Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#4069
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
@Cumparator
Ce-ai zice sa pui paie (un strat gros, 20-30 cm) toamna peste toata zona pe care o vrei ingrasata si transformata in pamant fertil?
Am vazut metoda aplicata la vecinii mei unde ma voi muta anul urmator, si are rezultate uimitoare. Pamantul dens s-a transformat in tarana usoara, gri inchis, aproape neagra, usor umeda, in care plantam semintele cu degetele.

#4070
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Chiar o sa fac asta la toamna. Paiele apuca sa se descompuna pana in primavara?

#4071
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Se descompun stiuletzii de la porumb in mare parte peste iarna..daca-s arati / grapati..(maruntiti si bagati sub brazda)..Paiele cred ca s-ar descompune mult mai rapid..daca se efectueaza aceleasi operatiuni..

#4072
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postcumparator, on 04 aprilie 2017 - 10:14, said:

Fir-ar, nu mai termin odata casa asta!Posted Image
L, o sa termini... e doar o casa... roaga-te pentru si ai grija de sanatate... restul le faci tu cumva!
Spor mai departe si Paste cu bine!

#4073
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postmanghels, on 14 aprilie 2017 - 09:04, said:

Se descompun stiuletzii de la porumb in mare parte peste iarna..daca-s arati / grapati..(maruntiti si bagati sub brazda)..Paiele cred ca s-ar descompune mult mai rapid..daca se efectueaza aceleasi operatiuni..
Am citit in mai multe locuri in ultimii ani ca ar fi o greseala faptul ca noi oamenii bagam materialul sub brazda. Natura nu face asta; totul se descompune la suprafata. Inclin sa cred aceasta chestiune deoarece e logica, dar mai ales datorita a ceea ce am vazut cu ochii mei: paiele lasate la suprafata timp de o iarna se trasformasera aproape complet in niste firisoare negre care se mai distingeau totusi de sol, dar nu foarte mult, ial solul de dedesubt parea foarte fertil, asemanator pamantului de padure. Un alt strat fusese acoperit cu paie in primavara si paiele nu apucasera sa se descompuna dar deja solul de dedesubt era afanat (probabil de vietuitoarele din el)

#4074
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Paste fericit va doresc!

#4075
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Nu mai stiu daca am spus, dar am luat aparate Schneider si sigurante Legrand. Am pus la intrare o tetrapolara diferentiala de 25A si 30mA.
Am cateva diferentiale pe diferite circuite.

Problema s-a ivit in mod neasteptat la ... doze. In mai multe locuri am montate doze fagure http://www.comatelec...agure-14002-st. In ele se fixeaza aparate si peste se pune o rama cum e asta https://www.dedeman....0721/p/1018689.
Chestia e ca rama e putin mai mica, sau mai bine zis dozele alea pe care le-am luat sunt prea rasfirate. Au fost probate inainte si parea ok, dar nimeni nu si-a dat seama ca puse in perete e putin altceva. Cele de 2 aparate merg, dar pentru cele de 3 si de 4, trebuie efectiv scoase dozele din perete si puse altele. Deci trebuie sa sparg peretii, sa pun alte doze si sa repar pe langa ele.
Ma bucur ca fac asta acum si nu dupa finisarea peretilor.

Alta problema este prinderea prizelor exterioare si a aplicelor. Am polistiren de 12 cm si am luat cele mai mari dibluri pe care le-am gasit, de 14 cm. Nu merg. Dupa aceea am luat niste dibluri mai ciudate, mici si tepoase. Nu au mers. Am luat apoi niste conuri spiralate care se infig in polistiren. Poate ca mergeau, numai ca se vedeau urat.
Electricianul mi-a spus sa iau dibluri de polistiren de 16 cm.
Sa iau din alea? Sa iau ancore chimice?

In sat e UPC si mie imi trebuie neaparat un net bun. Neaparat! M-am intalnit cu omul UPC si am aflat ca ei intind firele numai pe stalpi. La mine nu sunt stalpi. Ultimul e la 77 de m de mine, pe partea cealalta a drumului. Pana la stalp e si proprietatea vecinului meu (la 50 m de stalp) si cred ca si el ar vrea UPC.
Dupa ce am vorbit ceva timp cu omul UPC, am stabilit ca pot sa intinda cablul pe niste stalpi din bara metalica de vreo 5 m inaltime, bagati in pamant vreun metru si prinsi de gard. Aveti idee daca poate fi vreo problema cu asta? Ce bara ar trebui sa fie, sa nu cada in capul cuiva?

#4076
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postcumparator, on 22 aprilie 2017 - 09:46, said:

Problema s-a ivit in mod neasteptat la ... doze. In mai multe locuri am montate doze fagure http://www.comatelec...agure-14002-st. In ele se fixeaza aparate si peste se pune o rama cum e asta https://www.dedeman....0721/p/1018689.
Chestia e ca rama e putin mai mica, sau mai bine zis dozele alea pe care le-am luat sunt prea rasfirate. Au fost probate inainte si parea ok, dar nimeni nu si-a dat seama ca puse in perete e putin altceva. Cele de 2 aparate merg, dar pentru cele de 3 si de 4, trebuie efectiv scoase dozele din perete si puse altele. Deci trebuie sa sparg peretii, sa pun alte doze si sa repar pe langa ele.
Ma bucur ca fac asta acum si nu dupa finisarea peretilor.
Nu merge nici o alta rama? Sau vrei neaparat acestea de la Sedna? Am vazut si eu la vecinul meu doze de genul asta si ramele s-au potrivit ok, insa nu stiu ce rame erau. Pot intreba ...
Si eu am la intrerupatoare rame verticale si am pus doze de cate 2 module de la Gewiss cuplate intre ele. Sper sa fie ok solutia sa nu mai trebuiasca sa sparg (eu deja am spart o data acuma, cand le-am facut verticale din cauza aparitiei rulourilor).

View Postcumparator, on 22 aprilie 2017 - 09:46, said:

Alta problema este prinderea prizelor exterioare si a aplicelor. Am polistiren de 12 cm si am luat cele mai mari dibluri pe care le-am gasit, de 14 cm. Nu merg. Dupa aceea am luat niste dibluri mai ciudate, mici si tepoase. Nu au mers. Am luat apoi niste conuri spiralate care se infig in polistiren. Poate ca mergeau, numai ca se vedeau urat.
Electricianul mi-a spus sa iau dibluri de polistiren de 16 cm.
Sa iau din alea? Sa iau ancore chimice?
Sunt dibluri de termosistem cu cui metalic si infiletare, deci chiar ca un diblu clasic daca le decupezi rozeta. Se ancoreaza f bine, nu cred ca ai nevoie de ancora chimica ...

#4077
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Sincera sa fiu nu am incercat alte rame, m-am gandit ca nu se pot prinde pe aparate. Multumesc de idee, o sa iau o rama de la Gewiss sa vad daca s-ar potrivi. Dozele astea au niste picioruse mai lungi, asa ca atunci cand le montezi impreuna, intre ele ramane un spatiu.

O sa iau dibluri de 16 cm de polistiren, multumesc.

#4078
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postcumparator, on 22 aprilie 2017 - 09:46, said:

In sat e UPC si mie imi trebuie neaparat un net bun. Neaparat! M-am intalnit cu omul UPC si am aflat ca ei intind firele numai pe stalpi. La mine nu sunt stalpi. Ultimul e la 77 de m de mine, pe partea cealalta a drumului. Pana la stalp e si proprietatea vecinului meu (la 50 m de stalp) si cred ca si el ar vrea UPC.
Dupa ce am vorbit ceva timp cu omul UPC, am stabilit ca pot sa intinda cablul pe niste stalpi din bara metalica de vreo 5 m inaltime, bagati in pamant vreun metru si prinsi de gard. Aveti idee daca poate fi vreo problema cu asta? Ce bara ar trebui sa fie, sa nu cada in capul cuiva?
Si noi tot la upc ne-am conectat, pe stalpii astia am pus cablul, intre timp au mai aparut 3 case dupa noi si s-au agatat si ei. Cam asa arata, pot sa il intreb pe asta de i-a pus de cat sunt daca te ajuta. Noi am avut noroc ca cel care ne-a vandut terenul (si restul loturilor) lucreaza la primarie si au pus ei stalpii astia de lumina, tot asa ne spusese si noua upc ca nu vrea sa traga pe gard sau ingropat.

Attached Files



#4079
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc Dell, m-ar interesa cat sunt de grosi. Sunt tevi zincate, nu?
Probabil ca imi trebuie mai subtiri, dat fiind ca ai mei nu vor avea iluminat pe ei. Tipul de la cablu a zis ca trebuie sudata o bucla-ceva, sa se agate cablul pe ea. Mie mi-a zis ca intinde si pe gard. Pana la primul gard, al vecinului de langa mine, sunt 50m si traversarea strazii, distanta pe care trebuie sa o acopar cu stalpi. Trebuie sa vorbesc si cu proprietarii terenurilor de acolo, sa vad daca sunt de acord.

Edited by cumparator, 22 April 2017 - 15:27.


#4080
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Alta intrebare ar fi cum pun eu stalpii aia? Sap 1m, pun stalpul si torn beton, dar cum sta stalpul acolo pana se intareste betonul?

#4081
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Cred ca trebuie sa ii pun numai langa un gard de care sa ii leg, nu?

#4082
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
stalpii sunt niste tevi zincate de vreo 6-7 metri care asa se vand la magazinele de materiale de constructii din zona: sub denumirea de "stalp"
iti trebuie asa: http://www.depozit-o...nda-6m-76-1x3-2
sau chiar asa: http://www.depozit-o...nda-6m-88-9x3-6
probabil pare prea groasa teava (si evident prea scumpa) dar cablul de la UPC nu este usor: cablu gros, cu sufa si zeci de metri atarna ceva iar vanturile din zona "atenteaza" la ei (la stalpi)
poate in timp se introduce si iluminat public, poate mai apare un distribuitor de cablu, e bine sa aveti rezerva (adica un stalp ce poate sustine greutate in plus)
in plus, e bine sa fie mai inalti, pentru ca traversarile de cablu peste strada sa fie cat mai sus, altfel risti sa ramai fara net cand trece o pompa de beton/cifa sau o masina mai inalta pe strada....

pentru montaj, se baga in pamant 80-90 de cm intr-o groapa cu beton de aprox 80x80x90 cm
pana se intareste betonul, se fixeaza in pozitie verticala cu niste proptele de lemn (scanduri de constructie, etc)
pentru prinderea suportului de cablu (sau orice altceva) se foloseste cu succes banda perforata (adica genul asta: http://basdan.ro/669...banda-hilti.jpg ) stransa cu surub la inaltimea convenabila
nu e cine stie ce, e de munca si cheltuiala....

Edited by draku, 22 April 2017 - 19:18.


#4083
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Eu am pus unul din beton. 1160 lei impartiti cu un vecin din care 1000 lei stalpul (adus, plantat) si 160 lei o gaura facuta de putari.
S-a proptit cu niste pietroaie sa-l tina pe pozitie si apoi s-a betonat.

#4084
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Fir-ar! Chiar asa? Cred ca numai eu o sa pun bani pentru asta, vad ca nu se mai arata interesati. Sau o sa fie interesati dupa.
Trebuie sa ma gandesc la o solutie in care cablul sa mearga mai mult pe garduri, daca ma lasa proprietarii lor si stalpi sa folosesc doar pentru traversarea strazii.

#4085
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
A scris mai sus draku cum s-au ridicat astia aici la noi. Banuiesc ca drumul pe unde ai tu nevoie sa pui stalpii este privat, nu se pune problema sa puna primaria? Nu e ieftin si nici f simplu, aici sunt pusi cam din 50 in 50m.

#4086
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcumparator, on 22 aprilie 2017 - 19:48, said:

Fir-ar! Chiar asa? Cred ca numai eu o sa pun bani pentru asta, vad ca nu se mai arata interesati. Sau o sa fie interesati dupa.
Trebuie sa ma gandesc la o solutie in care cablul sa mearga mai mult pe garduri, daca ma lasa proprietarii lor si stalpi sa folosesc doar pentru traversarea strazii.

Vezi ca sunt niste stilpi de vre-o 5 m din otel (I-am folosit sa trece o strada) pe la 6-700 lei. Intra aproape 1 m in pamint cu beton si ramin 5 deasupra. Sunt mai ieftini decit cei de beton. Pe ei se poate suda un ochet sa treci cu fibra sau colier cu Banda OBO.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate