Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
5421 replies to this topic

#55
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005

View PostMr. Incredible, on 12 noiembrie 2014 - 22:17, said:

Am ajuns sa detin de 3 saptamani un videoproiector care impreuna cu un ecran motorizat de 84" imi transforma sufrageria intr-un "cinema la mine acasa". In camera de 20mp am un corp de biblioteca, 2 canapele, un fotoliu, chiar si un birou si tot ma pot bucura in conditii foarte bune de vizionarea de filme/documentare/seriale la videoproiector. Este o senzatie fantastica si nu poate fi egalata de un televizor.

Echipamentul meu:

Videoproiector Full HD 3D Benq W1070
Ecran de proiectie electric Benq 84"
Televizor plasma Panasonic TX-P50ST50
Blu-ray player Sony BDP-S790
Mediaplayer R6s

Sony Playstation 3
Receiver multicanal Onkyo TX-626

Boxe 5.1 Magnat Supreme
Am facut zilele trecute un upgrade la consola, am dat PS3-ul pentru un PS4 si am testat si jocul la video proiector, senzatia este bestiala!

Videoproiector Full HD 3D Benq W1070
Ecran de proiectie electric Benq 84"
Televizor plasma Panasonic TX-P50ST50
Blu-ray player Sony BDP-S790
Mediaplayer R6s

Sony Playstation 4
Receiver multicanal Onkyo TX-626

Boxe 5.1 Magnat Supreme

#56
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005

View PostMr. Incredible, on 25 decembrie 2014 - 13:40, said:

Am facut zilele trecute un upgrade la consola, am dat PS3-ul pentru un PS4 si am testat si jocul la video proiector, senzatia este bestiala!

Videoproiector Full HD 3D Benq W1070
Ecran de proiectie electric Benq 84"
Televizor plasma Panasonic TX-P50ST50
Blu-ray player Sony BDP-S790
Mediaplayer R6s

Sony Playstation 4
Receiver multicanal Onkyo TX-626

Boxe 5.1 Magnat Supreme
Am facut intre timp si un upgrade la sistemul de boxe, am vandut Magnat-urile si am luat un sistem 5.1 format din:
-boxe frontale Indiana Line Nota 250
-boxa centrala Indiana Line Nota 740
-boxe spate Indiana Line Nota 240
-subwoofer Indiana Line Basso 830

Suna mult mai bine decat sistemul Magnat si sunt finisate foarte frumos.

Videoproiector Full HD 3D Benq W1070
Ecran de proiectie electric Benq 84"
Televizor plasma Panasonic TX-P50ST50
Blu-ray player Sony BDP-S790
Mediaplayer R6s
Sony Playstation 4

Receiver multicanal Onkyo TX-626
Sistem boxe 5.1 Indiana Line Nota

#57
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Am atasat cateva cliupuri care mi s-au parut interesante pentru solutia de cinema la tine acasa:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sbW4KLVTvq4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/knvNVm_bA1c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D0dgrUlA9lA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3GTaj9EsRy4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#58
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Probabil/sper ca urmatorul ''upgrade'' va fi al media pleyer-ului Egreat R6S cu un Nvidia Shield TV , mai ales ca a aparut si in Europa
Nu de alta , dar in lista data Egreat-ul R6S parca ''zgarie'' la ureche printre sculele detinute

#59
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,720
  • Înscris: 04.10.2014
Ma bucur ca exista si oameni interesati intr-o solutie audio-video de calitate pentru acasa. Inca prea multi se multumesc cu ce-o fi pe acolo, chiar daca si-ar putea permite ceva bun.

#60
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Prb. e ca pe langa bani , trebuie sa ai si niste cunostinte in domeniu , altfel......
Iar astfel de oameni care au bani si cunostinte in domeniu sunt putini
Oameni cu bani sunt mai multi , insa ce folos daca nu au si cunostinte
Din pacate si chiar daca ii sfatuiesti pe unii fara cunostinte , dar cu bani tot degeaba
Pana nu se ''lovesc'' singuri cu capul de.......nici nu vor sa inteleaga/asculte

#61
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,720
  • Înscris: 04.10.2014

View Postlupull, on 09 august 2015 - 17:39, said:

Din pacate si chiar daca ii sfatuiesti pe unii fara cunostinte , dar cu bani tot degeaba
Pana nu se ''lovesc'' singuri cu capul de.......nici nu vor sa inteleaga/asculte
Am mai auzit afirmatia asta si de la altii si e pacat daca aceasta este tendinta.
Eu unul, daca am timp si ambitie, ma informez. Daca nu... de aia s-a inventat meseria de consultant.

#62
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Consultanta intr-o tara unde toți știu de toate.. :)

#63
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Cei care au bani și isi cumpără un produs scump, cred ca e rezolvată problema, Omniprezenta intrebare "Ce poți tu să faci mai mult ca si fabrica?" Cei care nu au bani se lamentează cu ideea "Ce stie produsul scump față de cel achizitionat de mine? Sarmale nu face? Și tot nu apeleză la servicii specializate pe premisa "Las ca-l dibui eu..."

Edited by Calin_fdx, 09 August 2015 - 19:32.


#64
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
Neah, orice produs sau serviciu trebuie sa adreseze o nevoie personala informata. Altfel un produs scump poate nu va prezenta nici o valoare adaugata iar un produs ieftin poate nu satisface o asteptare nefondata.
Consultanta (cu bani) eu o vad aplicabila doar la gama de buget mediu-ridicat. Nu vorbesc de servicii de calibrare (care in opinia mea sunt servicii bine definite cu un rezultat clar indiferent de buget) ci la consultanta in achizitie. Poate ma insel dar daca vine cineva si spune ca are un buget de 4000 RON pentru un setup home-cinema nimeni nu are experienta in toate modelele comercializate ca sa spuna care ar fi solutia optima. Chestie care probabil nici in afara nu o gasesti decat tot la o gama de buget superioara.

Edited by Hansolo, 10 August 2015 - 10:49.


#65
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005

View PostMr. Incredible, on 12 noiembrie 2014 - 22:17, said:

Am ajuns sa detin de 3 saptamani un videoproiector care impreuna cu un ecran motorizat de 84" imi transforma sufrageria intr-un "cinema la mine acasa". In camera de 20mp am un corp de biblioteca, 2 canapele, un fotoliu, chiar si un birou si tot ma pot bucura in conditii foarte bune de vizionarea de filme/documentare/seriale la videoproiector. Este o senzatie fantastica si nu poate fi egalata de un televizor.

Echipamentul meu:
Videoproiector Full HD 3D Benq W1070
Ecran de proiectie electric Benq 84"
Televizor plasma Panasonic TX-P50ST50
Blu-ray player Sony BDP-S790
Mediaplayer R6s

Sony Playstation 3
Receiver multicanal Onkyo TX-626

Boxe 5.1 Magnat Supreme

View PostMr. Incredible, on 02 decembrie 2014 - 22:19, said:

Sunt incantat la maxim de senzatia oferita de proiector, filmele, documentarele, concertele, serialele au devenit mult mai interesante. Am achizitionat si cateva perechi de ochelari 3D pentru proiector.

Imi doresc pentru viitor sa completez senzatia de cinema cu niste canapele/fotolii cu sistem recliner, sunt extrem de confortabile.

La un an distanta de primul post pe subiectul asta pe acest topic am revenit cu noutati:

TV LG 55LF652V 3D
Blu-ray player 3D SONY BDP-S4500
Media player MEDE8ER MED600X3D WP cu Wi-Fi

Casti Wireless Sennheiser RS 170 + HDR 170 + HDR 180
Videoproiector Full HD 3D Benq W1070
Ecran de proiectie electric Benq 84"
Sony Playstation 4
Receiver multicanal Onkyo TX-626
Sistem boxe 5.1 Indiana Line Nota (boxe fata Indiana Line Nota 250, boxa centrala Indiana Line Nota 740, boxe spate Indiana Line Nota 240, subwoofer Indiana Line Basso 830)

Cea mai mare schimbare a fost produsa zilele trecute de canapeaua si fotoliile cu sistem recliner. Sistemul recliner este electric la 2 locuri din 3 ale canapelei si manual la fotolii. Fotoliile au balans si se rotesc 360 de grade. Sunt foarte confortabile.

Videoproiectorul a fost mutat de pe masuta pe care l-am tinut pe tavan fiind fixat cu un suport dedicat Benq.

Sunt incantat de atmosfera si de faptul ca acum simt ca am un sistem complet de cinema in apartament. Posted Image

Am atasat si cateva poze.

Attached Files



#66
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Vad proiectorul inclinat fata de orizontala, este ok asa sau ii aplici corectii geometrice din meniu?

#67
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Mai am mici chestii de reglat, am apelat la corectia trapez. Si cand il aveam pe masuta Ikea de cafea pe raftul inferior am apelat la corectie.

Au ramas nefolosite de la suportul de tavan niste tevi metalice optionale extensibile dar cu ele ajungeam la minim 50 cm mai jos de tavan si era prea jos.

Edited by Mr. Incredible, 13 November 2015 - 10:45.


#68
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Eu vreau sa il prind de tavan la 15cm si sper sa nu folosesc corectiile, acum cand il am fix la jumatatea ecranului perpendicular ii trebuie o corectie masiva, din ce am vazut in manual este facut sa dea corect daca este pozitionat de la baza de sus sau jos a ecranului.

#69
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Daca proiectezi cat mai spre tavan imaginea posibil sa nu ai nevoie de corectii dar la mine am cautat sa fie cat mai jos pentru a fi confortabil de urmarit.

Edited by Mr. Incredible, 13 November 2015 - 15:12.


#70
PiuM

PiuM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.06.2010
Vreau sa va cer si eu un sfat. Urmeaza sa ma mut din motive"tehnice" legate de divort partaj si alte treburi inapoi la bloc....intr-un ap de 2 camere dintr-un bloc nou. Vreau sa adaptez din ce am "colectionat" pana acum doua sisteme audio-video independente pentru living si dormitor. Eu am gandit astfel(toate sculele exista deja in proprietate personala-de preferat deocamdata sa nu fac achizitii noi)

Sistem 1(pe asta ma gandesc pentru living room, deoarece atat ampliful cat si boxele mi se pare ca suna mult mai cald)
- TV: ORION PIF 50-LED diagonala 127 cm
- Amplif KENWOOD-KR-A-4020
- Ca media player am un laptop ASUS X501U cu display spart la care voi conecta o unitate externa Blue Ray
- Unitate externa LG-SUPER MULTI BLUE BE 06
- Boxe MISSION 732 (monitoare pasive de studio)

Sistem 2
- TV: SAMSUNG LE 40D503F7W diagonala 101 cm este LCD
- Amplif: SONY STR-DE 485 E
- Subwoofer: SONY SA-WM SP2
- Central: SONY SS-CNP2
- Sateliti: 4 X SONY SS-MSP 2
- Blue Ray-player: SONY BDPS 1100

Am un HD WD Elements de 2 TB cu care ma pot plimba de la un sistem la altul, si care e chiar plin de diverse muzici copiate direct de pe Blue Ray-uri, iar la filme ma uit mai mult pe net, mai am un al doilea laptop care il pot conecta la sistemul din dormitor in eventualitatea in care vreau sa vad vreun serial sau film online.
V-as ruga sa ma sfatuiti in legatura cu aceste aranjamente, deocamdata nepuse in practica, si eventual daca ar merge la linia din living un egalizator, si cam cu ce soft de multimedia player sa dotez laptopul.
Va multumesc anticipat

#71
bobo2000

bobo2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 31.12.2014
Cum se vizionează cel mai bine filmele 3d , puse pe un stick  cu ajutorul  player ului  tv sau de pe latop  prin  hdmi?

#72
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,720
  • Înscris: 04.10.2014

View Postbobo2000, on 16 noiembrie 2015 - 16:10, said:

Cum se vizionează cel mai bine filmele 3d , puse pe un stick  cu ajutorul  player ului  tv sau de pe latop  prin  hdmi?
Totul depinde de puterea de procesare a aparatului folosit, la blu ray 3D fiind nevoie de cea mai multa dintre toate formatele. In principiu, niciuna dintre variantele tale nu e buna, ci un player dedicat.
Totusi, daca ai cine stie ce laptop dotat, quad core cu o gramada de RAM si un soft de redare bun, poate merge. Eu unul n-am fost niciodata multumit de calitatea redarii de pe calculator cu decodare soft.
Mai are importanta si sursa, daca e vreun fisier recodat pentru a-l face (mult) mai mic, nici nu mai are importanta cu ce-l redai, ca oricum imaginea e mult sub ce ar trebui sa fie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate