Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Tablete Windows 8.x de 8''

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostBarboso, on 15 decembrie 2013 - 15:38, said:

Eu, de exemplu, chiar ma gandesc la o tableta cu Win 8 Pro, obligatoriu cu 3G intern, si preferabil cu tastatura detasabila, ceva gen stand, nu pe bluetooth sau USB.

Din pacate nicio tableta de 8 inch nu are 3G/4G...

Nici cu Windows 8.x Pro nu sunt. De ce ar fi? Cati ar avea nevoie de versiunea Pro?
Comparatii intre editiile lui Windows 8.1: http://www.eightforu...1-editions.html

Exista coperti cu stand pentru tableta (permitand chiar unghiuri diferite de inclinare) si cu functie de standby (datorita unui magnet se intuneca ecranul atunci cand coperta se inchide peste ecran).

Sunt si variante de tablete cu sistem docking (andocare) si port pentru tastatura, chiar si cu baterie separata. Eu insa nu as cumpara o tableta de 8 inch cu dock de tastatura. Vreau o tableta mica pentru portabilitate. Statia de andocare se justifica la o tableta mai mare...
Eu am pentru tableta mea de 10 inch o tastatura bluetooth micuta cu touchpad si pointer laser. Am utilizat-o numai de cateva ori, pentru ca ma descurc mai usor cu tastatura virtuala la ce am eu nevoie (niciodata n-am carat dupa mine tastatura fizica). Am mai utilizat tableta si cu o tastatura de cauciuc (flexibila, rulabila) pe USB, conectata printr-un adaptor OTG USB-microUSB si hub USB impreuna cu un mouse wireless si stick de memorie ca sa verific daca functioneaza (si functioneaza).

#20
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Post_-_, on 15 decembrie 2013 - 16:24, said:

Din pacate nicio tableta de 8 inch nu are 3G/4G...
Ei... speram sa apara.
Eventual tableta mai mare.  Eu nu concep tableta fara 3G integrat.  Ideea este de mobilitate, de acces la internet de oriunde.


View Post_-_, on 15 decembrie 2013 - 16:24, said:

Nici cu Windows 8.x Pro nu sunt. De ce ar fi? Cati ar avea nevoie de versiunea Pro?
Greseala mea.  Ma gandeam la Win full / non RT, care sa accepte orice soft desktop.



Cand am zis de tastatura detasabila m-am gandit la sistemul Asus Transformer.  Fara cabluri, fara bluetooth (care mai consuma ceva baterie), si sa aduca si un plus de autonomie.

#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Presupun ca te referi la ASUS Transformer Book T100. Are dock (si USB 3.0 integrat in tastatura), SSD de 64GB, design placut. Chiar daca nu are camera (cu sau fara flash) pe spate si parca nici GPS, mi se pare cea mai buna alegere de pe piata ca raport performanta/pret. Mie mi-a parut rau ca am luat Asus VivoTab Smart si nu pe aceasta. Singura problema este ca e prea mare si grea (mai ales cu tastatura) pentru o tableta de 10.1 inch; ajunge la greutate aproape cat un ultrabook convertibil in tableta gen Lenovo Yoga care are diagonala de 13 inch (nici review-uri nu sunt deocamdata prea multe despre ea)...
Eu ma bucur ca am o tableta de 10 inch. Pentru utilizare acasa o diagonala de 10-13 inch este ideala. In schimb, pentru deplasari e cam musai sa fie de 8 inch.
Din pacate, exista foarte putine modele de 8 inch si nici nu am gasit informatii despre altele de 8 inch care sa se afle in productie...

Cat despre 3G/4G integrat nu inteleg de ce nu exista si astfel de variante deocamdata. Pentru deplasari este ideal, ca sa nu te mai incurci cu modem WiFi 3G portabil sau cu smartphone Android pe post de access point sau sa stai cu modemul atarnat de tableta prin cablu OTG...
Cred ca si eu voi mai astepta pana cand va aparea una cu 3G integrat (eventual si cu functie de telefon)... as mai plati niste bani in plus si pe un stylus activ care si-ar putea dovedi valoarea atat in interfata desktop cat si in aplicatii care permit realizarea de schite utilizand mai multe niveluri de presiune, luare de notite etc.

#22
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Post_-_, on 15 decembrie 2013 - 17:19, said:

1. Presupun ca te referi la ASUS Transformer Book T100. Are dock (si USB 3.0 integrat in tastatura), SSD de 64GB, design placut. Chiar daca nu are camera (cu sau fara flash) pe spate si parca nici GPS

2. Cat despre 3G/4G integrat nu inteleg de ce nu exista si astfel de variante deocamdata. Pentru deplasari este ideal, ca sa nu te mai incurci cu modem WiFi 3G portabil sau cu smartphone Android pe post de access point sau sa stai cu modemul atarnat de tableta prin cablu OTG...

3. as mai plati niste bani in plus si pe un stylus activ care si-ar putea dovedi valoarea
1. Inca nu-s pregatit de achizitie, n-am urmarit foarte atent piata tabletelor Win, asa ca ma gandeam la TF700 de la Android.
Dar da, asta vad ca-i echivalentul sau pe Win, deci este corect.

Camera spate nici nu ma intereseaza.  Mi se pare complet aiurea sa fac(i) poze cu tableta.  Vreau camera frontala, in schimb, pt videoconferinta.
GPS-ul s-ar putea dovedi util, nu strica sa fie, dar nu-i chiar prioritate.  O mica suma as plati in plus, pt el.

Cu SSD de 64 GB, daca mai accepta doua carduri de 32 GB (unul tableta, celalalt tastatura), ar fi chiar OK.


2. Exact la fel gandesc si eu.  Cum ziceam, nu concep tableta fara (macar) 3G integrat.

Off-topic, oarecum din aceleasi considerente mi-am luat teapa cu netul de la Orange.  La vremea respectiva (2007) erau singurii care aveau in oferta (doar teoretic, practic tot modem mi-au dat) card de date pt laptop.  Asa ca, desi eram clientul concurentei pt voce, am luat de la ei net, care mergea sub orice critica.  In cateva luni am renuntat la el (sa-l folosesc, ca de platit a trebuit sa platesc pana la sfarsitul contractului) si-am luat tot de la ceilalti si net, de care-s multumit si acum.


3. Corect !

#23
CODY

CODY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.04.2004
Utilitatea unei camere pe spatele tabletei este pentru a scana documente, coduri de bare, sau poze cu utilitate in alte programe  mai putin pentru a poza pisica

#24
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Asta pot face foarte bine si cu telefonul.  Si, in general, la rezolutie mai mare.

Cred ca mai util ar fi NFC.  Dar nu prea am vazut sa fie pe tablete.

#25
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostBarboso, on 15 decembrie 2013 - 20:53, said:

Cred ca mai util ar fi NFC.  Dar nu prea am vazut sa fie pe tablete.

A mea (Asus VivoTab Smart) are NFC. Nu mi-a folosit niciodata... Il tin dezactivat.

Iar camera chiar imi este utila. Face fotografii chiar foarte reusite, mai bune decat telefonul. Insa, la fel de bine, pot utiliza si telefonul care are camera destul de buna...

Am pozat inclusiv pisica :D

View PostCODY, on 15 decembrie 2013 - 20:46, said:

Utilitatea unei camere pe spatele tabletei este pentru a scana documente, coduri de bare, sau poze cu utilitate in alte programe  mai putin pentru a poza pisica


#26
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Si eu tin dezactivat tot ce nu folosesc, inclusiv NFC (la telefon, ca doar acolo am).  Dar l-am activat si l-am folosit cand am avut nevoie.

Camera de pe spatele tabletei, insa, nu.   :)

#27
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008
Nu e musai 3G. Ajunge un stick de date pe care să-l atașezi la portul USB.
Sau faci telefonul hotspot.

Edited by iladi, 15 December 2013 - 21:55.


#28
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Daca tie-ti place sa stai cu ala atarnat de tableta...

Sau sa consumi si bateria telefonului, plus planul de date, limitat pe telefon, si cu plati dupa depasire, cand ai un SIM separat pt date, cu internet nelimitat...

#29
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008
Dacă vrei tabletă cu Windows :D

Dacă te mulțumești cu RT, apare tableta Nokia. Va avea 4G.

#30
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostBarboso, on 15 decembrie 2013 - 22:02, said:

Sau sa consumi si bateria telefonului, plus planul de date, limitat pe telefon, si cu plati dupa depasire, cand ai un SIM separat pt date, cu internet nelimitat...

Poti sa pui intr-un smartphone (mai vechi) pe care nu-l utilizezi pentru servicii de voce un SIM de date si sa-l utilizezi ca HotSpot. Deci, nu ai nevoie sa faci trafic din extraoptiunea de date de pe cartela cu numarul de telefon...

#31
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postiladi, on 15 decembrie 2013 - 22:09, said:

Dacă te mulțumești cu RT, apare tableta Nokia. Va avea 4G.
Nu ma multumesc.  Decat ala, prefer Android.


View Post_-_, on 15 decembrie 2013 - 22:18, said:

Poti sa pui intr-un smartphone (mai vechi) pe care nu-l utilizezi pentru servicii de voce un SIM de date si sa-l utilizezi ca HotSpot. Deci, nu ai nevoie sa faci trafic din extraoptiunea de date de pe cartela cu numarul de telefon...
Un smartphone mai vechi nu duce net de peste 7,2.
Si inseamna sa ma plimb cu doua telefoane plus tableta.


Eu cred c-o sa apara si "ce trebuie".  Ma descurc, deocamdata, cu tableta Android, pt deplasari.
Acasa folosesc 90% laptopul.  Tableta doar dimineata, cat imi beau cafeaua in pat, ca mi-e lene sa deschid laptopul.

#32
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Acer Iconia W4 este succesoarea lui W3 (prima tableta din lume cu Windows 8 si display de 8 inch) si va fi lansata probabil in luna ianuarie 2014.
http://reviews.cnet....7-35829198.html
http://www.tomshardw...blet,25297.html
http://windows.micro...r-iconia-w4-820

#33
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Se anunta o noua tableta de la Asus din seria VivoTab, de data aceasta avand un display cu diagonala de 8 inch si stylus activ Wacom: ASUS Vivotab Note 8.

#34
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Oferta speciala pt. Toshiba Encore la Flanco in 23/24 decembrie (pentru cine cumpara intre 6 si 9 dimineata):

Attached Files



#35
corneliu888

corneliu888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.07.2008
Am si eu cateva intrebari legate de tablete si in special de cea Toshiba Encore cu Windows 8:
- am vazut ca are un port micro USB si unul micro HDMI; pe cel micro USB pot conecta un Hub USB iar in acesta din urma sa conectez o tastatura, un mouse, o imprimanta, un stick, pentru cineva care nu se descurca inca doar cu interfata tactila?
vreau concret (cu ce conector, fac legatura) pt ca eu am un hub cu intrare prin USB type B si nu am reusit sa gasesc conector (iar pe cine am intrebat au spus ca nu prea merge)
- se poate conecta un monitor extern prin portul HDMI ( tot concret, cu ce conector si la ce monitor pt ca vad ca sunt greu de gasit monitoare cu port HDMI, la un pret rezonabil)

Edited by corneliu888, 23 December 2013 - 23:28.


#36
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postcorneliu888, on 23 decembrie 2013 - 23:23, said:

Am si eu cateva intrebari legate de tablete si in special de cea Toshiba Encore cu Windows 8:
1 - am vazut ca are un port micro USB si unul micro HDMI; pe cel micro USB pot conecta un Hub USB iar in acesta din urma sa conectez o tastatura, un mouse, o imprimanta, un stick, pentru cineva care nu se descurca inca doar cu interfata tactila?
vreau concret (cu ce conector, fac legatura) pt ca eu am un hub cu intrare prin USB type B si nu am reusit sa gasesc conector (iar pe cine am intrebat au spus ca nu prea merge)
- se poate conecta un monitor extern prin portul HDMI ( tot concret, cu ce conector si la ce monitor pt ca vad ca sunt greu de gasit monitoare cu port HDMI, la un pret rezonabil)

1 - poti conecta un cablu OTG microUSB-USB ca acesta (exista si mai ieftine sau mai scumpe, dar "de firma"): http://www.pcgarage....one-si-tablete/
La el poti atasa un Hub USB (cu sau fara alimentare separata) pe care poti conecta tastatura, mouse, imprimanta, stick, dar nu poti incarca in acelasi timp tableta la el. Daca doresti sa conectezi un HDD extern cu alimentare direct din USB sau alte dispozitive care au nevoie de mai mult curent, atunci Hub-ul USB trebuie sa fie alimentat.
(Cine ti-a spus ca nu merge nu este bine informat.)
2 - poti conecta un monitor extern (sau TV) cu ajutorul unui cablu microHDMI-HDMI. Toate monitoarele noi au conector HDMI. Daca este model mai vechi cu DVI, atunci poti cumpara un adaptor. Daca are doar conector VGA, atunci ai nevoie de convertor care costa destul de mult.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate