necesita inteligență artificială). Conversia 7.1 -> Atmos are mult mai puține șanse de reușită decât conversia 2.0 -> 5.1, pentru că în plan orizontal mai poți extrage indicii de distanță din sunetele reflectate, în timp ce la tranziția la trei dimensiuni spațiale nu mai poți extrapola unghiul sub care vine sunetul în plan vertical.

#106
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Am descoperit, mi-am luat atunci receiver cu Atmos, intrebasem inainte sa cumpar deoerece nu stiam care este treaba.
Daca ai coloana sonora DD sau DTS in format HD sau nu, receiverul poate emula sunetul si in canalele Embled Dolby.
Functia se numeste Dolby Atmos downmix si respectiv DTS-X Neuro, sunetul vine din canalele suplimentare completand surroundul chiar daca nu este codat 7.1.Efectele sunt foarte placute creeaza o ambianta suplimentara, nu este vorba de a pozitiona précis sunete sus.

#107
frantic

frantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 31.07.2006
Sunt in punctul de-a finaliza un proiect de mult dorit, un mic cinematograf in living. Ecranul e prins, cablurile urmeaza sa le trag zilele astea, mai rămâne doar achizitia videoproiectorului. Și aici am o mica dilema. Dupa multe cautari, comparatii, review-uri citite, in final m-am oprit asupra modelului Epson EH-TW5350. E perfect pentru bugetul meu si pentru ceea ce-mi doresc. Intrucat deocamdata nu prea e pe stocul nimanui, am aruncat o privire si asupra fratelui sau, TW5300, care, din specificatii, ar avea in minus doar partea de wifi ... si vreo catevea sute de lei la pret.

Acum, care e dilema? Cum partea de wireless nu ma prea interesează si n-as vrea sa dau bani in plus pentru ceva ce nu folosesc, stie cineva, exista diferente intre cele doua modele la calitatea imaginii? Logic, n-ar trebui sa existe, insa ma incurca ratingul acordat de What HiFi celor doua videoproiectoare. Unul are 5 stele, si a primit premiul best buy pe 2016 (TW5350), iar celalalt are doar 4 stele si destul de multe minusuri pe partea de calitate a imaginii.

Edited by frantic, 14 March 2017 - 20:52.


#108
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
La modele Benq te-ai uitat? Din ce am vazut variante de la Benq din aceeasi zona de pret au review-uri mai bune.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate