Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

a link a day keeps the doctor away :)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
316 răspunsuri în acest subiect

#37
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006
@KellCooper: și te-ai coborât atât de jos ca să luminezi mințile unora cu IQ sub nivelul maimuței ? O, pașă, cât de darnic ești...

Și link-ul pentru ziua de azi: Leptin and Local Cellular Hunger – Uniting the Theories
http://proxtu.ro/links/00006.jpg

#38
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.407
  • Înscris: 01.08.2011

View Postrichelieu, on 13 decembrie 2013 - 11:39, said:

Eu am întrebare pentru vegani, ca nu am studiat și nu ma pricep,  dar sunt curios: poate un vegan, sa se hrănească sanatos și complet, consumând doar ingrediente care cresc/sunt cultivate în mod natural și tradițional în zona în care s-a născut și probabil și trăiește?
Sincer...eu cred ca nu pentru ca este aproape imposibil in societatea actuala. Sanatos aproape, complet niciodata. Depinde de foarte multi factori dar fie ca te numesti vegan, omnivor, carnivor, fativor chiar, toti suntem in deficienta de minerale si vitamine, bineinteles intr-o proportie mai mare sau mai mica. Ti-ai pus vreodata problema daca solul ala in care sunt crescute(cultivate) plantele are minerale suficiente astfel incat sa se regaseasca si in produsul finit?
Cine studiaza medicina ortomoleculara gaseste raspunsuri acolo. Pana atunci barfa!

Proxtu m-am coborat sus.
Fiecare sa-si lumineze mintea cum poate. Daca nu poate si nu-l duce capul sa apeleze la "nutritionisti"
PS
Am raspuns la intrebare cu toate ca nu sunt vegan

Editat de KelCooper, 13 decembrie 2013 - 12:17.


#39
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.104
  • Înscris: 17.01.2006

View Postrichelieu, on 13 decembrie 2013 - 11:39, said:

...
Eu am întrebare pentru vegani, ca nu am studiat și nu ma pricep,  dar sunt curios: poate un vegan, sa se hrănească sanatos și complet, consumând doar ingrediente care cresc/sunt cultivate în mod natural și tradițional în zona în care s-a născut și probabil și trăiește?
Nu cred ca ai pus bine intrebarea. Ori plante care cresc natural intr-o zona ori plante care sunt cultivate traditional? Ce inseamna traditional? Reformuleaza intrebarea pe firul discutiei raw vegan.

#40
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.555
  • Înscris: 04.05.2006
Adica sa mananci doar ceea ce creste in zona ta. Daca ne raportam la Romania, de exemplu, fara banane, citrice, ananas, quinoa....etc, inclusiv germeni de tot felul...

#41
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.104
  • Înscris: 17.01.2006
Bineinteles, azi in RO pot creste destule inclusiv quinoa. Dar cartofii si cerealele traditionale ar asigura cu succes cea mai mare parte a necesarului caloric. Mai adaugi cateva fructe si verdeturi banale si asiguri necesarul de vitamine si minerale. Se zice ca daca mananci mai murdar nici de suplimente cu B12 nu ai nevoie. Totusi, se poate deschide fabrica (cultura de bacterii) de B12 in tara.

Editat de EXIT, 13 decembrie 2013 - 15:58.


#42
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.407
  • Înscris: 01.08.2011

View PostEXIT, on 13 decembrie 2013 - 15:57, said:

Mai adaugi cateva fructe si verdeturi banale si asiguri necesarul de vitamine si minerale.
Asiguri pt ce? Pentru cat sa te tii pe picioare? Ce inseamna necesar si cine a intocmit tabele cu cat e necesar si pe baza caror experiente?
Hai sa-ti explic cum stau lucrurile din acest punct de vedere. Totul e legat de acizi si baze, adica chimia anorganica elementara si de baza pe care multi nu vor(sau nu pot) sa o inteleaga. Corpul nostru e usor alcalin(pH sange aproximativ 7,30)
Toti macronutrientii formeaza acizi(proteinele sunt lanturi de aminoacizi, grasimile sunt acizi grasi iar carbohidratii sunt metabolizati in alcool care la randul lui e metabolizat in acid) Toti acesti acizi pe care-i bagam in noi zilnic sub diferite forme sunt neutralizati de micronutrienti adica minerale alcaline pentru ca sa pastreze acest pH in valori optime. In functie de cat de prezente sunt aceste minerale in organism sunt si cariile, osteoporoza, calcifierea arterelor etc. Deci da, suntem deficienti in minerale alcaline, dovada bolile care ne macina, mai nou inca de la varste din ce in ce mai fragede. E un paradox ca traim mai mult dar suntem si mai bolnavi lungi perioade de timp. Nu-ti trebuie carti ca sa observi aceste lucruri.
In plus de asta solul e din ce in ce mai demineralizat din cauza pesticidelor, altor agenti chimici, poluare sau agricultura intensiva. Deci de unde minerale?
Cum stopezi demineralizarea? Simplu, nu mai mananci deloc, bei numai apa de izvor si incerci sa devii autotrof :))

#43
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.104
  • Înscris: 17.01.2006
Culmea, sunt minerale in sol. Chiar in Romania. O dovada este chiar prezenta plantelor. :)
Afectiunile mentionate de tine nu sunt cauzate de simpla lipsa a mineralelor.

#44
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.407
  • Înscris: 01.08.2011
Si in desert sunt minerale in sol dar prezenta plantelor se lasa asteptata Posted Image
Faptul ca exista minerale intr-un sol fertil nu inseamna ca plantele sau fructele lor dau pe afara de minerale. Sunt soluri si soluri, unele mai bogate in potasiu, altele in azot etc si in functie de asta se cultiva planta, sa-i zicem un fel de permacultura dar ma departez de subiect.
Si apoi despre ce plante vorbim? Despre cele inginerite genetic sau despre cele salbatice?
Faptul ca manaci sa zicem alimente cu minerale din abundenta asta nu inseamna ca absorbtia lor e optima, depinde de foarte multi factori.

Dar nici n-am spus ca afectiunile in cauza sunt NUMAI din cauza lipsei mineralelor dar este cauza principala. Mineralele lucreaza in armonie perfecta cu vitaminele, enzimele(care tot lanturi de aminoacizi sunt in cele din urma) etc asa ca nu poti vorbi de o deficienta de calciu sa zicem pt ca ea implica si magneziu si bor si vit C, K si D3 de exemplu.
PS
Nu stiu daca e adevarat sau doar barfa, cica in Slovenia se cultiva banane in sere. Maine poimaine auzim in Obor de ananas de Dabuleni si banane de Dridu

Editat de KelCooper, 13 decembrie 2013 - 18:26.


#45
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006
Fast way to better health :)
http://proxtu.ro/links/00007.jpg

#46
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.407
  • Înscris: 01.08.2011
Mda, este ca sa zic intr-un fel Abecedarul postului, postul intermitent. Acum vad eu de unde te-ai inspirat cu mancatul din ora 18 in ora 18. Si articolul are unele legaturi ilogice cum ar fi aia cu omul din paleolitic si omul actual. Pai de atunci si pana acum am avut schimbari majore ale dietei(de exemplu introducerea cerealelor dupa "potop") ca sa nu mai spun de modificarile ADN-ului.
Stiintific vorbind postul intermitent si bineinteles postul in general aduce numai beneficii organismului si astea se vad dupa a 3-a zi de post, daca organismul nu-i incarcat de prea multe toxine.
PS
Ai citit cartea lui Bragg? E tot un Abecedar dar acolo se intra mai amanuntit in subiect

Editat de KelCooper, 15 decembrie 2013 - 13:13.


#47
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006
Schimbari majore ale dietei am avut, dar nu si schimbari ale sistemului digestiv, nici adaptari la noua dieta.
Am evoluat 2 milioane de ani fara cereale, in special carne si uneori fructe/legume, de 10.000 de ani cultivam cereale si brusc ne-am adaptat la ele ? Nici la alcool, droguri sau alte mizerii nu ne-am adaptat, desi le consumam de ceva timp.
De Bragg n-am auzit.

#48
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.407
  • Înscris: 01.08.2011
Pai cine a spus ca ne-am adaptat la cereale? Dovada este numarul de boli pe care acestea le fac dar care "medicii" le ocolesc si spun ca au alte cauze, motivul fiind evident
Paul Bragg-Postul, un miracol
PS
Ai tinut post mai mult de 24 ore?

#49
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006
Am atins peste 24 de ore, dar din intamplare, nu programat. Vreau sa incerc un post de cateva zile, dar nu reusesc sa gasesc momentul potrivit. N-am probleme cu foamea, dar cand n-am ocupatie si ma relaxez la un film, o carte, asta merge mana in mana cu un fruct, un iaurt, seminte etc.

#50
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.407
  • Înscris: 01.08.2011
Pai de abia dupa doua zile vezi cum stai cu postul ca e in functie de cate toxine ai in organism. Daca ti-e rau, ai dureri de cap, stari de voma etc trebuie intrerupt imediat. Dar tu stii mai bine cum stai cu corpul, daca la 24 ore n-ai avut nimic putin probabil sa ai la 48 sau 72 ore
Tine cateva zile, minim 3 si ai sa vezi diferenta :)

#51
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006
O să țin sigur, dar nu prea văd ce diferențe să fie, în afară de o senzație mai puternică de foame.

#52
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.612
  • Înscris: 28.04.2005
Nu ar trebui sa mai ai treaba cu foamea, cred.
Bine, mai mult de 35 ore n-am tinut nici eu. Chestia e ca nu-mi era foame deloc dupa, m-am hotarat totusi sa mananc pentru ca urma sa plec inca vreo 10 ore de acasa si mi-era sa nu aterizez in vreun morman cu ciocolata daca mi se facea foame :lol:.

Mie nu-mi iese prea des treaba cu postul, la munca daca ma plictisesc imi tot vine sa mananc ceva. Noi in tp saptamanii mancam destul de regulat desi mai sarim peste micul dejun daca nu ne e foame. Doar in weekend mancam pe la 12-1, deci atunci avem o fereastra de 12-16 ore.

#53
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006
Exact, plictiseala e si problema mea, si placerea de a manca, nu neaparat foamea. Cum sa te relaxezi la un film bun si sa nu incununezi toata treaba rontaind ceva bun ? :D

#54
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.104
  • Înscris: 17.01.2006

View PostKelCooper, on 15 decembrie 2013 - 13:39, said:

Pai cine a spus ca ne-am adaptat la cereale? Dovada este numarul de boli pe care acestea le fac dar care "medicii" le ocolesc si spun ca au alte cauze, motivul fiind evident
Paul Bragg-Postul, un miracol
...
Cerealele fac boli sau oamenii se imbolnavesc din cauza cerealelor? Care ar fi acele boli cauzate de cereale? De unde stii tu despre astfel de boli?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate