Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Sfaturi alegere aparat foto Mirrorless

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
809 replies to this topic

#775
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.08.2022

View Postionutnegru87, on 13 noiembrie 2023 - 12:25, said:

Sincer, chiar nu ma stresez. Sunt curios doar de ce a sarit asa lumea asa cand am mentionat la ce decizie am ajuns.
Crezi ca ar fi mai potrivit Sony ZV-E10?

Pentru ca probabil sunt useri pe aici pe forum care mai stiu una-alta despre aparate si fotografie, iar Sony A6400/A6100/ZV-E10 sunt aparate foarte capabile. Dintre acestea doar ZV-E10 este "targetat" pt vlogging, A6400 si A6100 sunt extrem de capabile pe foto, de fapt A6400 si A6100 sunt identice, difera doar la partea de constructie/corp/vizor, in rest fotografiile rezultate vor fi perfect identice intre A6400 si A6100. Nikon Z30 are sensor ceva mai mic decat Sony-urile (iar aici intotdeauna cu cat mai mare cu atat mai bine, in special pe foto; Pe video... depinde), iar focusul in Sony-uri este imbatabil, la ora aceasta, din ce stiu eu, sunt cei mai tari pe focus. Si iarasi din ce stiu eu, exceptand "avioanele" de genul Hasselblad, Leica etc (si care oricum nu sunt pentru muritorii de rand), Sony au cam fost si sunt cam cei mai avansati in senzori, fac senzori si pentru altii. Tocmai ce-au scos pe A9-III senzorul cu "Global Shutter", sunt primii din lume care au facut asta!

#776
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.08.2022
Apoi, iarasi, mai trebuie sa tii cont de "ecosistem", care este extrem de important! Eu sunt doar un fotograf amator, deci vorbesc din perspectiva aceasta, dar din ce stiu, ecosistemul Sony-E este la ora aceasta cel mai variat si bogat! Sony-E este un ecosistem "deschis" ceea ce inseamna ca permite si altor producatori sa faca obiective, echipamente sau accesorii, gen Sigma, Tamron, Viltrox, Tokina, Samyang etc.. Iar obiectivele third-party pt. Sony-E au devenit extrem de bune si in cam cele mai multe cazuri sunt mult mai ieftine decat cele Sony. Ai acces astfel, inclusiv la obiective vechi, second-hand, foarte ieftine dar foarte capabile (gen Sigma 19/30/60 F2.8 EX sau DC-DN, Sigma 16/30/56 F1.4, noile obiective cu zoom de la Sigma cum ar fi 18-50 F2.8 si 10-18 F2.8, Viltroxurile care au evoluat fantastic de mult in ultima vreme etc...
De asemenea, montura Sony-E este "universala", adica pe aceeasi montura merg atat obiectivele APS-C cat si cele Full-Frame...
Accesorii de asemenea, pentru Sony e plin de tot ce vrei pe piata... Si asa mai departe....

Edited by bitplay, 13 November 2023 - 13:03.


#777
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

View Postbitplay, on 13 noiembrie 2023 - 12:44, said:


Pentru ca probabil sunt useri pe aici pe forum care mai stiu una-alta despre aparate si fotografie, iar Sony A6400/A6100/ZV-E10 sunt aparate foarte capabile. Dintre acestea doar ZV-E10 este "targetat" pt vlogging, A6400 si A6100 sunt extrem de capabile pe foto, de fapt A6400 si A6100 sunt identice, difera doar la partea de constructie/corp/vizor, in rest fotografiile rezultate vor fi perfect identice intre A6400 si A6100. Nikon Z30 are sensor ceva mai mic decat Sony-urile (iar aici intotdeauna cu cat mai mare cu atat mai bine, in special pe foto; Pe video... depinde), iar focusul in Sony-uri este imbatabil, la ora aceasta, din ce stiu eu, sunt cei mai tari pe focus. Si iarasi din ce stiu eu, exceptand "avioanele" de genul Hasselblad, Leica etc (si care oricum nu sunt pentru muritorii de rand), Sony au cam fost si sunt cam cei mai avansati in senzori, fac senzori si pentru altii. Tocmai ce-au scos pe A9-III senzorul cu "Global Shutter", sunt primii din lume care au facut asta!

Multumesc frumos de aceste explicatii si detalii.
Asa este, ZV-E10 este "targetat" pt vlogging, dar din ce am vazut in reviews pe youtube si alte comparatii ca si specs, pare sa fie doar marketing + accesorii. Sony 6400 l-am eliminat deoarece era la limita superioare a bugetului. Crezi ca Sony A6100 este mai bun ca Sony ZV-EV10 sau Nikon Z30?
Pentru topul de aparate mirrorless sau tehnologii complet noi, nu poate fi vb deoarece nu se apropie in nici un caz de bugetul meu si nici nu ar fi folosit un aparat de acel gen la valoarea lui in aceasta situatie :D


View Postbitplay, on 13 noiembrie 2023 - 13:03, said:

Apoi, iarasi, mai trebuie sa tii cont de "ecosistem", care este extrem de important! Eu sunt doar un fotograf amator, deci vorbesc din perspectiva aceasta, dar din ce stiu, ecosistemul Sony-E este la ora aceasta cel mai variat si bogat! Sony-E este un ecosistem "deschis" ceea ce inseamna ca permite si altor producatori sa faca obiective, echipamente sau accesorii, gen Sigma, Tamron, Viltrox, Tokina, Samyang etc.. Iar obiectivele third-party pt. Sony-E au devenit extrem de bune si in cam cele mai multe cazuri sunt mult mai ieftine decat cele Sony. Ai acces astfel, inclusiv la obiective vechi, second-hand, foarte ieftine dar foarte capabile (gen Sigma 19/30/60 F2.8 EX sau DC-DN, Sigma 16/30/56 F1.4, noile obiective cu zoom de la Sigma cum ar fi 18-50 F2.8 si 10-18 F2.8, Viltroxurile care au evoluat fantastic de mult in ultima vreme etc...
De asemenea, montura Sony-E este "universala", adica pe aceeasi montura merg atat obiectivele APS-C cat si cele Full-Frame...
Accesorii de asemenea, pentru Sony e plin de tot ce vrei pe piata... Si asa mai departe....
D

In ceea ce priveste ecosistemul din pacate nu am primit recomandari directe, doar ce am vazut in youtube reviews/comparisons intre Nikon Z30 si Sony ZV-E10, iar lumea pare sa recomande mai mult sistemul de la Nikon. Ca si obiective sau accesorii, cel putin cele cat de cat de buget, par sa fie suficiente disponibile pentru ambele aparate. Dar sincer nu ma astept sa fac alte investitii majore in viitorul apropiat.

Parerile sunt din ce am observat cam 50/50. De exemplu pe youtube, primele 6 comparatii pentru "nikon z30 vs sony zv e10". Unele au o idee mai multe atuuri pentru Nikon, unele pentru Sony.
Ce m-a convins pe mine mai mult catre Nikon au fost urmatoarele puncte:
  • Software mai bine pus la punct si mai potrivit pentru un incepatori
  • Poze/Video mai calitative in general, mai ales in lumina slaba
  • Forma mai ergonomica
  • Rolling shutter mai bun - nu are acel "wobble" effect
  • Touchscreen - la Sony nu functioneaza decat pt focus (sper sa nu ma insel aici)
  • Kit-ul de baza mai ok
  • Filmare 4k uncropped
Ar mai fi cateva, dar acestea sunt cele mai importante.
Comparatii facute cu Kit-ul de baza. Nu am luat in considerare alte lentile.

In principiu concluzia mea a fost ca Sony ZVE-10 este mai mult pentru continut video, content creation, product review, etc iar Nikon pentru o folosire hibrida mai mult.

Am gasit si multe puncte forte pentru Sony ce m-au pus pe ganduri, si inca ma gandesc daca nu ar fi mai ok totusi Sony.
Crezi ca ar trebui sa dau totusi comanda de Sony ZVE-10 ? Ar fi mai potrivit pentru criteriile mele? Eventual daca ma poti ajuta cu cateva argument?

#778
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006

View Postbitplay, on 13 noiembrie 2023 - 12:44, said:

Nikon Z30 are sensor ceva mai mic decat Sony-urile .
In ce sens "mai mic"?

View Postionutnegru87, on 13 noiembrie 2023 - 14:33, said:

Ar fi mai potrivit pentru criteriile mele?
Pai care sunt criteriile? Ai inceput subiectul cu "Sunt și eu în căutarea unui aparat foto" si acum esti in dilema intre doua aparate de vlogging...desi opinia era ca cel mai bun aparat foto din cele mentionate de tine este Sony 6400 (vizor, focus, etc, chestiuni importante la foto).

Edited by crokodilu, 13 November 2023 - 15:15.


#779
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.08.2022
@crokodilu: well, n-a fost cea mai inspirata exprimare... mai mic ca rezolutie doar, ceea ce conteaza la print. In schimb dimensiunea mai mare a pixelilor pe Nikon ajuta la mai multa lumina.

@ionutnegru87: A6400 si A6100 sunt "hibride" dar cu un accent mai mare totusi pe foto (ca butoane, felul in care se rabateaza ecranul, vizor),
fata de ZVE-10 care asa cum este construit merge mai bine la video (stabilizare digitala, felul in care se rabateaza ecranul, aranjarea butoanelor etc).
Deci depinde ce vrei mai mult, foto sau video? In functie de asta alegi.
Despre Nikon stiu doar ca in Romania a prins foarte tare pe vremea DSLR-urilor, cand Nikon facea legea in Romania printre fotografii amatori si probabil multi au ramas cu impresia ca Nikon e "miezul". Dar nu mai e. Iar profesionistii ca sunt pe Canon si mai nou Sony. Pasionatii inraiti de fotografie cam merg pe Fuji pt ergonomie, aspectul mai retro, butoanele fizice. Fotografii milionarii in euro merg pe Hasselblad, Leica, etc, iar videografii milionari pe Blackmagic. Pana mai ieri, pe video (pe mirrorless) legea o facea Panasonic... pana sa apara noua serie de la Canon. Cam asa se impart din ce stiu eu...

#780
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

View Postcrokodilu, on 13 noiembrie 2023 - 15:07, said:

In ce sens "mai mic"?

Pai care sunt criteriile? Ai inceput subiectul cu "Sunt și eu în căutarea unui aparat foto" si acum esti in dilema intre doua aparate de vlogging...desi opinia era ca cel mai bun aparat foto din cele mentionate de tine este Sony 6400 (vizor, focus, etc, chestiuni importante la foto).

View Postbitplay, on 13 noiembrie 2023 - 15:16, said:

@crokodilu: well, n-a fost cea mai inspirata exprimare... mai mic ca rezolutie doar, ceea ce conteaza la print. In schimb dimensiunea mai mare a pixelilor pe Nikon ajuta la mai multa lumina.

Daca acel Sony 6400 era la 3000 RON, cred ca era prima optiune pe lista, dar sincer am exagerat cu bugetul initial si din acest motiv am renuntat la el pe parcurs.
Din pacate in acest buget nu am gasit cu vizor si optiuni bune ca cele 2 modele. Stiti cumva modele mai potrivite?

Ca si criterii nu stiu exact ce este mai potrivit pentru incepatori, dar ma gandesc la:
  • Software usor de folosit (nu este o persoana foarte tehnica, deci ajuta o simplitate)
  • Calitate pozelor, mai ales si cu low-light - nu vor fi poze facute in studio sau cu lumina dedicata speciala
  • Ergonomia - va fi folosit de sotie. Ar trebui sa fie usor de tinut in mana
  • Kit de baza suficient - va fi folosit initial cu kit de baza pana va capata experienta si va sti ce sa achizitioneze ca si lentile
  • Filmare FHD si 4k sunt un plus - nu va face vlogging, dar sigur vor fi momente ce va dori sa le filmeze
  • Optiuni accesorii si lentile - aici nu stiu exact ce isi va dori sau va avea nevoie
  • Conectivitate si tehnologii cat mai noi pt compatibilitate ridicata
  • Data lansare produs (aici nu sunt sigur ca este chiar asa de important, dar totusi cred ca ajuta la partea de tehnologii si resale value daca va fi cazul)
Cam la acestea m-am gandit eu initial. Nu stiu ce alte criterii ar mai trebui sa iau in calcul.
Posibil ca unele sa nu fie potrivite sau sa nu le fi comparat eu ok, dar din acest motiv am cerut cateva sfaturi pe un forum dedicat unor discutii de acest gen.

#781
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006
Daca e pt doamna, nu te zgarci la bani!!

View Postionutnegru87, on 13 noiembrie 2023 - 15:35, said:

  • Ergonomia - va fi folosit de sotie. Ar trebui sa fie usor de tinut in mana
https://www.f64.ro/o...ancake-silver/p

Edited by crokodilu, 13 November 2023 - 15:41.


#782
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

View Postbitplay, on 13 noiembrie 2023 - 15:27, said:

@crokodilu: well, n-a fost cea mai inspirata exprimare... mai mic ca rezolutie doar, ceea ce conteaza la print. In schimb dimensiunea mai mare a pixelilor pe Nikon ajuta la mai multa lumina.

@ionutnegru87: A6400 si A6100 sunt "hibride" dar cu un accent mai mare totusi pe foto (ca butoane, felul in care se rabateaza ecranul, vizor),
fata de ZVE-10 care asa cum este construit merge mai bine la video (stabilizare digitala, felul in care se rabateaza ecranul, aranjarea butoanelor etc).
Deci depinde ce vrei mai mult, foto sau video? In functie de asta alegi.
Despre Nikon stiu doar ca in Romania a prins foarte tare pe vremea DSLR-urilor, cand Nikon facea legea in Romania printre fotografii amatori si probabil multi au ramas cu impresia ca Nikon e "miezul". Dar nu mai e. Iar profesionistii ca sunt pe Canon si mai nou Sony. Pasionatii inraiti de fotografie cam merg pe Fuji pt ergonomie, aspectul mai retro, butoanele fizice. Fotografii milionarii in euro merg pe Hasselblad, Leica, etc, iar videografii milionari pe Blackmagic. Pana mai ieri, pe video (pe mirrorless) legea o facea Panasonic... pana sa apara noua serie de la Canon. Cam asa se impart din ce stiu eu...

Nu am ales pentru numele firmei, mai ales ca nu am avut niciodata aparat foto. Personal sunt multumit de pozele de pe telefon :D
Dar asa este am citit ca Sony ar fi foarte buni pe partea de mirrorless. Dar am mai vazut si ca asta se aplica mai mult la partea mid si top. La partea de buget lucrurile sunt destul de amestecate :D

Cred ca in final va face si video si foto, in ce masura imi este greu sa zi. Nu la nivel de vlogging totusi, de aici ideea mea ca nu ar fi avut nevoie chiar de toate functionalitatile de la Sony cum ar fi: headphone support, digital stabilization, nice auto focus, bigger selection of lenses.

Dar sa inteleg ca in final, chiar si pentru o abordare hibrida, acel Sony ZVE-10 ar fi mai potrivit?

#783
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.08.2022
Cum ti-am zis si inainte, mai intai trebuie sa te hotarasti ce este mai important pt tine: foto sau video? Alegi in functie de asta si abia apoi alegi marca si modelul.

Apoi ca sfat secundar: cam asa am inceput si eu ca tine, habar n-aveam de nimic... Apoi am inceput sa visez avioane (in materie de foto si echipamente). Dupa care am realizat ca... fotografia este nu scumpa, ci FOARTE SCUMPA! (pentru un om obisnuit, amator, pt mine fotografia e doar un hobby, nu fac bani din asta si nici prea mult timp de ea nu am ca mnah... casa, serviciu, munca etc).

Deci, al doilea pas ar fi sa te gandesti BINE-BINE daca chiar vrei sa intri in "lumea" asta si cat de "departe" esti dispus sa mergi!? Tu si/sau sotia... pentru ca daca nu esti dispus de "sacrificii" serioase atat financiare cat si de alta natura (timp etc) atunci ar trebui sa iai in calcul piata second-hand si sa incepi de acolo, cat mai ieftin posibil. Apoi vezi tu daca te prinde sau nu...

#784
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006
Nikon n-are blitz, n-are vizor. Ia 6400!

#785
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

View Postcrokodilu, on 13 noiembrie 2023 - 15:40, said:

Daca e pt doamna, nu te zgarci la bani!!


https://www.f64.ro/o...ancake-silver/p

Mi-ai complicat situati si mai mult cu o noua optiune :))
Sincer nu am auzit de Olympus, dar nici nu sunt asa de familiar cu aparatele foto :D  
Pe foaie, pare sa fie o idee mai bun totusi.



View Postbitplay, on 13 noiembrie 2023 - 15:44, said:

Cum ti-am zis si inainte, mai intai trebuie sa te hotarasti ce este mai important pt tine: foto sau video? Alegi in functie de asta si abia apoi alegi marca si modelul.
Apoi ca sfat secundar: cam asa am inceput si eu ca tine, habar n-aveam de nimic... Apoi am inceput sa visez avioane (in materie de foto si echipamente). Dupa care am realizat ca... fotografia este nu scumpa, ci FOARTE SCUMPA! (pentru un om obisnuit, amator, pt mine fotografia e doar un hobby, nu fac bani din asta si nici prea mult timp de ea nu am ca mnah... casa, serviciu, munca etc).
Deci, al doilea pas ar fi sa te gandesti BINE-BINE daca chiar vrei sa intri in "lumea" asta si cat de "departe" esti dispus sa mergi!? Tu si/sau sotia... pentru ca daca nu esti dispus de "sacrificii" serioase atat financiare cat si de alta natura (timp etc) atunci ar trebui sa iai in calcul piata second-hand si sa incepi de acolo, cat mai ieftin posibil. Apoi vezi tu daca te prinde sau nu...

Multumesc sincer de sfat. Cam asta cred si eu, dar cred ca o incercare nu strica. La nivel profesionist nu va fi cazul, dar la nivel de hobby am putea investi.
As vrea in prima faza sa raman in bugetul de 3000 RON cu tot cu kit. In cazul in care nu va fi ce trebuie, voi incerca sa il revand.

Dar sa fie ceva cat de cat ok pentru a intra in lumea foto si video.

#786
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006

View Postionutnegru87, on 13 noiembrie 2023 - 15:56, said:

Dar sa fie ceva cat de cat ok pentru a intra in lumea foto si video.
Sunt doua strategii:
- iei cel mai ieftin doar ca sa fii la masa
- iei cel mai scump de bugetul tau, dai un ban dar stai in fata
Tu alegi...

Poze si filme 4k poti face si cu telefonul, si chiar foarte bine daca ai un telefon mai capabil pe zona asta.

Edited by crokodilu, 13 November 2023 - 16:17.


#787
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012

View Postbitplay, on 13 noiembrie 2023 - 15:27, said:

Pasionatii inraiti de fotografie cam merg pe Fuji pt ergonomie

Eu sunt mega fan Fuji, dar oricum o dau, nu prea merge în a aceeași propoziție cu "ergonomie" 😂. Eu unul consider că the king pe ergonomie rămâne Panasonic G9.

#788
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

View Postcrokodilu, on 13 noiembrie 2023 - 16:14, said:

Sunt doua strategii:
- iei cel mai ieftin doar ca sa fii la masa
- iei cel mai scump de bugetul tau, dai un ban dar stai in fata
Tu alegi...

Poze si filme 4k poti face si cu telefonul, si chiar foarte bine daca ai un telefon mai capabil pe zona asta.

Asa este, multe le poate face direct cu telefonul, dar totusi au un scop si aceste aparate foto de incepatori, nu? Ma gandesc ca ii va oferi o ocazie sa vada despre ce este vorba, fara sa investim extraordinar de mult. Stiu ca sunt variante mult mai bune, dar si bugetul creste implicit. Momentan ma rezum la acest buget la care sigur voi mai adauga 1-2 accesorii pentru a fi un pachet de inceput cat mai ok.

View Postbv01, on 13 noiembrie 2023 - 19:08, said:

Eu sunt mega fan Fuji, dar oricum o dau, nu prea merge în a aceeași propoziție cu "ergonomie" ��. Eu unul consider că the king pe ergonomie rămâne Panasonic G9.

Nu sunt familiar sincer. Dar am dat un search rapid si din start depaseste bugetul :D

Daca revenim la optiunile din bugetul meu, ar fi altceva in afara de Nikon Z30 si Sony ZVE-10 ?
Pot returna acel Nikon, dar dupa toate review-urile si comparatiile de pe youtube, pare totusi un aparat bun. Credeti ca este o optiune nepotrivita in final?

#789
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006

View Postionutnegru87, on 13 noiembrie 2023 - 19:59, said:

..Nikon Z30 si Sony ZVE-10 ?
Ramai la Nikon, vad ca Sony are butoane facute pt video si deloc pt foto....

Edited by crokodilu, 13 November 2023 - 21:19.


#790
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Multumesc inca o data pentru toate clarificarile si recomandarile.

Ca si accesorii pentru Nikon Z30, ce recomandari ar fi?
Am dat comanda de un card de 256: SanDisk Extreme microSDXC 256GB A2 C10 V30 UHS-I U3 (190 mbs Read si 130 mbs Write)
Ma gandesc ca in prima faza ar mai fi nevoie de o geanta.

#791
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006
Accesoriile vin din nevoie, daca nu ai nevoi nu are rost sa achizitionezi accesorii ca asa zice unul sau altul. Acorda atentie spatiului de stocare, bateriei...
Geanta mi se pare inutila, aparatul sta in mana gata sa fie folosit la pozat filmat, geanta e utila doar daca iti propui sa il scapi pe jos si vrei protectie.

Edited by crokodilu, 15 November 2023 - 13:43.


#792
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

View Postcrokodilu, on 15 noiembrie 2023 - 13:42, said:

Accesoriile vin din nevoie, daca nu ai nevoi nu are rost sa achizitionezi accesorii ca asa zice unul sau altul. Acorda atentie spatiului de stocare, bateriei...
Geanta mi se pare inutila, aparatul sta in mana gata sa fie folosit la pozat filmat, geanta e utila doar daca iti propui sa il scapi pe jos si vrei protectie.

Am luat cardul de 256GB mentionat mai sus. M-am gandit si la baterie, dar o sa vada ea daca este suficienta cea cu care vine aparatul sau va fi nevoie de altceva.
La geanta ma gandeam strict pentru transport, sa nu stea camera intr-un ghiozdan de aiurea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate