Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Admitere Politehnica 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
trolol11

trolol11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.12.2013
Stie cineva cand vor publica si astia criteriile de admitere la politehnica?.Sau asteapta pana in ultima zi sa arate?.Am vazut ca la Cluj s-au afisat deja criteriile.

#2
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 25.06.2013
Din cate stiu eu la facultatile serioase din cadrul politehnicii conteaza in proportie de 20% bac-ul ,iar 80% examenul dat la mate si fizica;la celelalte facultati din cate am inteles se da un interviu la care se pune o nota(jucarie pe langa examenul de mate-fizica)

#3
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
examenul de mate-fizică e un joc :D subiectele sunt MULT SUB nivelul bacului

#4
vexatul1987

vexatul1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2013
mult sub nivelul bacului? ce tragi?

#5
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 25.06.2013
Majoritatea sunt sub subiectele de bac ,dar in fiecare test sunt cate 3-4 probleme care depasesc nivelul mediu implicit bacul ca dificultate

#6
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013
Cat este taxa anuala la politehnica? Este aceeasi pentru orice facultate sau difera? Ma intereseaza pentru facultatea de mecanica si tehnologie.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
http://www.upb.ro/fi...e_2012-2013.pdf

#8
varucocolata

varucocolata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.01.2014
Salutare!
1. se mai pot face inscrieri la facultate? Eu stiam ca ultimele inscrieri s-au facut asta-toamna, mai e posibil sa te inscrii acum la taxa?
2. un prieten, care a terminat o postliceala de 3 ani "Colegiul Universitar din Severin" cu specializarea administratie pubica, vrea acum sa se inscrie la facultate . Conteaza cei 3 ani de studii postliceale, adica daca exista vreo modalitate ca facand alti 2 ani de studii sa se transforme in diploma de absolvent de facultate. Stie cineva, ceva, despre aceste aspecte ca, pe mine m-a terminat(nici google nu stie sa-mi raspunda)Posted Image . Ai prieteni, nu mai ai nopti linistite!Posted Image  Multumesc!

#9
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@varu:

1) anul univ. începe la 1 octombrie, deci nu se poate.
În unele cazuri rare ar putea să se transfere de la altă facultate în semestrul 2, care începe în jur de 15 februarie, dar mai rar... şi transferurile se fac în general tot de la 1 oct.

2) nu, postliceala nu se echivalează cu facultatea. Termenul "colegiul" era pe vremuri folosit pt facultăţi cu programe de studiu de subingineri, şi de la alea puteai să treci, prin continuare de studii, la ingineri, echivalînd 1-2 ani, dar din cîte ştiu eu "postliceala" nu e totuna cu "colegiul".

#10
ionutzme95

ionutzme95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.10.2013
Scuze ca sunt off-topic.
Daca am media 9 la purtare pe un semestru in liceu mai pot intra la facultate?
Mentionez ca as dori sa dau la automatica si calculatoare.
Multumesc anticipat si scuze pt off-topic. :-d

#11
trolol11

trolol11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.12.2013

 ionutzme95, on 14 ianuarie 2014 - 23:10, said:

Scuze ca sunt off-topic.
Daca am media 9 la purtare pe un semestru in liceu mai pot intra la facultate?
Mentionez ca as dori sa dau la automatica si calculatoare.
Multumesc anticipat si scuze pt off-topic. :-d
Nu ar trb sa conteze mult,fa bine la teste si intri.

Dar la facultatile care se intra pe interview stiti cat % conteaza nota de la interview ?

#12
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 ionutzme95, on 14 ianuarie 2014 - 23:10, said:

Scuze ca sunt off-topic.
Daca am media 9 la purtare pe un semestru in liceu mai pot intra la facultate?
Mentionez ca as dori sa dau la automatica si calculatoare.
Multumesc anticipat si scuze pt off-topic. :-d

Nu intereseaza pe nimeni notele/mediile din liceu . Doar la Politie/Armata sa ii intereseze media la purtare in rest nu-i intereseaza . Am prieteni ce au avut si medii de 7 la purtare si a fost ok .

#13
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
Salut ! Am si eu cateva intrebari, daca ma puteti ajuta :
1. Cat este taxa anuala la o facultate in politehnica ( ma intereseaza la automatica si calculatoare )?
2. Cum se poate trece de la "cu taxa" la fara taxa in anul 2? Conteaza media ?
3. Aveti idee cand incep pregatirile la mate si fizica pentru admitere ? Anul trecut au inceput in martie ?

Multumesc,

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
1. http://www.upb.ro/fi...e_2012-2013.pdf
2. Nu se poate.

#15
Madayo001

Madayo001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2014
Am si eu o nelamurire! Daca vreau sa ma inscriu la facultate, si aleg ordinea optiunilor : 1. Automatica si Calculatoare, 2. Electronica si Telecomunicatii

iar eu nu o sa intru la automatica la fara taxa, atunci cand o sa fiu repartizat la electronica atunci voi fii in urma celor care au optat Electronica prima optiune, desi am media mai mare ca ei ?

Sau macar daca puteti sa ma informati in mare cum decurge tot procesul de repartizare a candidatiilor.

Edited by Madayo001, 05 May 2014 - 17:35.


#16
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
Madayo001, repartizarea nu se face precum la liceu. Daca n-ai intrat la automatica, la revedere, la electronica sigur n-or sa mai fie locuri ramase pentru repartizare. Deci trebuie sa te inscrii acolo unde crezi ca ai sanse de reusita. Cu regret,asta-i adevarul.
As vrea sa ma contrazica cineva :)

#17
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

 lili2007, on 07 mai 2014 - 15:18, said:

Madayo001, repartizarea nu se face precum la liceu. Daca n-ai intrat la automatica, la revedere, la electronica sigur n-or sa mai fie locuri ramase pentru repartizare. Deci trebuie sa te inscrii acolo unde crezi ca ai sanse de reusita. Cu regret,asta-i adevarul.
As vrea sa ma contrazica cineva Posted Image
Nu inteleg. Sunt 2 concursuri separate. Singurul criteriu de departajare este media obtinuta la examen. Daca media permite admiterea la cele 2 specializari, se ia in consideratie prima optiune, daca media nu permite prima optiune se ia in considerare cea dea 2-a obtiune.
Faptul ca depui un singur dosar, cu 2 optiuni este doar un fapt logic de minimalizare a hartiilor manipulate.
Pun pariu pe ce vrei tu ca daca vreau cu tot dinadinsul, pot depune 2 dosare (fizice), unul pentru o specializare, altul pentru cealalta specializare.
Trebuie doar sa am 2 adeverinte medicale, 2 fotografii, 2 copii legalizate ale diplomei de bac, 2 mai stiu  eu ce contine dosarul respectiv.

#18
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
nu confundaţi specializările cu facultăţile
în cadrul unei facultăţi există specializări, de ex la automatică există "calculatoare" © şi "automatizări" (A). Dacă sînt 500 de locuri şi media ta este măcar a 499-a, sigur intri, dar evident în acest caz vei intra probabil la a doua opţiune.

faptul că treci şi alte FACULTĂŢI în lista de preferinţe însă nu e totuna. Pt că şi la Electronică de pildă, sînt 500 locuri, şi toţi cei care au dat la electronică şi au măcar a 499-a medie în ordine intră acolo !

redistribuirea la altă facultate se face NUMAI pe locurile rămase neocupate. Deci, la facultăţile gen automatică, electronică unde e concurenţă, sînt mai mult de 500 pe 500 de locuri, nu rămîne nici un loc neocupat. Deci, nu rămîn locuri la electronică pt cei care au dat la automatică şi n-au intrat acolo ! indiferent de medie ! chiar dacă ultima medie la automatică e mult mai mare (ipotetic) decît la electronică. De exemplu, la automatică ultima medie e 9.00 şi tu ai luat 8.99. La electronică ultima medie e 7.99 deci mai mică decît a ta. Dar, intră primii 500 care au dat la electronică, nu se compară mediile între facultăti !

Locuri rămîn la facultăţi de categoria "a doua", de exemplu inginerie electrică. Deci dacă dai la electronică şi scrii la alte opţiuni automatică şi ing. electrică, şi nu intri la prima, sigur nu intri la a doua, dar ai şanse mari să intri la a treia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate