Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Mersul pe jos slabeste sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#127
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View Postadipelcz, on 27 februarie 2014 - 19:34, said:

Da, poate nu am fost eu destul de clar despre ce inseamna "senzatie de foame". De fapt incercam sa spun ca daca nu ai o senzatie de foame macar e clar ca nu ai un deficit, chiar daca iti da pe hartie cu minus :).
N-are nicio treaba foamea cu deficitul. Daca esti fat-adapted, n-ai cum sa fii in deficit cu kilograme de grasime corporala pe tine. Eu am mers pe jos azi 8km, n-am mancat nimic azi, acum mananc niste iaurt, dar n-am senzatie de foame si sigur sunt in deficit.
Mecanismele foamei sunt mai complexe de atat.

#128
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Da, sunt de acord, dar totodata, nu cred ca poti fi in deficit zile in sir si sa nu simti foame. Cel putin asta e experienta mea personala. Asta cred ca depinde de la individ la individ. Poate ca initiatorul discutiei poate sa ne spuna ce simte cand nu mananca destul, daca ii e foame, daca lesina, daca poate suporta o zi fara mancare si n-are nimic. De fapt cel mai bun lucru e sa-ti urmaresti greutatea zilnic si sa faci o medie eventual saptamanala. Daca nu scade, reduci portiile pana incepe sa scada. Daca scaderea se opreste, reduci iar portiile si tot asa. Daca asta implica foame sau nu nu mai conteaza.

#129
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Bineînțeles că o să simți foame, ziceam doar că senzația de foame nu e condiționată de deficitul caloric. Poți să nu fii în deficit și să-ți fie foame, poți să fii în deficit și să nu-ți fie. În plus, senzația de foame se mai confundă cu pofta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate