Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Mersul pe jos slabeste sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#73
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,601
  • Înscris: 20.10.2006
Slabeste, dar asa cum s-a zis deja produce si transpiratie din pacate, astfel ce castigi pe o parte pierzi pe alta.

#74
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postproxtu, on 29 noiembrie 2013 - 09:51, said:

Înseamnă că nu e de la mers Posted Image

Ba da. Merg repede.

#75
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008

View PostEXIT, on 26 noiembrie 2013 - 22:13, said:

Uite asa ma duc eu acasa aproape in fiecare zi. Chiar si pe fivornita de azi.
Attachment Untitled-1.png

Dap, ma regasesc in imaginea aia Posted Image Slabitul asta e trei sferturi nutritie, cine se incapataneaza sa manance la intamplare si sa nu compenseze pentru caderile metabolismului in raport cu varsta va avea intotdeauna probleme cu greutatea. Restul o sa slabeasca si cu mars fortat, si cu alergat si cu role, inotat, bicla chiar si facand absolut nimic. Din pacate cumpatarea nutritionala si facutul de nimic vin la pachet cu atrofia musculara, nimeni nu vrea sa ajunga un schelet ambulant (nimeni sanatos la cap cel putin).

#76
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Eu de vreo 6 luni merg 8-9 km zilnic, timp de 6 zile pe sãptãmânã, ºi am slãbit câteva kilograme, deºi nu ãsta era scopul.
ªi unele probleme de coloanã s-au mai ameliorat, iar mental mã simt mai bine, sunt mai calm, am timp sã gândesc în tihnã, altfel automobilul mã þinea alert ºi nervos, mai ales cã traseul e unul de Bucureºti ultra-central.
Mersul pe jos nu se dovedeºtea fi obositor, deloc, cel puþin la distanþele astea.

Cu transpiraþia a fost o problemã pentru temperaturi de +20, oricât de lent aº fi mers, tot transpiram. Asta e, la birou folosesc sãpun ºi apã, e eficient.
Acum, la aprox. 0 grade, nu mai reuºesc deloc sã transpir, poate dacã m-aº înfofoli, ºi aº alerga.

#77
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Nu este absolut nimic anormal in a transpira, oamenii evita sa transpire ca sa nu cumva sa fie necesar sa se spele mai des, bleh, apa si sapun, nasol. Este 100% normal sa transpiri, hidratarea e importanta ca termoreglarea sa functioneze optim si sa nu ajungi sa puti ca naiba prin concentrarea produsilor de excretie.

#78
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,601
  • Înscris: 20.10.2006
O fi normal sa transpiri, dar cu siguranta nu si de dorit. Nu cred ca exista oameni normali la cap care vor sa transpire cu toate problemele aferente transpiratiei.

@retele si altii: Nu stiu cum faci tu sa nu transpiri cu sapun/apa. Poate le inghititi, sau ? Vreo alta tehnologie/ceva sapun special cu saruri de aluminiu ? Sa nu imi ziceti ca doar simple dusuri ca nu va cred, sau aveti un organism special la care merge asa.

#79
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 06.10.2012
Daca te hidratezi corect, daca abordezi o igiena corecta/zilnica, nu ai probleme cu transpiratia si cu bleahuuul provocat de aceasta.

#80
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,601
  • Înscris: 20.10.2006
Tradu-mi te rog ce inseamna hidratare corecta si o igiena corecta zilnica, ca am incercat si sa stau insetat si sa consum multe lichide, am incercat si sa fac peste 3 dusuri/zi, dar degeaba transpiratia tot prezenta e daca fac efort.

#81
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 06.10.2012
Nu trebuie sa stai insetat, asta e problema.
Trebuie sa bei 2 l de apa pe zi, sau daca e cald chiar mai mult de atat, ocazie cu care apa se va elimina cu preponderenta renal, nu vei mai solicita glandele sudoripare.

O igiena stricta, nu zic zilnica, zic la nevoie (pt ca e diferenta mare intre ele, adica neaparat zilnica, dar si in situatiile care o necesita ) > dus cu apa calda (nu calaie) cu sapun/gel de dus, raderea pilozitatii din zonele respective, folosirea unui antiperspirant puternic, sunt suficiente.
In caz ca astea nu-s suficiente, fuguta la medic pt ca e o problema medicala.

Hiperhidroza, adica transpiratia excesiva, are cauze medicale (ereditate, alimente/bauturi, consum medicatie, hipoglicemie, febra, TBC, infarct miocardic sau la barbati, o cauza ar putea fi o scadere a hormonilor masculini).

#82
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ideea e să te speli după ce ai transpirat, eventual să ai la birou și deodorant plus cămașă proaspătă de schimb, dacă tot vrei să te respecți și să te adulmece colegele cu interes.

#83
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,601
  • Înscris: 20.10.2006
Ok, si ce rezolv daca ma spal dupa e am transpirat ? Degeaba te speli des ca nu te scapa de transpiratie, poti transpira iar daca e cald/faci efort si in mai putin de o ora de la ultimul dus.

@Diana  Medicul din pacate nu prea are ce face, decat injectii cu botox.

#84
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 06.10.2012
Luna,
medicul poate depista cauzele transpiratiei excesive si o data tratata cauza, piere si efectul.

Cum ce rezolvi daca te speli dupa ce transpiri? Asta e intrebare de copii mici sau e incuietoare si nu ma prind eu ?

#85
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,601
  • Înscris: 20.10.2006
Daca e excesiva da, poate depista cauza, insa ce te faci daca iti zice ca e ceva normal sa transpiri si nu are ce sa iti faca ? Cauzele se cunosc, caldura si/sau efortul fizic, solutia stat doar in case cu aer conditionat, evitat iesirile din casa vara mai ales ziua, evitat orice efort fizic/sport si dus o viata de sedentar. Dar si asta cu toate dezavantajele ei.

Reformulez intrebarea, cum scap de transpiratie daca ma spal dupa ce transpir ? Spalandu-te din ce stiu/am testat si vazut reusesti doar sa inlaturi efectul (transpiratia), nici pe departe insa nu reusesti sa scapi de aparitia viitoarelor transpiratii. Daca e cald/depui efort fizic transpiri in cateva minute imediat ce te-ai spalat.

Edit: Am auzit ca anumite medicamente au ca efect secundar blocarea glandelor sudoripare, dar habar nu am care sunt acelea. :(

Edited by LunaCrystal, 11 December 2013 - 18:09.


#86
tm23

tm23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2014

View Post-Amza-, on 26 noiembrie 2013 - 08:47, said:

10Km? Nu prea prea sanatos pentru coloana(ca sigur nu erai in adidas), nu pare sanatos pentru articulatie si alte astea...
Aria asta s-a dus pe pla cu atata viata sanatoasa: Sanatos este sa alergi intr-un spatiu special amenajat pentru asa ceva - Intr-o incaltaminte special creata pentru asa ceva, intr-o anumita durata de timp.

de ce faci afirmati mincinoase? mersul pe jos este cel mai natural ,bun  sport care il poti face nu doar ca ajuta la slabit este foarte sanatos ,faza cu coloana e o alta minciuna statul la pc  aftecteaza coloana  nu mersul pe jos  , mergem pe jos de milioane de ani   asa ca asta e o dovada ca nu moare nimeni de mers pe jos

MERSUL PE JOS SI ALERGAREA SUNT CELE MAI VECHI SI EFICIENTE METODE DE A SLABI IN MOD SANATOS ,RECOMAND SA MERGI 4 MINUTE IN PAS ALERT 1 MINUT PAUZA TOT ASA

#87
walea

walea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 17.08.2009
Mers alert cam cat de rapid inseamna? Eu cred ca mersul meu normal e 7-8km/h (mai incet nu merg, decat daca sunt cu cineva). Ard ceva calorii in modul asta sau mai bine bag alergari? (si nu, nu-s lazymode, doar vreau sa stiu ca ce imi zice internetul ca ard 400 calorii la 5km cu viteza asta mi se pare cam absurd)

Edited by walea, 24 February 2014 - 18:26.


#88
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
8 nu prea cred, mai degraba 6-7km/h. Daca faci sport intins timp de o ora la viteza aia bravo tie. Mersul de la troleu pana acasa nu se pune, ori iesi la sport ori nu si da, sunt cateva sute de calorii functie de cat cantaresti, e cantitatea de energie disipata ca sa-ti misti kuru de x kilograme  din punctul A in punctul B. Ca sa vezi in ce interval de efort te situezi iti trebuie heart rate monitor. Google it.

[ http://www.hanford.gov/health/images.cfm/Target_Heart_Rate.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by DKN1, 25 February 2014 - 01:15.


#89
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Da, e cam mult 7-8 km/h, alergam eu cu 10 :D

#90
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Daca mergi atat de mult incat nu prea mai ai timp sa mananci, da.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate