Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

ING Credit Card - Perioada de gratie de pana la 1 an

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
34 răspunsuri în acest subiect

#1
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 2.451
  • Înscris: 25.08.2006
Asa cum rezulta si din titlu, ING a lansat un produs destul de interesant - cardul de credit cu perioada de gratie de pana la 1 an, valabila la platile la comercianti/pe internet, nu si la retragerile de numerar.Totusi, in conditiile in care majoritatea bancilor ofera o perioada de gratie de pana la 50-55 zile la cardurile de credit, este un mare pas inainte.

Perioada de gratie de 1 an, incepe sa curga din momentul emiterii cardului, care se acorda pe o perioada de 5 ani, cu posibilitate de prelungire.Nu se specifica insa daca dupa primul an, se beneficiaza de o noua perioada de gratie de 1 an (lucru pe care eu l-as considera destul de important).

Dobanda la retragerile de numerar este medie pentru un card de credit : 23.65 % (variabila, in functie de Robor).

Un avantaj destul de important, il constituie si asigurarea bunurilor achizitionate cu cardul, pentru o perioada de 90 zile.Probabil ca trebuie totusi studiate conditiile de asigurare ale colaboratorului (banuiesc ca nu asigura chiar orice) : Cardiff Asigurari

Caracteristici (preluate de pe site-ul ING) :

Ai acces imediat la bani si nu platesti dobanda timp de 1 an* pentru cumparaturile pe care le faci cu el in orice magazin din tara sau strainatate.

Dobanda

23.65% pe an pentru retragerile de numerar

0% pe an* pentru platile in magazine, la POS sau pe internet

Cum functioneaza perioada de gratie

Sa zicem ca azi dimineata ai fost in ING Office si ti-ai luat cardul de credit si tot astazi dai o fuga la agentia de turism si iti cumperi mult dorita vacanta in Mauritius. Felicitari de doua ori. O data pentru ca pleci intr-o super vacanta si doi pentru timp de 1 an nu platesti dobanda la excursia pe care ai platit-o cu ajutorul cardului.

Acum, sa zicem ca peste 3 luni, camera foto pe care ti-o doresti e la reducere. Nu sta pe ganduri, ia-o cu ING Credit Card. Asta pentru ca nu vei plati dobanda timp de 9 luni. Nu uita insa ca luna de luna, la data pe care ai ales-o, va trebui sa platesti totusi o suma minima.

* Din momentul ai luat ING Credit Card ai 1 an de zile, in care nu platesti dobanda pentru cumparaturile in magazine realizate cu el. Dupa ce expira perioada de 1 an, ai in continuare o perioada de gratie de pana la 45 zile in care nu platesti dobanda.
Metoda de rambursare

Lunar, la data aleasa de tine, va trebui sa platesti:

- 5%, 10% sau 15% din suma pe care ai utilizat-o (dar nu mai putin de 50 lei), la care se adauga dobanda pentru banii retrasi de la bancomat  SAU
- intreaga suma pe care ai utilizat-o, la care se adauga dobanda pentru banii retrasi de la bancomat, in cazul in care suma utilizata este mai mica de 50 lei

Cat pot imprumuta

- Maxim 3 salarii lunare nete, pana la 50000 lei
- Minim 1000 lei

Pe ce perioada pot imprumuta

Iei creditul pe o perioada de 5 ani, cu posibilitate de a-l prelungi pe perioade succesive de 5 ani, asta daca indeplinesti anumite conditii

Ai cumparaturile asigurate pe o perioada de 90 de zile, iar asta inseamna ca bunurile pe care le-ai platit cu ING Credit Card iti sunt protejate impotriva deteriorarii accidentale, daca bunul respectiv nu face obiectul altei garantii sau asigurari, si impotriva furtului prin violenta /talharie. Asigurarea este emisa de Cardiff Asigurari.

Costuri :
0 lei taxa de emitere card
35 lei taxa anuala de administrare card

In functie de tranzactiile pe care le efectuezi cu cardul de credit mai platesti:

0.5% lei / tranzactie - comision de retragere numerar la ATM ING
1% + 5 lei / tranzactie - comision de retragere numerar la ATM-urile sau la ghiseele altor banci
1% + 15 lei / tranzactie - comision de retragere numerar in euro la bancomat ING EUR sau utilizarea cardului la ghiseul sau la ATM-ul din afara granitelor tari

Alte taxe percepute de Arhiva Electronica, nu de banca:

54,80 lei taxa de inregistrare a ipotecii mobiliare (perceputa la aparitia primului semn de risc, cum ar fi intarzierea la plata ratelor)
22,40 lei taxa de stergere a ipotecii mobiliare (perceputa la momentul solicitarii inchiderii creditului in cazul in care acesta a fost inregistrat)

Taxele si comisioanele sunt debitate automat din contul tau ING. Tu nu trebuie sa faci nimic, doar sa te asiguri ca ai banii in cont.

Daca vrei sa iei un ING Credit Card de 5.000 de lei pe 1 an*

Dobanda: 23,65% pe an, variabila trimestrial, ROBOR 3M (3,65% p.a) plus marja (20,00% p.a.)
Dobanda plata comercianti: 0% pe an**
Comision emitere card: 0 lei
Comision administrare card: 35 lei/an
DAE: 28,10% pe an

Rezulta ca intr-un an vei da inapoi 5.698,42 lei.


http://www.ing.ro/in...redit-card.html

#2
rintintin

rintintin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 183
  • Înscris: 18.08.2010
perioada de gratie de un an (numai in primul an), apoi perioada de gratie de 45 zile.
am asa ceva, le-am facut capul calendar, sa imi explice clar (in urma cu cateva luni, cand l-am luat).

Editat de rintintin, 19 noiembrie 2013 - 15:13.


#3
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.792
  • Înscris: 23.09.2005
dupa anul cu perioada de gratie poti sa renunti la card (evident daca ai platit tot) sau esti obligat sa stai 5 ani?

#4
rintintin

rintintin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 183
  • Înscris: 18.08.2010
poti renunta oricand la card, inclusiv in primul an. bineinteles, sa fie platit tot

#5
boyenica

boyenica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 106
  • Înscris: 25.05.2005
Salut, vreau sa intreb si la banca insa pana atunci poate stie cineva:
- as vrea sa iau acest card
- sa il folosesc in primul an DOAR pentru cumparaturi
- sa achit pana se implineste anul toata suma folosita la cumparaturi, iar apoi sa il inchid

Link catre ce am consultat acum https://www.ing.ro/i...rusel#cat-costa

Intrebari:
- din ce am citit in acel link costul TOTAL pentru exemplul care l-am dat mai sus ar fi de 35 RON, corect ?
- referitor la ce s-a spus in primul link (mai jos redau), nu inteleg care este legatura intre acest credit si taxele acestea de ipoteca
Alte taxe percepute de Arhiva Electronica, nu de banca:
54,80 lei taxa de inregistrare a ipotecii mobiliare (perceputa la aparitia primului semn de risc, cum ar fi intarzierea la plata ratelor)
22,40 lei taxa de stergere a ipotecii mobiliare (perceputa la momentul solicitarii inchiderii creditului in cazul in care acesta a fost inregistrat)

#6
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.792
  • Înscris: 23.09.2005

 boyenica, on 19 noiembrie 2013 - 17:05, said:

Salut, vreau sa intreb si la banca insa pana atunci poate stie cineva:
- as vrea sa iau acest card
- sa il folosesc in primul an DOAR pentru cumparaturi
- sa achit pana se implineste anul toata suma folosita la cumparaturi, iar apoi sa il inchid

Link catre ce am consultat acum https://www.ing.ro/i...rusel#cat-costa

Intrebari:
- din ce am citit in acel link costul TOTAL pentru exemplul care l-am dat mai sus ar fi de 35 RON, corect ?
- referitor la ce s-a spus in primul link (mai jos redau), nu inteleg care este legatura intre acest credit si taxele acestea de ipoteca
Alte taxe percepute de Arhiva Electronica, nu de banca:
54,80 lei taxa de inregistrare a ipotecii mobiliare (perceputa la aparitia primului semn de risc, cum ar fi intarzierea la plata ratelor)
22,40 lei taxa de stergere a ipotecii mobiliare (perceputa la momentul solicitarii inchiderii creditului in cazul in care acesta a fost inregistrat)

ca sa iti faci card iti trebuie si un cont curent. Contul curent are un comision lunar de 3RON adica 3X12=36.

#7
boyenica

boyenica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 106
  • Înscris: 25.05.2005

 relu_24, on 19 noiembrie 2013 - 17:07, said:

ca sa iti faci card iti trebuie si un cont curent. Contul curent are un comision lunar de 3RON adica 3X12=36.

Daca ai card de student nu platesti acest comision. Sau a mai existat un cont, am uitat ca l-am facut mai demult pentru care la fel, nu platesti nici nu fel de comision.

#8
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 2.451
  • Înscris: 25.08.2006
Bancile inscriu la Arhiva Electronica informatii despre debitori, mai precis garantiile (ipotecile mobiliare si imobiliare).Chiar si in cazul unui credit negarantat cu ipoteca asupra unui imobil, se inscrie ipoteca mobiliara asupra : conturilor curente, politelor de asigurare (daca este cazul), bunurilor mobile (autoturisme, etc), etc.In cazul de fata, cel mai probabil se inscrie ipoteca mobiliara (gajul) pe conturile curente.

Cat despre obligativitatea deschiderii unui cont curent, pe langa cardul de credit, intreaba la banca cel mai sigur, insa probabil ti se deschide si un cont curent.

#9
boyenica

boyenica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 106
  • Înscris: 25.05.2005
Multumesc pentru raspunsuri. Am sa intreb si la banca maine.

#10
boyenica

boyenica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 106
  • Înscris: 25.05.2005
Am fost azi la banca la ING si am vorbit cu un consultant, am intrebat tot ce m-a interesat si m-am lamurit.

Pe scurt, daca contractezi acest credit, in primul an nu ai nici un fel de cost, cu conditia bineinteles sa achiti la zi ratele. E foarte important sa nu ai intarzieri, deoarece altfel in functie de cat ai intarziat cu plata (nu a stiut sa imi zica un numar de zile exact) e foarte posibil sa perceapa taxa aceaa de Arhiva Electronica.

Nici pentru deschiderea noului card/cont curent nu ai costuri in primul an, scrie si pe site: "Nu platesti nimic ca sa iei cardul, iar anual vei plati o taxa de administrare de 35 lei. Pentru costurile de tranzactionare, consulta lista aici."

Pare totul bun si frumos, dar daca nu stii sa fii cumpatat poti sa devii captiv cu ratele mult si bine ( o zic din experienta cu Card Avantaj Posted Image )

Si inca ceva foarte important, cititi neaparat si contractul nu va bazati doar pe ce se spune verbal. Trebuie ca si din contract sa reiasa clar toate aceste lucruri, asa ca astept sa il citesc si sper ca tot ce mi-a spus verbal sa fie corect.

#11
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.362
  • Înscris: 22.10.2006
Tocmai am vazut pe acest forum o reclama ING, la un card de credit fara dobanda timp de 1 an de zile?
Wft... care e spilul ?

Intru pe pagina si citesc:

Quote

Tu alegi cat platesti lunar
Minim 5%, 10% sau 15% din suma utilizata plus dobanda sau intreaga suma daca e mai mica de 50 lei. Odata ce ai platit, poti reutiliza banii.

So... cum vine aia? Ai sau nu ai dobanda?

Aparent ai dobanda, dar PROMO, in primul an NU platesti!

Quote

Calculul nu are in vedere perioada de gratie de pana la un an de la data achizitionarii cardului de credit acordata in cazul platilor la comercianti. Exemplul este valabil pentru luna decembrie 2013.
Ma enerveaza faptul ca nu reusesc sa faca o promotie in care sa nu se ascunda dupa deget!

#12
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.148
  • Înscris: 23.02.2005
Poate se refera la peroada de dupa promotie.

#13
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.180
  • Înscris: 02.01.2007
ING este una din cele mai abuzive banci din lume, au tot felul de comisioane/taxe/dobanzi/alte costuri pe care nu le dezvaluie clientilor,
ce mai la deal la vale, ING este un cuib de vipere hiper otravitoare

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004
Care banca ar fi nebuna sa nu-ti ceara dobanda ?
   Din ce crezi ca traiesc bancile ?! Traiesc din dobanzi si comisioane.
       Si acum judecand drept, daca vii la mine si-mi ceri 10 lei si promiti ca mi-i dai la anu inapoi, te refuz. Acum, cu 10 lei cumpar doua pachete de tigari. La anu cumpar cu aceeasi bani doua chibrituri.
      Deci, daca o banca iti da ceva gratis sa ne anunti si pe noi.

#15
greieras

greieras

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 25.02.2006
De pe site-ul cu pricina (cu litere mici):

*dobanda 0% pe an se aplica pentru cumparaturile in magazine, pe o perioada de 1 an din momentul in care ti-ai luat ING Credit Card

Adica nu se aplica la retrageri de la ATM, atata vreme cat il folosesti numai in magazine esti OK

#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004
Mai pica cineva in plasa gratuitatilor din "primul an"?

#17
pWk

pWk

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 16.03.2014
da, probabil cei ca mine, cărora  le e mai ușor să nu scoată din buzunar toată suma o dată.
evident că nu pun botu' la aburelile lor,  dar e mai ușor să cumperi "una alta"

#18
doriancri

doriancri

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 06.07.2008
Salut,

daca cumpar luna aceasta cu acest card de credit, folosesc toata suma. Pot sta aproape un an fara sa platesc ceva? Sau trebuie sa achit lunar 5 %?  Daca achit lunar 5%, nu platesc dobanda? E cineva care are acest card si l-a folosit si poate sa ne spuna din experienta personala? Multumesc!

Editat de doriancri, 28 martie 2014 - 09:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate