Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#4105
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003

View Postcumparator, on 22 aprilie 2017 - 09:46, said:

....

Alta problema este prinderea prizelor exterioare si a aplicelor. Am polistiren de 12 cm si am luat cele mai mari dibluri pe care le-am gasit, de 14 cm. Nu merg. Dupa aceea am luat niste dibluri mai ciudate, mici si tepoase. Nu au mers. Am luat apoi niste conuri spiralate care se infig in polistiren. Poate ca mergeau, numai ca se vedeau urat.
Electricianul mi-a spus sa iau dibluri de polistiren de 16 cm.
Sa iau din alea? Sa iau ancore chimice?

...

daca inca nu ai facut nimic in directia asta, raspunsul e Moment Express Fix
adeziv, prezentare la tub de genul celor de silicon
nu ai nevoie de mai mult
la mine prizele exterioare le-a lipit electricianul cu silicon sanitar si stau foate bine
aplicele (nu foarte mari/grele, in genul  https://i.dedeman.ro.../m/img_3923.jpg ) le-am lipit eu, cu atentie (curatat locurile de praf/grasimi, etc, lasat adezivul sa se intareasca suficient), cu Moment

#4106
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
si eu am lipit prizele exterioare, dar am folosit Mamut

#4107
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Asta e o idee! Ati lipit efectiv aplicele pe fatada sau ati pus lipici pe dibluri sa se lipeasca in polistiren? Daca ati lipit aplicele, trebuie tinute cu mana pana se intareste adezivul?

Dell, cred ca astia de la "tehnic" sunt de la ei, isi au salasul in Soseaua Nordului, unde e sediul UPC. Poate ca ei hotarasc solutia tehnica si ii trimit pe colaboratori sa faca lucrarea.

Am vorbit cu niste tipi de la UPC si am aflat ca sunt si acolo niste smecherii, chiar mari. La o adica, pot sa traga cablu de pe stalp direct pe casa, la 50 de m distanta. Asa ca o sa ii primesc cu paine si sare.Posted Image

#4108
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Pana una-alta, am elucidat misterul cismelelor, care nu merg nici acum. Robinetii sunt stricati. E ciudat ca s-au stricat amandoi, dar asta este. Probabil ca faceau parte din acelasi lot cu probleme.

#4109
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
aplicele au, de regula, un suport detasabil care se prinde de fatada
suportul (care este foarte usor) se lipeste direct de fatada, fara niciun diblu sau surub
adezivul este suficient de vascos ca sa sustina acel suport in pozitie,  pana se intareste
dupa care se monteaza lampa pe suport....

#4110
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Foarte interesant ca aparatajul electric se lipset mai nou cu silicon !?
Interesant si foooarte sigur !
Sper ca nu recomandati asa ceva !

#4111
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Il prind in dibluri si il lipesc si cu adeziv, e ok.

#4112
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003

View Post86-APP, on 26 aprilie 2017 - 19:34, said:

Foarte interesant ca aparatajul electric se lipset mai nou cu silicon !?
Interesant si foooarte sigur !
Sper ca nu recomandati asa ceva !

"aparatajul" in discutie este o priza PT, de exterior
nu recomand nimic, doar spun cum este la mine si nu am probleme
sa lasam sarcasmul deoparte si sa nu fim mai catolici decat papa...

#4113
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Cumva ati folosit decorativa Duraziv Clima Protect sau incurc eu? Daca da ce parere aveti despre ea?
Multumesc tare.

#4114
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Da, Duraziv cu kauciuc Clima Protect. E pe casa numai de 2 ani. Sunt multumita, nu am avut probleme.

Edited by cumparator, 27 April 2017 - 19:53.


#4115
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Azi au terminat instalatia electrica si au montat corpurile de iluminat exterior. Am pus dulii cu becuri peste tot in casa. Totul e functional, dar tot nu sunt multumita, o sa ii chem sa mai refaca niste chestii.

Toata saptamana s-a lucrat la gradina. Am mai luat un camion de pamant, tot din ala prapadit. Parca mai prapadit. Am luat niste pamant si l-am strans in mana cum m-a invatat DIY si am facut o bila. Daca vin vremuri grele, deschid un atelier de olarit.
De fapt pamantul pare hranitor, vad ca plantele cresc acolo, dar e foarte lutos. Nu ma pricep la pamant, nu stiu ce sa zic. Desi a fost faramitat cu motosapa si tavalugit la greu, au ramas bulgari mari. Am pus instalatia de irigatie sa ude la greu de cateva ori pe zi, sa se sfarame. Am insamantat gazon, am pus ingrasamant, am pus niste separatoare de gazon si am montat sera de 6mp. Radeti voi, dar mie mi se pare mare si asta. Am lasat partea de jos deschisa, sa se aeriseasca pe acolo. Nu cred ca o mai inchid. E ancorata destul de bine, sper sa nu o ia vantul. Urmeaza sa plantez rasadurile care intre timp s-au facut cat o zi de post in baia de la bloc.

Attached Files


Edited by cumparator, 29 April 2017 - 16:34.


#4116
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcumparator, on 29 aprilie 2017 - 16:29, said:

Azi au terminat instalatia electrica si au montat corpurile de iluminat exterior. Am pus dulii cu becuri peste tot in casa. Totul e functional, dar tot nu sunt multumita, o sa ii chem sa mai refaca niste chestii.

Toata saptamana s-a lucrat la gradina. Am mai luat un camion de pamant, tot din ala prapadit. Parca mai prapadit. Am luat niste pamant si l-am strans in mana cum m-a invatat DIY si am facut o bila. Daca vin vremuri grele, deschid un atelier de olarit.
De fapt pamantul pare hranitor, vad ca plantele cresc acolo, dar e foarte lutos. Nu ma pricep la pamant, nu stiu ce sa zic. Desi a fost faramitat cu motosapa si tavalugit la greu, au ramas bulgari mari. Am pus instalatia de irigatie sa ude la greu de cateva ori pe zi, sa se sfarame. Am insamantat gazon, am pus ingrasamant, am pus niste separatoare de gazon si am montat sera de 6mp. Radeti voi, dar mie mi se pare mare si asta. Am lasat partea de jos deschisa, sa se aeriseasca pe acolo. Nu cred ca o mai inchid. E ancorata destul de bine, sper sa nu o ia vantul. Urmeaza sa plantez rasadurile care intre timp s-au facut cat o zi de post in baia de la bloc.

La atelierul de olărit îți voi face concurenta serioasă. Cred ca am cel mai impermeabil lut din estul Europei. La ploaia trecută s-a umplut o urma de la buldo de vre-o 15 cm adincime pe vre-o 3 m lungime cu apa. După o saptamina m-au lăsat nervii si am scos-o cu pompa. Mai avea un pic si aveam acvariu si crescătorie de țânțari.  
Corect ce spui argilele grele nu sunt cel mai prost sol posibil pentru plante. Problema este ca formează crusta si nu drenează. Din ce m-am documentat ai doua soluții care vor fi aplicate si de mine.
1. Adaos de materie organica la greu . Dacă nu ai o crești ( de la trifoi la mazare  sau orice planta cu rădăcini pivotantă pe care o înglobezi in sol).
2. Adaos de Ca . Calciul si magneziul au niște chestii formează cationi si anioni cu ce mai găsesc prin sol si rup coeziunea solului. ( asta așa empiric , dacă vrei sa vezi exact reacțiile chimice caut cartea )
3. Adaos de ceva nisip ajuta si el

Eu nu ma încumet sa cresc ceva in solul asta pina nu il fac cit de cit rezonabil. Ma bate gindul sa caut ceva bălegar, compost, frunze si sa ma pun serios pe treaba. Un sac de semințe de trifoi nu e o avere așa ca probabil asta va fi prima cultura.

#4117
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Culmea, solul ala din care poti sa faci bulgari ca si din zapada e extrem de permeabil, nu se strange apa niciodata. Daca ploua torential, apa se duce in minute. Se usuca foarte repede, in 2 zile crapa de poti sa iti bagi mana in gauri. Dupa ce se usuca se face tare ca betonul, nu poti sa infigi un cui in el.
O sa presar si eu compost si nisip, cate putin din cand in cand, poate se mai "aeriseste".

#4118
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcumparator, on 29 aprilie 2017 - 18:03, said:

.........
O sa presar si eu compost si nisip, cate putin din cand in cand, poate se mai "aeriseste".
Posibil sa nu fie de presarat ci de basculat ...pt a avea efecte .

#4119
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
De-abea l-am basculat chiar pe el. Am cumparat 5 basculante x 14 mc de pamant din asta.Posted Image
Asa e pamantul care se vinde in zona.

Attached Files


Edited by cumparator, 29 April 2017 - 19:01.


#4120
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
:D

Attached Files


Edited by adinosh, 30 April 2017 - 01:10.


#4121
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Am pus si eu rosiile. Nu prea le-a priit statul in baie, sunt foarte firave. Arata destul de jalnic, dar sper ca o sa isi revina.
Vreau sa mai incerc cu salata Iceberg si ceva morcovi. Pe astea le pun in afara solarului.

Am rulat marginile foliei in afara, asa ca dupa ploaie am gasit pungi imense de apa atarnand.

Attached Files


Edited by cumparator, 03 May 2017 - 08:18.


#4122
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Puteai sa fi rupt primele 2 frunze de la baza si sa le pui culcate, dadeau radacini in acea portiune.
Ar trebui legate deja la cat sunt de mari, vezi ca se anunta furtuni zilele urmatoare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate