Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sfaturi alegere aparat foto Mirrorless

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
806 replies to this topic

#721
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Da, știu că merită, doar că nu e clar dacă e tot kit-ul de vânzare sau doar body-ul.


#722
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Cred ca e complet, ar fi zis ceva omul....

#723
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011

 bv01, on 05 ianuarie 2022 - 14:07, said:

Da, știu că merită, doar că nu e clar dacă e tot kit-ul de vânzare sau doar body-ul.

incearca si un x-t2 ,e in jur de 2000 lei body, EVF superior

#724
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007
Va salut.
Am gasit pe piata second-hand un body digital Olympus cu montura m4/3, la un pret care imi convine. Cautand, pentru inceput, adaptoare, am gasit unul (fara contacte electrice) care permite montarea obiectivelor Sony Minolta AF pe montura m4/3. Avand deja 4 obiective Minolta AF, m-am gandit ca le-as putea folosi pe acest Olympus, pana voi decide ce obiective MFT merita sa achizitionez.

Pe aparatul dslr Sony pe care il am am folosit cu succes un obiectiv m42 rusesc (acel Helios), cu adaptor bineinteles. Asadar, nu sunt strain de utilizarea in mod manual a unui obiectiv vechi pe un aparat digital. Ce nu pricep e cum voi putea folosi un obiectiv Minolta AF pe body-ul Olympus, daca pe aceste obiective nu exista inele de diafragma si aparatul nu va putea comunica cu obiectivul pentru a-i seta din aparat diafragma? Obiectivele Minolta AF care el am raman tot timpul cu diafragma deschisa la maxim, chiar daca sunt scoase de pe aparat.

LE: uitandu-ma mai bine la acel adaptor maf -> m43, am descoperit ca are un mic levier care permite setarea manuala a diafragmei obiectivelor Minolta/Sony AF. Asadar, cred ca problema e rezolvata :D

Edited by cris2d2, 05 February 2022 - 10:37.


#725
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 16.04.2007
Va salut,

Va rog sa imi recomandati un aparat:

- pentru incepator
- poze pentru amintiri, dar sa nu fie foarte slab la celelalte tipuri de poze (nu stiu daca se poate)
- buget pana in 1 500 lei. Suplimentez 200-300 lei daca este necesar.

Am ales sa postez in aceasta categorie pentru ca dslr-urile am citit ca sunt destul de grele si da, ar fi un mic inconvenient pentru mine.

#726
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012

 ciprianned, on 02 iunie 2022 - 23:02, said:

- buget pana in 1 500 lei. Suplimentez 200-300 lei daca este necesar.

Cu Olympus OM-D E-M10 Mark III + Un zoom 14-42 sau 40-150, te încadrezi în buget.

#727
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.08.2022
Va salut! As dori sa-mi spuna cineva care se pricepe bine la foto si aparate daca merita sau nu facuta trecerea de la Sony A6000 la Sony A6100, strict pentru foto (nu fac video deloc)? Sunt "pixel-peeper" deci in special din acest punct de vedere ma intereseaza daca exista diferente intre A6000 si A6100. Ma interseseaza doar body pentru ca obiectiv am deja, un Sigma 18-50/f2.8, si obiectivul va ramane acelasi. Multumesc!

#728
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Principalele diferențe sunt pe partea video (4k), la AF și baterie care ține mai mult. Nu știu dacă A6000 poate fi încărcat de la un powerbank.
Dacă ai probleme cu AF sau cu bateria poate ar merita upgrade-ul.

#729
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.08.2022
E o "tăcere" de-a dreptul enervantă la Sony... au pus seria 6xxx în cui și se fac că plouă. Adică se fac că... de fapt fac console PS5, zic ei... că pentru altceva nu mai au cipsuri.
Ceva zvonuri scăpate pe net? Nimeni, nimic? Urmează noua legendă (sperăm!!!!) A7000?

#730
andreim4

andreim4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.07.2007
Salutare.
Vin si eu cu aceeasi rugaminte: o recomandare de mirrorless.
Bugetul este 2000 ron.
Ma uitam la olympus em10 mk3, m5 mk 2, canon m50, sony a6000, panasonic g80, gx80, fuji x-t20.
https://www.dpreview...ucts=sony_a6000

Aparatul va fi folosit de cele mai multe ori, pe zi dar si in low light (fotografiat luna) cu trepied de catre un incepator.
Multumesc anticipat

#731
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
M10 mk2 nu e mai eficient pret/calitate?

Edited by crokodilu, 13 September 2022 - 10:58.


#732
andreim4

andreim4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.07.2007

View Postcrokodilu, on 13 septembrie 2022 - 10:57, said:

M10 mk2 nu e mai eficient pret/calitate?
https://www.dpreview...-e-m10-mark-iii
fiind incepator, ma gandesc ca o sa ajute modurile auto imbunatatite si nici 4k nu suna rau. in principiu tre sa se incadreze in buget.

#733
andreim4

andreim4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.07.2007
si in contradictie cu ce am scris, am adaugat in lista si m5 mark II care are acelasi proc cu m10 mark II dar e mai profi si are mai multe optiuni de avansati. gen loc de crestere si invatare.
de asta am si cerut ajutor. sunt multe aparate care se incadreaza in buget si fiecare are plusuri si minusuri.
din pacate nu stiu care conteaza mai mult si care mai putin. aparatul nu o sa fie folosit pt vlog deci as putea renunta la 4k.
olympus si panasonic au stabilizare optica.
toate au autofocus touch mai putin sony

Edited by andreim4, 13 September 2022 - 12:55.


#734
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Tragi doua filme 4k, s-a consumat hddul si cam aici ti se taie cheful. Plus ca iti mai trebuie bani si la obiective.

#735
stammi

stammi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 10.10.2005
Salut. De curând am luat un Fuji X-A7 cu obiectivul de kit nou nouț de pe OLX și sunt fascinat de el. Bine, abia am deschis ochii în lumea fotografiei dar sper încet încet să mă învăț, o să îl folosesc la vacanțe, ceva portrete la ocazii festive, ocazional natură, flori, animale, peisaje. Aș vrea totuși să vă cer părerea despre un alt obiectiv, Fujifilm XF 27mm F2.8, am găsit ofertă buna tot pe OLX. Ce ziceți, cresc calitatea pozelor sau să mai aștept?

#736
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 23.06.2008

View Poststammi, on 14 noiembrie 2022 - 18:38, said:

Salut. De curând am luat un Fuji X-A7 cu obiectivul de kit nou nouț de pe OLX și sunt fascinat de el. Bine, abia am deschis ochii în lumea fotografiei dar sper încet încet să mă învăț, o să îl folosesc la vacanțe, ceva portrete la ocazii festive, ocazional natură, flori, animale, peisaje. Aș vrea totuși să vă cer părerea despre un alt obiectiv, Fujifilm XF 27mm F2.8, am găsit ofertă buna tot pe OLX. Ce ziceți, cresc calitatea pozelor sau să mai aștept?
Salutare!

In ceea ce priveste in special portretele, o focala fixa si diafragma maxima 2.8 cu siguranta te-ar ajuta. Daca nu ma insel, X-A7 vine cu 15-45 in pachet, care la 27mm are aproximativ F4. O diafragma mai mare te va ajuta sa separi mai bine subiectul de fundal, obtinand si "efect bokeh".
Ca si o alternativa/sugestie la XF27, as recomanda sa te uiti putin si la Viltrox 23mm sau 33mm. Ambele au diafragma maxima 1.4 si preturile apropiata de Fujifilm XF 27mm.
23-ul ar fi echivalentul unui 35mm, avand in vedere ca Fujifilm are factorul de crop 1.5. 35-ul ar fi cel mai "natural" view, fiind echivalentul a ceea ce vede si ochiul uman.
Totusi sa nu crezi ca un echipament mai bun/nou/scump/etc te va ajuta automat sa faci poze mai bune. E nevoie de foarte mult exercitiu. Iesi cat mai des la pozat si daca ajungi sa faci poze in acelasi loc X zile la rand, incearca in fiecare zi sa vezi scena diferit, sa descoperi/incerci un alt unghi, etc.
Incearca sa asimilezi/furi cat mai multe informatii de la alti fotografi care iti plac sau care ti-au atras atentia. Eventual incearca sa investesti in anumite workshop-uri / cursuri, care cu siguranta iti vor da o alta perspectiva asupra fotografiei si cel mai misto lucru e faptul ca ai intra in contact cu alti pasionati, la fel ca si tine.

Seara frumoasa!

#737
stammi

stammi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 10.10.2005
@flaviuthe01, mulțumesc mult pentru răspuns dar nu am înțeles mai nimic, spre rușinea mea. Nu am nici cea mai mică noțiune despre diafragma, timp de expunere, etc. Clar trebuie să fac un curs sau să încep să urmăresc tutoriale pe YT. Până atunci, te-aș ruga să-mi explici mai simplu, mai pe înțelesul meu dacă se merită trecerea de la obiectivul de kit al xa7, xc15-45 la o lentila prime fixă, xf27 F2.8 adică e clar că se merită dar pentru un profan absolut ca mine se vede vreo diferență la fotografia finala?

Edited by stammi, 16 November 2022 - 16:27.


#738
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 23.06.2008
Nu e nici o rusine, stai linistit.
Diferenta se va vedea cu siguranta cel putin la portrete si fotografii realizate in conditii de lumina scazuta. Iti las un link cu un material destul de vechi, dar in care e destul de bine (cu exemple) explicata diferenta intre un obiectiv fix si obiectivul de kit.

Recomand sa cauti pe youtube "phtography basics" sau "primii pasi in fotografie" (daca doresti in limba romana) si vei gasi cateva surse destul de bune de unde poti culege niste informatii utile oricarui incepator.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate