Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Mersul pe jos slabeste sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#1
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Neata,
Am o dilema iar netul imi ofera raspunsuri si pro si contra. Mi-am schimbat jobul si sunt la aprox 3.5 km de mers pe jos acasa-firma.
Daca merg 7 km zilnic pe jos o sa slabesc sau nu ? (am aprox 100 kg ), intreb deoarece pot merge si pe jos si cu autobuzul..

#2
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Dacă o faci în pas alergător, transpirând un pic, ai şanse. Mersul pur şi simplu doar îţi măreşte condiţia fizică, adică îţi dezvoltă muşchii picioarelor. Teoretic, ai putea chiar lua în greutate astfel (nu mare lucru, probabil câteva sute de grame).

Am citit undeva că dacă nu consumi carbohidraţi cu câteva ore înainte, activitatea fizică poate diminua ţesutul adipos, deci te poate ajuta să slăbeşti.

Orice activitate fizică, oricât de mică, îţi face inima mai rezistentă şi îţi creşte nivelul de serotonină, deci vei mai sănătos şi mai optimist. Chiar dacă nu vrei să faci mişcare la modul serios şi chiar dacă nu te ajută la slăbit, şi mersul pe jos e mai bun decât varianta cu autobuzul.

Edited by Rabbit, 26 November 2013 - 07:31.


#3
marianCB

marianCB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 02.07.2013
daca mergi în pas alert (adică mai repejor) cu siguranţă...dacă mergi normal nu ai prea multe şanse...

#4
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 taosil, on 26 noiembrie 2013 - 07:10, said:

Neata,
Am o dilema iar netul imi ofera raspunsuri si pro si contra. Mi-am schimbat jobul si sunt la aprox 3.5 km de mers pe jos acasa-firma.
Daca merg 7 km zilnic pe jos o sa slabesc sau nu ? (am aprox 100 kg ), intreb deoarece pot merge si pe jos si cu autobuzul..
Depinde. Dacã faci 3.5km dus pana la McDonald's, undr bagi 2dublu Cheeseburger,o înghețatã și un pahar mare de cola, dupã care faci alți 3.5km întors pana acasã, a-ar putea chiar sã te ingrasi. ;)

#5
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007
Salut . In primul rand , singurul lucru care te va face sa slabesti (in mod natural) este sa fii in deficit caloric , adica organismul sa arda mai multe calorii decit mananci.Nici o mancare , ceai sau efort nu te va slabi el in sine ci deficitul caloric.Bun acum trecand la intrebarea ta mersul pe jos inseamna mai multe calorii arse deci....indirect slabeste (daca nu mananci mai mult).Mai mult decit atat eu recomand mersul ca si unealta de a arde calorii , mai tare decit alergatul deoarece in general omul este capabil sa depuna efort total mai mare la intensitate mica , adica poti sa arzi 1000 calorii prin mers /zi dar e mai greu sa le alergi...mai ales pentru un om obisnuit fara antrenamente sportive de lunga durata.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lozkwiyVefw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006
ia o bicicleta si baga cu ea si cu un regim alimentar poti slabi.

#7
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008

 taosil, on 26 noiembrie 2013 - 07:10, said:

Neata,
Am o dilema iar netul imi ofera raspunsuri si pro si contra. Mi-am schimbat jobul si sunt la aprox 3.5 km de mers pe jos acasa-firma.
Daca merg 7 km zilnic pe jos o sa slabesc sau nu ? (am aprox 100 kg ), intreb deoarece pot merge si pe jos si cu autobuzul..
Mersul pe jos este o activitate fizica, deci automat impune un consum de calorii.
Slabitul nu se refera doar la un singur element, ca mersul pe jos. Procesul de slabire presupune combinarea a mai multor elemente.
In cazul tau mersul pe jos te va slabi sigur, daca :
- parcurgi distanta in ritm alert, parca ai fi in intarziere,
- servesti micul dejun dimineata,
- elimini din dieta ciocolata cu lapte, sucurile de orice fel, cerealele (pastele fainoase/paine), dulciurile,
- reduci consumul de alcool.

#8
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

 taosil, on 26 noiembrie 2013 - 07:10, said:

Neata,
Am o dilema iar netul imi ofera raspunsuri si pro si contra. Mi-am schimbat jobul si sunt la aprox 3.5 km de mers pe jos acasa-firma.
Daca merg 7 km zilnic pe jos o sa slabesc sau nu ? (am aprox 100 kg ), intreb deoarece pot merge si pe jos si cu autobuzul..
Mersul nu va consuma prea multe calorii în plus față de statul degeaba. Oamenii sunt foarte eficienți la mersul pe jos, unde folosim mai mult oasele și încheieturile, decât mușchii (după ce am mers vreo 30 km pe jos nu aveam mușchii obosiți, ci mă dureau încheieturile). Dacă vrei să folosești drumul până la serviciu și înapoi ca să slăbești, mergi cu bicicleta.
Și eu sunt în situația ta (3,3 km până la job) și am mers pe jos vreo 2 ani, acum am trecut la bicicletă mai mult de plictiseală și ca să economisesc timp, iar efortul e mult mai mare, dacă păstrezi o viteză medie relativ OK (20km/h). După 10-12 minute de pedalat simți că îți ard picioarele. Practic e HIIT, iar avantajele față de mers sunt mari: consumi mai multă energie (calorii), faci și efort anaerob, deci consumi din rezervele din glicogen, mărind sensibilitatea la insulin, și antrenezi sistemul circulator/respirator etc.
Desigur, degeaba faci toate astea dacă dieta ta e proastă și hipercalorică.

Edited by proxtu, 26 November 2013 - 08:39.


#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
io zic ca nu merita dpdv al pierderii timpului
pierzi zilnic o ora jumate din viata
ia-ti un scooter ceva...

#10
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
La mine a functionat mersul pe jos, povestea e recenta de luna asta.
Luasem vreo 3 kg care erau vizibile pe niste anumite parti ale corpului Posted Image si am inceput sa fac trasee zilnice.
Am inceput cu 5 km prima zi, apoi 7.5 km, apoi vreo 10 zile m-a tinut entuziasmul si mergeam cate 10 km pe zi. Nu am facut febra musculara, nu oboseam, nu nimic, exceptand dureri de laba piciorului, chiar daca foloseam Adidas si nu no name.
Dupa cca 2 saptamani, am revenit la greutatea initiala si m-am semi-lasat de sportul asta, adica nu mai merg zilnic atatia km, ci undeva pe la 3-4 km si la interval neregulat.

De mancat, 3 mese principale si nu fac exceptii de la nimic, doar ca nu mai abuzez de checuri, placinte si briose home made. Posted Image

#11
-Amza-

-Amza-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2013
Nu! Mersul pe jos este o prostie inventata de grasele care nu vor sa faca sport! Mai ales lucrurile de genul: Merg zilnic cate 10 minute pe jos si tot nu slabesc.. Vaca grasa care esti tu!
Mersul pe jos este metoda lenesilor sa nu faca nimica.

#12
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Doar mersul pe jos nu te face să slăbeşti. Ba chiar rişti (la greutatea ta) să ajungi la lucru gata obosit. Poţi la o adică, să vii la întoarcere pe jos, nu strică niciodată.

Nici cu sportul n-are nici o treabă slăbitul. Sport faci doar dacă vrei să ai condiţie fizică.

Slăbitul, (silueta, sau ce mai vrei tu, dacă asta te interesează) ţine de ce şi cît mănînci în funcţie de cît efort faci. Poţi mînca în principiu orice, atîta vreme cît nu-ţi faci din asta un scop (nu mănînci ca să-ţi treci timpul, de exemplu, aşa cum alţii fumează), sau nu trăieşti pe principiul „mîncatul şi f*tutul sînt singurele lucruri pentru care merită să trăieşti” după care-şi duc viaţa majoritatea românilor.

Edited by stormwatch, 26 November 2013 - 08:54.


#13
-Amza-

-Amza-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2013

 -Diana-, on 26 noiembrie 2013 - 08:42, said:

La mine a functionat mersul pe jos, povestea e recenta de luna asta.
Luasem vreo 3 kg care erau vizibile pe niste anumite parti ale corpului Posted Image si am inceput sa fac trasee zilnice.
Am inceput cu 5 km prima zi, apoi 7.5 km, apoi vreo 10 zile m-a tinut entuziasmul si mergeam cate 10 km pe zi. Nu am facut febra musculara, nu oboseam, nu nimic, exceptand dureri de laba piciorului, chiar daca foloseam Adidas si nu no name.
Dupa cca 2 saptamani, am revenit la greutatea initiala si m-am semi-lasat de sportul asta, adica nu mai merg zilnic atatia km, ci undeva pe la 3-4 km si la interval neregulat.

De mancat, 3 mese principale si nu fac exceptii de la nimic, doar ca nu mai abuzez de checuri, placinte si briose home made. Posted Image
10Km? Nu prea prea sanatos pentru coloana(ca sigur nu erai in adidas), nu pare sanatos pentru articulatie si alte astea...
Aria asta s-a dus pe pla cu atata viata sanatoasa: Sanatos este sa alergi intr-un spatiu special amenajat pentru asa ceva - Intr-o incaltaminte special creata pentru asa ceva, intr-o anumita durata de timp.

#14
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Fiecare organism functioneaza diferit.
De ex sutele de mii de persoane supraponderale care fac sport regulat si maninca numai diete si tot 100 de kile au.
La mine a mers metoda si am dat jos surplusul care ma deranja.

Ca e pt vaci lenese, nu ma intereseaza atata timp cat mi-am atins obiectivul de 54 de kg in viu.

#15
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 -Amza-, on 26 noiembrie 2013 - 08:47, said:

Sanatos este sa alergi intr-un spatiu special amenajat pentru asa ceva - Intr-o incaltaminte special creata pentru asa ceva, intr-o anumita durata de timp.
Adevaru-i ca da. Pana nu ne-a vandut Adidas pantofi jmecheri si ne-a facut locuri speciale de alergat  n-am stat decat in c*r timp de milenii...

Posted Image

#16
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 30.09.2013
- Tot ce vroiam eu sa-ti recomand gasesti in comentariile lui Rabbit, marianCB, ManiaXx, BlackDay si -Diana-. Si cei care au amintit de bicicleta au dreptatea lor, dar intre bicicleta si mers pe jos, se pare ca mersul pe jos ar fi mai sanatos deoarece misti mai multe grupe musculare (desi nu despre sanatate vorbim azi ci despre slabit, nu strica sa impusti 2 iepuri dintr-un foc). Ideea e sa mergi in viteza, pe graba, nu in plimbare si se va intampla. Iar alimentele toate trb sa fie alese special o vreme. In timpul liber poti sa mergi si cu bicla.

Edited by -incoerent-, 26 November 2013 - 09:02.


#17
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007

 Nero-d, on 26 noiembrie 2013 - 08:41, said:

ia-ti un scooter ceva...
Vorbim aici despre o viață sănătoasă, sau despre o motoretă bengoasă?

#18
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Iar apropo de coloana, eu chiar am de la natura probleme cu coloana, inclusiv am o nucleoplastie in 2010 pt ca aveam hernie de disc.
De la mersul pe jos, chiar nu m-a durut nici o coloana.
M-a durut ieri ca am stat toata ziua la birou si am frecat netul de dimineata pana seara.

D-aia zic ca fiecare organism are chichitele lui.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate