Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Sters lentilele de grasime

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Apa, sapun si laveta de microfibra. Daca lentilele sunt de plastic si tratate antireflex e mult mai problematic. Sigur e grasime si nu pata de la solutia cu care a dat peste plastic?

Edited by bumpocbum, 29 November 2013 - 23:08.


#20
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 20.06.2005
Nu mai stergeti ochelarii cu bumbacuri si maieuri daca aveti lentile din material compozit, adica plastic. In timp apar micro-zgarieturi.
Folositi microfibra si in caz ca nu se ia jet de apa + detergent vase. Ideea e sa nu dati pe uscat.

Daca aveti lentile de sticla puteti sa ii stergeti oricum ca nu are voie sa se deterioreze. Oricum cel mai bun rezultat tot apa si detergentul de vase il da.

#21
w1rE

w1rE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.11.2007
servetelele w5 astea sunt? http://images2.okr.r...564-300_300.jpg

#22
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Bingo!

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006

View PostwolfydRg, on 29 noiembrie 2013 - 23:06, said:

Nu mai stergeti ochelarii cu bumbacuri si maieuri daca aveti lentile din material compozit, adica plastic. In timp apar micro-zgarieturi.
Folositi microfibra si in caz ca nu se ia jet de apa + detergent vase. Ideea e sa nu dati pe uscat.

Daca aveti lentile de sticla puteti sa ii stergeti oricum ca nu are voie sa se deterioreze. Oricum cel mai bun rezultat tot apa si detergentul de vase il da.

Chiar daca pot sa remarc ca, cel putin deocamdata nu folosesc lentile din plastic, tocmai pt. ca se zgarie mult prea usor, si la mine ar ajunge rapid inutilizabile, trebuie sa atrag atentia si ca:
- sticla optica bruta, este semnificativ mai putin dura fata de sticla obisnuita, deci se se zgarie relativ usor.
- mai mult, lentilele cu indice de refractie mare, sunt tratate antireflex obligatoriu ( ideal MC-SMC-T*, Super-ET, similare) si aceste straturi trebuie protejate, deoarece au fiecare o grosime de numai 1/4 din lungimea de unda a unei culori din spectrul vizibil.
- in prezent exista tratament antigrasime/praf/apa,
- plusi tratament/strat hard-coat, atat pt. sticla organica cat si anorganica, aplicat peste cele AR, insa si el are limite si trebuie protejat; oricum nu este f. strong, pt. a nu anula performanta tratamentului AR.

Edited by loock, 30 November 2013 - 01:27.


#24
w1rE

w1rE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.11.2007
I-am dus la alt optica medical sa-i verifice.
Muista a avut ceva pe carpa si mi-a sters anti reflexu!

Edited by w1rE, 30 November 2013 - 12:15.


#25
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Asculta oamenii maturi, trecuti prin viata, cu experienta relevanta, servetelele pentru sters/curatat ochelari vandute sub brand-ul "W 5",
de catre Lidl,sunt servetele deosebit de bune Posted Image Posted Image


View PostBarboso, on 14 decembrie 2013 - 21:53, said:

Servetelele alea umede, speciale pt ochelari, mi se par cele mai bune. Carpele doar intind mizeria.

View PostLucian_M, on 29 noiembrie 2013 - 20:52, said:

Foarte bune servetelele si sunt foarte ieftine. W5, cutie albastru cu galben.

View Postionut_blue, on 29 noiembrie 2013 - 20:48, said:

Sunt servetele speciale de sters ochelarii.Gasesti in LidlPosted Image

View PostLucian_M, on 29 noiembrie 2013 - 21:12, said:

SI la pariu ca servetelele alea is mai scumpe decat pachetul de la lidl? SI mai proste? Ai folosit asa ceva? Am purtat ochelari si servetelele alea faceau minuni, am mai adus catorva colege de cancelarie, toate multumite.

Iar sensorul nu-l curat decat extrem de rar, ca am grija de jucarii. Cu aburirea nu faci nicio branza, daca vrei ceva calitate. Ramai la parerea ta, eu la a mea. Chiar daca folosesc truse de genul celei de mai sus abia din 2008, imi dau seama ce-am pierdut in restul anilor. Din casa nu lipsesc microfibrele si trusa in discutie. Telefonul, pot sa-l dau cu mama si tata bumbacului, daca nu sterg ecranul cu servetelul W5 sau microfibra (am cateva prin casa) de la f65, iese zoios, se intinde grasimea pe el si arata tot mazac.
[ http://images2.okr.ro/serve/auctions.v7/2013/jan/25/6c25d7a726a46fe38fcc13a6c4578073-37564-300_300.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Teophileos, 14 December 2013 - 23:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate