Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...
 Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...
 Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#2197
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Buna seara, Vreau sa va intreb de unde pot face si eu rost de 2-4 capacele rotunde de drenaj a apei pentru o tamplarie Veka(nu am gasit la niciun magazin)
Am vazut ca mai sunt unele dreptunghiulare dar tot pentru o gaura rotunda si par mai eficiente acestea). Orice este bun.

Attached Files



#2198
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,106
  • Înscris: 22.06.2004

View PostCookie80, on 28 decembrie 2017 - 00:00, said:

Buna seara, ...


chiar nu stiu unde gasesti asa ceva. da I un pm lui digix, poate stie el

#2199
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Ok merci pentru raspuns si as mai avea o problema.
La balcon am o usa oscilobatanta ( a fost montata acum o luna) care de cateva zile nu mai sta inchisa(se deschide singura) iar cand o inchid manerul nu mai merge pana jos cum ar fi normal ci ramane la 45 de grade, ca si cum s-ar fi lasat balamalele. Eu cred ca a atunci cand a fost deschisa cineva a desfacut-o in oscilobatant din greseala(am avut niste mesteri la zugravit) si s-a dereglat, cu toate ca mi se pare ff ciudat sa se deregleze asa repede mai ales ca are feronerie Roto. De reglat presiunea pe usa nu am gasit decat acest surubel dar nu prea functioneaza. Ai vreo idee unde as mai putea umbla? Daca nu ii chem pe cei cera au montat-o dupa sarbatori.Merci

Attached Files


Edited by Cookie80, 29 December 2017 - 21:41.


#2200
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,811
  • Înscris: 16.03.2007
Nu stiu daca sa pun profilul Blue Evolution cu solbanc sau fara. Doresc glafuri interior si exterior, dar ma gandesc ca solbancul acela este o punte termica.

A folosit cineva asa ceva? Pare ca te scapa de problema puntilor termice.
http://www.siguranta...miniu-lemn.html

#2201
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,106
  • Înscris: 22.06.2004
dai o palarie de bani pe profilul ala. nu l am folosit dar pare bun. daca mergi pe varianta solbanc si pui la interior pervaz de pvc, te ajuta destul de mult si el ca are o gramada de camere.

daca pui pervaz de piatra la interior si aluminiu la exterior atunci solbancul ala este destul de "firav" ca si rupere termica

Edited by conu71, 30 December 2017 - 11:45.


#2202
Isim777

Isim777

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.10.2017
LA MULTI ANI cu sanatate si putere de a continua acest forum.

#2203
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,106
  • Înscris: 22.06.2004
la multi ani tuturor.

#2204
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008

View Postlaffin, on 30 decembrie 2017 - 09:47, said:

Nu stiu daca sa pun profilul Blue Evolution cu solbanc sau fara. Doresc glafuri interior si exterior, dar ma gandesc ca solbancul acela este o punte termica.

A folosit cineva asa ceva? Pare ca te scapa de problema puntilor termice.
http://www.siguranta...miniu-lemn.html

Se pare ca nu esti singurul cu fix problema asta (instalare solbanc sub Blue Evolution): si eu imi pun aceeasi intrebare. Eu vreau sa "pavez" golul cu xps de 3cm si glaful interior din lemn (probabil) si cel exterior din travertin. Intrebare este daca nu pun solbanc, cum prind glafurile sub geamuri, sau cum se face ?

#2205
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,106
  • Înscris: 22.06.2004
dane, lasa mi un nr de tel in pm si te sun ca e ceva de vorbit....

#2206
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,106
  • Înscris: 22.06.2004

View Postdanfizesan, on 09 ianuarie 2018 - 14:56, said:

Se pare ca nu esti singurul cu fix problema asta (instalare solbanc sub Blue Evolution): si eu imi pun aceeasi intrebare. Eu vreau sa "pavez" golul cu xps de 3cm si glaful interior din lemn (probabil) si cel exterior din travertin. Intrebare este daca nu pun solbanc, cum prind glafurile sub geamuri, sau cum se face ?


rezolvat prin telefon

#2207
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Mare domn Conu71, mare domn. Și-a răpit 30 minute ca să ma deștepte un pic.

Merci inca o data.

#2208
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,106
  • Înscris: 22.06.2004
cu mare placere dan. succes si termopanizare usoara. astept pm cand primesti varianta finala ca sa ma uit daca e ceva gresit

#2209
Jia777

Jia777

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.04.2017
Tin sa ii multumesc foarte mult lui Conu71 pentru expertiza lui solida si faptul ca efectiv a stat 1 ora cu mine la telefon sa imi explice/sa ma consilieze si sa imi dea sfaturi excelente. Sunt de 3 saptamani stresata datorita faptului ca nu intelegeam calitatea ofertelor primite. Conu71 mi-a salvat 3000 de EUR cu sfaturile lui. Nota 10 cu steluta. Multumesc inca o data!!!

#2210
paduroiul

paduroiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 07.01.2011
Salutare,  nu stiu daca s-a discutat pana acum sau nu, ma intereseaza importanta grosimii armaturii metalice din interiorul profilului PVC.
Eu o sa imi montez ferestre culoare gri antracit, care sunt mai sensibile la deformare datorita aborbtiei de caldura de la razele solare.
Intrebarea e daca fac diferenta cei 0.5mm intre 1.5 si 2 mm in ceea ce priveste grosimea armaturii?
Plus de asta, am auzit ceva despre o folie colorata care absoarbe razele solare mult mai putin decat cele normale.
Stie cineva despre asa ceva?

#2211
Sharkyzul

Sharkyzul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2018
Salutare baieti ,

Am si eu vreo 2 probleme cu termopanele de cand le-am pus.
Una la mana undeva intr-o parte geamul termopan scapa aer...se simte cum intra aer rece...mentionez ca geamul despre care vorbesc este de dimensiuni cam mari si l-am facut dintr-o singura bucata. Si asta a fost chiar de la bun inceput...dupa 1 luna dupa ce mi le-a montat mi-am dat seama ca scapa pe acolo...l-am chemat iar a strans el nu stiu ce pe acolo...dar tot la fel ...l-am chemat iar si a zis ca din cauza ca este geamul de dimensiuni mari nu se poate inchide bine pe toate laturile...
@Conu71 crezi ca este vreo metoda sa rezolv problema asta?

Iar a2a problema ar fi ca de aproximativ 2 luni a inceput geamul sa faca condens ...si face destul de rau (pe partea inferioara a geamului)...asa rau ca daca nu aerisesc 1 zi...incepe sa imi picure pe jos si imi face baltoaca...
Stiti cumva din ce cauza a inceput dintr-o data sa faca condens si cum as putea sa remediez problema?

Mutlumesc mult

#2212
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,106
  • Înscris: 22.06.2004

View Postpaduroiul, on 14 ianuarie 2018 - 12:28, said:

Salutare,  nu stiu daca s-a discutat pana acum sau nu, ma intereseaza importanta grosimii armaturii metalice din interiorul profilului PVC.
Eu o sa imi montez ferestre culoare gri antracit, care sunt mai sensibile la deformare datorita aborbtiei de caldura de la razele solare.
Intrebarea e daca fac diferenta cei 0.5mm intre 1.5 si 2 mm in ceea ce priveste grosimea armaturii?
Plus de asta, am auzit ceva despre o folie colorata care absoarbe razele solare mult mai putin decat cele normale.
Stie cineva despre asa ceva?

armatura este foarte importanta. conteaza sa o ai de 2 mm. ar fi perfect daca in toc este si rectangulara

daca iei gri antracit poate fi pe corp alb sau maron. recomand corpul alb. nu stiu ce spui despre acea folie

View PostSharkyzul, on 14 ianuarie 2018 - 22:58, said:

Salutare baieti ,

Am si eu vreo 2 probleme cu termopanele de cand le-am pus.
Una la mana undeva intr-o parte geamul termopan scapa aer...se simte cum intra aer rece...mentionez ca geamul despre care vorbesc este de dimensiuni cam mari si l-am facut dintr-o singura bucata. Si asta a fost chiar de la bun inceput...dupa 1 luna dupa ce mi le-a montat mi-am dat seama ca scapa pe acolo...l-am chemat iar a strans el nu stiu ce pe acolo...dar tot la fel ...l-am chemat iar si a zis ca din cauza ca este geamul de dimensiuni mari nu se poate inchide bine pe toate laturile...
@Conu71 crezi ca este vreo metoda sa rezolv problema asta?

Iar a2a problema ar fi ca de aproximativ 2 luni a inceput geamul sa faca condens ...si face destul de rau (pe partea inferioara a geamului)...asa rau ca daca nu aerisesc 1 zi...incepe sa imi picure pe jos si imi face baltoaca...
Stiti cumva din ce cauza a inceput dintr-o data sa faca condens si cum as putea sa remediez problema?

Mutlumesc mult


lasa mi un nr de tel in pm ca am cateva intrebari

#2213
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008

View PostSharkyzul, on 14 ianuarie 2018 - 22:58, said:


Iar a2a problema ar fi ca de aproximativ 2 luni a inceput geamul sa faca condens ...si face destul de rau (pe partea inferioara a geamului)...asa rau ca daca nu aerisesc 1 zi...incepe sa imi picure pe jos si imi face baltoaca...
Stiti cumva din ce cauza a inceput dintr-o data sa faca condens si cum as putea sa remediez problema?

Mutlumesc mult

In mod normal ar trebui sa aerisesti de cel putin 2-3 ori pe zi cite 3-5 minute.

#2214
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Salut, am o intrebare relativ la culorile termopanelor: de obicei daca se alege culoarea alba, pretul este mai mic, dar nu este numai din cauza culorii, ci si din cauza ca armatura este mai subtire etc.

Pentru cercevele colorate exista doar citeva culori in care pvc-ul este de culoarea respectiva, in restul cazurilor este o folie de culoarea dorita lipita pe plastic.

Exista dezavantaje cunoscute la modalitatea aceasta ? in sensul ca poate dupa citiva ani (5, 10, 20) se dezlipeste folia, sau daca este zgariata se vede partea de sub, pretul ?. Alte minusuri ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate