Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Zorin OS vs Ubuntu

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Probabil foloseste alt installer.
Interfetele alea sunt si pe Ubuntu, doar customizarea lor e diferita.
1% pt. customizare, kernel + installer (asta in cazul in care are alt installer).

Eu recomand folosirea distributiilor majore.

#20
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Cred ca am gasit motivul "problemei".
Am reinstalat Win7, facand aceleasi partitii, fara sa ma mai gandesc la Zorin. Avand in vedere ca nu mai aveam date pe D:, mi-am permis sa mai fac niste incercari. Astfel, banuind ca din D: "isi trage" Linuxul spatiu pentru a-si construi partitiile necesare, nu am mai formatat-o NTFS ca la inceput, ci FAT32.

Ei, al naibii, acum imi apar toate optiunile, ca in Ubuntu.

Acum, inseamna ca voi instala Zorin, apoi, pentru Win7, partitia D: ramasa o voi formata NTFS.
Asta am descoperit eu.

#21
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Nu.
Sterge partitia D, creaza una mai mica. Lasi 10 GB liberi pt Zorin (il lasi ca free space).

#22
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Gata. S-a rezolvat.
Intr-adevar, vad ca Zorin si-a tras, cred ca vreo 15 Gb din D: care avea 400 Gb, s-a instalat in dual-boot, fara sa sterg sau sa redimensionez D:-ul.

Dupa ce s-a terminat, am restartat, am intrat in Win7 si am reformatat D:-ul ramas in NTFS.
Merg amandoua, asa cum imi imaginam.

#23
Puluxus

Puluxus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 01.01.2014
Nu e cam putin 15G pentru o distributie desktop? O sa vezi ca daca incerci sa instalezi un joc-doua din Steam nu mai ramai cu nimic,

Ar fi trebuit sa faci o instalare manuala si sa aloci (caci observ ca ai destul spatiu)  15G (15360) pt. /, 2G (2048) pt swap si 20G(20480) pt home. Cam asta ar fi minimul necesar, dupa parerea mea.

Daca nu stii cum se face o instalare manuala, uite aici un tutorial complet: http://nib.ro/03/19/...u-ghid-complet/

doar ca nu mai trebuie sa bifezi cele doua din imaginea de mai jos (acestea fiind deja preinstalate in Zorin)
Attached File  1.png   112.68K   24 downloads
Si sa aloci partitiilor acel minim spatiu de 15 si 20G de care am vorbit.
Daca vrei alte valori privitoare la dimensiunea partitiilor, se aplica regula dimensiuneax1024 (exemplu in cazul de fata 15x1024=15360 adica 15,36G)

LE: Nu e nevoie sa formatezi D-ul ca FAT32 pentru acest lucru. Exista EASEUS cu care (mai usor pentru tine decat sa folosesti altceva, cum ar fi GParted), din windows, poti sa manipulezi partitiile asa cum vrei tu. Nu are sens sa-ti mai explic si despre asta ce-si-cum, gasesti pe net informatii si tutoriale destule

Edited by Puluxus, 13 January 2014 - 14:57.


#24
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Nu eu am decis/stabilit cat spatiu are nevoie Linux-ul pentru partitiile necesare... le-a facut singur.
Cat despre partitia "HOME", s-a pastrat D:-ul, pe care vor exista fisiere atat Win cat si Linux.
Am mai procedat asa, cand aveam in dual-boot, pe alt laptop Win si Ubuntu. S-au impacat excelent, fara sa se incurce.

#25
Puluxus

Puluxus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 01.01.2014
1.Stiu ca nu ai decis tu. Doar am incercat sa te ajut cu un sfat.
2. Gresesti! Pentru ca ai lasat Zorin sa se instaleze automat, home nu este  la comun cu partitia NTFS D (nici nu are cum: ext4 e una si NTFS sau FAT32 e cu totul altceva), ci este in interiorul spatiului de 15G pe care ai Zorin si, nefiind separat fizic de /, distributia va rula din ce in ce mai lent odata cu instalarea/dezinstalarea diverselor applicatii.
  Nu are sens sa insist cu explicatiile. Pentru cei doritori sa invete, si sa stie exact ceea ce fac, se gasesc absolut toate informatiile necesare. Totul este sa vrei acest lucru.

Revin cu o informatie deoarece, dupa cum vad esti la primii pasi in Linux: Zorin este Ubuntu care, in loc de Unity foloseste AWN wm, deci toate informatiile de care ai nevoie sunt cele referitoare la Ubuntu.

Edited by Puluxus, 13 January 2014 - 16:11.


#26
prietto

prietto

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 242
  • Înscris: 12.12.2013
Pentru cei ce ati testat Zorin, cum vi se pare comparativ cu Linux Mint ?  Nu vorbesc despre resurse , pentru ca il pun pe un i3, 4gb ram , hdd 1tb, fara partitionare. Daca il pun, il pun singur, nu in dual-boot.
Intreb pentru cei ce au folosit ambele distributii pe aceeasi masina , pentru a putea face o comparatie. Ca si componente hardware le recunoaste pe toate in Zorin ?

Edited by prietto, 21 March 2014 - 11:13.


#27
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
am avut Mint si nu mi-a placut...dupa Ubuntu...apoi am incercat Zorin si am ramas la el...despre recunoastere hardware...ce sa spun laptopul unde il folosesc e din 2006....

#28
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
stiu ca am mai intrebat pe undeva cum trec de la os 6 la os7 si nu am facut nimik...am reinstalat de la 0..
am probat Zorin os8 si mi-a placut...cum fac upgrade de la os 7 la os 8?? sau iar trebuie sa instalez?

#29
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pentru Ubuntu:

Quote

sudo do-release-upgrade
Din moment ce e bazat pe Ubuntu, ar trebui sa mearga. Practic, eu am intampinat ceva probleme cand am incercat sa upgradez un 12.04 la 12.10. Mai bine salvezi ce e in /home, si instalezi curat OS8.

http://vnknowledgesh...se-upgrade.html
Se pare ca am nimerit-o :).

#30
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
si o sa upgradeze Zorin sau ubuntu????
sa vezi ca patesc acum!!::))

#31
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu ai cum sa il "faci" Ubuntu din moment ce ai repourile Zorin :).

#32
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
intrebam pentru ca prima data am dat update sof... din Software  Updater...si mi-a afisat ca mia gasit upgrade la...ubuntu 13.04...::)))

#33
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Si eu folosesc Zorin, arata bine, dar are bug-uri.

#34
perseus989

perseus989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.04.2014

View PostBukovina, on 09 aprilie 2014 - 15:32, said:

Si eu folosesc Zorin, arata bine, dar are bug-uri.
Pai si de ce il folosesti daca are buguri ?
Folosesc Linux Mint 16 acum. Folosesc Linux Mint de 4 ani. Am ami incercat si alte distributii, dar Mint se comporta cel mai bine.

#35
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Pentru ca imi place interfata grafica.
Am incercat si Linux Mint, dar nu m-a incantat deloc.
Astept versiunea finala de la Ubuntu 14.04 LTS.

#36
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Ce cerinte are Zorin OS asta?Pentru ca il voi instala pe sisteme cu 512MB /1GB RAM,placi video 64/128 memorie video.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate