Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Casa lu' Papanini de la Valcea

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1431 replies to this topic

#1
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Seara buna la toata lumea,
Numele meu este Alex si impreuna cu sotia mea am cumparat un teren la inceputul anului trecut, de care am fost foarte incantati.
Are o suprafata de 600 de metri (suficient pentru viziunea noastra), deschidere de 26 de metri la un drum asfaltat, forma aproape
dreptunghiulara.

Ideea de a ne construi o casuta a aparut dintr-o tentativa esuata de a ne cumpara un
apartament Posted Image (long story short, in ziua in care trebuia sa platim avans pentru apartament, proprietarii au schimbat pretul negociat
si stabilit Posted Image ). Atunci am hotarat sa ne inhamam cu multa rabdare si curaj si sa urmam visul nostru de multi ani, si anume acela de
a sta la curte.

Zona in care se afla terenul este la iesire din Rm Valcea, la 5 km de centrul orasului. Este o zona linistita, cu multa verdeata in jur, un raulet
in apropiere, aer curat, tot ce trebuie.
Momentan suntem doi, dar in cateva luni ne "extindem" cu un membru. De aici rezulta si configuratia  
de etaj cu 3 dormitoare, doua bai. Iar parterul casei va fi "clasic". Un spatiu care ne va prinde bine si pe care l-am preferat in
locul biroului sau camerei de oaspeti este dining-ul. Avem o familie numeroasa, iar "adunarile" de sarbatori
sau pentru diferite evenimente sunt tratate foarte serios. De aceea am considerat ca este util acest spatiu.

Alt aspect care ne-a dat de furca a fost alegerea centralei termice. Sau mai bine zis CT. Din nefericire conducta de gaze se opreste cam la 1 km
de teren, de aceea solutia optima aleasa a fost centrala pe lemne, fiind cea mai buna varianta pentru noi acum. Dar mai este mult timp pana ajungem la aspectul asta.

Pentru anul 2014 ne-am propus ridicarea casei la rosu, urmand ca 2015-2016 sa fie anul schimbarii adresei din buletin.
In princiupiu, pentru ca vrem sa fim amandoi 100% implicati in cresterea celui mic. Dar si pentru ca momentan, din punct de vedere financiar, nu ne permitem costul unei case la cheie intr-un an.  

Am fost la arhitect, ne-am spus gandurile si in doua saptamni iar din discutiile noastre au rezultat doua variante.
Cea care se potrivea stilului nostru este cea pe care o atasez. Aceasta o sa mai suporte modificari minore. Dar in principiu este ceea ce ne dorim. Pretul este 4 euro/mp. Fara avize cred, nu stiu sigur, o sa intreb ce intra in acesti 4 euro.  

Poze si astept pareri Posted Image

PS. Gardul e facut de mine Posted Image

Attached Files



#2
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,397
  • Înscris: 09.08.2006
De unde aveti frate bani de ridicat vile???

Cica romanu` e sarac domne:)))) si mai se zice ca e criza Posted Image

#3
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Mi se pare cam micut terenul,parca dupa ce v-a fi gata casa nu o sa mai ai loc si de o floare ceva pe acolo :) dar voi stiti mai bn.

#4
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Va urez mult succes in realizarea visului vostru!
Pana acum te-ai descurcat bine cu gardul. In special poarta e originala. :)
Terenul e la 5km spre...?

#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postovidiu21, on 25 ianuarie 2014 - 23:15, said:

De unde aveti frate bani de ridicat vile???
Cica romanu` e sarac domne:)))) si mai se zice ca e criza
Or avea si ei vreo matusa Tamara.

@papanini
Multa bafta!
Si nervi de otel.

#6
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,287
  • Înscris: 31.08.2006
Pare in regula suprafata terenului pentru o asemenea "casuta". Bine, am fost la cineva care are tot o 'casuta' pe o suprafata de 1 700 m  si intr-adevar cu cativa pomi si un soi de gradinita nu prea mai pare imensa suprafata terenului. Referitor la "casuta"  (tot asa cu modestie ii spunea si persoana la care am fost sa vad locuinta),, daca asta e o  "casuta" inseamna ca eu stau intr-un cotet. Nu o spun cu malitie insa m-a amuzat chestia cu "casuta". Poate ca doar daca o compari cu mausoleul lui Videanu de al Snagov, e intr-adevar o biata casuta. Eu iti doresc mult spor la construit si sa-ti vezi cat mai curand :casuta" inaltata.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011
Eu sînt curios cât era preţul la apartament şi cu cât s-a majorat subit : )  ?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
brava
imi place mult terenul tau si locatia; f frumos arata...

#9
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Succes voua, veti avea viata dorita insa imi pare rau de copil. Nu va avea prieteni prea multi si va fi nevoit sa faca naveta. Statul la bloc e foarte bun pentru un copil, poate iesi afara oricand, se dezvolta altfel.

#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Pai, sa faca 3, or sa aibe cu cine socializa.

#11
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostBlue_Ivy, on 26 ianuarie 2014 - 00:01, said:

Succes voua, veti avea viata dorita insa imi pare rau de copil. Nu va avea prieteni prea multi si va fi nevoit sa faca naveta. Statul la bloc e foarte bun pentru un copil, poate iesi afara oricand, se dezvolta altfel.
Posted Image Daca succesul dezvoltarii unui copil depinde de nr de prieteni e grav.....un copil poate creste cu succes cam in orice localitate mai rasarita din tara,asta cu plimbatul la gradinita/teatru/dansuri/pian/limbi straine sau mai stiu eu ce alta idiotenie e o chestie sinistra,parintii nu fac nici macar un sfert din activitatile pe care le pun in carca copilului,e asa trist cand vezi un copil de 8-9 anisori cu un program pe ore exacte de la 7 dimineata la 9 seara :(

#12
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012

View Postvictor_tree, on 25 ianuarie 2014 - 23:23, said:

Mi se pare cam micut terenul,parca dupa ce v-a fi gata casa nu o sa mai ai loc si de o floare ceva pe acolo Posted Image dar voi stiti mai bn.

Am vazut cum arata o casa asezata pe un teren de 600 de metri si ne-a placut mult.
Casa o sa vina asezata in spate stanga deci ne ramane ceva loc si pentru pomi

View Postinu1711, on 25 ianuarie 2014 - 23:37, said:

Va urez mult succes in realizarea visului vostru!
Pana acum te-ai descurcat bine cu gardul. In special poarta e originala. Posted Image
Terenul e la 5km spre...?

Poarta era cu cifru si daia am pastrat-o Posted Image
Spre Baile Olanesti (cunosti zona?)

View Postviotl, on 25 ianuarie 2014 - 23:46, said:

Or avea si ei vreo matusa Tamara.

@papanini
Multa bafta!
Si nervi de otel.

Multumim! Sper sa avem de toate.
Cat despre Tamara ... nu e la noi

View Postfansat, on 25 ianuarie 2014 - 23:50, said:

Pare in regula suprafata terenului pentru o asemenea "casuta" ...

Bine, e casa Posted Image. Multumim de urari!

View PostMembruAnonim, on 25 ianuarie 2014 - 23:56, said:

brava
imi place mult terenul tau si locatia; f frumos arata...

Ma bucur sa aud asta.

View PostBlue_Ivy, on 26 ianuarie 2014 - 00:01, said:

Succes voua, veti avea viata dorita insa imi pare rau de copil. Nu va avea prieteni prea multi si va fi nevoit sa faca naveta. Statul la bloc e foarte bun pentru un copil, poate iesi afara oricand, se dezvolta altfel.

Speram sa nu avem niste copii salbatici Posted Image

#13
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postpapanini, on 26 ianuarie 2014 - 00:27, said:

Speram sa nu avem niste copii salbatici Posted Image
Nu exista copii salbatici,exista copii cu anturaje foarte nepotrivite/cu energia necanalizata corespunzatorPosted Image Posted Image

Edited by victor_tree, 26 January 2014 - 00:36.


#14
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Daca sunt indrumati corect, totul va fi bine :)

Ce parere aveti despre planuri? Arhitectul nostru este de moda veche, nu prea foloseste calculatorul pentru desene ... dar are talent

#15
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
frumoasa zona!
casa e si ea draguta, dar parca mai trebuie umblat la ea.... un lucru care nu-mi place e consolica aia. e prea mititica si chinuita.

succes!

#16
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012

View Postmolbro, on 26 ianuarie 2014 - 01:06, said:

frumoasa zona!
casa e si ea draguta, dar parca mai trebuie umblat la ea.... un lucru care nu-mi place e consolica aia. e prea mititica si chinuita.

succes!

Multumim! Da, ceasta precizare se adauga la cele de pe lista celor ce trebuie discutate cu arhitectul la urmatoarea intalnre.

Poze cu zona si terenul din spate in fata.

Attached Files



#17
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007
Foarte frumoasa solutia de compartimentare interioara, eu n-as schimba nimic.
Pe exterior trebuie sa se potriveasca cu stilul local asa ca nu e nevoie sa ne placa tuturor.

#18
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Sigur! Am vrut sa cumpar un teren mic acolo (poate chiar pe al tau :) ) in urma cu vreo ... 15 ani? Nu imi mai amintesc exact. Erau ceva probleme cu actele, titularul era in strainatate, cei din tara se cam balbaiau si m-am ferit de problemele ce ar fi putut sa apara.
Nu stiam ca s-au asfaltat stradutele in zona. La cat s-a construit acolo in ultimii ani, era si pacat sa nu aveti un drum civilizat.
Inteleg ca gaze nu-s. Apa? Canalizare?
O singura observatie am la compartimentarea din planurile tale: mie mi s-a spus ca, pentru o centrala pe lemne, camera tehnica trebuie sa aiba o usa spre exterior. Nu stiu daca sunt niste norme care prevad asta, mie mi s-a spus ca, in caz de avarie, e nevoie de usa aia ca sa scoti focul afara... Poate e o prostie, nu stiu, mai intreaba.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate