Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 

Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
5423 replies to this topic

#127
frantic

frantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 31.07.2006
Mersi de sfaturi, oricand sunt binevenite. Am incercat deja varianta aceasta, chiar cand le-am achizitionat, dar rezultatele au fost mai bune dupa ce le-am pozitionat rotite spre interior. De altfel, si producatorul recomanda aceasta pozitie.
La partea cu tweeterele ai dreptate, sunt putin cam jos. As putea sa le pun pe spike-uri, cred ca le-ar mai inalta putin.

#128
cristirms

cristirms

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.07.2012
Va salut.Cine doreste sa isi construiasca un ecran de proiectie de o calitate superioara va recomand placa forex vopsita cu vopsea de la userul Calinchromapure.Recomand cu incredere acest om,un adevarat profesionist,foarte pasionat in ceea ce face.Va sta la dispozitie cu informatii si sfaturi.Dupa lungi cautari pe internet am decis sa imi fac singur un ecran pe care sa il vopsesc cu vopseau recomandata de dansul.Rezultatul a fost mult peste asteptarile mele.Sincer,nu am vazut nici o panza in comert care sa imi satisfaca exigentele.Voi atasa cateva poze cu imaginile obtinute pe un ecran de 156 x 280cm.Proiectorul in cauza,un Epson TW 6100 .

Mii de multumiri domnului Calinchromapure

Attached Files


Edited by cristirms, 28 March 2017 - 18:21.


#129
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

 frantic, on 28 martie 2017 - 14:27, said:

Ar fi o solutie sa incerc vopsirea cu Black Widow?
Vreau sa fac mai multe mostre format A4 cu variante Black Widow, sa le pot trimite pasionatilor sa le compare live vs ecranele lor sau vs vopseaua lavabila de pe perete. Variante
-white pearl
-light grey pearl
-gray pearl
-dark gray pearl
-black pearl (pentru proiectie cu lumina ambientala) si
-ultra black (proiectie cu lumina aprinsa)
Iti compari mostra cu ecranul sau peretele pe care proiectezi si vezi live daca merita sau nu investitia in Black Widow.
Mi se pare cel mai transparent mod de a testa un ecran. In state se practica de 15 ani acest mod de evaluare a calitatii proiectiei pe suprafete diferite. In pozele atasate e comparat white card-ul cu Black Widow light grey pearl.

Edited by Calin_fdx, 28 March 2017 - 18:48.


#130
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Comparare alb-negru Black Widow vs white card (considerat alb pur)

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 28 March 2017 - 19:02.


#131
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,037
  • Înscris: 14.06.2013
Mai multe teste si masuratori WB si RGBCMY si din partea mea insa nu am gasit inca disponibilitate la cel care mi-a promis ca-mi vopseste ecranul.

#132
cristirms

cristirms

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.07.2012
Scuze pentru postarea anterioara in care am specificat gresit userul care comercializeaza vopseaua pervescenta Black Widow ,este vorba despre userul Calin_fdx.
In functie de gusturile fiecaruia,dansul poate aduce orice fel de vopsea pentru proiector.

#133
frantic

frantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 31.07.2006

 Calin_fdx, on 28 martie 2017 - 18:19, said:

Vreau sa fac mai multe mostre format A4 cu variante Black Widow, sa le pot trimite pasionatilor sa le compare live vs ecranele lor sau vs vopseaua lavabila de pe perete.
Bună idee. Eu chiar as fi interesat.

#134
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Nu e complicat deloc de testat. In partea stanga a pozelor e mostra de Black Widow, in dreapta o coala A4 alba. Ceva de genul:

Attached Files



#135
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 Calin_fdx, on 28 martie 2017 - 14:24, said:

Este foarte importanta suprafata ecranului de proiectie. Mr. Incredible ecranul tau e normal (suprafata alba) camera e inadecvata d.p.d.v al culorii peretilor pentru proiectie. Se discuta frecvent ca imaginea proiectata sufera de lipsa de contrast. Pot sa infirm acest lucru printr-un clip clip filmat cu tel pe ecranul meu vopsit cu Black Widow white pearl (vopsea reflectiv perlescenta pentru ecrane proiectie)
Sunt convins ca se poate mai bine dar astea sunt conditiile si nu am cum se schimb in viitor decat cel mult ecranul sau suprafata celui actual. Sunt insa foarte multumit de cum se vede dar daca ar exista o solutie rezonabila ca si cost as imbunatati cumva ecranul. Nu pot alege un alt gen de ecran, trebuie sa fie tot de acest tip.


 frantic, on 28 martie 2017 - 14:27, said:

Revin cu noutati. In week-end am reusit sa montez proiectorul pe perete. N-am crezut ca va fi atat de dificil; cred ca mi-a luat cateva ore bune pana am reusit sa-l fixez intr-o pozitie optima. Chiar si asa, desi am sperat ca alinierea cu ecranul sa fie perfecta, tot am fost nevoit sa apelez la corectiile geometrice. In fine, ochiometric n-am sesizat vreo alterare a calitatii imaginii, asa ca l-am lasat asa.
Acum sa trec la impresii. N-am avut timp sa vizionez prea multe materiale, doar cateva demo-uri si un film in 3d, la cererea membrilor familiei. Bineinteles c-a fost vorba de Avatar. Iar impresiile cred ca se pot rezuma intr-un singur cuvant: wow! Desi am dus multa munca de lamurire cu sotia cand am decis sa fac pasul spre videoproiector, ea a fost cea mai entuziasmata dupa vizionare.
Cum e primul meu proiector, nu pot face o comparatie cu altele, asa ca impresiile mele sunt oarecum subiective. Nu stiu cum s-ar fi vazut W1070+, dar imaginile sunt absolut superbe. Iar senzatia e identica cu cea dintr-o sala de cinema.
Singura problema (nu putea fi totul perfect) e ecranul. Nu stiu de ce, dar in scenele mai luminoase se observa unele reflexii, sub forma unor dungi orizontale slabe. Initial am crezut c-ar fi proiectorul de vina, insa, dac-am proiectat direct pe perete, sau pe-o foaie de hartie, imaginea era perfecta. Inca n-am decis ce-o sa fac. Nu stiu daca e o problema cu el, sau doar una de compatibilitate cu modelul meu de proiector, caz in care nu cred c-as rezolva ceva cu garantia. Ar fi o solutie sa incerc vopsirea cu Black Widow?

Si ca sa fiu ontopic, acum ca homecinema-ul e complet, dati-mi voie sa-l si prezint:
* Ecran proiectie: EliteScreens M84HSR Professional
* Proiector: Epson EH-TW5300
* TV: Plasma Samsung PS51D550
* Sursa: mediaplayer HiMedia Q5 pro
* Receiver: Yamaha RX-V461
* Boxe: Magnat Monitor Supreme 5.0 / subwoofer Sony SA-W2500
Arata foarte bine amenajarea ta! Ma bucur ca esti multumit de senzatia produsa. Felicitari!

Legat de ecran, nu are de ce sa nu fie compatibil, probabil asta este calitatea lui sau poate are vreun defect.

Edited by Mr. Incredible, 30 March 2017 - 12:02.


#136
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

 Mr. Incredible, on 30 martie 2017 - 11:59, said:

...dar daca ar exista o solutie rezonabila ca si cost as imbunatati cumva ecranul. .
Tocmai de aceea vreau sa am esantioane de vopsea foramat A4, sa poate fi comparate sub lumina incidenata a proiectorului. Tuturor celor carora le trimit, le voi solicita un feedback ulterior, similar celui care l-a facut cristirms
In poza un ecran grey (partea stanga), desi e gri, reflecta mai vibrant albul, decat o suprafata alba normala.

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 30 March 2017 - 13:12.


#137
frantic

frantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 31.07.2006

 Mr. Incredible, on 30 martie 2017 - 11:59, said:

Arata foarte bine amenajarea ta! Ma bucur ca esti multumit de senzatia produsa. Felicitari!
Legat de ecran, nu are de ce sa nu fie compatibil, probabil asta este calitatea lui sau poate are vreun defect.
Pe site-ul producatorului e specificat ca acest model de ecran n-ar fi compatibil cu proiectorele short-throw. Chiar daca Epson 5300 nu se incadreaza aici, ma gandesc ca poate asta ar fi problema, din moment ce e capabil totusi sa proiecteze imagini destul de mari de la distante mici. Nu stiu.

 Calin_fdx, on 30 martie 2017 - 12:54, said:

Din experienta, in ce masura vopseaua Black Widow poate fi aplicata pe un ecran retractabil?

#138
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,037
  • Înscris: 14.06.2013
Se aplica fara probleme. Asa va fi si la mine. Toata treaba e sa fie bine ancorat in faza de vopsire si uscare.

#139
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005
Cred că ar merge acoperit suportul ecranului cu o pazie în culoarea bibliotecii .

Attached Files

  • Attached File  4.JPG   67.99K   53 downloads


#140
frantic

frantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 31.07.2006
Merge chiar bine. Mersi de idee. Posted Image

#141
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
A venit monstrul care va echipa un homevideo de top. Am ales proiectorul si player-ul ca fiind cele mai performante ca imagine/sursa la ora actuala pentru 2017 http://eu.jvc.com/pr...tor/DLA-X7500B/ (nu vorbesc de hi-end de peste 10K) http://www.heimkino-...ion schwarz.htm Proiectorul, player-ul si ecranul (nu a sosit inca) au fost achizitionate la recomandarea mea http://heimkino.at.w.../messe2017.html sistemul audio Bose era achizitionat anterior, nu stiu cat de performant este fata de ceva dedicat hometheatre http://www.allaudio....1/lifestyle-600
Voi revenii cu poze pe parcursul proiectului (instalare, integrare, calibrare profesionala si demo la sfarsit)

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 07 April 2017 - 12:48.


#142
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,037
  • Înscris: 14.06.2013
Frumos! Dar la ce ajuta playerul ăla la proiector?  Sau e ceva future proof? :)

#143
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Cateva intrebari:
-ce player mai bun puteam recomanda? - nu conteaza pretul in cazul de fata!
-ce player are procesare si hardware mai bun, reproiectat de la zero -UHD nativ?
-ce nu stie sa redea acest player? (blu-ray UHD/FHD optic, sau via USB m2ts encodat H265/h264, MKV h265/h264 (x264 deja nu ma intereseaza, il consider low)
-ce player are 2 iesiri HDMI ? (a doua iesire alimenteaza un OLED W7 sau un G7, acum ne decidem)

Edited by Calin_fdx, 07 April 2017 - 15:12.


#144
M15TER105

M15TER105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 05.02.2016

 Calin_fdx, on 07 aprilie 2017 - 14:48, said:

Cateva intrebari:
-ce player mai bun puteam recomanda? - nu conteaza pretul in cazul de fata!
-ce player are procesare si hardware mai bun, reproiectat de la zero -UHD nativ?
-ce nu stie sa redea acest player? (blu-ray UHD/FHD optic, sau via USB m2ts encodat H265/h264, MKV h265/h264 (x264 deja nu ma intereseaza, il consider low)
-ce player are 2 iesiri HDMI (a doua iesire alimenteaza un OLED W7 sau un G7, acum ne decidem)
Ia-l pe domnul Oppo 203 , acum l-am scos si eu din cutie !Attached File  20170407_155611.jpg   45.54K   47 downloads

Chiar ca e construit ca un tanc . Am zis ca Reciverul Denon e solid dar vad ca Oppo are tabla mai groasa ca Dacia Logan. Astept sa-si revina vreo 2 ore ca e transpirat de afara si incep sa-l bibilesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate