Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

Sapunul handmade de la fabricare la utilizare...satisfactii, experiente, greseli

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
94 răspunsuri în acest subiect

#55
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.209
  • Înscris: 27.05.2007
Am zis ca pun si foto...deci iata Posted Image

Fișiere atașate



#56
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.209
  • Înscris: 27.05.2007
Am gasit explicatia acelui 76 sau 92 deg de la uleiul de cocos :)
"Exista mai multe varietati de ulei de cocos. In functie de metoda de extractie si rafinare exista: ulei de cocos fractionat (fractionated cocnut oil), ulei de cocos de 76 grade (coconut oil 76 degree), ulei de cocos de 92 grade (coconut oil 92 degree).
Uleiul de cocos se extrage din pulpa nucii de cocos. Acest ulei are o culoare alba sau usor galbuie si se gaseste in forma solida. Acesta se lichefiaza la temperatura de 76, respectiv 92 grade"

Ce am mai observat. Cred ca trebuie sa las sapunul mai moale atunci cand il fac(la trace) pentru ca daca incerc sa suprapun doua culori sau modele diferite se vede imbinarea. I-am pus unuia extract de rozmarin si mi-a inchis putin sapunul la culoare. Nu am vazut o diferenta notabila de culoare intre cel lasat acoperit in primele 24h si cel descoperit. E drept ca era aproape alb, poate la culoare inchisa e mai evident. aaaaa...si nu imi place cum miroase in sapun uleiul esential de mirt :(
Altfel, e delicat rau asta facut cu uleiuri fine :). O sa vad diferenta mai bine cand se usuca toate.

#57
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.612
  • Înscris: 28.04.2005

 cristinaptudor, on 03 martie 2014 - 01:28, said:

Se lichefiaza la temperatura de 76, respectiv 92 grade
Fahrenheit. Deci ~24.5 si 33.4 Celsius.

#58
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.209
  • Înscris: 27.05.2007
Facut astazi, maine cand il tai vad si cat de corect Posted Image

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  5.jpg   350,81K   33 download-uri
  • Fișier atașat  7.jpg   237,77K   33 download-uri


#59
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.612
  • Înscris: 28.04.2005
Arata a prajitura :D

#60
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006
Mai bine, a înghețată Posted Image

#61
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.780
  • Înscris: 06.09.2007

 cristinaptudor, on 05 martie 2014 - 23:56, said:

Facut astazi, maine cand il tai vad si cat de corect Posted Image
Ti-a iesit ca la lush.Frumos!

#62
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.209
  • Înscris: 27.05.2007
Multumesc

Taiat, tuns, frezat sapunul meu Posted Image

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  17.jpg   304,86K   64 download-uri


#63
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.360
  • Înscris: 15.10.2006
Arata foarte bine, bravo! Posted Image

#64
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Eu cred ca uleiul fractionat (hidrogenat+normal) este cel care are un grad de topire mai ridicat. Am o cutie mare de ulei de palmier fractionat si nu se inmoaie vara, cand sunt caldurile mari de 40*C. Tocmai de aceea se folosesc in laboratoarele de prajituri, pentru decor.
Uleiul de cocos nefractionat (nehidrogenat) devine lichid vara, la fel si uleiul de palmier nehidrogenat.
Atunci cand fac sapunul, pastrez consistenta unei budinci fierbinti. Daca vreau mai multe culori, bat putin cu mixerul compozitia pana se albeste, apoi o impart in vase diferite. Le colorez si mixez individual.
Faptul ca nu acoperi sapunul dupa ce il asezi in forma, nu va afecta culoarea, eventual calitatea sapunului. Asta pentru ca saponificarea din primele 24-48 de ore trebuie sa aiba loc la cald. Procesul dureaza cam o luna.
O cutie de lemn este foarte buna, dar se poate folosi cu succes si una de carton. Eu am doua de carton, de o anumita dimensiune (600g uleiuri), pe care le imbrac cu hartie pergament.
Uleiul de cocos de 76 grade F este cel nehidrogenat. Eu il cumpar de pe un site si costa 12 lei/900g. Tot aici au si alte uleiuri, mai ieftine. Dazavantajul este faptul ca marfa este trimisa prin curierat, care costa mai mult decat un ulei. De aceea, eu imi comand mai multe uleiuri si vreo 3 kg de cocos.
Uleiul de ricin l-am gasit pe alt site 1000g= 40 lei. Uleiurile esentiale le-am luat si din magazinele naturiste din mall-uri sau de pe acest site. Aici trimit cu posta si transportul este mai ieftin.
Din experienta mea, iti garantez ca, doar dupa 30% ulei de ricin, sapunul are consistenta mai moale.
Atunci cand modifici o reteta, te sfatuiesc sa o treci prin soap-calc, in varianta ta. Pentru ca, daca tu inlocuiesti un ulei cu altul sau modifici cantitatea, se vor schimba si celelalte valori de la uleiuri. Urmareste  rubrica cu valorile in care trebuie sa te incadrezi. Foarte important este ca INS-ul sa fie in jur de 160.
Referitor la miros, acesta se atenueaza in timp. Depinde si cat ulei esential adaugi, dar dupa 6 luni, un an dispare aproape complet. Interesant este faptul ca dupa un an, sapunul este mult mai bun. Este mai tare si face mai multa spuma.

Editat de dorinacirstea, 07 martie 2014 - 14:59.


#65
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.209
  • Înscris: 27.05.2007
Mai este si altcea bun de pus in cutie decat hartia pergament? De curiozitate...

Folosesc soapcalc intotdeauna, mai ales ca am inteles din explicatiile tale care e explicatia fiecarui indicator de acolo Posted Image

Site-urile de unde cumperi ni le poti da si noua?

Incerc sa fac mai multe retete si modele deocamdata ca sa-mi fac "mana" si sa am si ce compara dupa ce stau toate la uscat. Numai asa imi pot da seama de diferente. O sa fac si eu una cu 30% ricin ca sa-mi dau seama mai exact ce spui.

Deocamdata sunt incantata ca am reusit sa vorbesc cu o fundatie din oras si o sa facem mici ateliere de lucru. In felul acesta nu mai cheltui banii mei pe materiale, sponsorizandu-ma ei, invata si copiii ceva si experimentez mai usor, nestresata de costuri Posted Image. Chiar sunt curioasa daca o sa le placa tot procesul asta de fabricatie si decorare. Apoi, in timp, sper sa trecem si la a face o crema simpla de fata, un sampon, un gel de dus,etc...

Am uitat sa spun ce am invatat/observat de data asta : nu scrisesei tu inca @dorina dar realizasem intr-o oarecare masura ca trebuie sa las compozitia mai moale pentru ca pana amestec culorile si le torn se ingroasa cateodata prea mult, Am gasit oxizi pt colorare mult mai ieftini decat ceea ce cumparam pana acum, dar un rosu, albastru clar intens tot nu inteleg cum pot obtine. Nu ca vreau eu pt sapunul meu neaparat, dar daca prezinti cuiva metoda, atrage...si culoarea Posted Image

Editat de cristinaptudor, 07 martie 2014 - 21:37.


#66
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.612
  • Înscris: 28.04.2005
Aromazone are sute de ingrediente (versiunea in franceza) nu foarte ieftine dar nici exagerat de scumpe. Cred. :D

Dar poate stie Dorina siteuri romanesti mai convenabile.

#67
newlover05

newlover05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 33
  • Înscris: 04.08.2005

 cristinaptudor, on 01 martie 2014 - 10:49, said:

Ieri am facut si revin cu comentariile incepatorului in speranta ca vor auta pe cineva la un moment dat toate aceste inceputuri Posted Image

Am facut una dintre retete (cea fara ulei de migdale) dar normal ca nu ma puteam opri la a face ceva standard si am impartit reteta in doua. Una am facut-o exact cum mi-a dat-o @dorina iar in cea de-a doua am pus mai putin ricin, refacand calculul pe acel site "soapcalc". Am facut asta din mai multe considerente.
1. Peste tot am citit ca uleiul de ricin ar trebui sa fie max. 10% din cantitatea uleiurilor iar in reteta era peste acest procent asa ca la ce-a de-a doua am pus max. 10% ca sa-mi dau seama ce inseamna mult/putin ricin. Altfel cum sa fac diferenta? In rest am folosit aceleasi cantitati.
2. Mi-am luat coloranti si oxid de titan (care printre altele albeste) si am vrut sa probez din ele. Unul a iesit in doua culori. La fel, de data asta probez ce inseamna si cum se modifica (,) culoarea daca e lasat primele 24 ore acoperit si daca las descoperit. Poate descopar ca se modifica si consistenta. Probabil pe undeva pe net gasesc toate aceste detalii dar altceva e sa experimentez eu (e clar ca asta e partea care-mi place cel mai mult) si sa vad cu ochii mei Posted Image
3. Si nu in ultimul rand, trebuia sa am mai multe mici esantioane ca sa le parfumez diferit si sa vad in final care-s mirosurile mai patrunzatoare si cum se pastreaza ele in timp...

Cand le scot pun si foto. Din pacate, pentru ca aceste uleiuri chiar costa, fac cantitati mici si le pun in fel de fel de forme micute. Inca astept sa-mi confectioneze sotul o cutie de lemn cu laturile rabatabile. Poate o sa-l impulsionez putin, ca vad ca nu prea are entuziasm si-i spun ca-mi iau de pe net o banala cutie la cca 200 lei. Voi ce mai faceti ce forme folositi sau v-ati decis sa folositi?


Buna Cristina,

Poate te intereseaza si acest link.
Sincer nu stiam ca exista asa ceva Posted Image

http://www.nucidesap...0-nuci-de-sapun

Succes in continuare..., in laboratorPosted Image

#68
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Imi cumpar uleiul de cocos de pe driedfruit.ro. Pana acum nu am gasit in Metro, Carrefour sau Selgros. Acum doi ani aveau in Selgros la cutie de 24 kg.
Tot pe acest site gasesc si alte uleiuri: migdale, macadamia, unt de cacao etc., mult mai ieftine decat in alta parte. Trimit coletul prin curierat care costa 15 lei, asa ca imi cumpar mai multe uleiuri   o data.
Uleiul de palmier se gaseste in orice market. Il folosesc pentru ca da o consistenta dura sapunului.
De pe aromashop.ro  am cumparat cel mai ieftin ulei de ricin, pudre, argile si uleiuri esentiale. Ei trimit prin posta romana.
Daca vrei o culoare albastra clara, are importanta si ce fel de uleiuri folosesti. De exemplu, cand in compozitie este ulei de masline (si/sau avocado), care este verde, nu va iesi niciodata albastru clar, mai degraba unul spre verde.
Poti amesteca ulei de palmier, cocos, unt de shea, unt de cacao, ulei de floarea soarelui sau alte uleiuri albe pentru a obtine o culoare clara.
Referitor la cutie. Folosesc una din carton, iar in interior asez hartie pergament. Sapunul nu se lipeste si poate fi scos cu usurinta din cutie. La inceput, faceam sapunul mic, in forme de silicon. Am renuntat cand s-a lipit. Apoi, pentru ca sotul meu foloseste si el acest sapun, am inceput sa fac sapunuri mai mari, la sugestia lui.
Imi place varianta in cutie, pentru ca abia astept sa-l tai, sa vad interiorul. De multe ori amestec, in compozitia noua, bucati, spirale din alt sapun.

Editat de dorinacirstea, 10 martie 2014 - 10:09.


#69
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.209
  • Înscris: 27.05.2007

 newlover05, on 10 martie 2014 - 09:29, said:



Buna Cristina,

Poate te intereseaza si acest link.
Sincer nu stiam ca exista asa ceva Posted Image

http://www.nucidesap...0-nuci-de-sapun

Succes in continuare..., in laboratorPosted Image
Multumesc, poate nu stiu multi asa ca nu e rau ca ai amintit de ele. Eu le folosesc de ani de zile, impreuna cu bicarbonat pentru lucrurile albe :)

#70
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.209
  • Înscris: 27.05.2007

 dorinacirstea, on 10 martie 2014 - 09:57, said:

Imi place varianta in cutie, pentru ca abia astept sa-l tai, sa vad interiorul. De multe ori amestec, in compozitia noua, bucati, spirale din alt sapun.
Si mie tot cele turnate in forme mari mi se par cele mai reusite. Astazi am dus unei cunostinte cateva bucati de sapun ...sa le lase la uscat si sa le probeze. Pt ca le-am transportat in cutie, unul facut zilele trecute se "aburise" putin si le-am scos pe toate ca sa se aeriseasca in timp ce eu stateam in vizita Posted Image. A venit o alta persoana si intins s-a dus la tava...Noi urmaream reactia. Mi-a parut rau ca nu i-am spus de la inceput ca sunt sapunuri. A fost putin cam dezamagita ca nu-s prajituri Posted Image. Dar am luat-o ca pe un compliment la urma urmei Posted Image
O sa iau o mica pauza, dar pun foto de la ultimul sapun facut. Din pacate 30ml de ulei de ricin pe care doream sa-l adaug la sfarsit am uitat sa-l pun asa ca nu stiu cum va evolua aceasta reteta...apa si soda fiind calculate la toata cantitatea de uleiuri Posted Image

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  4.jpg   296,5K   47 download-uri


#71
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Poti sa-ti faci o idee calculand reteta fara uleiul de ricin.
Ca sa nu uit ceva, eu lucrez pe reteta tiparita. Asez pe masa toate uleiurile, vasele, pigmentii, mixerul, soda etc. si bifez pe hartie ce cantaresc.
Ieri am cumparat de pe alt site pigmenti si uleiuri esentiale. Coletul va sosi cu posta si costa 9 lei (are si ramburs).

Editat de dorinacirstea, 12 martie 2014 - 11:39.


#72
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.209
  • Înscris: 27.05.2007
Pentru ca o sa incep sa ma "joc" la fundatia aceea aveam nevoie de mai multe forme si mi-am facut curaj (la propriu) si m-am dus in Dragonul Rosu. Nu mi-a parut rau pt ca am gasit forme de silicon la mai putin de jumatate de pret din ce gasisem pe net. Am mai gasit si niste cutiute destul de ingrijit lucrate la niste preturi modice. Imi trebuia ceva pt cazul in care doresc sa fac un cadou...sapun
Sapunul gresit...o sa vedem, pt. ca si daca ii fac calculul imi arata soda si apa corecte iar la mine au fost puse ca si cum ricinul era in compozitie

Site-ul.....te rog. La aromazone.com imi par scumpe.

Am mai reusit sa gasesc intr-un plafar uleiuri esentiale de la solaris la preturi vechi., foarte bune. Ele sunt inchise ermetic, sper sa fie si bune. Nu am reusit inca sa vad ce anume vinde cozacplant ...si la ei vazusem parca niste preturi mai mici

@dorina, tu faci sapunuri numai pentru tine sau vinzi? Daca nu deranjeaza intrebarea...

Editat de cristinaptudor, 12 martie 2014 - 15:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate