Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#4123
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Am lasat si eu ridicate marginile dar am gasit solarul dat peste cap de trei ori, zece metri mai la vale Posted Image Buna ideea cu tarusii pe colturi. O aplic si eu.
Si eu le-am pus cum a zis Gabian.

Edited by adinosh, 03 May 2017 - 19:06.


#4124
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,681
  • Înscris: 11.03.2006
Inteleg sa le tai frunzulitele de jos, dar cum adica sa le las culcate?
Ma duc maine sa le leg. Baiatul din sat care a intins pamantul a venit cu ideea legarii solarului de tarusi infipti in pamant. Probabil ca a vazut inainte solare facand tumbe inainte.

#4125
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postcumparator, on 03 mai 2017 - 19:18, said:

Inteleg sa le tai frunzulitele de jos, dar cum adica sa le las culcate?
Ma duc maine sa le leg.
Exact cum se intelege :)
"Rosiile se planteaza pe randuri orientate pe directia est-vest la distanta de 35-50 cm intre plante prin ingroparea tulpinei pana la nivelul primei frunze, deci mai mult decat in alveola sau pahar. Acest lucru este posibil si recomandat datorita faptului ca rosiile vor dezvolta radacini adventive si pe aceasta portiune. In cazul in care rasadurile au fost etiolate, pentru a nu ingropa radacina prea adanc puteti face un mic santulet in care veti planta rosia putin inclinata, lasand afara doar portiunea pe care o doriti."

#4126
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdell99, on 03 mai 2017 - 19:41, said:


Exact cum se intelege :)
"Rosiile se planteaza pe randuri orientate pe directia est-vest la distanta de 35-50 cm intre plante prin ingroparea tulpinei pana la nivelul primei frunze, deci mai mult decat in alveola sau pahar. Acest lucru este posibil si recomandat datorita faptului ca rosiile vor dezvolta radacini adventive si pe aceasta portiune. In cazul in care rasadurile au fost etiolate, pentru a nu ingropa radacina prea adanc puteti face un mic santulet in care veti planta rosia putin inclinata, lasand afara doar portiunea pe care o doriti."

De fapt sunt 2 metode si părerile sunt împărțite cum e mai bine.. Se poate planta mai adinc astfel o parte din tulpina fiind in contact cu solul va genera rădăcini din acei perișori.
Roșia este una din putinele plante (de fapt la origine ea este o vita sud americană) care generează rădăcini din tulpina oriunde vine in contact cu solul.
Pentru varianta înclinată ar trebui sa le "dresezi" puțin înainte de plantare (lăsate culcate vor avea tendința de a se ridica pe verticala de la vârf. Astfel le plantezi ușor într-un sant oblic cu rădăcina in partea mai adinca. Indiferent cum faci trebuie sa îndepărtezi frunzele de pe zona de tulpina îngropată .
Grădinarii care folosesc metoda de îngropat adinc susțin ca la adincime mai mare variația umidității din sol este mult redusă si planta rezista excelent in perioade secetoase.  Cei care prefera plantarea înclinată susțin ca zona cea mai nutritivă a solului este apropiată de suprafața. Oricum ai face e bine deoarece rădăcinile suplimentare generate vor hrăni mai bine planta si se va dezvolta mai mult.

Eu m-am jucat cu plantatul adinc. Mai mult cind am transplantat dintr-un ghiveci mic in unul mai marele fiecare data am băgat-o in pămînt cit de mult am putut. Cind s-a bifurcat tulpina  si a crescut am tăiat frunzele si bifurcatia a ajuns sub pămînt . Am 2 plante care dacă nu știi crezi ca am pus 4 răsaduri unul lingă altul la citiva cm. De fapt sunt 4 tulpini ale aceleiași plante. Nu am avut nici o problema cu ele si fac roșii intr-o veselie (au vIrsta de 2 ani si 4 luni)..

#4127
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,681
  • Înscris: 11.03.2006
Am inteles. O sa rup frunzulitele si o sa adaug niste pamant. Nu mai pot sa le inclin si nici sa le dezgrop si ingrop mai adanc.
Picomouse, ce rosii sunt acelea, de 2 ani? Unde le tii?

Edited by cumparator, 03 May 2017 - 20:20.


#4128
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcumparator, on 03 mai 2017 - 20:16, said:

Am inteles. O sa rup frunzulitele si o sa adaug niste pamant.

Nu pe toate !🙂

Edited by picomouse, 03 May 2017 - 20:18.


#4129
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,681
  • Înscris: 11.03.2006
Cele 2 frunzulite de la baza.

#4130
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Acum nu mai renteaza toată munca asta.
Pune araci si tine minte pt anul următor, rasadurile produse la bloc se alungesc datorită lipsei luminii + aceeași temperatură zi/noapte

#4131
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,681
  • Înscris: 11.03.2006
Le-am tinut mult timp pana cand s-a indreptat vremea.
Multumesc de sfaturi.

#4132
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007

View Postcumparator, on 03 mai 2017 - 20:16, said:

Picomouse, ce rosii sunt acelea, de 2 ani? Unde le tii?
???

#4133
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postadinosh, on 03 mai 2017 - 20:38, said:


???

Au fost crescute din sămânță si stau in geam si pe balcon la etajul 3.  Dacă nu știi roșiile nedeterminate sunt practic nemuritoare dacă au condiții rezonabile. In grădina le omoară frigul sau bolile. In condiții de interior nu au nici un motiv sa moara.
Inițial au fost un experiment sa vadă ochiul meu cum germineaza si cum creste ( asta in 2015) . Dar dacă ne-am împrietenit ce vroiai sa fac ? Soiul e un heirloom cherry (asta scria pe pliculeț) cu creștere nedeterminata. Ma așteptam sa facă bile de rulment. Cred ca e ușor mutanta deoarece face intre 3 si 5 cm in diametru in grupe de cite 4-6 buc pe mai multe etaje simultan. Cum le culegi cum baga alte flori.
Aștept sa termin curtea si sa fac un raised bed si sa le testez si afara. Mai nou am început sa le si clonez. Rupi 1 vârf de creștere il pui in apa si cam in 10 zile are rădăcini . Pus in pămînt in aprox 1 luna face flori si apoi roșii.
Mai am in dotare 3 ardei Habanero si 2 Cheyenne . Aia 2 Cheyenne produc in draci 6-10 ardei de planta. Habanero au doar 10 cm înălțime si aștept sa mai crească. Si ardeii pot trai mai mulți ani dar iarna trebuie sa ia o pauza in productie măcar 1 luna. Ii tund si ii ud mai puțin . In balconul închis este mereu pe plus dar nu cu mult. După pauza ii aduc pe pervaz si se apuca de treaba.

#4134
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
O sugestie referitoare la solarel,Inlocuieste folia originala,acum,ca s-a incalzit cu o plasa de umbrire partiala,doar partea superioara. Esti in camp si ai o "corabie" acolo ! Pleaca de nu te vezi. ! Asta din experienta proprie,cu acelasi model,ulterior m am upgradat ...la dimensiuni mai mari. NU defolia(rupe frunzele) acum,mai lasa le sa si revina dupa transplantare.Din convalescenta nu participi direct la concurs.Ai timp mai tarziu pentru asa ceva.Lasa le sa se intremeze. Cu folia pe solar,acum,vei ajunge cu polenul fiert,neviabil,deci fructe....ioc.Sunt multe de spus ,cu un post nu se face  primavara ! Revin ,pe parcurs!
Posted Image

#4135
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,681
  • Înscris: 11.03.2006
E destul de bine prins in pamant, in plus l-am legat de gard, ca la o adica sa nu zboare la vecini.
Zici sa scot de tot folia de plastic si sa pun in locul ei plasa de umbrire? Nu e prea curand? As mai lasa putin folia aia si ceva mai tarziu as pune plasa de umbrire peste ea.
Trebuie sa fac un sistem mic de irigatii automat si nu ma pot hotari daca sa fie cu microaspersie sau cu picatura. Pe cel cu microaspersie stiu sa il fac, am deja pentru gradina. Ce programator pentru o zona, montat la robinetul din curte sa iau?
https://www.praktike...or-mecanic.html
http://www.homex.ro/...ntrol-1881.html

Edited by cumparator, 04 May 2017 - 09:42.


#4136
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Hai ,mai lasa cateva zile,sa sara temperatura noaptea de 10 grd,mai multe zile la rand.Cand ai temperaturi mici noaptea (8-12 grd) planta se dezvolta bine vegetativ,se "caleste" ! Ziua ,in schimb,creste mult,solarul mic, risti sa le fierbi.daca nu-l aerisesti la maxim.EU folosesc plasa de umbrire de 30%( e pe valori 30,40,80..Stam in diagonala,tu in nv,eu in se,iti aduceam eu de la mine ...cativa metri ,cat ai tu nevoie,vorbim ! Mergi pe picurare,eu folosesc tub de picurare,cu duze din 20 in 20 de cm. Aspersie nu la rosii,ardei,vinete ! La gazon,da .
Eu as gandi o integrala irigatia,Si picurarea la legume si aspersia la restul.O sa mai recitesc un pic jurnalul tau,sa vad cum ti-ai organizat gradina
Posted Image

#4137
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postcumparator, on 03 mai 2017 - 08:10, said:

Am pus si eu rosiile. Nu prea le-a priit statul in baie, sunt foarte firave. Arata destul de jalnic, dar sper ca o sa isi revina.
Vreau sa mai incerc cu salata Iceberg si ceva morcovi. Pe astea le pun in afara solarului.

Am rulat marginile foliei in afara, asa ca dupa ploaie am gasit pungi imense de apa atarnand.
1. Stropeste le cu Previcur pentru a nu exista probleme de acomodare si pentru boli
2. Copileste la baza si frunzele mai anemice ..galbejite
3. Palizeaza.le individual pe tarus sau pe rand cu sfoara pe rand la partea superioara
4. Irigarea de preferat prin picurare ..dar merge si prin aspersie ..cum iti vine mai usor..la 2-3 zile le irigi
5. La capsuni incearca o mulcire cu paie ..ca sa nu mananci fructul murdar
La mine in solar am o parte din rosii cu floare ..sunt puse in februarie


Aspersia merge dimineata la primele ore..5-6 - 7




#4138
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,681
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc mult pentru sfaturi.
Microaspersoarele sunt niste aspersoare foarte mici, unele uda numai la baza plantei, altele doar picura. Pe ele poti sa le pui direct la presiune mare, nu mai trebuie sa reduci presiunea la 1 bar, ca la picurare.
Pentru irigatii am un programator cu 4 zone si toate sunt ocupate. Poate anul viitor o sa iau unul cu 6 zone. Anul asta trebuie sa ud separat legumele, dar nu e o problema. Am cismeaua chiar langa ele si e vorba numai de 10 mp.

O sa incerc sa iau Previcur. Ieri le-am dat cu un insecticid si un fungicid, Aliette si Calypso. Am dat in principal pe pomi, pentru ca au foarte multe furnici.

Sa mulcesc capsunile cu paie? Inseamna ca imi trebuie fix o mana de paie, ca am 6 plante.Posted Image Mai mare deranjul. Cred ca le pun niste geotextil.

#4139
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Pentru 6 plante..cumpara un pachet de servetele (din alea nazale :D )


Alliete pentru ce ai dat ? Ce pomi ai stropit ..ca sa deduc cumva logica cu acest fungicid


#4140
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

View Postcumparator, on 04 mai 2017 - 14:29, said:

Multumesc mult pentru sfaturi.
Microaspersoarele sunt niste aspersoare foarte mici, unele uda numai la baza plantei, altele doar picura. Pe ele poti sa le pui direct la presiune mare, nu mai trebuie sa reduci presiunea la 1 bar, ca la picurare.
Pentru irigatii am un programator cu 4 zone si toate sunt ocupate. Poate anul viitor o sa iau unul cu 6 zone. Anul asta trebuie sa ud separat legumele, dar nu e o problema. Am cismeaua chiar langa ele si e vorba numai de 10 mp.

O sa incerc sa iau Previcur. Ieri le-am dat cu un insecticid si un fungicid, Aliette si Calypso. Am dat in principal pe pomi, pentru ca au foarte multe furnici.

Sa mulcesc capsunile cu paie? Inseamna ca imi trebuie fix o mana de paie, ca am 6 plante.Posted Image Mai mare deranjul. Cred ca le pun niste geotextil.
Ai microaspersoare sau "ciuperci "autocompesate ? Microaspersoarele au duze diferite,depinde de producator. Pune o poza,daca poti.
Eu irig 2 zone,suficient pentru pomi si legume. Cand apar furnicile ,te pregatesti de afide,...alea sunt pacatoase. Aliette sau gargarite, conventional sau bio...Posted Image
Pune geotextil,,ia un sul !Posted Image Glumesc binenteles ! Paiele sunt pacatoase ca-ti aduna limacsii(melcii fara cochilie) la masa,asta e marea problema a paielor..nerezolvata de multi pasionati

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate