Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#4501
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postinu1711, on 22 iulie 2017 - 12:24, said:

A fost o nebunie ( Posted Image) - sa ma apuc de casa.
Mi-a fost un pic teama ce reactii voi intampina ca femeie singura,
Wot? Pe bune? Vb lu' @pico, ad-literam? Pe bune-pe bune?

View Postinu1711, on 22 iulie 2017 - 12:24, said:

de nervi si neputinta in lupta cu creativitatea doreilor,
Bai, unde-i emoticonu' ala cu luat notite....pfoaaa, e prea buna asta!

View Postinu1711, on 22 iulie 2017 - 12:24, said:

A fost o nebunie (o nebunie frumoasa[...]),
Mi-a fost un pic teama
hotarata sa-si ridice o casa.
incercat mereu sa ma documentez  
cu un pas inaintea doreilor
'aventura'.
momente in care m-am suparat,
am plans de nervi si neputinta
a fost o aventura frumoasa,
Sunt aproape
ne mutam,  
privesc in urma
nostalgie.
o poveste
zambind.
satisfactia
seara, pe terasa
admiri tot ce ai realizat,
Permiti? Posted Image
Super eseul!

Cred ca ar trebui asta sa fie sticky la intrarea pe aria asta. Imi amintesti de veve....Ce-o mai face veve...

View Postpicomouse, on 22 iulie 2017 - 12:51, said:

( adică chiar dacă sunt dus cu capul nu s-au prins ăștia pina acum )
Posted Image
Posted Image
Posted Image

Edited by viotl, 22 July 2017 - 13:26.


#4502
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Daca de la inceput te astepti sa dureze constructia cu anii si ai nervi buni, e mai usor de suportat. Desi, in cazul meu, nu ma asteptam sa depasesc 3 ani...
Cred ca e mai stresant sa fii contra-cronometru, sa ti se termine contractul de inchiriere pe data "de" si sa trebuiasca sa te muti. Au fost cazuri pe forum cand stresul era maxim. In plus, daca ai bafta de niste nepriceputi, e imposibil sa nu te enervezi.
Nu mai zic de trasul utilitatilor, cea mai mare porcarie, parca suntem in fundul pamantului. Pana si aia de la UPC m-au enervat maxim.

Povestea lui Veve a fost remarcabila!

Edited by cumparator, 22 July 2017 - 13:35.


#4503
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Vio, nu stiam noi ce poet avem printre noi! Cum ai potrivit tu cuvintele!
M-am lasat dusa de val. :P Promit sa nu se mai repete.

Imi amintesc ca atunci cand am hotarat sa ma apuc de casa ma asteptam sa o termin si sa ma mut in 2 ani.Posted Image
Nici nu stiu cand au trecut 5 ani.
Da, daca ar fi existat un termen limita, n-as mai fi trecut asa relaxata prin toata povestea asta. Si, cum binne zice colegu' picomouse, si eu pot spune ca

View Postpicomouse, on 22 iulie 2017 - 12:51, said:

nu am avut chiar cel mai greu santier.
Fata de ce povesti am citit pe la altii, la mine a fost parfum.

#4504
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Astazi am gasit solarul cazut si rosiile destul de ciufulite, probabil dupa ploaia de ieri. A trebuit sa il scot. Din pacate se anunta furtuni serioase.
Am apucat totusi sa gust o rosie soi Deva. E foarte buna, desi are coaja putin cam groasa.

Attached Files


Edited by cumparator, 26 July 2017 - 18:53.


#4505
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcumparator, on 26 iulie 2017 - 18:29, said:

Astazi am gasit solarul cazut si rosiile destul de ciufulite, probabil dupa ploaia de ieri. A trebuit sa il scot. Din pacate se anunta furtuni serioase.
Am apucat totusi sa gust o rosie soi Deva. E foarte buna, desi are coaja putin cam groasa.

Am o informație care ar trebui sa ajungă la toți care pot sa facă Recepția la terminarea lucrărilor. Dacă e gata pe afara este important sa o facă pina pe 29.07.2017 cind va intra in vigoare un nou regulament. Nu ca ar fi chiar o nenorocire dar se complica lucrurile fiind necesar sa aduci si ISC -ul la receptie si ceva bani in plus.  Este vorba despre asta :
https://lege5.ro/Gra...erente-acestora
Eu ma reușit sa o fac fiind gata pe afara, ce mai e acum la interior nu ii mai interesează.

#4506
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Ce bine ca au reusit sa o faci !

Eu nu reusesc .... :( Imi lipseste gardul, din pacate. Dar da, aceeasi informatie o am si eu, cum ca s-ar complica receptiile si ca ar fi mult mai stricte.

#4507
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdana84, on 26 iulie 2017 - 23:06, said:

Ce bine ca au reusit sa o faci !

Eu nu reusesc .... :( Imi lipseste gardul, din pacate. Dar da, aceeasi informatie o am si eu, cum ca s-ar complica receptiile si ca ar fi mult mai stricte.

Dana merge si fără gard, geamuri sa ai si sa fie acoperită. E un simplu proces verbal acum pe care semnează propietarul si reprezentantul primăriei. Pina la urma pe ei ii interesează sa plătești impozit. Pe tine sa scapi de sub AC. Cei mai mulți nici nu au gardul pe AC scris explicit. Sunt așa de greu de convins aia la voi la Primarie ?

Edited by picomouse, 27 July 2017 - 06:31.


#4508
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Nu inteleg, care sunt modificarile?
La mine a mers si fara gard, desi m-a intrebat viceprimarul de cateva ori de el. I-am zis ca il fac la sfarsit si asta e. A semnat.

#4509
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Ei vor gardul ca sa se asigure ca s-au respectat retragerile (cel putin asa mi-au zis mie). Probabil ar merge si un gard temporar..

Modificarile constau in prezenta ISC la receptie (ceea ce mi se pare greu realizabil avand in vedere ca ei nu vin nici macar pe timpul constructiei).

#4510
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postcumparator, on 26 iulie 2017 - 18:29, said:

Astazi am gasit solarul cazut si rosiile destul de ciufulite, probabil dupa ploaia de ieri. A trebuit sa il scot. Din pacate se anunta furtuni serioase.
Am apucat totusi sa gust o rosie soi Deva. E foarte buna, desi are coaja putin cam groasa.


Aveam un vecin caruia ii tot zburau serele si nu intalegea ce se intampla.
Asta pana cineva ia spus ca trebuie sa aiba o anumita pozitie fata de vant.... si de atunci stau solarele linistite...

#4511
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Se poate, dar si tevile erau prapadite rau. Au ruginit de la ploi si s-au rupt. La anu imi fac un solar mai serios.

#4512
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postpicomouse, on 27 iulie 2017 - 06:29, said:

Dana merge si fără gard, geamuri sa ai si sa fie acoperită. E un simplu proces verbal acum pe care semnează propietarul si reprezentantul primăriei. Pina la urma pe ei ii interesează sa plătești impozit. Pe tine sa scapi de sub AC. Cei mai mulți nici nu au gardul pe AC scris explicit. Sunt așa de greu de convins aia la voi la Primarie ?
Nu merge din pacate. A incercat recent un vecin care are totul finisat interior si exterior, inclusiv curtea pavata si cu zone de parcari, dar care in fata are un gard provizoriu din niste paleti finisati si aranjati frumos. Si degeabai - au zis ca trebuie gardul definitiv.

#4513
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postdana84, on 27 iulie 2017 - 12:07, said:

Nu merge din pacate. A incercat recent un vecin care are totul finisat interior si exterior, inclusiv curtea pavata si cu zone de parcari, dar care in fata are un gard provizoriu din niste paleti finisati si aranjati frumos. Si degeabai - au zis ca trebuie gardul definitiv.

       Daca nu era interiorul gata, dar exteriorul da, puteai face receptia. Altfel, cei de la Cluj sunt foarte stricti in privinta receptiei.

#4514
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmanghels, on 27 iulie 2017 - 08:13, said:

Ei vor gardul ca sa se asigure ca s-au respectat retragerile (cel putin asa mi-au zis mie). Probabil ar merge si un gard temporar..

Modificarile constau in prezenta ISC la receptie (ceea ce mi se pare greu realizabil avand in vedere ca ei nu vin nici macar pe timpul constructiei).

Corect dar mai e o fraza supărătoare acolo care zice ca investitorul suporta toate cheltuielile aferente recepției. Si precis or sa bage o taxa aferentă chiar dacă nu vin. Si ca noi la același regulament se vor da interpretări locale.

#4515
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
La mine receptia a fost o gluma. Nu s-a deplasat nimeni de la primarie. Ei s-au bucurat ca le platesc impozit, iar eu m-am bucurat ca am scapat de prelungirea AC.
Aveam geamuri, usi si acoperis, in rest nu era nimic finisat. Gardul, desi era in AC (asa a zis individul care a facut proiectul, sa punem si gard, ca poate il fac vreodata), nu era in plan. Pe atunci aveam de gand sa pun gard viu si la drum.

View Postcumparator, on 27 iulie 2017 - 11:06, said:

Se poate, dar si tevile erau prapadite rau. Au ruginit de la ploi si s-au rupt. La anu imi fac un solar mai serios.
Din ce sunt tevile alea? Cum sa rugineasca in mai putin de o vara? Nu l-au facut si ei macar cat sa reziste un sezon?

View Postcumparator, on 26 iulie 2017 - 18:29, said:

o rosie soi Deva. E foarte buna, desi are coaja putin cam groasa.
:) :) Am aflat de la vecinu' ca unul din soiurile de rosii pe care le-a semanat asta-primavara, si din care mi-a dat si mie, se numeste... Buzau. Ce alte localitati mai aveti prin gradina?

Edited by inu1711, 27 July 2017 - 21:50.


#4516
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Tevi subtiri de fier. Le-am indoit cu mana. Sunt bune insa ca si araci, fiind gaurite se infig zdravan in pamant.
Poate ca daca tineam solarul acoperit nici nu rugineau tevile si nici nu il lua vantul. Nefiind acolo, nu puteam sa il aerisesc zilnic, asa ca nu am avut de ales.
Dell, solarul tau rezista? Poate ca pe cele mari le-au facut din tevi mai groase.

#4517
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postcumparator, on 27 iulie 2017 - 22:18, said:

Tevi subtiri de fier. Le-am indoit cu mana. Sunt bune insa ca si araci, fiind gaurite se infig zdravan in pamant.
Poate ca daca tineam solarul acoperit nici nu rugineau tevile si nici nu il lua vantul. Nefiind acolo, nu puteam sa il aerisesc zilnic, asa ca nu am avut de ales.
Dell, solarul tau rezista? Poate ca pe cele mari le-au facut din tevi mai groase.
da, este ok, dar noi l-am ancorat in pamant [partile de jos ale foliei verzi le-am ingropat cativa cm la baza].
Dezavantajul cu metoda asta e ca nu se aeriseste suficient daca nu ridici lateralele, a mai facut sotul o fereastra mare in spate, dar si asa este insuficient aerisit in zilele foarte calduroase.

Attached Files



#4518
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Da, faptul ca am ridicat folia l-a distrus pe al meu.
La toamna il strangeti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate