Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Mersul pe jos slabeste sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Da, dar in lipsa de alte exercitii e bun si mersul pe jos.
Sau din motive medicale - poate nu rezisti la un cardio - ai o varsta ceva...

In cazul meu, am constatat ca o alergare usoara de 10-15 km imi stabilizeaza tensiunea la valori normale. Am o usoara hipertensiune.
Asa ca atunci cand pot prefer mersul pe jos.

#38
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
@diana: în fiecare zi învățăm câte ceva :D

#39
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 -Diana-, on 26 noiembrie 2013 - 08:53, said:

54 de kg in viu.

Posted Image

#40
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Oricum, cel putin la mine stiu sigur ca alimentatia e cauza kilogranelor acumulate.
Aici ma refer la excese alimentare, pt ca 3 kg le-am pus intr-o luna cand in fiecare zi coceam tot felul de chestii in cuptor, cica copiilor dar astia nu le mancau, eu ca sa nu le arunc le ingurgitam si apoi ma transformasem rapid intr-o mica balena.

Acum tot coc chestii, dar i le duc maica-mii sau vecinei de sus, sau le impart fifty-fifty. Posted Image
A...si pan` la mama merg pe jos- 2.5 km pe sens, adica cam 20 de minute. Posted Image

#41
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 -Diana-, on 26 noiembrie 2013 - 10:05, said:

Nu prea ma pricep eu la teorie legata de activitatea sportiva pt ca am avut norocul sa imi pastrez aceeasi greutate de cca 20 de ani incoace, exceptand sarcinile, de aceea va permit sa ma corectati daca gresesc, dar din ce stiu inima se pune la lucru cu exercitii cardio, asta vizavi de spusele lui Eiffel.
Tanti doctorita la care merg eu pt ca am niste colesterol mai sus decat trebuie( genetic) m-a pus sa fac exercitii cardio, mi-a zis ca cei 10 km ai mei pe care ii faceam pe jos, nu ma ajuta prea mult.
Acum daca gresesc eu, ea, sau amandoua e posibil orice, mai ales ca nici ea nu parea genul care sa faca vreun pic de sport si stim ca teoriile se pot demonta usor in fata practicii. :)
Daca nu cresc bataile inimii nu se poate numi exercitiu cardio.

#42
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

 corina_geo, on 26 noiembrie 2013 - 10:16, said:


Posted Image

Pai daca Amza a zic ca mersul pe jos e pt vaci lenese, am zis sa fiu in asentiment cu el si sa folosesc termenul de kile in viu, stiu ca asa e la animale. :)

 don_dannielo, on 26 noiembrie 2013 - 10:18, said:

Daca nu cresc bataile inimii nu se poate numi exercitiu cardio.

Sa traiti, am inteles! Posted Image

#43
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@atingere
viata, sanatoasa sau nesanatoasa... trece, se scurge... se duce...(si daca esti sanatos tun tot o sa crapi... ai impresia ca conteaza ce fel de viata duci?)
in loc s-o folosesti, sa profiti de ea, sa traiesti timpul care iti e dat pe pamant... tu il pierzi pe drumuri!!!
1.5 ore zi > sunt 20 de zile din viata ta pe care le PIERZI pur si simplu pe drumuri in fiecare an (20 de zile pe care nu le traiesti)
traim in secolul vitezei... daca tu iti permiti luxul de a pierde 20 zile de viata/an... succes!

Edited by Nero-d, 26 November 2013 - 10:31.


#44
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nero, banuiesc ca e vreo ironie fina pe care nu o inteleg eu.
Cum adica iti pierzi zile din viata mergand pe jos?
Adica ai putea in timpul asta sa...ce? Sa faci ce? Sa citesti? Pai ok, tot mori atunci la ce iti mai trebuie sa citesti?
Sa te uiti la TV, sa stai cu prietenii, sa...ce?
Toate lucrurile in viata au cate un scop, nu poti sa definesti ca sigur, existenta vreunui lucru sau fapt caruia sa ii pui eticheta `lucru care te-a facut sa nu iti pierzi viata`.
Pt ca viata pana la urma e o insiruire de fapte si evenimente, condimentate cu bune si cu rele.
Inclusiv cu mers pe jos. :)

#45
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

 Nero-d, on 26 noiembrie 2013 - 10:30, said:

@atingere
viata, sanatoasa sau nesanatoasa... trece, se scurge... se duce...(si daca esti sanatos tun tot o sa crapi... ai impresia ca conteaza ce fel de viata duci?)
in loc s-o folosesti, sa profiti de ea, sa traiesti timpul care iti e dat pe pamant... tu il pierzi pe drumuri!!!
1.5 ore zi > sunt 20 de zile din viata ta pe care le PIERZI pur si simplu pe drumuri in fiecare an (20 de zile pe care nu le traiesti)
traim in secolul vitezei... daca tu iti permiti luxul de a pierde 20 zile de viata/an... succes!
3,5 km îi faci în maxim 35 de minute. Și dacă mergi cu mașina tot faci 10 minute (coloană, semafoare, îți mai faci și niște nervi). Deci pierzi 50 de minute pe zi.
Da, sănătos sau nesănătos, tot mori, dar calitatea vieții e alta. Unul sănătos o să fie activ până la final, fără medicamente, dureri, spitale și bani aruncați, iar celălalt o să se cam chinuie și o să se roage să moară odată.

#46
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Eu mental m-am simtit mai bine mergand pe jos: am avut timp sa dau cu piciorul in frunze, sa mai vad niste flori in vreo gradina, sa observ ca exista mere in pomi prin curtile oamenilor, ba am descoperit o gramada de magazine si chestii pe care nu le vazusem inainte de asta.
Imi place extrem si sa conduc, e un alt hobby al meu, dar cred ca se pot combina astea doua cu succes.
De ex o duceam pe fii-mea la scoala si lasam masina acolo, ma duceam spre casa si ma intorceam pe jos, asa faceam 5 km cu siguranta pe zi.
Mi-am impus si mi-a placut excursia asta pe jos prin locurile pe care alte ori nici nu le observasem de la volan.

Nu am considerat pierdere de vreme asta....ba am avut timp sa ma gandesc la ale mele in timpul asta. :)

#47
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

 Dev, on 26 noiembrie 2013 - 09:54, said:

Better Posted Image

Nu aș avea motive să mă dau interesant pe aici. Atrag atenția asupra unui neajuns real, pentru unii, a combinației mișcare-serviciu. Vara umblu cu bicicleta în portbagaj și pedalez după ce ies de la serviciu, e singura combinație posibilă între mișcare și serviciu pe care o pot practica. Chiar nu e plăcut să ajungi leoarcă la birou fiindcă ai pedalat sau ai mers pe jos.

#48
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

 proxtu, on 26 noiembrie 2013 - 10:11, said:

Inima se pune la lucru la fel de bine și cu mișcare anaerobă, ba chiar mai bine.
Un exemplu te rog frumos ! Vorbesc serios .

 Nero-d, on 26 noiembrie 2013 - 10:30, said:

@atingere
viata, sanatoasa sau nesanatoasa... trece, se scurge... se duce...(si daca esti sanatos tun tot o sa crapi... ai impresia ca conteaza ce fel de viata duci?)
in loc s-o folosesti, sa profiti de ea, sa traiesti timpul care iti e dat pe pamant... tu il pierzi pe drumuri!!!
1.5 ore zi > sunt 20 de zile din viata ta pe care le PIERZI pur si simplu pe drumuri in fiecare an (20 de zile pe care nu le traiesti)
traim in secolul vitezei... daca tu iti permiti luxul de a pierde 20 zile de viata/an... succes!
Nero-d fii mai optimist !
Parere personala : de preferat  sa pierzi 20 zile de viata /an ,,pe drumuri '' cu scopul de a castiga mai multe  zile , si bine ar fi de luat din numarul de zile petrecut la calculator .

#49
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

 costeld69, on 26 noiembrie 2013 - 11:57, said:

Un exemplu te rog frumos ! Vorbesc serios .
Tras de fiare, sprint, chestii intense pe care nu le poți susține prea mult timp.

#50
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

 proxtu, on 26 noiembrie 2013 - 12:00, said:

Tras de fiare, sprint, chestii intense pe care nu le poți susține prea mult timp.
Acum am inteles perfect, deci ce nu poate fi sustinut pentru mult timp e miscare anaeroba,desi am avut un semn de intrebare cand am vazut ,,sprint''.
Am cautat si in unele surse  se explica faptul ca ,,primul minut al oricarui efort e anaerob''. Vezi aici : http://www.med-estet...ob_anaerob.html

#51
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
N-are cum să fie așa. Celulele mușchilor preferă să își ia energie din grăsimi, că de alea au suficiente. Doar că ciclul de oxidare e grăsimilor e mai lent și necesită mult oxigen. E ok dacă vrei să mergi, să alergi etc. Dacă vrei să sprintezi, să tragi de fiare, efortul e mai intens, energie mai multă pe unitatea de timp, așa că celulele nu se mai pot baza doar pe oxidarea grăsimilor și trec pe glicoliză, care e rapidă și poate susține necesarul de energie.

#52
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
aha, pareri impartite :) ,e bon.
Prefer sa merg pe jos totusi ca apoi ajung la birou ( nu mac, cum sugereaza unii ) si duc o munca statica. De mers alert la dus nu am cum, nu am dus la birou, dar la intoarcere ii posibil, multam de pont.

aha, pareri impartite :) ,e bon.
Prefer sa merg pe jos totusi ca apoi ajung la birou ( nu mac, cum sugereaza unii ) si duc o munca statica. De mers alert la dus nu am cum, nu am dus la birou, dar la intoarcere ii posibil, multam de pont.

#53
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010
Nope. Nu slabeste. Statul in scaun cu 3 shaorme in fata slabeste.

#54
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Dev, nu e vorba chiar de comoditate. Eu, dupa 15 minute de mers pe jos (pana la birou fac 20), transpir si nu-mi place. La intoarcere acasa nu as avea nicio problema sa merg, dar la dus, de dimineata, nup :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate