Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Mersul pe jos slabeste sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#19
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Mersul pe jos face piciorul frumos!...si atat! Posted Image

#20
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Te rog...

 atingere, on 26 noiembrie 2013 - 08:59, said:

Vorbim aici despre o viață sănătoasă, sau despre o motoretă bengoasă?
Te rog... scuterul e rușinos, mai degrabă. Bengos e un Harley sau ceva :)

#21
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 taosil, on 26 noiembrie 2013 - 07:10, said:

(am aprox 100 kg )

ce-ti mai place shaorma...Posted Image

#22
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

 ccf_cristi, on 26 noiembrie 2013 - 09:01, said:

Mersul pe jos face piciorul frumos!...si atat! Posted Image

Mie mi-a dat jos si din portbagaj :D

#23
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 taosil, on 26 noiembrie 2013 - 07:10, said:

Am o dilema iar netul imi ofera raspunsuri si pro si contra. Mi-am schimbat jobul si sunt la aprox 3.5 km de mers pe jos acasa-firma.
Daca merg 7 km zilnic pe jos o sa slabesc sau nu ? (am aprox 100 kg ), intreb deoarece pot merge si pe jos si cu autobuzul..
Mergi pe jos!

#24
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Si eu votez mersul pe jos! :)

#25
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Da, o sa slabesti.

#26
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Și eu. Nu o să facă minuni în privința slăbitului, dacă alte schimbări nu faci, dar e mai sănătos decât mersul cu autobuzul.

#27
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Pai trebuie sa faca si schimbari in alimentatie, ca altfel nu rezolva mai nimic.
A, economiseste banii pe autobuz, dar cam atat. :)

Apropo, stiu ca poate parea incredibil, dar bunica mea are 74 de ani.
In fiecare zi, exceptand sambata cand merge la biserica ei, merge pe jos cca 30 de km si asta de cand e pensionata, deci sunt ani de zile.
30, da. :)
E sanatoasa tun. :)

#28
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Asta e din ciclul "bag carbohidrati si zaharuri in mine cu galeata, daca merg pe jos 3km slabesc?".

#29
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Eu n-aș putea apela nici la mersul pe jos, nici la bicicletă, pentru că aș ajunge la serviciu transpirat.

#30
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 abancor, on 26 noiembrie 2013 - 09:47, said:

Eu n-aș putea apela nici la mersul pe jos, nici la bicicletă, pentru că aș ajunge la serviciu transpirat. sunt comod
Better :)

 Friskey, on 26 noiembrie 2013 - 09:11, said:

Asta e din ciclul "bag carbohidrati si zaharuri in mine cu galeata, daca merg pe jos 3km slabesc?".
Mai mult din seria "sa stau in continuare in fund pe scaun sau sa ma misc putin mergand 7 km pe zi" :)

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
O sa slabesti dar numai daca ai grija si cu dieta, si destul de putin. Vara poate ceva mai mult - pierzi mai multa apa..
Altfel nu.  Dar macar e sanatos, mai ales daca ai activitate de birou. Mai pui inima la lucru.

#32
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nu prea ma pricep eu la teorie legata de activitatea sportiva pt ca am avut norocul sa imi pastrez aceeasi greutate de cca 20 de ani incoace, exceptand sarcinile, de aceea va permit sa ma corectati daca gresesc, dar din ce stiu inima se pune la lucru cu exercitii cardio, asta vizavi de spusele lui Eiffel.
Tanti doctorita la care merg eu pt ca am niste colesterol mai sus decat trebuie( genetic) m-a pus sa fac exercitii cardio, mi-a zis ca cei 10 km ai mei pe care ii faceam pe jos, nu ma ajuta prea mult.
Acum daca gresesc eu, ea, sau amandoua e posibil orice, mai ales ca nici ea nu parea genul care sa faca vreun pic de sport si stim ca teoriile se pot demonta usor in fata practicii. :)

#33
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Cardio e un termen relativ, pentru unii mersul pe jos e "cardio" enough ;)

#34
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Terminati-va cu dieta ca multi s-au distrus din cauza ei. NU EXISTA DIETA! In schimb se pot schimba obiceiurile alimentare.
Mersul pe jos bineinteles ca face bine dar nu e suficient mai ales cand ai multe kile in plus. Un exercitiu care nu ia mult timp e urcatul scarilor de bloc in ritm alert pana la ultimul etaj plus coboratul si daca mai exista energie se repeta exercitiul pana nu mai exista. Exercitiul asta consuma grasime in cateva minute cat un mers pe jos de cateva ore.

#35
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

 -Diana-, on 26 noiembrie 2013 - 10:05, said:

ma corectati daca gresesc, dar din ce stiu inima se pune la lucru cu exercitii cardio, asta vizavi de spusele lui Eiffel.
Inima se pune la lucru la fel de bine și cu mișcare anaerobă, ba chiar mai bine.

#36
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Eu de ex nu folosesc scarile rulante niciodata la metrou, urc etaje daca am ocazia si evit liftul. Posted Image
Uneori cand merg la sor-mea care sta la et 8 urc pe scari pana acolo, iar de coborat, intotdeauna. Posted Image

Proxtule, a trebuit sa caut pe google ce e aia miscare anaeroba, eu stiam termenul cu alta semnificatie. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate