Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

de la bloc la semi bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
326 replies to this topic

#37
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Hai ca au iesit urbanismele, ma apuc de avize ca nu-s multe; Sper sa depun pentru AC in vreo 40 de zile in varianta optimista. Intre timp se definitiveaza proiectul ca functionalitate, compartimentare si dimensiuni. In mare e cam acelasi din prima pagina. Cum e gata prima varianta, il pun. Pot sa pun centrala (in camera separata) la etaj? La parter nu prea cred ca am loc.

#38
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013
Succes! Poate mi-o iei inainte!
Eu am depus deja pentru avize, nici eu n-am avut multe.
La ce dimensiuni/compartimentare ai ajuns? A vazut ca iti doreai ceva mai deosebit...
Ai centrala pe gaze? Eu o pun in bucatarie, nu mai fac camera tehnica separata.

#39
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Nu cred o iau inainte, ziceam doar ce mi-as dori eu sa se intample. Piedici sunt la tot pasul insa asa ca viteza nu tine de noi, stii prea bine. N-am ajuns la dimensiuni finale caci ma ocup intai de proiectul de demolare sa scap de o grija sa-l vad depus. Ca despre ceva deosebit, nu cred ca se poate pune problema in adevaratul sens, ci macar vizual un element, doua acolo cat sa nu arate direct a cutie. Dar nu e obilgatoriu daca nu se poate. Mai bine fara decat kitch.

Sa inteleg ca se poate centrala si la etaj da?
De aviz de la muzeul de istorie s-a lovit cineva? Cica la vreo cateva strazi de mine ar fi o zona protejata desi zona mea este L1a, adica locuinte aflate in afara zonei protejate. De unde se ia asta?

Edited by havenodoubts, 06 March 2014 - 17:00.


#40
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013
Pai daca nu este specificat in cert. de urbanism, nu este nevoie de un astfel de aviz.

#41
alexwspp

alexwspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 09.08.2011
La Universitate, pe diagonala de TNB. Amabila tanti de acolo acum vreo 2 ani.

#42
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
este specificat in urbanism, de aia ma si miram. asta e.  azi am facut studiul geo, pe bune, forat 6 metri, e de bine. trimis la laborator, iese in vreo 5 zile.
Intrebari printre forumisti:
-Care ma ajuta cu o masina de tonaj mic sa car saci intregi de gunoaie de prin curte, fiare, lemne si alte minunatii? Nimic de demolat.
-Care ma ajuta cu un Bobcat sa decopertez vreo 20-30 de cm si sa-i duc si pe aia la gunoi? Sunt ingropate acolo numai caramida sparta si gunoaie pe vreo 100mp.
Va trebui sa completez serios cu pamant de calitate ulterior.

#43
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013
Buna, trebuie sa fac si eu studiul geo, te rog sa-mi trimiti si mie datele de contact si cat te-a costat.
Studiul asta nu este afectat de ploile astea care nu se mai opresc? Nu se ridica panza freatica?
Merci.

#44
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Nu, nu e afectat, caci panza freatica nu e atat de sus. Ploile astea se simt pana la vreo 60 de cm, dupa care... uscat :) Si oricum, conteaza structura si compozitia pamantului nu umiditatea lui la suprafata.
Sigur, chiar iti recomand firma, pret bun , profesionalism si experienta, din degete, ochi si miros stiau ce e. Plus laborator.  Scrie-mi PM sa nu uit.

#45
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

 havenodoubts, on 07 martie 2014 - 18:52, said:

este specificat in urbanism, de aia ma si miram. asta e.  azi am facut studiul geo, pe bune, forat 6 metri, e de bine. trimis la laborator, iese in vreo 5 zile.
Intrebari printre forumisti:
-Care ma ajuta cu o masina de tonaj mic sa car saci intregi de gunoaie de prin curte, fiare, lemne si alte minunatii? Nimic de demolat.
-Care ma ajuta cu un Bobcat sa decopertez vreo 20-30 de cm si sa-i duc si pe aia la gunoi? Sunt ingropate acolo numai caramida sparta si gunoaie pe vreo 100mp.
Va trebui sa completez serios cu pamant de calitate ulterior.

Daca deja e pus in saci, vin cu oamenii la incarcat si cu o basculanta de 5 sau 7 mc.

#46
CiubotariuS

CiubotariuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.03.2014
Pentru avizul de la Muzeul de Istorie ai nevoie de un memoriu pe care trebuie sa ti-l faca arhitectul si de fotografii ale imobilului pe care vrei sa-l desfiintezi.

Canalul te costa in jur de 3000lei, daca iti faci singur caminul si-ti sapi pana la limita de proprietate. Eu am platit, ieri, 2500lei pentru 1.5m pana la limita de proprietate.

Cred ca ar fi trebuit sa mergi cu autorizatia de desfiintare si autorizatia de construire in paralel si mai cred ca Astrul are dreptate cu mersul pe burta. Eu n-am facut asa si....am facut rau.

Posibil sa fim vecini, eu sunt in zona la care se referea Astrul. Ieri am deschis si eu un jurnal (http://forum.softped...a-bca-bucuresti)

Sa ai succes!

#47
CiubotariuS

CiubotariuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.03.2014
La utilitati, DU-TE TU.  Ai pus acolo niste preturi astronomice. Nu te grabi sa cheltuiesti, ca vei avea nevoie mare de bani ( eu am cheltuit pe "prostiile" astea mai mult decat trebuia si acum dau din colt in colt ). Esti proprietar, ai actul de proprietate, presupun ca si intabularea, ca altfel nu luai certificat de urbanism, ai utilitati in imobil, chiar daca furnizarea este intrerupta, du-te si fa contracte pe numele tau. Nu te costa mult.

#48
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008

 CiubotariuS, on 08 martie 2014 - 06:46, said:

Canalul te costa in jur de 3000lei, daca iti faci singur caminul si-ti sapi pana la limita de proprietate. Eu am platit, ieri, 2500lei pentru 1.5m pana la limita de proprietate.

Si la dentist te costa mai putin daca-ti faci tu anestezia singur si eventual te duci si cu scaunul de acasa. Sau si mai putin daca ti-l scoti singur. Glumesc. Tu ai platit doar pe sapatura si nu ai terminat de sapat sa ajungi in curte la camin. Nici caminul  nu e luat in calcul, manopera, materiale, capac. Pune-le si pe astea, adauga conducta,pat de nisip, coliere,contor, receptie ApaNova, contract, etc si o sa vezi la cat ajungi, chiar daca te ocopi tu personal de toate.
Ce probleme ai de trebuie "sa mergi pe burta"? Succes daca incepi in primavara asta.

Edited by havenodoubts, 08 March 2014 - 11:46.


#49
CiubotariuS

CiubotariuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.03.2014
Cand am spus 2500 lei, n-am calculat proiectul , 340lei, necesar pentru autorizatia de construire racord- canal. Din cei 2500lei doar 500 lei  merg la Apa Nova ,  ceea ce inseamna mana de lucru si materialele lor (eu fac lucrarea cu Apa Nova). Restul inseamna: 500 lei – desfacere si refacere strat rutier si asfalt, 1300 – taxe, avize, autorizatii, organizare de santier si tot ce prevede certificatul de urbanism cerut pentru autorizare racord-canal. Trebuie si contract cu firma ce are in garantie strada, si contract cu Politia Rutiera pentru opritul circulatiei, chiar daca nu se deplaseaza, acordul trebuie luat.
Asa se intampla pentru fiecare utilitate pe care nu o ai pe terenul tau, adica, ceri avizul de principiu, apoi certificat urbanism, apoi proiect, apoi avize pentru autorizatia de constructie (utilitate), apoi autorizatia de constructie, apoi lucrarea, apoi contractul de furnizare.  Autorizatia si avizele se obtin de firma cu care vei lucra.

Din pricina asta am spus sa te duci tu, dar ma refeream la utilitatile pe care le ai in imobil. Sa ai utilitatile pe teren nu este putin lucru.

Du-te si incheie contractele de furnizare, chiar daca nu locuiesti sau nu se poate locui acolo. Nu te costa mult.

#50
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Evident ca am inclus si avizele de mai sus. Dar cred ca tu vorbesti ori de apa ori de canalizare, in nici un caz de ambele si nici un caz cu tot cu camin betonat. Ce distanta ai de la magistrala la camin?

Edited by havenodoubts, 08 March 2014 - 15:24.


#51
CiubotariuS

CiubotariuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.03.2014
Eu am trecut de faza utilitatilor.
Singura utilitate pe care n-o aveam in imobil a fost canalul si avand in vedere distanta mica pana la limita de proprietate (1,5m) am preferat sa fac cu Apa Nova. Preturile le-am scris mai sus. Timp real – 3 luni. (30 de zile, cat ai estimat tu, dureaza numai autorizatia de constructie racord-canal).

Acum vad ca zona ta este L1a. PREA BINE! Daca te organizezi, in 3-4 luni incepi constructia, si, de ce nu, faci Anul Nou in casa noua.

#52
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
multumesc la fel. Sa pui poze la tine in jurnal daca acum l-ai deschis si esti in plin santier, macar tu ai cu ce :)

#53
CiubotariuS

CiubotariuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.03.2014
Voi pune. Incep constructia luna viitoare. Deocamdata caut materiale si am multe, multe semne de intrebare.
Dar, cum tot patitul este invatat, poate-ti foloseste experienta mea de pana azi.

#54
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Am tras apa si canalizare. Si pentru ca alte poze n-am pus pana acum ca nu aveam ce, le pun pe astea sa ma laud ca am facut ceva macar.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate