Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Toshiba Encore WT8-A-102

- - - - -
  • Please log in to reply
801 replies to this topic

#685
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Un utilizator obisnuit nu are nevoie de alt file manager decat de cel apelat de aplicatia cu care lucreaza. De aceea nici Apple nu ofera un file manager separat in iOS. Am scris mai sus si nu mai detaliez. Am scris si ca poti instala tu un file manager modern separat si ca cel oferit de Microsoft este pentru interfata Desktop. Microsoft nu a dorit sa ofere doua file managere separate. La nevoie se poate utiliza acela si pe tableta, chiar daca a fost conceput pt. Desktop, deoarece are anumite optimizari pt. touch.

#686
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdan_slack, on 23 martie 2015 - 12:24, said:

Cred ca MS trebuia sa pastreze modul desktop pentru desktop-uri si laptopurile "clasice", si sa puna DOAR Modern pe tablete. Problema e ca nu prea aveau si aplicatii Metro de valoare. Deh, graba strica treaba!

Au scos si tablete cu WindowsRT care nu pot rula aplicatii Desktop.
Dar cu ce te deranjeaza existente interfetei Desktop? Nu ai decat sa nu o folosesti, daca nu vrei sau sa o folosesti sau sa o folosesti doar atunci cand conectezi tableta la o tastatura si mouse...
Faptul ca Microsoft a pastrat interfata Desktop pe o tableta i-a determinat pe multi dezvoltatori de software sa optimizeze aplicatiile si pentru TouchScreen. Am mai dat deja ca exemple in acest sens aplicatiile Total Commander, Foxit Reader, Calibre etc.

Eu pe Toshiba Encore ma descurc fara probleme in interfata Desktop. Dupa ce te obisnuiesti, degetul devine la fel de precis ca si un stylus. La nevoie poti instala TouchMousePointer care simuleaza un mouse.

Atata vreme cat poti rula aplicatii Desktop si pe o tableta, interfata Desktop devine un atu in favoarea alegerii unei tablete cu S.O. Windows, nu un obstacol.

@dan_slack
Daca intentionezi sa mai aduci in discutie teme generale care nu au legatura directa cu acest model de tableta, atunci te rog sa te adresezi la topicul indicat mai sus.

#687
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Chiar sunt curios, cum merge Office (desktop) pe Encore?
Tastatura virtuala nu acopera 3/4 din ecran, incluzand ribbonul?

#688
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu. Pot edita documente Word cu tastatura foarte bine atat in modul portrait cat si in modul landcape. Ribbonul se poate ascunde in modul landscape.
Dar rareori folosesc tableta pentru editare in Microsoft Offiice. Folosesc de obicei OneNote (din interfata moderna) care imi sincronizeaza notitele pe toate dispozitivele.

#689
benny

benny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.08.2003
Ati instalat Windows 8.1 EN WIM-Boot V3 din postarea #658? E ok tableta dupa aceasta operatie? Imaginea aceasta este de Windows 8 deci merge si pe alte deviceuri, sau e personalizata pt Toshiba Encore? Multumesc

Edited by benny, 24 March 2015 - 13:42.


#690
ionutznic

ionutznic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.08.2006
Salutari,
Zilele astea am facut un reinstall de windows pentru ca vroiam sa o am "curata" dupa ce am instalat-dezinstalat diverse programe.
Acest lucru (reinstalarea) a decurs fara nicio problema si s-a realizat intr-un timp foarte scurt.
Pana acum toate bune.

Am o intrebare catre voi: am un hdd legat la router si vreau sa vad filmele direct de pe acel hdd fara sa fie nevoie sa copiez filmul de pe hdd pe tableta, cu ce player pot sa fac acest lucru?
Am avut instalat Multimedia 8 care merge foarte bine dar nu stie sa redea si mkv.
Vreau un video player ca sa stie dlna si care sa suporte mkv si sunet dts.
Am incercat cu vlc dar imi spune ca nu am suficient spatiu, probabil mai intai vrea sa descarce filmul respectiv.
Multumesc.

#691
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu rulez filme de pe NAS fara probleme in VLC media player. Eventual incearca Media Player Classic - Home Cinema...

#692
benny

benny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.08.2003
In CMD am dat comanda: CalculateAndCreateWIMBootPartition C: D:\ D:\ 0 si mi-a dat raspunsul ca C-ul nu e disponibil deoarece Bitlocker a blocat accesul la el.  (in BIOS am dat dezactivare la protectie si atunci cand a cerut cod de deblocare am dat sari la pasul acela). Deci trebuie neaparat intrat in contul Microsoft pt obtinerea codului de deblocare?
Multumesc.

#693
nifedipin

nifedipin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 31.05.2009
@ ionutznic

La mine merge f. bine Pot Player [free],stie ac3,dts 5.1,mkv-etc,subtitrari 3d.[cauti pe google si skin-uri touch-asta pt. ca el va functiona in "desktop mode" si toate butoanele originale iti vor fi f. mici!].
Procedez asa:
1.Caut NAS-ul "over LAN" cu total commander
2.Gasesc fisierul si "open with Potplayer"
3.Transmit imagine si sunet 5.1 la sistemul meu Pioneer folosind Netgear PTV3000.

O zi buna,
N

#694
ionutznic

ionutznic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.08.2006
@nifedipin
@ liniute

Multumesc pentru raspunsuri, cunosteam metoda dar e posibil sa spun niste prostii pentru ca nu ma pricep foarte bine.
Hdd-ul meu este usb 2.0, cred ca un film de aprox 9 giga nu va merge fara lag in schimb am observat ca daca rulez filmul cu player ca are suport dlna filmul merge foarte bine.
VLC, este din punctul meu de vedere cel mi bun, pe Mac pot sa deschid un film prin UPNP si sa-l vad fara lag/probleme, in schimb pe windows nu-mi merge upnp-ul in vlc, se inchide programul.
Am reusit sa ma conectez la mediashare-ul meu de pe tableta prin xbmc dar este un proces destul de greoi, de aceea as fi vrut sa mearga VLC-ul pe windows.

Mai este o chestie, am un cablu si o mufa otg prin care daca leg un stick de net sau de memorie merge foarte bine in schimb am un hdd extern de 500 gb care daca il leg la tableta aceasta nu il vede, mai exact face sunetul de conectare apoi deconectare in interval de 1-2 secunde. Oare imi trebuie alt cablu sau...

Multumesc.

#695
nifedipin

nifedipin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 31.05.2009
@ onutznic

E vb. despre consumul hardului.
Cel mai comod e sa te "cuplezi" cu un hard care are propria lui alimentare.
Alternativ poti folosi un hub usb care are alimentare.

N

#696
ionutznic

ionutznic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.08.2006

View Postnifedipin, on 25 martie 2015 - 11:19, said:

@ onutznic

E vb. despre consumul hardului.
Cel mai comod e sa te "cuplezi" cu un hard care are propria lui alimentare.
Alternativ poti folosi un hub usb care are alimentare.

N

Multumesc.

#697
sebip

sebip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.01.2005
Pentru cine are probleme de spaČ›iu insuficient recomand zipmagic.  Face wimboot la datele existente fără reinstalare de OS.  se găseČ™te Č™i pe torente trial extins :) . O alta aplicaČ›ie pe care o recomand este amiduos , un emulator android care merge foarte bine pe tableta.

Edited by sebip, 02 April 2015 - 16:15.


#698
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Tableta noastra aparent a ajuns la 449 RON (nu este exclus sa fie doar "pe hartie") in oferta de la DOMO (oferta valabila doar in magazine; pe site nu exista in oferta; posibil ca nici in magazine sa nu se gaseasca) - postez link-ul cu newsletterul primit pe e-mail si o captura cu oferta:

Attached File  Toshiba_449RON.PNG   761.05K   43 downloads

#699
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Foarte bun pretul pentru o tableta buna! De fapt in pretul asta nu vad sa poti sa iei o tableta mai performanta si cu care poti sa faci mai multe chestii fata de ce poate asta sa faca!
Edit: nici macar la mana a doua!

Edited by shumilica, 23 April 2015 - 15:58.


#700
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
A gasit cineva tableta in vreun magazin Domo? Deja nu mai e in lista de mega okazie din newsletter. Encore 2 e mai buna? Vad ca are doar 1gb de ram.

Attached Files


Edited by billyboy, 24 April 2015 - 11:52.


#701
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu recomand.

#702
ccris

ccris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 14.12.2003
M-am tot stresat pt ca vroiam sa gasesc o metoda usoara si oarecum rapida de back-up si nu mergea nici un soft fara tastatura si mouse extern...pana acum
Am reusit cu Macrium Reflect.
Am folosit Driver Genius (free) pentru a face back-up la driverele instalate in Windows.
Am copiat continutul folderului cu drivere pe stickul USB bootabil, creat cu Macrium in folderul Drivers\USB si a incarcat driverele de touchscreen.
Chestia asta pare sa mearga pe orice tableta cu touch, cu conditia sa fie luate driverele de pe ea, adica am incercat stickul facut pe Toshiba pe un HP Stream si n-a mers Touchscreen-ul pana n-am inlocuit driverele cu cele de pe HP.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate