Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Zorin OS vs Ubuntu

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Salutare tuturor. Nu stiu daca am postat unde trebuie...
Am folosit pentru putin timp Ubuntu si m-am gandit sa incerc o alta versiune, aici: http://zorin-os.com/free7.html

Acum, am un netbook Acer Aspire One
Procesor Intel Atom N270 1,6 GHz FSB 533 MHz Cache L2 512 KB
1 GB DDR2, HDD 160 GB 5400 rpm

Stiu, oarecum slabut, daca incerc sa ii bag ceva peste XP s-ar putea sa imi arate degetul mijlociu. Ma gandeam sa incerc aceasta distributie in dual boot cu XP-ul.
Intrebarile mele:
1. avand in vedere caracteristicile jucariei, ce versiune imi recomandati, x32 sau x64?
2. la instalare se va comporta ca Ubuntu, dandu-mi de ales sa ii fac dual boot? In principiu, nu as vrea sa arunc XP-ul (inca).
Acestea sunt neclaritatile mele deocamdata. Nu prea am experienta pe Linux, asa ca imi permit sa intreb aici.

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ia versiunea pe 32 de biți.
Da, poți alege instalarea personalizată/ manuală, vei alege partiția unde instalezi, atenție să nu alegi variantă automată, ți-ar șterge tot hdd-ul...
Nici nu-i bine să renunți deocamdată la XP, vezi dacă Linux te mulțumește, dacă ai tot ce-ți trebuie, dacă te descurci, șamd, e bine să ai un sistem pe care-l cunoști. În timp vei hotărî dacă păstrezi ambele OS sau doar unul din ele.

LE: nu cunosc Zorin, unii spun că-i ok (poate mai târziu intră pe aici cineva ce-l folosește), eu ți-aș fi sugerat ceva mai mainstream, Lubuntu sau Xubuntu, dar tu pui ce vrei.

Edited by shogun1, 18 December 2013 - 09:37.


#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Ma gandeam la Zorin, pentru ca pe celelalte sisteme am Win7 si imi place foarte mult, asa ca ma gandeam si aici sa incerc ceva daca nu identic, macar foarte asemanator.

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ok, atunci pune Zorin. Înainte de instalare poți vedea aspectul și comportamentul într-o sesiune live, fără instalare. Astfel ai putea verifica mai multe distribuții și interfețe grafice, dar pe ce hw ai tu Kde, Gnome și Unity nu ar merge bine. Nu uita totuși că-ntr-o sesiune live se va mișca mult mai greu sistemul!

Edited by shogun1, 18 December 2013 - 09:40.


#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in afara de interfata, si aici este discutabil, linuxul nu are aproape nimic in comun cu windows-ul.
singurul lucru in comun este ca poti rula multe aplicatii cross-platform: google chrome, clementine, Firefox, Pidgin, AviDemux, VLC, Audacity, SMPlayer, etc.

eu am Ubuntu 12.04 pe un asus eeepc tot cu N270 si merge relativ okay.  dar as instala 13.10 fiindca este mai rapid.

acuma, depinde ce vrei tu sa faci cu laptopul si de ce soft iti ofera platforma asta.

Edited by rich1974, 18 December 2013 - 09:53.


#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
eu unul am fost dezamagit de Zorin, in afara de interfata mai nimic interesant in el....ca sa numai spun ca unele pakete nu se instaleaza pe Zorin insa merg de nu au aer pe Linux Mint sau Ubuntu.
Decizia este a ta in final. Eu am testat Zorin 7 CORE x64

#7
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 rich1974, on 18 decembrie 2013 - 09:49, said:

acuma, depinde ce vrei tu sa faci cu laptopul si de ce soft iti ofera platforma asta.

Cred ca iti dai seama ca la performantele laptopului, nu se pot face prea multe pe el.
Fiind mititel, este folosit in caz de urgenta, in calatorii, pentru net, ocazional office, un pic de muzici, cate un filmulet pe Youtube. Mai mult copilul, pe bancheta din spate il folosea...

#8
winux

winux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 28.07.2013

Quote

Mai mult copilul, pe bancheta din spate il folosea...
Morpheus tu esti? Lasa copilu sa vada Matrixu , ca are texturi frumoase ..
on: este ok Zorin (funny)

Edited by winux, 18 December 2013 - 12:11.


#9
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Nu, nu sunt Morpheus, sunt Bonygy

#10
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Pana la urma, dupa ce am incercat in sesiuni live Zorin si Mint (Ubuntu il stiam deja cum arata), am decis aseara si am pus Mint-ul, in dual-boot cu XP-ul.
Pana in prezent, nu am de ce sa ma plang, vad ca fuge destul de bine pe configuratia netbook-ului.

Daca ma razgandesc iarasi, pot suprascrie Zorin peste Mint? Sau... se poate in "trial-boot", adica sa le am pe toate - XP, Mint, Zorin? Ar afecta cu ceva functionalitatea aparatului?

#11
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 bonygy, on 19 decembrie 2013 - 08:07, said:

Pana la urma, dupa ce am incercat in sesiuni live Zorin si Mint (Ubuntu il stiam deja cum arata), am decis aseara si am pus Mint-ul, in dual-boot cu XP-ul.
Pana in prezent, nu am de ce sa ma plang, vad ca fuge destul de bine pe configuratia netbook-ului.

Daca ma razgandesc iarasi, pot suprascrie Zorin peste Mint? Sau... se poate in "trial-boot", adica sa le am pe toate - XP, Mint, Zorin? Ar afecta cu ceva functionalitatea aparatului?
E triple boot. Poti pune cate sisteme de operare vrei in multiboot daca ai spatiu suficient.

#12
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

 bonygy, on 19 decembrie 2013 - 08:07, said:

Daca ma razgandesc iarasi, pot suprascrie Zorin peste Mint? Sau... se poate in "trial-boot", adica sa le am pe toate - XP, Mint, Zorin? Ar afecta cu ceva functionalitatea aparatului?
Poți instala orice altă distribuție în locul celei instalate acum, și bineînțeles că poți instala oricât de multe sisteme/ distribuții. Pentru mai multe distribuții Linux îți trebuie partiții / pentru fiecare disto. Swap (dacă ai...) e folosită în comun, la fel poți folosi /home în comun, cu condiția ca-n fiecare distribuție să ai conturi de user diferite (alex în una, dan în alta, bonygy în a treia, șamd). Astfel partiția e comună (economie de spațiu), dar fiecare utilizator are directorul /home personal (/home/alex, /home/bonygy, etc), deci setările personale sunt în siguranță, nu se amestecă! În plus poți folosi pe toate distribuțiile instalate datele, muzică, foto, filme, nu trebuie să le copii în fiecare distribuție.

LE: dacă tot vrei să experimentazi fă-o și cu alte distribuții, la urma urmei Ubuntu, Mint, Zorin, Pengy, șamd sunt cam același lucru...
Și nu uita că poți instala pe o distribuție mai multe medii grafice (Kde, Xfce, Lxde,șamd), deci nu trebuie să instalezi Ubuntu + Kubuntu+ Xubuntu...

Edited by shogun1, 19 December 2013 - 08:33.


#13
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Revin cu o problema.
Am un laptop Assus X55V, proc IntelP 2.6 Ghz, 8 Gb RAM, HDD 500 Gb. Deci, resurse pe el sa pot instala orice SO.
In fine. Am instalat Win7 Pro SP1 x64, pe o partitie C:100Gb si restul l-am facut D:400Gb. Pana aici, nimic deosebit, fara probleme, functionare impecabila.

Acum, am incercat sa instalez Zorinx64 in dualboot. La instalare, singura optiune de partitionare, este "Sterge discul si instaleaza Zorin", exact cum nu vreau. Ceea ce ma surprinde este faptul ca in "antet" scrie ceva de genul "Acest calculator nu pare sa aiba nici un sistem de operare instalat. Ce ati dori sa faceti?".

Mai sunt totusi doua optiuni acolo: "Cripteaza noua instalare ZorinOS pentru securitate" si "Foloseste LVM cu noua instalare Zorin OS", care nu stiu la ce se refera, nu m-am atins de ele, sa nu fac vreo trasnaie.
Ma asteptam sa vad o interfata ca la Ubuntu, "Instaleaza Zorin alaturi de Win7", sau ceva de genul acesta.

Aceeasi chestie si cand incerc sa instalez Mintx64.
Am incercat sa schimb HDD-ul in toate variantele disponibile IDE/ASCI/etc... aceeasi vrajeala.
Am facut din nou download al Zorin-ului si Mint-ului... ars DVD-uri din nou... nimic.
Solutii? Mentionez ca le vreau pe amandoua, Win7+Zorin. Daca nu este posibil, am sa raman doar la Win7.

Edited by bonygy, 13 January 2014 - 09:37.


#14
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Este posibil, ignora mesajul ala, cand va instala bootloaderul iti va adauga automat Windows-ul in lista. Cred ca e o chestie de afisare doar si eu am patit-o :)
PS: daca hdd-ul are 500 GB si tu ai facut C de 100 si D de 400, unde vrei sa instalezi Linuxul?

#15
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Pai in dual boot, stiu ca isi ia linuxul cat ii trebuie din D: (sau din C:, nu stiu exact) si isi face el partitie separata. Asa am instalat Mint-ul pe laptopul de la inceputul topicului. La fel ar fi facut si Zorin-ul, ca le-am probat pe amandoua.

Multumesc de sfat, sa ignor mesajul... Posted Image . Stai linistit, ca nu te injur pe tine...
Noroc ca am facut o copie a tuturor datelor de pe D:, mi-a stert tot, nemernicul.
Am de lucru... sa o iau de la capat.
Uffff...
Va las momentan, mai astept sugestii...

Edited by bonygy, 13 January 2014 - 10:54.


#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu as arunca imediat la gunoi asemena distributii.

#17
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Zorin e 99% Ubuntu.


@bonygy incearca sa stergi partitia D si sa o lasi ca spatiu liber.
Apoi incearca instalarea.

Daca ai date pe D:\, micsoreaza partitia D:\ si lasa spatiu ala nealocat.
Apoi incearca instalarea.

Edited by ovilix, 13 January 2014 - 11:57.


#18
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Pai, daca e 99% Ubuntu, ma gandesc ca restul de 1% reprezinta interfata de utilizare.
De ce nu merge ca la Ubuntu, cand booteaza sa ma intrebe daca vreau sa instaleze Linuxul langa SO existent, in speta Windows?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate