Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Zorin OS vs Ubuntu

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Daca sunt desktop, mai bine uita.

#38
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
What are the minimum system requirements that I need to install Zorin OS?
For the GNOME based versions (non Lite):
700 MHz x86 processor
3GB of Hard Drive space
376 MB of system memory (RAM)
Graphics card capable of 640x480 resolution
Sound card
For the LXDE based versions (Lite):
266 MHz x86 processor
2GB of Hard Drive space
128 MB of system memory (RAM)
Graphics card capable of 640x480 resolution
Sound card

Din experienta anterioara cu Zorin, versiunile Lite au mers destul de prost (6.1) la 7 deja s-a simtit o imbunatatire. La versiunea core 1G RAM mi s-a parut ca nu-l satisface.

#39
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Fata de Lubuntu 12.04 cum merge?

View Postedgrimex, on 09 aprilie 2014 - 17:45, said:

Daca sunt desktop, mai bine uita.
De ce?Am instalat lubuntu 12.04 si merg foarte bine.

#40
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Lubuntu corespunde versiunii Lite de la Zorin. Versiunile lite 6 si 7 si-au incetat suportul.
Eu sunt un utilizator marunt de linux insa, in cei doi ani cat am incercat diverse distributii pentru un PC mai vechi si modest in hardware (dar nu in RAM), Zorin a fost printre preferate. Din pacate nu are maturitatea necesara. Versiunea 7 s-a comportat mai bine ca 8, astept si 9,10, ...
Important este sa gasesti distributia potrivita pentru hardware-ul tau si apoi sa vezi daca ai suficiente aplicatii pentru ce vrei sa faci cu PC-ul.
Incearca sa cresti memoria RAM la acele PC-uri si vei fi mult mai multumit.

Edited by edgrimex, 09 April 2014 - 20:25.


#41
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postedgrimex, on 09 aprilie 2014 - 20:23, said:

Lubuntu corespunde versiunii Lite de la Zorin. Versiunile lite 6 si 7 si-au incetat suportul.
Eu sunt un utilizator marunt de linux insa, in cei doi ani cat am incercat diverse distributii pentru un PC mai vechi si modest in hardware (dar nu in RAM), Zorin a fost printre preferate. Din pacate nu are maturitatea necesara. Versiunea 7 s-a comportat mai bine ca 8, astept si 9,10, ...
Important este sa gasesti distributia potrivita pentru hardware-ul tau si apoi sa vezi daca ai suficiente aplicatii pentru ce vrei sa faci cu PC-ul.
Incearca sa cresti memoria RAM la acele PC-uri si vei fi mult mai multumit.
Eu din cand in cand mai instalez SO-uri la persoane diferite si de aia zic care e mai bun.Pe mine nu ma intereseaza cat RAM are etc nu sunt PC-urile mele.Eu le recomad un upgrade dar ei zic lasa ca e bine si asa.

#42
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Zorin este un OS de luat in seama, detecteaza corect componentele. Datorita a ceea ce vrei sa faci, nu cred ca ai chef sa stai sa bibilesti la fiecare zile si nopti in sir sau sa te intrebe de fiecare data ce inseamna mesajul sau de ce nu-i merge ceva. Din punctul meu de vedere foarte bine s-a comportat si Puppy. Unele sisteme brand au incercat in timp diverse solutii Linux: Dell (Ubuntu, Suse), IBM (are drivere) insa, daca ai un sistem carpit sau facut din componente va trebui sa decizi la fata locului. Din punctul acesta de vedere Windows a fost si este comod.

#43
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Totul depinde de versiunea de kernel si cum a fost ea compilata privind detectarea hardware.

#44
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
am urcat la cer 15 min...apoi am cazut.....dupa restart mi-au aparut erori legate de upgradeul la Ubuntu 13.04 . deci am instalat Zorin 8 tot de pe stick....nu a fost mare branza::)) mai mult a durat upgradeul ala aiurea....

#45
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
13.04 nu mai are suport. Era normal sa iti dea erori legate de o versiune care nu mai are suport.

#46
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postovilix, on 09 aprilie 2014 - 21:33, said:

Totul depinde de versiunea de kernel si cum a fost ea compilata privind detectarea hardware.
Pana acum 3.13 a detectat totul.Bluetooth,camera web,telefoane etc.

#47
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
intampin o problema la instalarea opera pe Zorin 6
cand dau show on desktop imi apare un soi de pagina Opera.desktop.....daca dau clic pe ea imi da o eroare....cicalauncerul nu ar fi salvat...totusi din bara de meniu al zorinului se deschide normal...

#48
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
S-a lansat Zorin OS 9 http://zoringroup.co...e-are-released/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate