Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea
 PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit
 video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...
 Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu
 

Casa lu' Papanini de la Valcea

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1431 răspunsuri în acest subiect

#1207
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.939
  • Înscris: 14.01.2005
poti sa spui clar unde apare in legea romanesca aceasta oblicativitate? eu acum ceva pagini am aratat clar unde scrie in normativ ca nu e obligatorie. Arata tu unde scrie ca e obligatorie. Nu zic ca nu ai dreptate pt ca nu am stat sa citesc toata legea dar din cate am citit nu apare nicaieri aceasta obligativitate. Ce pot sa iti zc sigur este ca la americani nu este obligatorie si la ei se folosesc de teava de apa pe post de priza de pamant...oricum aia nici fundatie nu prea au asa ca nu e tocmai un exemplu bun :)

#1208
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009
Ripere,nu ai citit unde trebuie,dar banuiesc ca ai timp si vei reusi sa gasesti pasajele care o sa te lumineze,poate te ajuta si bibliografia de la sfarsitul normativului,dar pt a incheia acest aspect retine ca instalatiile electrice pt constructii noi sunt prevazute obligatoriu cu prize de pamant.Daca doresti un raspuns oficial,avizat,contracost normal,apeleaza la un verificator si te vei lamuri.
Aia cu teava de apa ca si priza de pamant este a doua enormitate citita de mine pe acest forum ,prima a fost aia cu priza de pamant facuta in fantana ,ca deh, e umiditatea mare,Posted Image si ce taraboi am avut cu proprietarul ca nu intelegea ca aia care au facut-o fie erau prea prosti,fie si-au batut joc de el,iar el putea pati multe.
Revenind la teava de apa,acum 10 ani am cumparat de pe net normativul american in format electronic,vroiam sa verific ceva,am dat pe el~100 dolari,si nu tin minte sa fi citit ca tevile de apa pot fi folosite ca si prize de pamant.
Pot sa-ti spun sigur ca teava de apa nu poate fi folosita ca si priza de pamant,nu poate avea rolul unui conductor de echipotentialitate,in nici o situatie si asta scrie in toate normativele din Europa.

Editat de anaki, 21 septembrie 2015 - 11:11.


#1209
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 794
  • Înscris: 11.10.2012
A venit `coperisul.
Fișier atașat  20150922_175101.jpg   636,35K   62 download-uriFișier atașat  20150922_175058.jpg   884,49K   68 download-uri
Asa arata casa in prezent.
Fișier atașat  20150920_190754.jpg   460,08K   70 download-uri
Niste poze cu terasa.
Fișier atașat  20150924_181729.jpg   579,37K   64 download-uriFișier atașat  20150924_181732.jpg   791,35K   57 download-uriFișier atașat  20150924_181737.jpg   869,6K   53 download-uriFișier atașat  20150924_181741.jpg   636,97K   60 download-uri
Si pregatesc fundatia pentru cos. Saptamana viitoare o sa vina baietii sa il monteze (sper - in sensul in care sper sa am fundatia pentru el gata).
Fișier atașat  20150924_182451.jpg   346,34K   67 download-uriFișier atașat  20150924_182453.jpg   691,87K   65 download-uri

Am masurat si priza de pamant. Au iesit 3.7 oamani. Cica dupa ce o sa astup santurile, aceasta va mai scadea un pic.
Toata bentonita ramasa am varsat-o in santuri si am dat cu apa peste pana s-a facut un terci acolo in santuri.
In situatia actuala, pot folosi priza de pamant pentru casa si pentru paratraznet (cu descarcator - asa mi-au zis mesterii ca ar trebui).

Cu calculele pentru incalzire dimensionare instalatie si altele continui, voi posta pe masura ce finalizez etape din munca asta.

#1210
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009
Pacat,trebuie sa fie sub 1 ohm,ca sa poata fi folosita pt inst electrica si paratrasnet,iar descarcatorul oricum face parte obligatoriu din ansamblul de aparate destinate protectiei interne.Vad ca se vad niste fiare din betonul fundatiei.de aceea te sfatuiesc ca acolo unde ies platbandele sa le sudezi de cate un fier din ala de preferinta de cel mai gros.Vei vedea la masuratoare o imbunatatire semnificativa.

#1211
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Pai impamantarea este sudata de armatura. Nu mai am de ce sa sudez acum. Am luat o informatie la un moment dat cum ca daca vrei sa fie priza comuna trebuie sa fie intre 1 si 4 ohmi. Dar daca zici ca trebuie sa fie sub 1 .... nu mai pun paratraznet.
Mai am acum ce imbunatatiri sa ii fac?

#1212
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009
Se mai poate imbunatati,alti electrozi,etc,dar in prima instanta procedeaza cum iti spun eu ,cele trei platbande sudeaza-le de cate un fier din zona lor si masoara dupa aia.Ce te costa?

#1213
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Nervi :) ca m-am saturat de planificare si de alergare dupa materiale si dupa plata curierului si dupa altele.
Deci imi ziceti pur si simplu sa iau bucati de fier, sa le bat in pamant in zonele pe unde trece platbanda
si dupaia sa sudez fiarele de platbanda? (care cele trei platbande? adica cele 3 prize separate?)
Oricum, nu mai vreau sa fac priza comuna. Nici sa nu mai aud. Pentru paratraznet fac alta :)

#1214
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.939
  • Înscris: 14.01.2005

View Postanaki, on 21 septembrie 2015 - 11:09, said:

Aia cu teava de apa ca si priza de pamant este a doua enormitate citita de mine pe acest forum ,prima a fost aia cu priza de pamant facuta in fantana ,ca deh, e umiditatea mare,Posted Image si ce taraboi am avut cu proprietarul ca nu intelegea ca aia care au facut-o fie erau prea prosti,fie si-au batut joc de el,iar el putea pati multe.
Revenind la teava de apa,acum 10 ani am cumparat de pe net normativul american in format electronic,vroiam sa verific ceva,am dat pe el~100 dolari,si nu tin minte sa fi citit ca tevile de apa pot fi folosite ca si prize de pamant.
Pot sa-ti spun sigur ca teava de apa nu poate fi folosita ca si priza de pamant,nu poate avea rolul unui conductor de echipotentialitate,in nici o situatie si asta scrie in toate normativele din Europa.

imi pare rau ca nu am poze sa iti arat cum un dezvoltator imobiliar (cu cifra de afacere de zeci de milioane de dolari) i-a facut casa unui prieten in Columbus Ohio.

Ce ma deranjeaza cel mai tare e ca la tine in semnatura scrie ca faci masuratori ... si mie mi-ar place sa conving vreo 100 de oameni de pe softpedia ca trebuie si apoi la 6 luni sa imi dea 200-300RON ca ma deplasez pana la ei sa le masor. Ce vreau sa zic este ca nu te contrazic, e posibil sa ai dreptate dar inca nu ai dovedit si esti prea "implicat" in chestia asta ca sa cred asa direct.

in fine nu mai poluam topicul omului degeaba ... faceti cum vreti si cum stiti.

Editat de Riper, 25 septembrie 2015 - 12:23.


#1215
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009
Nu,vorbesc de fierul din armatura din partea superioara a fundatiei,mai mult de 2-3 cm de beton nu este peste el,asta daca nu sunt deja portiuni neacoperite .

Fișiere atașate


Editat de anaki, 25 septembrie 2015 - 12:29.


#1216
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Pai nu mai am nici un fier neacoperit de beton. Au ramas doar limbile de la paratraznet care nu sunt in beton.
Dar cum zicea, deja am sudat prima priza de pamant de fierul de armatura.
In vro 10 locuri. Deci este ras-sudata.

Apropo de ce zice Riper`u.
Americanii astia folosesc teava de apa (care este din metal) pe post de electrod de impamantare.
Uite aici. Este o emisiune, se cheama This old house iar aia foloseau frecvent tevile de apa pe post de impamantare.
Chiar conexiunile sunt facute peste apometru, adica se sare apometru cu un conductor de cupru sa aibe continuitate.

Uite si alte link-uri aici si aici. Deci se practica. Asta nu e aberatie cum era treaba cu fantana.
Fișier atașat  0533s.jpg   26,32K   30 download-uri

L.E. Cred ca solutia pentru moment este sa las asa priza, sa o folosesc doar pentru casa pe asta.
Iar pentru paratraznet voi face separat. Cand va fi momentul, atunci o sa vad ce este de facut.

Editat de papanini, 25 septembrie 2015 - 12:43.


#1217
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009

View PostRiper, on 25 septembrie 2015 - 12:15, said:

imi pare rau ca nu am poze sa iti arat cum un dezvoltator imobiliar (cu cifra de afacere de zeci de milioane de dolari) i-a facut casa unui prieten in Columbus Ohio.
E problema lor ,eu vorbesc de normative si reglementari ,nu de poze .

Ce ma deranjeaza cel mai tare e ca la tine in semnatura scrie ca faci masuratori ... si mie mi-ar place sa conving vreo 100 de oameni de pe softpedia ca trebuie si apoi la 6 luni sa imi dea 200-300RON ca ma deplasez pana la ei sa le masor. Ce vreau sa zic este ca nu te contrazic, e posibil sa ai dreptate dar inca nu ai dovedit si esti prea "implicat" in chestia asta ca sa cred asa direct.
Eu nu vreau sa conving pe nimeni  de un lucru inutil,insinuarea ta este jignitoare,cine isi cunoaste interesul si vrea o casa ok din toate punctele de vedere se intereseaza in mai multe locuri si vede cine bate campii pe aici,ca tu nu esti in stare sa pricepi este una ,dar daca vrei un raspuns oficial si in Timisoara sunt verificatori,plateste unul si vei avea raspunsul,acelasi ca cel dat de mine,doar ca pe ala il platesti.
in fine nu mai poluam topicul omului degeaba ... faceti cum vreti si cum stiti.


#1218
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.879
  • Înscris: 06.04.2013

View Postpapanini, on 25 septembrie 2015 - 12:40, said:

Pai nu mai am nici un fier neacoperit de beton. Au ramas doar limbile de la paratraznet care nu sunt in beton.
Dar cum zicea, deja am sudat prima priza de pamant de fierul de armatura.
In vro 10 locuri. Deci este ras-sudata.

Apropo de ce zice Riper`u.
Americanii astia folosesc teava de apa (care este din metal) pe post de electrod de impamantare.
Uite aici. Este o emisiune, se cheama This old house iar aia foloseau frecvent tevile de apa pe post de impamantare.
Chiar conexiunile sunt facute peste apometru, adica se sare apometru cu un conductor de cupru sa aibe continuitate.

Uite si alte link-uri aici si aici. Deci se practica. Asta nu e aberatie cum era treaba cu fantana.
Attachment 0533s.jpg

L.E. Cred ca solutia pentru moment este sa las asa priza, sa o folosesc doar pentru casa pe asta.
Iar pentru paratraznet voi face separat. Cand va fi momentul, atunci o sa vad ce este de facut.

Teava de apa?? Hehehe, ce buna era, ce se mai lega nulu' la ea... la marele fix! Posted Image


Acu', ce sa facem, ne-au schimbat astia contoarele, teava zincata a fost schimbata cu plasticaraie... naspa. Posted Image



Io cred ca anaki n-a apucat vremurile alea, e prea tanar.



#1219
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.003
  • Înscris: 21.01.2013

View Postanaki, on 25 septembrie 2015 - 12:48, said:


cu alte cuvinte nu stii exact legea/normativul/etc care prevede acest lucru. sau vrei bani sa-l postezi aici?

#1220
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009

View Postpapanini, on 25 septembrie 2015 - 12:40, said:

Chiar conexiunile sunt facute peste apometru, adica se sare apometru cu un conductor de cupru sa aibe continuitate.
Normal,ca trebuie sa aiba continuitate,deoarece exista o reglementare care prevede ca toate instalatiile care deservesc o cladire trebuiesc prin legaturi de echipotentilaitate cuplate la priza de pamant,prin intermediul unei bare de echipotentialitate,asta nu inseamna ca teava de gaz ,apa,etc este priza de pamant sau electrod de impamantare.

View Postblackiesasha, on 25 septembrie 2015 - 13:01, said:

cu alte cuvinte nu stii exact legea/normativul/etc care prevede acest lucru. sau vrei bani sa-l postezi aici?
Eu o stiu foarte bine,citeste I7 ala te-ai trezit acum sau ce problema ai?

View Postdraculescu, on 25 septembrie 2015 - 12:56, said:


Teava de apa?? Hehehe, ce buna era, ce se mai lega nulu' la ea... la marele fix! Posted Image

Acu', ce sa facem, ne-au schimbat astia contoarele, teava zincata a fost schimbata cu plasticaraie... naspa. Posted Image


Io cred ca anaki n-a apucat vremurile alea, e prea tanar.
Am apucat vremurile alea,nu sunt chiar tanar,erau alte contoare.

Editat de anaki, 25 septembrie 2015 - 13:10.


#1221
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 794
  • Înscris: 11.10.2012

View Postanaki, on 25 septembrie 2015 - 13:06, said:

Normal,ca trebuie sa aiba continuitate,deoarece exista o reglementare care prevede ca toate instalatiile care deservesc o cladire trebuiesc prin legaturi de echipotentilaitate cuplate la priza de pamant,prin intermediul unei bare de echipotentialitate,asta nu inseamna ca teava de gaz ,apa,etc este priza de pamant sau electrod de impamantare.

Eu ma iau ca prostu de chestii care le gasesc pe internet. Asta nu inseamna ca am eu dreptate. Are dreptate sa NU internetul Posted Image
Uite si link original

Subchapter 5. Electrical Safety Orders
Group 1. Low-Voltage Electrical Safety Orders
Article 11. Grounding
Return to index
New query
§2395.81. Water Pipe Electrode.
GROUNDING ELECTRODES
Where available on the premises, a metal underground water pipe shall always be used as the grounding electrode, regardless of its length and whether supplied by a community or a local underground water piping system or by a well on the premises. Where the buried portion of the water pipe (including any metal well casing effectively bonded to the pipe) is less than 10 feet long or where the water pipe is or is likely to be isolated by insulated sections or joints so that the effectively grounded portion is less than 10 feet long, it shall be supplemented by the use of an additional electrode of a type specified by Section 2395.82 or Section 2395.83. The interior metal cold water piping system shall always be bonded to the service-equipment enclosure, the grounded conductor at the service, the grounding electrode conductor where of sufficient size, or to the one or more grounding electrodes used.
NOTE: Expanding use of nonmetallic piping for water systems and insulating couplings on metal water systems makes it more important that water piping within a building be adequately grounded without depending on connections to an outside piping system.
(Title 24, Part 3, Section 250-81(a).)
NOTE: Authority cited: Section 142.3, Labor Code. Reference: Section 142.3, Labor Code; and Section 18943©, Health and Safety Code.
HISTORY
1. Editorial correction filed 11-2-83 (Register 83, No. 45).
2. Amendment filed 8-27-86; effective thirtieth day thereafter (Register 86, No. 37).
Go BackGo Back to Article 11 Table of Contents

Editat de papanini, 25 septembrie 2015 - 13:13.


#1222
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009
Nu stiu ce autoritate si competente au cei care au scris asta,eu prefer sa tin cont de normativele in vigoare.

#1223
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 794
  • Înscris: 11.10.2012

View Postanaki, on 25 septembrie 2015 - 13:32, said:

Nu stiu ce autoritate si competente au cei care au scris asta,eu prefer sa tin cont de normativele in vigoare.

Corect. Dar este vorba despre normativele noastre, nu ale altora.
Deci nici nu puteti spune ca asa ceva (legarea de tevi de apa) este o enormitate :)

#1224
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009
Daca esti de acord cu aia,foloseste teava ta de apa ca si priza de pamant .Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate