Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Tablete Windows 8.x de 8''

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Lenovo ThinkPad 8

Ceva noutati despre ea? Oare cand o sa apara si la noi?

#74
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Are rezolutia nativa a display-ului prea mare pentru o diagonala atat de mica. Daca o doresti pentru filme si fotografii sau exclusiv pentru aplicatii Metro, atunci merita. Altfel sfatul meu ar fi sa te orientezi spre o tableta cu rezolutia 1280x800.

#75
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Prima tableta Windows 8 de 8 inch care ajunge la un pret sub 1000 RON:

Lenovo IdeaPad Miix 2 costa 899.99 RON la eMAG: http://www.emag.ro/t...8/pd/D9L6JBBBM/

Exista si versiunea cu 3G care se gaseste la cel mai mic pret in acest moment la Altex, costand 1399.99 RON: http://www.altex.ro/...s-8-1?attempt=1

#76
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Foarte bun pretul, daca ecranul era 1080p era tentanta chit ca desktopul devine inutilizabil. 3G-ul nu ma intereseaza pentru ca iti consuma bateria intr-o veselie, wi-fi e cel mai bun mai ales ca acum ai peste tot, la serviciu, acasa prin oras.

#77
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pai interfata desktop este mai importanta decat rezolutia dupa parerea mea.
Mie chiar imi place cum se vede pe tableta mea Toshiba Encore la rezolutie 1280x800. Se vede mult mai bine decat pe un laptop de 15 inch cu rezolutie HD.
(Si 1080p daca era, tot nu s-ar fi vazut la fel ca pe iPad retina.)
Nu stiu cum este Lenovo Miix 2 din punct de vedere calitativ (eu cred ca este buna), dar pretul de 900 RON cat este acum in oferta si eMMC-ul de 64GB (fata de 32GB cat am pe tableta Toshiba) ma face sa regret ca am cumparat Toshiba Encore.

Edited by _-_, 28 April 2014 - 12:51.


#78
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cine a fost norocos sa primeasca codul de reducere de la eMag pentru produse Toshiba (cod valabil pana azi) mai are inca posibilitatea sa achizitioneze modelul Toshiba Encore la 880 RON, ceea ce din nou devine o oferta mai buna decat oferta pentru Lenovo Miix 2 8''. Asta pentru cine apreciaza mai mult autonomia mai ridicata vs spatiu de stocare mai mare (sau stylus activ in cazul modelului de la Asus).

Capacitatea (design capacity) pentru cele mai interesante tablete de 8'' din ofertele comerciale ale magazinelor romanesti:
Toshiba Encore: 19500 mWh.
Lenovo Miix 2 8'': 17501 mWh.
Asus VivoTab Note 8: 15188 mWh.

Un coleg de forum a postat un raport de baterie pentru modelul de la mijloc aici: http://forum.softped...8#entry15103878

Pentru celelalte modele se gasesc rapoarte prezentate de mine si de catre alti utilizatori la topicurile dedicate modelelor respective.

Edited by _-_, 12 May 2014 - 18:04.


#79
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Prima oferta din Romania pe care am gasit-o pentru tableta Toshiba Encore 2 este la Altex: http://www.altex.ro/...1gb-windows-8-1
Pret 899,90 RON.

Attached File  Toshiba Encore 2.PNG   338.38K   21 downloads

Ecran
Tip ecran LED
Tehnologie Multitouch capacitiv cu 10 puncte de sensibilitate
Rezolutie (pixeli) 1280 x 800
Dimensiune ecran (inch) 8

Procesor
Tip procesor Quad Core
Producator procesor Intel
Model procesor Z3735G
Frecventa procesor (GHz) 1.33
Frecventa Burst 1.83

Stocare date
Capacitate stocare (GB) 32

Memorie RAM
Tip memorie DDR3L
Capacitate (GB) 1
Frecventa (GHz) 1.333

Interfata video
Procesor grafic Intel HD Graphics

Multimedia
Difuzoare Da
Microfon Da
Camera principala 5 MP; Autofocus
Camera secundara 1.2 MP

Comunicatii
Conectivitate Wi-Fi
Wireless 802.11 b/g/n; Wireless display ready
Bluetooth v4.0 + LE

Porturi
USB 2.0 micro USB
Iesire audio Da J
ack 3.5 mm Da

Sloturi
Card Micro SD
Capacitate maxima sportata (GB) 64

Alimentare
Baterie Li-Polymer
Autonomie baterie (ore) Video HD (720p): pana la 8.5 / Durata de utilizare pentru: 65% Web; 10% Video Playback si 25% Standby este de pana la 11 ore

Software
Sistem de operare Windows 8.1

Informatii suplimentare
Senzori 3D Acceleration sensor, Gyroscopic Sensor
Facilitati DolbyŽ Digital Plus
Accesorii incluse Incarcator, Manual de utilizare

Garantie
Garantie de conformitate 2 ani
Garantie comerciala Conform certificatului de garantie emis de producator

Altele
Dimensiuni (W x D x H cm) 21.062 x 13.2 x 0.948
Culoare Satin Gold
Greutate (kg) 0.385

Pacat ca are doar 1 GB RAM...

#80
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Mai degraba, pacat ca n-are 3G.    :(

#81
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Am cumparat eu luna asta de la Cel o tableta Lenovo Miix 2 8 cu 799 ron.
Calitativ este la celasi nivel cu Toshiba Encore, pe care am putut sa o butonez intr-un magazin Altex.

Rezolutia mi se pare una excelent aleasa, daca era full hd era scrisul prea mic si nu isi avea rostul.

Oricum e o tableta ce nu se mai fabrica, a mea desi era sigilata era produsa cu mai bine de 1 an in urma.

Insa la Altex Toshiba encore 2 costa 599 lei, un pret f bun pt ce ofera.
http://www.altex.ro/...1gb-windows-8-1

Totusi nu inteleg de ce acum un an in urma ofereau 2 GB de ram si acum ofera Atom-ul Z3735G ce suporta doar 1 GB de ram.

Pacat pt ca in unele cazuri, cand am deschise 2-3 aplicatii printre care si un browser cu mai multe taburi, imi indica intre 1,3 si 1,7 GB ram ocupati deci clar ca pt un multitasking bun 1GB de ram nu ajung.
Cat despre spatiul de stocare care e de 64 GB, de noua avea 35 GB disponibili si dupa ce am instalat tot ce am nevoie mai am 25 GB.

Aici o tableta cu 32 de GB ar ajunge, alaturi si de un card sd, insa clar nu as recomanda tabletele cu 16 GB spatiu de stocare, pur si simplu mare lucru nu poti pune pe ele.
Ma gandesc doar la update-uri, care pana acum au fost cam de 2 GB. Multe si unele mari chiar de 4-500 MB.

Edited by muraru_dan, 18 March 2015 - 12:08.


#82
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Windows 8.1 functioneaza si cu 1 GB RAM. Desigur ca face uz de memoria virtuala (paging file).
L-am avut instalat in aceste conditii pe un Netbook "antic". Dar orice web browser important deschideam pe el in afara de Internet Explorer apareau problemele cauzate de RAM-ul insuficient...

Tabletele cu eMMC de 16 GB au un Windows modificat (cu elemente eliminate).

Eu sunt si mai surprins de lansarea pe piata a tabletelor Windows cu diagonala display-ului de 7 inch si rezolutie 1024x600 (WSVGA) care este sub limita minima impusa de Microsoft pentru rularea aplicatilor moderne. Exemplu: Toshiba Encore Mini.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate