Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Admitere Politehnica 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

 CAT5, on 26 iulie 2014 - 11:56, said:

Unde sunt mai multe sanse si oportunitati daca iti dai interesul si vrei sa faci ceva serios...?
Statistic, in software "peste un OS" cum i-am zis eu. Vezi asta din orice site cu joburi. Insa nu stie nimeni daca te vei incadra in statistica ori vei fi exceptia. Tu trebuie sa-ti gasesti menirea, daca vei fi bun in domeniul dorit ai sanse asemenea.
Asadar nu intotdeauna trebuie sa te iei dupa topuri ci dupa ce simti ca poti face tu cel mai bine. Iar acum testeaza/citeste/pune in practica demo-uri din cat mai multe si vezi care se lipeste.

Edited by neagu_laurentiu, 26 July 2014 - 12:05.


#38
CAT5

CAT5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.03.2014

 neagu_laurentiu, on 26 iulie 2014 - 12:00, said:

Statistic, in software "peste un OS" cum i-am zis eu. Vezi asta din orice site cu joburi. Insa nu stie nimeni daca te vei incadra in statistica ori vei fi exceptia. Tu trebuie sa-ti gasesti menirea, daca vei fi bun domeniul dorit ai sanse la fel. Asadar nu intotdeauna trebuie sa te iei dupa topuri ci dupa ce simiti ca poti face tu cel mai bine.
Citisem pe undeva ca... AC - electronica, Informatica - soft / la AC te pui si inveti singur soft, iar la Informatica te pui si inveti singur electronica. Ma gandeam sa adopt stilul asta si sa ma concetrez sa intru la informatica...

#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Poti urmari la fiecare pe site programa de invatamant ca sa iei decizia in cunostinta de cauza. Cert e ca studiu si practica extrascolara (ai bibliografie, biblioteca, net, colegi, profesori, forum) iti trebuie indiferent unde mergi pentru ca acele cursuri din facultate doar iti arata o baza (minimum minimorum) dar de la ea pana la a deveni angajabil e cale lunga ori numai pasiunea ta te poate duce la finalul dorit.

Edited by neagu_laurentiu, 26 July 2014 - 12:20.


#40
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007

 CAT5, on 26 iulie 2014 - 10:47, said:

Am vreo sansa sa intru la AC cu o medie finala de ~ 8.50 ?

Ai sanse la cu taxa. Anul asta la CTI ultima medie a fost 8,35, iar la IS 8,18. Fata de locurile anuntate initial, au mai fost suplimentari. Oricum, poti da si la Universitate ( Informatica sau Tehnologia Infoarmatiei ) unde s-a intrat cu medie mica. Eu am colegi care au intrat in primii 30 si erau mai slabuti ca mine la informatica.

#41
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
Eu nu am intrat la buget cu media 8,48!
S-au ocupat toate locurile cu taxă după redistribuire...

Dacă vrei să ai o şansă cu o medie de genul, atunci ETTI e pentru tine. Eu sunt nevoit, cu o medie la bac de 9,48, să stau un an acasă pentru că am fost prea idiot şi nu am învăţat serios fizică şi nici nu am încercat şi la informatică (unibuc)

#42
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
Presupun ca nu ai optat si la taxa......era mai simplu, se poate trece la buget dupa 1 an, daca iei toate examenele sau daca dai inca o data examenul de admitere si ai nota de buget. Imi pare rau pentru tine, cunosc sentimentul.

#43
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
Nu am optat pentru taxă, pentru că mi-era de ajuns că stăteam pe banii părinţilor acolo... Dacă mai era să-mi plătească şi taxa mă simţeam aiurea şi chiar nu aveam nevoie de aşa ceva... Măcar cu anul ăsta pot lucra ceva, pot învăţa liniştit pentru examen şi, dacă e să intru la taxă, măcar îmi plătesc eu anul

#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

 ady_95, on 26 iulie 2014 - 13:25, said:

mi-era de ajuns că stăteam pe banii părinţilor acolo... Dacă mai era să-mi plătească şi taxa mă simţeam aiurea şi chiar nu aveam nevoie de aşa ceva...
Ti-au zis ei asa ceva ?! Daca pot sa te sustina financiar, acum o mai fac, pe urma gata.

 ady_95, on 26 iulie 2014 - 13:25, said:

Măcar cu anul ăsta pot lucra ceva, pot învăţa liniştit pentru examen şi, dacă e să intru la taxă, măcar îmi plătesc eu anul
E o greseala enorma sa te apuci de lucru ! Acum e vremea studiului. Cand nu ai incotro e alta situatie. Dar greu imparti si munca si invatatul, mai ales daca vrei sa le faci la standarde ridicate.

Edited by neagu_laurentiu, 26 July 2014 - 13:51.


#45
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
Cu un împrumut în bancă... Mai bine nu...
De lucru, mă refer la un part-time, ca să-mi strâng singur ceva bani, iar de învățat o să trag serios la fizică și la programare (măcar ceva spre web), iar mate o să repet și o să exersez în continuare (cu 9,50 în examenul la mate, zic și eu)

Singura variantă pe care o mai aveam era „calculatoare” la Universitatea „Vasile Alecsandri” Bacău... Dar la anul trebuia să dau diferențe și, din câte am auzit, sunt mai dificile

Edited by ady_95, 26 July 2014 - 15:11.


#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

 ady_95, on 26 iulie 2014 - 15:08, said:

Singura variantă pe care o mai aveam era „calculatoare” la Universitatea „Vasile Alecsandri” Bacău... Dar la anul trebuia să dau diferențe și, din câte am auzit, sunt mai dificile
Acolo aveai si Informatica. Despre ce diferente vorbesti ?

#47
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
Păi, dacă aș intra la Bacău, mă duceam la București anul 2. Iar un transfer e mai greu din câte am înțeles... Da, am fost fraier că nu am mers la informatică la Unibuc, dar nu mai are rost să plâng după asta

#48
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Si de la Bacau tot aceeasi diploma obtineai. Transferul e mai complicat si inutil daca n-ai motive serioase.
Eu ziceam de Informatica si la Bacau.

Edited by neagu_laurentiu, 26 July 2014 - 15:50.


#49
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
Mediul e mai motivant în București decât în Bacău, îmi iau viața în propriile mâini, încep să valorific banul etc. Și nu e același lucru diploma de la UB (a se citi Universitatea Bacău) cu diploma de la UPB (cel puțin la începutul carierei), iar în București am mai multe oportunități de internshipuri, joburi, un loc de muncă după facultate/în timpul facultății
Și mă atrage mai mult AC decât Informatică

#50
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Atunci nu vad de ce mai plangi dupa UNIBUC !
Joburi da insa asta dupa absolvire. Restul sunt chestii relative si n-au nici o valoare cand tu stapanesti meseria (chiar si la inceput).

#51
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

 ady_95, on 26 iulie 2014 - 12:55, said:

nu am învăţat serios fizică
Mie mi se pare foarte ciudat că nu te-ai pregătit bine la fizică, având în vedere că materia asta (cel puțin partea de curent continuu) e crucială cel puțin pentru primii 2 ani.

Edited by adrian93, 26 July 2014 - 20:40.


#52
SonOfWolf

SonOfWolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 14.04.2014
Bravo ady, nu te laudai tu ca sunt usoare examenele?

Edited by SonOfWolf, 26 July 2014 - 23:58.


#53
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
Da, mă lăudam, altfel nu luam 9,50 la mate... Cele de la fizică au fost mai dificile decât în ultimii 3 ani și, trebuie să recunosc, dacă eram puțin mai atent (nu neapărat dacă învățam mai mult), făceam cel puțin de un 8 ca să am medie de IS...

#54
dana10101010

dana10101010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.05.2014

 CAT5, on 26 iulie 2014 - 11:17, said:


Problema nu e de admiterea scrisa, pentru ca o sa invat sa iau nota maxima. Pe mine ma incurca media de la bac - 6 - care ma trage in jos; si nota 10 la ambele (fizica si mate) daca iau, tot nu imi iese peste 9, ci 8.6.
Ma intereseaza doar la Bucuresti, nu in alta parte.

Pe langa asta, vreau sa mai incerc la informatica la Unibuc. Acolo cred ca am sanse destul de bune sa intru si la buget, la taxa garantat...
Ce parere ai de facultatea asta?

Buna ziua,
De curiozitate... ce ai facut? Ai intrat la Poli? Anul asta incerc si eu ...as dori ceva impresii despre examen.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate