Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Sfaturi alegere aparat foto Mirrorless

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
809 replies to this topic

#739
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005
Va salut! Rog daca ma puteti ajuta cu o informatie. Detin un NIKON Z5 si adaptor FTZ. Ce obiectiv imi recomandati pentru real-estate, in mare pare vor fi fotografii din interior / apartamente. As dori varianta cea mai ieftina. Recomandarea primita:
- fara adaptor ar fi fost de la Nikon 14-30mm, F4 dar costa ~6800 lei, un pret mult prea mare pentru mine acum;
- cu adaptor FTZ  - Tokina 16-28mm, F2.8 pe la 3400 lei.

16mm este de ajuns pentru folosirea adaptorului?
Stiti si alternative ce se pot folosi?

Multumesc anticipat!

#740
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Nu vad de ce nu ar fi ok 16mm cu FTZ-ul.

Daca e suficient de wide pentru ceea ce vrei sa faci, cea mai ieftina optiune buna e Nikon 18-35mm F3.5-f4.5G AF-S (SH, de la un reseller de incredere: https://www.mpb.com/...-ed/sku-1699696)

La cam aceeasi bani cu Tokina 16-24mm gasesti Nikon 14-24mm f2.8 SH in montura Nikon F, care inca e bun (https://www.mpb.com/...-ed/sku-1704964).

Ar mai merge Nikon 16-35mm f4 VR in montura F, desi e cam slab optic. Sau la un pret foarte foarte mic (sub 1100 RON), un Samyang 14mm f2.8 in montura F, dar e manual, fix  si are niste distorsiuni ciudatele.

Edited by StefanSC, 21 November 2022 - 21:37.


#741
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

View PostStefanSC, on 21 noiembrie 2022 - 21:37, said:

Nu vad de ce nu ar fi ok 16mm cu FTZ-ul.

Daca e suficient de wide pentru ceea ce vrei sa faci, cea mai ieftina optiune buna e Nikon 18-35mm F3.5-f4.5G AF-S (SH, de la un reseller de incredere: https://www.mpb.com/...-ed/sku-1699696)

La cam aceeasi bani cu Tokina 16-24mm gasesti Nikon 14-24mm f2.8 SH in montura Nikon F, care inca e bun (https://www.mpb.com/...-ed/sku-1704964).

Ar mai merge Nikon 16-35mm f4 VR in montura F, desi e cam slab optic. Sau la un pret foarte foarte mic (sub 1100 RON), un Samyang 14mm f2.8 in montura F, dar e manual, fix  si are niste distorsiuni ciudatele.

Mulțumesc frumos pentru sfaturi! Nu am comandat niciodata de pe acel site, il voi cerceta amanuntit.

#742
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006
am gassit pe un site de licitatii catawiki.com un mirrorless olympus pen lite e-pl7 ,numai body ,dar in rest cu toate accesoriile,singura defectiune spune acolo ca are o usoara crapatura in coltul displayului, la 98 de euro cu toate taxe(taxa de licitatie si shipping,alte taxe nu fiind in UE).
voi ce spuneti ,merita sa merg mai departe?aparatul e bunca si calitate?
Poate avea alte probleme?
iata linkul, l am obtinut la 60 de euro ,dar restul e shipping plus taxa lor. https://www.catawiki...pl7-corpo-flash

#743
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
De unde sa stim noi daca are alte probleme? Da 98 E si afli.
Unul fara bube (re)cunoscute nu gasesti?

#744
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 19.02.2023

View Postburlan, on 02 aprilie 2023 - 13:44, said:

am gassit pe un site de licitatii catawiki.com un mirrorless olympus pen lite e-pl7 ,numai body ,dar in rest cu toate accesoriile,singura defectiune spune acolo ca are o usoara crapatura in coltul displayului, la 98 de euro cu toate taxe(taxa de licitatie si shipping,alte taxe nu fiind in UE).

As mai fi strans ceva bani si as fi mers pe ceva din seria E-M10 (as recomanda Mark II), care sunt net superioare cam la toate capitolele: dotari, features, viteza etc. E-PLx nu au vizor electronic, ceea ce pentru un fotograf este "must have", IMHO.

#745
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Vizorul electronic este un must have pentru un fotograf?
Mai, sa fie ...

#746
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 19.02.2023
Taxonel, daca n-are optic e bun si electronic. ;) Am avut E-PL3 si la vremea aia l-am vandut ca nu m-am putut adapta. Avea ecran rabatabil si faceam foto de la nivelul buricului, dar duceam lipsa acuta a vizorului.

#747
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Gundalfel, se presupune ca un fotograf trebuie sa dea atentie detaliilor si sa aiba o anumita rigoare.
Cit despre must-have, de exemplu (si daca imi aduc bine aminte) Hajdu Tamas a folosit un E-PL. Nu mai zic de Eftenie cu telefoanele lui ...
IMHO si eu.

Edited by Taxon, 06 April 2023 - 09:27.


#748
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 19.02.2023
Suparaciosule, nu vorbim de maestri, cazuri izolate in cupolele lor de sticla. Un vizor e bun, orice-ai zice. ;)

#749
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,220
  • Înscris: 28.04.2003
am si eu cateva intrebari referitor la mirrorless

ma gandeam sa schimb sistemul de la dsrl la mirrorless desi nu pot sa zic ca imi place vizor electronic fata de ala optic.
Deocamdata sunt pe nikon, cu adaptor FTZ-ul pot folosi obiectivele vechi fara sa se piarda din lumina si la aceleasi valori? adica 28-70 sa ramana 28-70 si pe mirrorless sau are vreo rata de x 1.5 -1.75 si se schimba in altceva?

Din ce am auzit pe la alti fotografi Nikon-ul a dat-o in balarii cu astea mici si comparativ cu Sony sau altele nu are af-ul la fel de rapid si precis, plus culori naspa, am auzit multi nemultumiti. Si ce ma sperie cel mai mult, am vazut ca preturile la obiective si restul accesorilor la Nikon au luat-o razna rau, comparativ cu Sony de exemplu. Zici ca a fost seceta pe camp si nu au crescut obiectivele.

Daca e sa schimb sistemul cu totul, ce recomandati pe full frame sa fie ok in low light si accesorii la pret decent?
Daca schimb doar body-ul or merge obiectivele vechi ok? Dar blitz-urile. Am un sb 910 si un sb 600, ambele in stare perfecta si isi fac treaba bine.

Edited by unpuisor, 26 September 2023 - 11:46.


#750
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postunpuisor, on 26 septembrie 2023 - 11:46, said:

ma gandeam sa schimb sistemul de la dsrl la mirrorless desi nu pot sa zic ca imi place vizor electronic fata de ala optic.
pai si atunci dece schimbi?


View Postunpuisor, on 26 septembrie 2023 - 11:46, said:

cu adaptor FTZ-ul pot folosi obiectivele vechi fara sa se piarda din lumina si la aceleasi valori? adica 28-70 sa ramana 28-70 si pe mirrorless sau are vreo rata de x 1.5 -1.75 si se schimba in altceva?
Din cate stiu FTZ nu are elemente optice deci n-ar trebui sa afecteze focala si/sau luminozitatea obiectivelor.

#751
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,220
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

pai si atunci dece schimbi?
tehnica mai evolueaza, din cand in cand e bine sa faci si un upgrade la scule, nu?

#752
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.08.2022
Dupa parerea mea, ca fotograf amator, cel mai mare castig al oricarui mirrorless (de la orice brand/marca) este faptul ca mirrorlessul este de tipul "what you see is what you get"! Cel putin pentru mine, ca amator, a fost cel mai important aspect. La DSRL trebuie sa "ghicesti", la mirrorless vezi dinainte ce obtii (bine, lasand la o parte ca te mai poti pacali din cauza culorilor display-ului ori daca bate soarele prea tare etc). Abia apoi dimensiunile si greutatea, care sunt in favoarea mirrorless-ului evident.
Sony pe mirrorless este, cel putin deocamdata, cam cel mai bun pe focus. A recuperat si Canon in ultima vreme, dar din ce-am vazut inca tot nu ajunge la performantele de focus ale lui Sony. Cam orice Sony recent/modern sta bine pe low-light, depinde evident de cati bani ai sa "investesti" in scule foto. Daca esti amator, nu te runca cu banii pe scule foto scumpe (gen FF), costa o groaza de bani si n-are rost. Sculele scumpe sunt pentru profesionisti. Pentru vacante si poze de familie este arhisuficient un APS-C, doar sa tii cont de factorul de crop de 1.5 de la Sony care afecteaza evident si fotografia in low-light. Daca sa schimbi de pe DSRL pe ML este doar decizia ta de cum sa-ti cheltui banii pentru care nu ai gasit o mai buna intrebuintare... Si DSLR-urile fac poze foarte bune, daca nu te deranjeaza greutatea si marimea! Daca banii nu sunt o problema si ai vreo matusa Tamara, atunci... ML si cu cat mai scump cu atat mai bun.

#753
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,220
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Abia apoi dimensiunile si greutatea, care sunt in favoarea mirrorless-ului evident.

un Nikon d750 fata de un Sony A7 III diferenta de greutate e fix 100 grame, cam neglijabil, la obiective cam tot asa sau poate la fel.

Quote

mirrorlessul este de tipul "what you see is what you get"!
ecranul ala te fura rau, la optic, daca esti fotograf cat de cat ok, chiar si pe semi auto tot scoti ceva decent.
Bateria la un dsrl decent tine cel putin dublu fata de mirrorless.

Mie singurul avantaj la mirrorles e ca astia au investit tehnologie noua in ele pe cand la dslr au lasat-o balta.
Pana urma merg blitz-urile vechi de la nikon pe mirrorless sau trebuie sa iei altele si sa cotizezi la ei din nou?

#754
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.08.2022
Din ce stiu eu, cel putin la Sony (ML crop) patina e un format proprietar Sony (pe care merg puse direct si microfoane si alte chestii), deci nu cred ca merge decat blitz Sony. Sau eventual cu triggere compatibile.
Bateria: in principiu orice ML, de la orice brand, consuma MUUULT mai mult decat un DSLR, deci da, ai dreptate. La Sony exista insa 2 variante de baterii: Sony NP-FW50 (cea veche, mica) si Sony NP-FZ100 (cea noua, mai mare, dar care costa mult). Cumpara-ti de rezerva vreo 4 compatibile (nu originale!), din alea ieftine si te-ai scos, iesi mult mai ieftin decat cu originale Sony.
Daca e un ML Sony ceva mai "recent" (incepand cu A6100/6400, inclusiv) atunci o baterie externa si alimentare direct prin USB si tragi cat te tine bateria externa.

Cotizatul? DA!, mai nou cam toti producatorii de orice (aparate, scule, softuri etc) si-au schimbat strategia astfel incat sa "cotizam" cat mai des, cat mai mult si pentru orice. Si sa aruncam. Si-apoi sa ne plangem ca ne-am f**** planeta din cauza poluarii cu gunoaie, plastic si gaze. Dar ce conteaza, ei sa faca bani, acum (traieste clipa!), nu conteaza ca in cateva secole probabil va trebui sa cautam alte planete pe care sa traim. Pe scurt, capitalism actual = consumerism!

#755
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,220
  • Înscris: 28.04.2003
cred ca nu m-am exprimat eu corect.
In cazul in care raman pe nikon, eram curios daca merg obiectivele si blitz-urile de la dslr.
si daca e sa schimb cu totul sistemul, in afara de sony, ce altceva mai recomandati pt low light si preturi mai mici
ma uitam ca la sony fe sunt preturi la obiective cu cel putin 500 lei mai mici sau chiar mai mari diferente la acelasi fel de obiective. canon e si mai determinat sa ia pielea de pe clienti. Asta asa la prima vedere pe f 64.

#756
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Da, merg, chiar mai bine ca pe DSLR-uri.
Nu exista nici un factor de crop cand adaptezi obiective decat cel dat de dimensiunea senzorului.

Singura limitare e ca, daca ai obiective fara motor de focus incorporat (nu au AF-S in nume), atunci nu vei mai avea AF (Z-urile nu au motoare in body).

Daca ai cateva obiective decente F (cu f2.8 sau f4 constant), nu prea merita sa treci la alt brand (vei pierde prea mult la revanzare).

De asemenea, daca vii de pe ceva gen D750 si nu faci video mult, nu vei castiga mare lucru cu un mirrorless curent (decat daca tragi wildlife si treci pe ceva gen Z8/Z9).

Prima generatie de la Nikon a fost asa si asa, generatia II e insa solida (mai buna din cam toate punctele de vedere as zice decat generatia III de la Sony).

Legat de obiective, as zice ca Nikon a scos cam cele mai bune obiective  dpdv optic dintre cei 3 mari producatori asa ca isi cam merita pretul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate