Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Totul despre cazare - Insula Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#109
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
Eu n-am fost in Thassos asa ca nu-mi voi da cu parerea. Dar, pentru ca e vorba de asa de putine zile, cred ca ai ales bine insula.
Ca o sugestie: eu nu m-as uita la nici o cazare care sa aiba nota sub 8. Aceasta poate fi simpla, dar trebuie sa aiba nota cat mai mare, altfel risti sa fii nemultumit de diverse aspecte. Ori, din cele trei obtiuni ale tale, doua au nota 7,6 pe booking. As zice ca ar fi fi bine sa citesti cu atentie review-urile, atat pe booking, cat si pe alte site-uri.

Edited by Lizicat, 23 May 2016 - 23:06.


#110
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
La George ma uitasem si eu, anu' trecut.  Nu mai stiu de ce n-am luat acolo, cred ca n-aveau destule camere... am plecat cam din scurt si parca cinci camere am vrut, initial.
De-afara (doar asa l-am vazut) pare OK.

#111
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015
Thassos devine din ce in ce mai scump. Anul acesta am facut rezervare la acelasi hotel la care am stat si anul trecut. Pretul a crescut cu 20% abia dupa ce i-am eplicat propietarului ca vrem sa revenim si ca este a 3-a oara cand ma cazez la ei mi-au facut un discount.

Cand am fost prima  data pe aceasta insula treaba statea in felul urmator, daca vrei sa mergi in Thassos trebuia sa ai cam 100 euro peste Eforie. Acum preturile sunt din ce in ce mai mari. Avand in vedere ca am rezervat din timp.

Am ales Vournelis pret 65 e pe noapte.

Voi cat ati platit si unde v-ati cazat ?

#112
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postolixandru, on 06 iunie 2016 - 07:58, said:

Thassos devine din ce in ce mai scump. Anul acesta am facut rezervare la acelasi hotel la care am stat si anul trecut. Pretul a crescut cu 20% ...

Scumpirea a-nceput din 2014. Se pare că în 2012 s-a schimbat modul de impozitare. Li s-a impus proprietarilor de vile şi hoteluri o taxă forfetară, în funcţie de numărul de camere, în timp ce până atunci ei plăteau impozit în funcţie de ce declarau la fisc. În 2013 mulţi au zis că o s-o scoată la capăt cu preţurile vechi, însă se pare că gradul de umplere a camerelor nu a fost aşa mare cum şi-au imaginat, prin urmare au avut pierderi.
Şi atunci, începînd cu 2014 preţurile au crescut. De exemplu, pentru prima decadă a lui august, am plătit pe cameră 70 de euro pe noapte (fără mic dejun) la Ariadni.
Şi anul trecut cazările au fost scumpe, dar am avut baftă cu o ofertă pe booking (40eur camera cu mic-dejun inclus la Holidays, în Skala Prinos în ultima decadă a lui iulie).
Şi cum au văzut că au clienţi chiar dacă măresc preţurile (pentru că sunt mulţi turişti din România, Bulgaria, Serbia şi FYROM), e normal ca scumpetea la cazare să se menţină.
Fii mulţumit că nea Kostea de la Vournelis (nu ştiu dacă mai trăieşte) a scumpit cazarea abia anul acesta.
Am stat la Vournelis în prima jumătate a lui august 2010, dar atunci am luat cazarea prin agenţie şi a fost mai scumpă decât ai obţinut tu pt. 2016 (am plătit atunci 470 euro pe cameră - 7 nopţi cu mic-dejun inclus - în condiţiile în care ştiam că micul-dejun e sărăcăcios).
Apropo, la 65 de euro aveţi şi mic-dejun ?


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 06 June 2016 - 12:25.


#113
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015
Salut Ovidiu, nea Kostas nu mai este la hotel. Acum este o doamna, culmea nici ea nu cunoaste limba engleza. Cand am incercat sa facem rezervare anul acesta ne-a cerut un pret de 75 e pe noapte. Dupa ce i-am explicat ca sunt client vechi mi-a facut aceeasi oferta ca anul trecut 65e/noapte si da, include mic dejun, la fel ca cel din 2010 saracacios.

#114
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Salutare!

Si noi am primit o oferta de pret majorata (cu 10-15 EUR), chiar de la proprietarul vilei in care am fost cazati anul trecut, justificand decizia in baza majorarii cotei de TVA si a taxelor in general.

#115
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
sunt de acord cu voi, anual gasesc patronii astia niste subterfugii de sta pisica-n coada, astfel in cativa ani o cazare s-a cam dublat. si totusi ma intreb cati dintre voi primesc factura+chitanta pentru perioada de cazare pentru a putea justifica in mod real majorarea cotei de TVA si a altor taxe?
de prin 2012 tot s-a mai adaugat cate un 5-10-15 euro anual, vazand ca tine a tot fortat nota, vedem cat va mai tine.
anul asta se cam vad efectele ...nu prea se mai inghesuie lumea in thassos, ca in alti ani.

#116
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015

View Postralu_seby, on 08 iunie 2016 - 11:06, said:

Salutare!

Si noi am primit o oferta de pret majorata (cu 10-15 EUR), chiar de la proprietarul vilei in care am fost cazati anul trecut, justificand decizia in baza majorarii cotei de TVA si a taxelor in general.

Salut Ralu, ne poti spune in ce vila si in ce localitate. Cat pe noapte? Mic dejun inclus ?

#117
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Vila Sole e Mare din zona Golden Beach - Skala Potamia. Vila arata f bine, intretinuta, curata, la 50 m de plaja, o locatie tare buna, mai ales pentru cei care calatoresc insotiti de copii; nu are priscina proprie, insa e f aproape de plaja. Pentru perioada 1-10 Septembrie 2015 am platit 70 EUR/noapte, fara mic dejun, camera tripla. Exista si optiunea de studio cu chicineta inclusa (la demisol), spatioasa, la 65 EUR/noapte. Personal, mai ales in vacanta (ca doar d-aia e vacanta Posted Image) , prefer cazare + MD asigurat, insa in situatia data, am avut sa zicem noroc, in sensul ca in preajma se afla un mini-market de unde puteam cumpara cate ceva pentru masa de dimineata: lapte, iaurt, ceva mezeluri, conserve, oua, paine calda. Am mai servit micul-dejun si in localitate, in Panagia (sandwich-uri calde, cafea).
Ca si locatie, mi-a placut mult, plaja nisipoasa, ideala pentru copii, beach-bar in apropiere...
Pentru 1-8 august 2016, la aceasta vila am primit oferta de 90 EUR/noapte tripla si 75 EUR/studio-ul. Mie mi se pare cam mult totusi, fara nicio masa inclusa, fara prea multe facilitati suplimentare...
Anul acesta de Paste/1 Mai am fost cazati in sudul insulei, langa Potos, la un hotel/resort de 5*, alte servicii, alta mancare de peste. Avantaje si dezavantaje peste tot, depinde de ce cauta fiecare, buget, etc..
Am colegi de birou care revin anul acesta in Potos, la Hotel Potos 3* si care au fost multumiti pana in prezent de raportul calitate/pret.

#118
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015
Cine stie ce alt oras are viata de noapte ?
Eu am fost cazat doar in Limenas, Thassos, unde noaptea te poti plimba prin bazar, port, ruine etc.

#119
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Limenaria, Potos, Skala Potamia ar fi următoarele după Limenas. Şi ar mai fi, dar mai slăbuţ.


Sănătate şi tcb !

#120
alimarip

alimarip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.05.2010
A stat cineva la Mythos Potos in zona plajei San Antonio?

#121
florinmihai_73

florinmihai_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 02.05.2008
Salutare, am vreo Sansa sa gasesc cazare la fata locului?, ma intereseaza zona skala rachoni
Aveam planificata vacanta in Romania dar vremea se strica si ne-am decis sa plecam Maine in Tassos impreuna cu niste prieteni care au cazare in skala rachoni.
Va Multumesc pt orice sugesti.

#122
moreli

moreli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 09.03.2011
Bună seara,
Vreau să merg cu familia în Thassos, în septembrie. Din ce am citit aici am înţeles că este mai bine, mai frumos să te cazezi pe partea estică a insulei Limenaria, Golden Beach, Skala Potamia, dar am citit lucruri bune şi depre Skala Prinos, Mă poate "lumina" cineva?
Mulţumesc

Cred că am greşiit, Limenas vroiam să spun, am văzut că Limenaria este undeva în sud, sud-vest

#123
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View Postflorinmihai_73, on 19 august 2016 - 09:47, said:

Salutare, am vreo Sansa sa gasesc cazare la fata locului?, ma intereseaza zona skala rachoni
Aveam planificata vacanta in Romania dar vremea se strica si ne-am decis sa plecam Maine in Tassos impreuna cu niste prieteni care au cazare in skala rachoni.
Va Multumesc pt orice sugesti.
Se gaseste

#124
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmoreli, on 20 august 2016 - 21:29, said:

... am înţeles că este mai bine, mai frumos să te cazezi pe partea estică a insulei ...

Skala Potamia este la Golden beach, aşa cum este şi Skala Panagia. Cele două sunt satele "de jos" (aka de la mare) pentru Potamia şi Panagia, care sunt situate mai la înălţime, pe pantele muntelui.
Cazarea în Skala Potamia sau Skala Panagia merită cel mai mult pentru că muntele arată spectaculos doar în acea zonă. În restul insulei pantele muntelui sunt domoale şi împădurite.
Între Skala Potamia şi Skala Panagia, eu am ales cazarea în Skala Potamia, pentru că are şi faleză deasupra plajei (unde să te plimbi seara).


Sănătate şi toate cele bune !

#125
moreli

moreli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 09.03.2011

View PostOvidiuNS, on 21 august 2016 - 09:16, said:


Skala Potamia este la Golden beach, aşa cum este şi Skala Panagia. Cele două sunt satele "de jos" (aka de la mare) pentru Potamia şi Panagia, care sunt situate mai la înălţime, pe pantele muntelui.
Cazarea în Skala Potamia sau Skala Panagia merită cel mai mult pentru că muntele arată spectaculos doar în acea zonă. În restul insulei pantele muntelui sunt domoale şi împădurite.
Între Skala Potamia şi Skala Panagia, eu am ales cazarea în Skala Potamia, pentru că are şi faleză deasupra plajei (unde să te plimbi seara).


Sănătate şi toate cele bune !

Mulţumesc mult. Vreo recomandare de cazare?

#126
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Am postat la pag. 4 despre Ariadni Bungalows, dar eram cu maşina şi nu ne-a deranjat depărtarea de staţiune. Plus că nu ştiu dacă te interesează, fiind destul de mare preţul.
Noi am căutat pe booking.com, dar există câteva site-uri cu cazări de unde îţi iei adresele de e-mail şi tratezi direct cu proprietarii. Caută pe topic, nu sunt decât 6 pagini şi ceva.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 21 August 2016 - 13:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate