Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...
 

Neofort Dacia Mosilor

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,378
  • Înscris: 13.01.2011

 Alemi, on 05 ianuarie 2014 - 21:39, said:

Cel putin noi nu ne permitem ptr moment.

Adica mai scump, decat in blocul asta nou ?!

#20
Alemi

Alemi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.12.2013

 crisstonne, on 05 ianuarie 2014 - 21:43, said:

Adica mai scump, decat in blocul asta nou ?!

Da, un apartam 3 camere este 104k + tva acolo. Aici in mosilor, gasisem cu 80 si ceva mii tot 3 camere. Iar la Iancului, blocul este destul de departe de metrou - ptr mine este f important sa fie cat de cat aproape de metrou. N am fost la blocul din iancului, recunosc, poate in weekend. Tot ce am vazut este pe internet. Dar cred ca este super inghesuit blocul printre cele vechi. Cunosc f bine zona, este practic imposibil sa mai construiesti ceva acolo ptr ca blocurile vechi sunt lipite, spatiul este f mic intre ele.
Iar in cele vechi, 3 camere sunt in jur de 100k, plus mai trebuie renovate dupa cum arata pozele in anunturi...:( In blocul in care locuiesc parintii mei, s-au vandut 4 camere cu 125k....:(

Edited by Alemi, 05 January 2014 - 21:58.


#21
ilmuce

ilmuce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 08.04.2012
Am fost la o vizionare acum cateva luni. Nu mi-au placut ap cu 3 camere pentru ca erau inghesuite, cu intrarea direct in living, bucataria deschisa si foarte mica. Nici privelistea nu mi-a placut (inclusiv piscina amintita mai sus care parea tiganeasca).
Cand am cerut releveul am constatat ca suprafata trecuta in anunt e suprafata construita, nu utila, asa ca atentie la calcule, pret etc
Nici "dezvoltatorul" nu-mi inspira incredere (ma rog, persoana cu care am facut vizionarea) si mai tarziu am citit aici, pe un alt topic, de problemele unui locatar dintr-un alt imobil al aceluiasi dezvoltator cu factura imensa de la incalzire - imobilul din Delea Veche.
Singurul lucru care mi-a placut: terasa mare a apartamentului.

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,378
  • Înscris: 13.01.2011
Incalzirea nu se face individual, prin centrala proprie ?

#23
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

 crisstonne, on 05 ianuarie 2014 - 21:32, said:

Frumos proiect...

Acum este schelet, sau nu sau apucat de el din motiv de bulau ?

este cam 90% gata (poate chiar si mai mult de 90%)... stiam ca apartamentele sunt intrepatrunse, apartament pe cate 2 etaje, fiecare apartament este "unicat" ca impartire. Sistemul de parcare este vertical (ceva cu lift) Se zvonea ca Mugur Isarescu are (a primit) un apartament acolo evaluat la 2 mil euro (asta la nivelul anului 2008)

Alemi, vezi ca mai este un bloc nou si care am vazut ca are apartamente / garsoniere si pe Avrig, chiar in locul din poza : https://maps.google....ed=0CKMBEPwSMAs

e si mai aproape de Metrou - fie Bucur, fie Iancului

http://avrig-3.realtime.ro/ - dar vad ca sunt incredibil de mici si cam uratzele ca imparteala

si asta e abia facut: http://www.maria-rosetti38.ro/ si mai este un bloc abia terminat pe Popa Petre (in apropiere de Toamnei)

Edited by nanashu, 06 January 2014 - 20:43.


#24
ilmuce

ilmuce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 08.04.2012
maria rosetti 38 nu se incadreaza in buget daca 104k+tva i s-a parut mult

#25
Alemi

Alemi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.12.2013

 nanashu, on 06 ianuarie 2014 - 20:37, said:

este cam 90% gata (poate chiar si mai mult de 90%)... stiam ca apartamentele sunt intrepatrunse, apartament pe cate 2 etaje, fiecare apartament este "unicat" ca impartire. Sistemul de parcare este vertical (ceva cu lift) Se zvonea ca Mugur Isarescu are (a primit) un apartament acolo evaluat la 2 mil euro (asta la nivelul anului 2008)

Alemi, vezi ca mai este un bloc nou si care am vazut ca are apartamente / garsoniere si pe Avrig, chiar in locul din poza : https://maps.google....ed=0CKMBEPwSMAs

e si mai aproape de Metrou - fie Bucur, fie Iancului

http://avrig-3.realtime.ro/ - dar vad ca sunt incredibil de mici si cam uratzele ca imparteala

si asta e abia facut: http://www.maria-rosetti38.ro/ si mai este un bloc abia terminat pe Popa Petre (in apropiere de Toamnei)

Multumesc, incep sa ma interesez si acolo. Este f greu - imposibil - sa gasesti un apartament ok in bloc nou in oras :( Am vazut cam tot ce e in oras si sunt exact cum ai spus si tu: f mici, inghesuite, cu bucatarie fff mica si deschisa in living...Culmea, unele bucatarii nu au fereastra, aerisirea se face prin sufragerie...Si mai e ceva: blocurile noi in oras sunt fff aproape de cele vechi, adica construite pe o bucatica inghesuita intre alte blocuri vechi..
Am o prietena care locuieste la Cosmopolis, apartamentul ei este ok, cu impartirea "clasica": bucatarie destul de mare, inchisa, holuri, camerele ok, un pic mai mari decat in blocurile comuniste; insa plateste enorm intretinerea lunara si nu este in oras, ceea ptr mine cel putin nu este o optiune. Ce sa zic..mai cautam...:( Sper sa gasim ceva ok si la un pret decent cat mai curand.

 ilmuce, on 06 ianuarie 2014 - 21:56, said:

maria rosetti 38 nu se incadreaza in buget daca 104k+tva i s-a parut mult

da, m am uitat acum la maria rosetti 38 si sigur nu se incadreaza in buget. Dupa locatie si suprafata celui cu 3 camere, sigur este peste 100k :( Pana la urma si intr-un bloc vechi este ok, renovam in timp, asta e; dar sunt hienele astea de agenti imobiliari...De ce sa le dau si lor comision? Am vrut sa vedem un apartam vechi, insa agentul ne a trimis pe mail un contract si fara a-l semna a zis ca nu putem face nici o vizionare...dobitoci...de fapt cred ca isi fac si ei meseria, dar nici mie nu-mi pica banii din luna...adica nah, muncim super mult si ne chinuim sa economisim.

#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,378
  • Înscris: 13.01.2011
Mai, eu am luat fara agent, adevarat, ani in urma, dar existau si atunci agenti.

Mergi in zona unde iti place si fa investigatii, asa am facut eu, sint destule persoane in varsta nevorbite, care abia asteapta sa de-a drumul la debitul verbal.

Vezi ca mai sint si anunturi lipite pe la scari de bloc, pe stalpi, etc.

Se poate, eu am reusit fara agenti, cine zice altceva este interesat Posted Image

Acum mai ai si internetul la indemana, nu te lasa stransa cu usa, descurcate.

Edited by crisstonne, 07 January 2014 - 15:06.


#27
Alemi

Alemi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.12.2013

 crisstonne, on 07 ianuarie 2014 - 15:06, said:

Mai, eu am luat fara agent, adevarat, ani in urma, dar existau si atunci agenti.

Mergi in zona unde iti place si fa investigatii, asa am facut eu, sint destule persoane in varsta nevorbite, care abia asteapta sa de-a drumul la debitul verbal.

Vezi ca mai sint si anunturi lipite pe la scari de bloc, pe stalpi, etc.

Se poate, eu am reusit fara agenti, cine zice altceva este interesat Posted Image

Acum mai ai si internetul la indemana, nu te lasa stransa cu usa, descurcate.

A, da, clar, nu stau la mana lor! Am gasit numere de telefon si afise pe cateva blocuri si continuam investigatiile! Mai sunt si ziarele cu anunturi unde majoritatea sunt proprietari particulari care dau anuntul. Nu ne dam batuti! :)

#28
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
si eu cred ca un apartament "vechi" - sau mai exact "ceausist" (pe Mosilor, Iancului, Stefan cel Mare, etc.) este cu mult mai OK decat unul nou... am vazut cum si in cat timp s-a construit un bloc pe Dacia, foarte aproape de CN Posta Romana si crede-ma ca nu am nici macar curaj sa intru in blocul ala (desi arata foarte bine din strada)... totusi, 4-5 zile (cam atat a durat ridicarea unui etaj!)  zic ca e cam putin (dar poate ca asa se fac acum lucrurile)

Ps: eu cred ca poti sa ai noroc si sa gasesti intr-o zona foarte ok si la pret bun. eu am cautat acum pe mercador si am gasit asa ceva: http://mercador.ro/o...sca-IDK4RP.html si este prin agentie. probabil ca sunt si multi particulari dar trebuie si putin noroc sa dai de ei la timp.

sau: http://mercador.ro/o...lor-IDZvJX.html

sau: http://mercador.ro/o...html#09dfe949ef - e pe Sos. Oltenitei

sau: http://mercador.ro/o...html#dc41ed0bb0 - 3 camere/ obor / 45000

sau: http://mercador.ro/o...html#dc41ed0bb0 - Iancului - 3c - 68000

Edited by nanashu, 07 January 2014 - 17:46.


#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,378
  • Înscris: 13.01.2011
Ala la Obor, este prea bun !

#30
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
3 camere si 50mp???

#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,378
  • Înscris: 13.01.2011
Acum vad, cam ciudat... dar lasa mobilat si nu este mobila tip mamaia Posted Image

#32
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Covorul 3D e criminal!! NOT!!

Edited by tomtom, 07 January 2014 - 21:00.


#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,378
  • Înscris: 13.01.2011

 Neofort, on 11 martie 2014 - 20:05, said:

crisstonne- Incalzirea nu se face individual, prin centrala proprie ?

Eu am intrebat, nu am spus nimic rau  Posted Image

Vad ca nu ai citat pe cineva care a zis ceva de rau, nu ai pe cine Posted Image

Edited by crisstonne, 11 March 2014 - 20:42.


#34
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Intrebare (pt neofort): cum e treaba cu locurile de parcare la blocul care este pe Mosilor? (in spate la Profi Eminescu).

#35
Neofort-BIZ

Neofort-BIZ

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.03.2014

 nanashu, on 13 martie 2014 - 17:53, said:

Intrebare (pt neofort): cum e treaba cu locurile de parcare la blocul care este pe Mosilor? (in spate la Profi Eminescu).

Nu stiu despre ce vorbesti, proiectul nostru de pe mosilor, care s-a si vandut aproape integral, mai avem un singur apartament mare la ultimul etaj, se afla in spate la Pizza Hut si adresa lui este pe Calea Mosilor 217A, nu are nici o problema cu parcarile, are parcare si subterana si supraterana si mai sunt libere la vanzare cateva.
Poate nu inteleg eu bine, dar te rog sa explici mai clar ce problema exista cu parcarea si mai ales daca nu confunzi cumva proiectul nostru cu alt proiect.

#36
Neofort-BIZ

Neofort-BIZ

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.03.2014

 Neofort-BIZ, on 14 martie 2014 - 17:21, said:

Nu stiu despre ce vorbesti, proiectul nostru de pe mosilor, care s-a si vandut aproape integral, mai avem un singur apartament mare la ultimul etaj, se afla in spate la Pizza Hut si adresa lui este pe Calea Mosilor 217A, nu are nici o problema cu parcarile, are parcare si subterana si supraterana si mai sunt libere la vanzare cateva.
Poate nu inteleg eu bine, dar te rog sa explici mai clar ce problema exista cu parcarea si mai ales daca nu confunzi cumva proiectul nostru cu alt proiect.

In concluzie:
Neofort 1 - vandut- mai este un ap de 2 camere (durata 14 luni)
Neofort 7 - vandut - mai este unul de 3 camere (durata 2 luni si 2 saptamani)
Neofort 8 - vandut mai sunt 1 sau 2 apartamente (durata 8 luni)
Neofort 9 - vandut mai sunt 1 apartamente (durata 9 luni)

Cunosc bine ce se intampla in piata si pot sa spun ca situatia de mai sus reprezinta un succes, indiferent de orice calomnie. Posted Image

Edited by Neofort-BIZ, 15 March 2014 - 00:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate