Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Tablete Windows 8.x de 8''

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Prima tableta cu Windows 8.1 de 8 inch dotata cu stylus activ, Asus VivoTab Note 8 M80TA (M80TA-DL004H), are chiar preturi rezonabile (mai mici decat oricare tableta Android cu dotari echivalente): http://www.price.ro/...id=920698&asc=1

Oferte demne de luat consideratie:
1549 RON = http://www.evomag.ro...gra-111121.html
1549 RON = http://www.pcgarage....13-preinstalat/
1599 RON = http://www.dc-shop.r...fice-student-l/

Edited by _-_, 08 February 2014 - 11:35.


#56
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In prezent au mai coborat preturile cu inca 100 RON la acest model. Interesanta involutie a preturilor.
Ieri eram la distanta de 1 click de a comanda acest model dar, m-am stapanit. Am deja 2 tablete Windows. Daca as cumpara-o si pe asta, atunci ar insemna ca sunt colectionar si nu doresc asta pentru ce deja am colectionat prea multe smartphone-uri care au ramas neutilizate.

Singurul motiv pentru care as cumpara acest model este stylus-ul activ bazat pe tehnologia de la Wacom. Modelul Asus VivoTab Note 8 M80TA este deocamdata singura tableta Windows de 8 inch dotata cu un astfel de stylus. Se pare insa ca este departe de idealul de perfectiune daca ar fi sa mai iau dupa anumite review-uri care considera ca stylusul functioneaza intermitent, ca sensibilitatea este mai mica la 1 inch fata de toate cele 4 margini si ca sensibilitatea generala nu este tocmai stralucita comparativ cu cea de la Microsoft Surface deoarece stylusul trebuie apasat destul de puternic pe display pentru a fi inregistrata atingerea...

Probabil ca ieftinirea licentelor OEM pentru Windows 8.1 va avea un impact sensibil asupra preturilor tuturor tabletelor cu Windows 8/ 8.1 dotate cu procesor Intel Atom.

#57
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011
Lenovo IdeaTab Miix 2 sau Asus VivoTab Note 8?Posted Image

#58
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
disjunctia de mai sus este exclusiva?

#59
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011
Nu dar mi sau parut cele mai interesante ca dotari,pret si greutate.

#60
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Sunt mai scumpe decât Toshiba Encore care are și HDMI.

#61
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostPapillon_, on 08 martie 2014 - 22:04, said:

Nu dar mi sau parut cele mai interesante ca dotari,pret si greutate.

Lenovo este probabil de calitate mai buna in timp ce Asus este mai dotata (stylusul activ face marea diferenta).
La pret cel mai bine sta Toshiba Encore: ca dotari suplimentare are HDMI, dual speaker (speakere mai puternice), microfon dual, camera mai performanta, in schimb este un pic mai grosa si mai grea (ceea ce este firesc avand in vedere dotarile). Are in schimb SSD de numai 32GB in loc de 64GB. In rest, ca si calitate ocupa primul loc.

#62
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Detinatorii tabletei Asus VivoTab Note 8 pot gasi multe informatii utile postate de utilizatori aici: http://forum.tabletp...-8-reviews.html

#63
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011
Din 64 de GB cati sunt disponibili?

#64
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Raman peste 40 GB liberi dupa instalarea update-urilor si eliminarea bloatware-ului. In functie de piata de destinatie are bloatware diferit instalat (care ocupa spatiu diferit).

#65
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
pe o tableta surface pro 2 in folderul Windows am 16 Gb ocupati.

#66
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011

View Post_-_, on 09 martie 2014 - 19:06, said:

Raman peste 40 GB liberi dupa instalarea update-urilor si eliminarea bloatware-ului. In functie de piata de destinatie are bloatware diferit instalat (care ocupa spatiu diferit).
E bine, nu mai trebuie sa cumpar card. Cu aplicatiile cum e? S-a mai imbunatatit situatia? Ma refer la cele Metro.

Cel mai mare minus e lipsa 3G-ului.

#67
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostPapillon_, on 10 martie 2014 - 19:39, said:

E bine, nu mai trebuie sa cumpar card. Cu aplicatiile cum e? S-a mai imbunatatit situatia? Ma refer la cele Metro.

Cel mai mare minus e lipsa 3G-ului.

Apar rapid tot mai multe aplicatii. Eu deja am ajuns la saturatie. Nu mai simt nevoia sa instalez altele. De altfel, am inceput sa elimin deja din aplicatiile pe care le pastrasem, dar pe care nu prea le folosesc.
Cred ca nu mai este o problema cu aplicatiile. In prezent mai sunt doar cateva pe smartphone-ul cu Android pe care le utilizez si pentru care nu am gasit inca un echivalent in Windows Store.
Pe de alta parte, ramane alternativa aplicatiilor desktop care sunt cu mult in fata: Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird, LibreOffice, Calibre (functioneaza perfect pe tableta), Foxit Reader, Total Commander (exista o versiune beta cu suport pentru touch), VLC media player, Clementine, PowerISO s.a.m.d.

Sa iti spun de ce nu ma afecteaza pe mine lipsa 3G-ului prea mult! Pentru ca am nevoie de 3G nu doar pe o tableta, ci si pe cealalta tableta, pe MacBook si pe notebook. Decat sa mult cartela din tableta in modem si invers (sau sa utilizez doua cartele), atunci optez pentru un router 3G WiFi portabil cu modem integrat si baterie suficient de buna. Ma aflu inca in cautarea unuia care sa imi convina ca si performante. Deocamdata utilizez fie routerul WiFi 3G cu port USB pentru stick, fie un smartphone cu Android mai vechi pe post de WiFi HotSpot.

#68
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011
Cel mai probabil o sa cumpar Asus-ul pentru ca are acel stilus incorporat. Stiu ca tu ai mai multe tablete, care ti se pare diagonala ideala? 8"?

#69
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Intre o tableta cu diagonala ecranului de 10 inch, format 16:9, care are rezolutia display-ului de 1366x768 pixeli si o tableta cu diagonala ecranului de 8 inch, format 16:10, care are rezolutia display-ului de 1280x800 pixeli nu este o diferenta prea mare la cum se vede.
Este mai placut sa privesti ecranul ceva mai mare al tabletei de 10 inch, in schimb este mult mai placut sa tii in mana tableta de 8 inch.
In plus, tastatura virtuala este mai usor de utilizat pe tableta de 8 inch.
Eu acasa am inceput sa o utilizez mai mult tot pe cea de 8 inch pentru ca este mai comoda, desi initial o cumparasem pe cea de 8 inch ca sa o utilizez doar cand plec de acasa. Chiar ma gandeam sa o vand pe cea de 10 inch pentru ca rar o mai folosesc.
Alta data nu voi mai cumpara o tableta de 10 inch.

Dintre tabletele de 8 inch de pe piata noastra cele mai interesante mi s-au parut a fi Toshiba Encore si Asus Vivotab Note 8. Stylusul de la tableta Asus s-ar putea dovedi un must have pentru operare in interfata desktop. Te poti descurca si fara el, dar in mod clar acel stylus ti-ar face experienta cu mult mai placuta. Ca tableta modelul de la Asus nu pare chiar stralucita, insa este, in orice caz, de o calitate peste medie, iar prezenta stylusului activ atarna greu in balanta pe langa SSD-ul mai mare. Daca ar fi sa aleg acum una dintre ele nici eu nu stiu pe care as alege-o. Uneori ma gandesc sa cumpar si eu Asusul datorita stylusului, apoi sa las timpul sa decida in favoarea uneia sau a celeilalte. Toshiba are o calitate mai buna din toate punctele de vedere, in schimb, nici tableta de la Asus nu este mult in urma. Iar in fata lor sunt alte tablete si mai bune... Tableta de la Asus este mai practica: are stylus, are spatiu de stocare mai mare si greutate mai mica. Tableta Toshiba este mai avansata doar din perspectiva multimedia si posibil a reincarcarii. Eu o reincarc/ alimentez uneori dintr-o baterie portabila de marimea unui pachet de tigari care scoata curent de 5V @ 2A. Asta ca sa nu duc mereu grija de a o reincarca inainte de plecare. In schimb, cealalta tableta Asus pe care o am nu vrea sa se incarce de la acest acumulator portabil. Ma gandesc ca este posibil sa se comporte la fel si Asusul despre care discutam. Pare sa fie o 'pretentie' mai generala a tabletelor de la Asus aceea de a se incarca numai de la anumite incarcatoare. In schimb tableta Toshiba se incarca la fel de bine si cu incarcatorul de la telefon.
In concluzie, ca si tableta business as recomanda-o in primul rand pe cea de la Asus.
Ca si tableta multimedia, as recomanda-o in primul rand pe cea de la Toshiba.

#70
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am deschis un topic special dedicat tabletei Asus VivoTab Note 8: http://forum.softped...b-note-8-m80ta/

#71
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
daca vrei sa folosesti mai mult aplicatiile desktop, atunci vei avea mare nevoie de stilus.

daca te poti folosi in majoritatea timpului de aplicatii Metro, atunci poti sa renunti la stilus.

#72
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Are cineva idee pentru o tableta windows rt daca sunt aplicatii pentru a putea vizualiza tv. online.
Am tot cautat dar nimic.
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate