Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Admitere Politehnica 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Universitatea Politehnica Bucuresti
Structura organizatorica:

 XON-XOFF, on 07 mai 2014 - 20:42, said:

nu confundați specializările cu facultățile
în cadrul unei facultăți există specializări, de ex la automatică există "calculatoare" © și "automatizări" (A). Dacă sînt 500 de locuri și media ta este măcar a 499-a, sigur intri, dar evident în acest caz vei intra probabil la a doua opțiune.
faptul că treci și alte FACULTĂȚI în lista de preferințe însă nu e totuna. Pt că și la Electronică de pildă, sînt 500 locuri, și toți cei care au dat la electronică și au măcar a 499-a medie în ordine intră acolo !
redistribuirea la altă facultate se face NUMAI pe locurile rămase neocupate. Deci, la facultățile gen automatică, electronică unde e concurență, sînt mai mult de 500 pe 500 de locuri, nu rămîne nici un loc neocupat. Deci, nu rămîn locuri la electronică pt cei care au dat la automatică și n-au intrat acolo ! indiferent de medie ! chiar dacă ultima medie la automatică e mult mai mare (ipotetic) decît la electronică. De exemplu, la automatică ultima medie e 9.00 și tu ai luat 8.99. La electronică ultima medie e 7.99 deci mai mică decît a ta. Dar, intră primii 500 care au dat la electronică, nu se compară mediile între facultăti !
Locuri rămîn la facultăți de categoria "a doua", de exemplu inginerie electrică. Deci dacă dai la electronică și scrii la alte opțiuni automatică și ing. electrică, și nu intri la prima, sigur nu intri la a doua, dar ai șanse mari să intri la a treia.
Se pare ca am comis-o.
Am avut o formulare ambigua, am incurcat termenii : specializare si facultate.
In postul precedent, ffaceeam referire la facultati, nu la specializari.

Attached Files


Edited by maramicuip, 07 May 2014 - 21:08.


#20
metalbrain

metalbrain

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.05.2014
Stie cineva cumva daca pentru examenele de admitere exista grile cu posibile subiecte? gen cum se dau la medicina...

#21
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 vexatul1987, on 04 ianuarie 2014 - 10:46, said:

mult sub nivelul bacului? ce tragi?
Tu ce tragi? Sunt foarte simple subiectele. Și da, sunt student la Poli.

#22
fireman580

fireman580

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.01.2011
Salut! Cu ce medii s-a intrat in 2013 la ETTI si Automatica ?

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Un an de zile au stat rezultatele pe site la ei, acum le-au sters. Daca in al 11.(99)-lea ceas te-ai gandit...

#24
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
le-am gasit in alta parte, oricum, le-am urmarit inca de acum doi ani :) si nu m-am gandit ca le-ar putea sterge !

#25
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013

 XON-XOFF, on 07 mai 2014 - 20:42, said:

nu confundaţi specializările cu facultăţile
în cadrul unei facultăţi există specializări, de ex la automatică există "calculatoare" © şi "automatizări" (A). Dacă sînt 500 de locuri şi media ta este măcar a 499-a, sigur intri, dar evident în acest caz vei intra probabil la a doua opţiune.

faptul că treci şi alte FACULTĂŢI în lista de preferinţe însă nu e totuna. Pt că şi la Electronică de pildă, sînt 500 locuri, şi toţi cei care au dat la electronică şi au măcar a 499-a medie în ordine intră acolo !

redistribuirea la altă facultate se face NUMAI pe locurile rămase neocupate. Deci, la facultăţile gen automatică, electronică unde e concurenţă, sînt mai mult de 500 pe 500 de locuri, nu rămîne nici un loc neocupat. Deci, nu rămîn locuri la electronică pt cei care au dat la automatică şi n-au intrat acolo ! indiferent de medie ! chiar dacă ultima medie la automatică e mult mai mare (ipotetic) decît la electronică. De exemplu, la automatică ultima medie e 9.00 şi tu ai luat 8.99. La electronică ultima medie e 7.99 deci mai mică decît a ta. Dar, intră primii 500 care au dat la electronică, nu se compară mediile între facultăti !

Locuri rămîn la facultăţi de categoria "a doua", de exemplu inginerie electrică. Deci dacă dai la electronică şi scrii la alte opţiuni automatică şi ing. electrică, şi nu intri la prima, sigur nu intri la a doua, dar ai şanse mari să intri la a treia.


Daca nu intri la automatica (fiind prima optiune) ,iar apoi pui Etti a doua optiune si sa zicem ca ai o medie acceptabila(in sensul ca daca ai fi pus prima data Etti ,intrai sigur) sunt sanse sa intri la etti dupa redistribuire ,pentru ca la etti fiind 500 de locuri mai mult ca sigur 10 persoane sa zicem ca se retrag ;iar astfel cel care a pus prima optiune etti dar nu a intrat dupa prima redistribuire nu are intaietate in fata ta care ai media mai mare chiar daca a pus el prima data etti.(adica optiune bate media doar la prima redistribuire).

#26
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014
Am o nelamurire. Pentru admitere la Automatică și Calculatoare din cadrul UPB se dă examen la fizică. M-am uitat pe subiecte și mi se pare că-s din materia claselor IX-X. Așa este?

#27
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007

 neagu_laurentiu, on 17 martie 2014 - 17:04, said:



M-am interesat la inscriere si exista doua modalitati de trecere de la cu taxa la fara taxa : 1. daca treci toate examenele , se poate face cerere la decan....( nu intru in amanunte ) sau 2. se da din nou examen de admitere si daca iei media de buget, poti trece anul 2 la fara taxa. Asta in caz ca mai intreaba cineva.

#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Adica te lasi pagubas.

#29
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Fiindca cei de la POLI au decis sa nu mai publice pe internet rezultatele, postez si aici ultimile medii de admitere la buget (fara taxa )

Automatica si calculatoare:

9.18

IS
8.86

Inginerie electrica:
8.66

IMST:
5.29

Mecanica & Mecatronica:
5.51

Ing Transporturilor:
6.44

Ing Mecanica (in cadrul Transporturilor)
5.20

Ing Medicala
7.54

Metalurgie (Stiinta Materialelor)
5.48

SIA
9.06 !

IET
5.80

IAV
7.72



Specific ca Transporturile, Ing Med, IET, IAV, SIA, ING Medicala le gasiti la Facultaea de Transporturi&Metalurgie (stiu ca erau la comun).
E o varza totala acolo !
Rezultatele de la Mecanica & Mecatronica sunt la IMST.

Edited by M4V3RiCk_, 23 July 2014 - 21:54.


#30
CAT5

CAT5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.03.2014
Am vreo sansa sa intru la AC cu o medie finala de ~ 8.50 ?

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Sanse teoretice. Nu de aici se retrag ci din contra.
Vorbim de buget, nu taxa.

Edited by neagu_laurentiu, 26 July 2014 - 10:55.


#32
CAT5

CAT5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.03.2014

 neagu_laurentiu, on 26 iulie 2014 - 10:51, said:

Sanse teoretice. Nu de aici se retrag ci din contra.
Vorbim de buget, nu taxa.
buget, taxa... nu conteaza; vreau sa stiu daca merita sa-mi capul anul asta sa invat.... (am media foarte mica la bac si acum imi pare rau...)

Edited by CAT5, 26 July 2014 - 10:58.


#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Aaa, tu intrebi ce va fi in viitor ! N-avem glob de cristal.
Anul asta la taxa nu s-au ocupat locurile, cine stie ce va fi la anu' !
http://admitere.pub....stadiuInscrieri

Aici dai admitere scrisa.

In plus mai sunt in tara specializari identice, ai unde merge, inclusiv la privat, diploma e aceeasi, tu sa inveti pana la urma.

Edited by neagu_laurentiu, 26 July 2014 - 11:10.


#34
CAT5

CAT5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.03.2014

 neagu_laurentiu, on 26 iulie 2014 - 11:09, said:

Aaa, tu intrebi ce va fi in viitor ! N-avem glob de cristal.
Anul asta la taxa nu s-au ocupat locurile, cine stie ce va fi la anu' !
http://admitere.pub....stadiuInscrieri

Aici dai admitere scrisa.

In plus mai sunt in tara specializari identice, ai unde merge, inclusiv la privat, diploma e aceeasi, tu sa inveti pana la urma.

Problema nu e de admiterea scrisa, pentru ca o sa invat sa iau nota maxima. Pe mine ma incurca media de la bac - 6 - care ma trage in jos; si nota 10 la ambele (fizica si mate) daca iau, tot nu imi iese peste 9, ci 8.6.
Ma intereseaza doar la Bucuresti, nu in alta parte.

Pe langa asta, vreau sa mai incerc la informatica la Unibuc. Acolo cred ca am sanse destul de bune sa intru si la buget, la taxa garantat...
Ce parere ai de facultatea asta?

Edited by CAT5, 26 July 2014 - 11:35.


#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 CAT5, on 26 iulie 2014 - 11:17, said:

Ma intereseaza doar la Bucuresti, nu in alta parte.
Cand nu ai incotro nu mai pui conditii, principial vorbind.

 CAT5, on 26 iulie 2014 - 11:17, said:

Pe langa asta, vreau sa mai incerc la informatica la Unibuc. Ce parere ai de facultatea asta?
Vrei sa fii programator ? E foarte buna cand vorbim de programare "peste un sistem de operare". Atunci cand vrei programare "direct pe hardware" (microcontrolere, embedded, dezvoltare OS, drivere) ori proiectare hardware trebuie o specializare din AC ori ETTI.

Edited by neagu_laurentiu, 26 July 2014 - 11:51.


#36
CAT5

CAT5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.03.2014

 neagu_laurentiu, on 26 iulie 2014 - 11:47, said:

Cand nu ai incotro nu mai pui conditii, principial vorbind.


Vrei sa fii programator ? E foarte buna cand vorbim de programare "peste un sistem de operare". Atunci cand vrei inginerie / "direct pe hardware" (microcontrolere, embedded, dezvoltare OS, drivere) trebuie o specializare din AC ori ETTI.

OK... tocmai aici e problema... pentru mine statul la calculator e o placere de cand ma stiu sa am unul (cel putin 10 ani) si nu pentru jocuri sau filme, ci sa si muncesc. Sunt dornic sa invat, numai ca pana acum am fost puturos si n-am avut deloc motivare si intiativa, pana mi-am dat seama ca trece timpul si... trebuie sa fac ceva.

Revenind, ma pasioneaza zona asta a calculatoarelor. Acuma nu stiu ce vreau concret si ce e mai proftabil in termeni de timp/bani/munca.

Imi place si electronica, chiar daca nu stiu prea multe, insa de mic am avut o problema constanta sa distrug toate electronicele sa vad ce-i prin ele si daca le pot repara... chiar daca nu aveau nevoie sa fie reparate Posted Image)... cu atat mai mult m-ar interesa cum sa fac de exemplu un robotel sa execute diferite comenzi...

Unde sunt mai multe sanse si oportunitati daca iti dai interesul si vrei sa faci ceva serios...?
Nici nu stiu cum sa pun problema, sunt la rascruce si nu stiu ce sa aleg...

Multumesc in avans!

Edited by CAT5, 26 July 2014 - 11:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate