Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Sfaturi alegere aparat foto Mirrorless

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
809 replies to this topic

#343
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Daca vrei sa faci o investitie pentru nunti si altele ia un FF macar si 24-70 mm f/2.8 si 70-200 mm f/2.8 si un blitz serios. Ai de ales intre Canon, Nikon si Pentax. Nu uita sa iei doua din fiecare. Ai grija sa le amortizezi in 3 ani. Nu uita de software, desktop performant, stocare si un display bun.
Eu as merge pe Nikon D850 dar sunt partinitor.
Daca vrei pentru hobby poti sa incepi mai jos. La Canon m-as uita la Canon 80D, la Fuji la Fuji X-T20, la Nikon la Nikon D7200, la Olympus la E-M5 II, la Panasonic la G7, la Pentax la K-70, la Sony A6300. Pentru obiectiv as lua fie ceva 12-60 mm (Olympus sau Panasonic), 15/16-85 mm sau 18-135/140 mm.
Stiu ca astea cam costa insa pe termen lung nu o sa fie asa de rau (nu este o investitie).

Edited by baloo2009, 13 October 2017 - 01:34.


#344
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostStefanSC, on 12 octombrie 2017 - 16:33, said:

Daca zici ca e o investitie, atunci:
Ia asta:
http://www.f64.ro/ca...ody-sh7347.html
cu un din asta:
http://www.f64.ro/ca...-f-2-8-stm.html
si un din asta:
http://www.f64.ro/Ca..._USM/index.html

Ar trebui sa fie suficient pana la terminarea scolii foto,
Poţi reface, te rog, link-ul? E vorba de ultimul, îmi spune că pagina nu a fost găsită.
Acum mă uit pe ele, mulţumiri.

#345
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View PostPSC, on 13 octombrie 2017 - 08:50, said:

Poţi reface, te rog, link-ul? E vorba de ultimul, îmi spune că pagina nu a fost găsită.
Acum mă uit pe ele, mulţumiri.

http://www.f64.ro/pr..._USM/index.html

#346
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Mulţumiri.
Acum am văzut că 5D este sh, chiar mă miram cum de a ajuns atât de convenabil un FF.
Nu, nu mă complic cu sh.
Din ce am vorbit şi cu profesorul, dar şi din sfaturile voastre, am rămas să aleg între două: Fujifilm X-T20 şi Sony A6300.
La Sony obiectivele bune sunt ff scumpe, la Fuji nu sunt atât de multe şi sunt doar f scumpe.
Aspectul retro al lui X-T20, mai ales pe argintiu, îl pune în faţa lui A6300 (partea video nu mă interesează).

#347
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 15.06.2005
Cel mai bun review este cel pe care-l faci tu singur. Mergi la magazin cu cardul tău, tragi câteva poze, vezi cum simți aparatul în mână și alegi ce se potrivește pentru tine. Degeaba te iei după ce zic uni sau alții, probabil nu fotografiezi la fel ca și ei și așteptările pot fi diferite. Este normal ca pentru un utilizator toate butoanele pe carcasă și rotițele alea de pe Fujifilm să nu fie importante, pentru mine sunt și a fost unul dintre motivele pentru care am ales sistemul. Și la Fujifilm diferă multe de la o serie la alta, au serile cu vizor în colțul stâng, gen range finder, sistem practic pentru cei care vizează cu ochiul drept, stângul fiind liber pentru observarea acțiunii care se desfășoară, alții preferă stilul slr, cu ecran rabatabil. Este bine că sunt disponibile variante pentru toți, trebuie să descoperi singur ce este potrivit pentru tine și nevoile tale.

Edited by voodooeye_69, 13 October 2017 - 13:28.


#348
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,196
  • Înscris: 19.09.2005

View Postvoodooeye_69, on 13 octombrie 2017 - 13:25, said:

...Mergi la magazin cu cardul tău, tragi câteva poze, vezi cum simți aparatul în mână și alegi ce se potrivește pentru tine. Degeaba te iei după ce zic uni sau alții,...

Un barbat avea 3 femei cu care se insoare si nu stia pe care sa o aleaga. Asa ca hotara sa le dea la fiecare cate 5000$ si sa vada ce face fiecare cu ei.
Prima cheltuie banii pe imbracaminte, farduri, coafura etc:
– Uite am cheltuit banii ca fiu frumoasa pentru tine, pentru ca te iubesc.
A doua ii cumpara lui adidasi, tv, racheta de tenis, echipament de fotbal, bere etc.
– Uite am cheltuit banii pentru ce iti place tie, pentru ca te iubesc.
A treia a investit banii, a facut 10000$.
– Uite cei 5000$ care mi i-ai dat si restul de 5000$ i-am investit iar pentru noi pentru ca te iubesc.
Dupa o lunga deliberare … a ales-o pe cea cu sanii cei mai mari!

Edited by arg, 13 October 2017 - 13:39.


#349
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 15.06.2005
Pe de altă parte, din experiența mea pot să spun că Sony = precizie, detalii, performanță. Fujifilm = feeling, suflet, pasiune pentru fotografie. Pentru mine personal nu este atât de important pixel peepingul, nu voi da zoom 100% pe o imagine niciodată, nu mă interesează aspectul acesta. Conținutul este mai important și decât să am o porcărie foarte clară și cu multe detalii, mai bine una mai cu feeling, nu? Este și asta o abordare. Sunt uni fotografi care dau 7000 euro pe o Leica M10 și nici măcar nu are autofocus....

Edited by voodooeye_69, 13 October 2017 - 14:51.


#350
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,735
  • Înscris: 02.07.2011

View PostPSC, on 13 octombrie 2017 - 09:11, said:

Mulţumiri.
Acum am văzut că 5D este sh, chiar mă miram cum de a ajuns atât de convenabil un FF.
Nu, nu mă complic cu sh.
Din ce am vorbit şi cu profesorul, dar şi din sfaturile voastre, am rămas să aleg între două: Fujifilm X-T20 şi Sony A6300.
La Sony obiectivele bune sunt ff scumpe, la Fuji nu sunt atât de multe şi sunt doar f scumpe.
Aspectul retro al lui X-T20, mai ales pe argintiu, îl pune în faţa lui A6300 (partea video nu mă interesează).

Atunci alege A6300 :D. Motivele:
1) Ti-a facut cu ochiul din prima.
2) Ai cale de upgrade la Full Frame (si sunt f competente full-frame-urile lor).
3) Montura deschisa => obiective cu AF mai multe in timp (deja Sigma are un 19mm, un 30mm si un 60mm f2.8, toate sub 1000 RON si toate competente).

#351
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Obiectivele Sony  E APS nu sunt compatibile full frame. Ori iei direct full frame ori mergi pe un sistem APS nativ cum e fuji x.

#352
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,735
  • Înscris: 02.07.2011
@devlin:
http://www.imaging-r...ony-lens-mounts

Aparent sunt compatibile, dar trebuie folosite in mod crop.

#353
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Ca a adus cineva vorba de Olympus M10 mk iii
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PRwX7XVpM_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by razvan_u, 13 October 2017 - 18:22.


#354
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Deci, alegerea a fost făcută: Sony Alpha A7II.
Deşi depăşeşte - nu cu mult, ci cu foarte mult - bugetul meu iniţial (6.000 lei, după aplicarea metodei "elasticul"), m-am gândit că e mai bine să fac saltul deasupra ştachetei şi nu să mă lovesc de ştachetă.
Ca să nu mai existe probleme cu factorul de crop (şi nu numai), m-am hotărât să merg pe full frame şi, deocamdată, la aprox. 8.500 lei n-am găsit ceva mai competitiv decât A7II.
N-am luat în calcul segmentul DSLR din simplul motiv că am avut ocazia să butonez un Pentax K-70. În urma butonării mi s-a confirmat faptul că voi merge toată viaţa pe mirrorless. Vizorul lui optic este întunecat (ca şi la Sony A68), iar parametrii afişaţi (ISO, timp de expunere) pot fi văzuţi rapid numai de cei care au ochi de felină. Live View mai salvează câte ceva, dar nu foarte mult.
Vor exista două mari dezavantaje: obiectivul de kit şi lipsa bliţului. A7II nu are bliţ încorporat, aşa cum îi stă bine unei camere foto profesionale, însă nu m-ar fi deranjat existenţa unuia, măcar până pot lua ceva ca lumea şi în segmentul ăsta (pe care nu l-am studiat deloc).
Cu zeci de ani în urmă, pe vremea când tata era şeful în casă (acum ne păzeşte de sus de tot) exista în casă bliţul aparatului Vivitar cumpărat de el. Nu ştiu dacă era SLR sau rangefinder, dar nu avea bliţ încorporat, în schimb avea un bliţ extern, tot Vivitar. Ar fi o minune să găsesc acel bliţ rătăcit pe undeva şi un miracol să se potrivească la A7II. Nu-mi săriţi în cap, nu mă pricep la partea asta.
Prin urmare, aştept marele eveniment Black Friday Pro să vedem cu cât va fi redus A7II la F64 (am înţeles că intră în această promoţie tot segmentul pro al lor).
Mă gândesc că lipsa temporară a bliţului, în anumite limite, poate fi compensată printr-un ISO mai mare aplicat senzorului.

Dacă am făcut o alegere bună sau nu, aştept să-mi spuneţi.
Dar cu şi mai mare interes aştept să-mi recomandaţi nişte obiective competitive pentru el - pentru portrete, peisaje şi fotografie urbană (stradală, clădiri etc.).

Nu mai există buget nici pentru trepied, nici pentru geantă, niici pentru card - dar am nişte carduri SDHC Sony (două de câte 8 GB) rămase de la fostul bridge şi nu văd de ce nu s-ar potrivi, după o formatare a lor în aparat.

Mulţumiri din nou!

Edited by PSC, 14 October 2017 - 23:30.


#355
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbaloo2009, on 13 octombrie 2017 - 01:32, said:

La Canon m-as uita la Canon 80D, la Fuji la Fuji X-T20, la Nikon la Nikon D7200, la Olympus la E-M5 II, la Panasonic la G7, la Pentax la K-70, la Sony A6300.
Acest sfat îl dau şi eu celor care sunt nehotărâţi, cu precizarea că eu recomand în special Fujifilm X-T20, varianta pe argintiu, datorită design-ului retro şi a faptului că are cel mai bun (deocamdată) obiectiv de kit (18-55 mm) din gama mirrorless.
Asta, la categoria APS-C.
La categoria micro 4/3, clar Olympus-ul , de asemenea varianta pe argintiu, iar dacă se şi nimereşte un obiectiv tot argintiu, cu atât mai bine.

Edited by PSC, 15 October 2017 - 00:13.


#356
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Soncer nu am reusit sa inteleg o chestie.
Urmeaza sa scoti bani din fotografie sau este doar hobby.

Daca este doar hobby dmdv alegerea nu este tocmai fericita. :(

Edited by razvan_u, 15 October 2017 - 08:26.


#357
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,924
  • Înscris: 28.12.2006
Nu-i neaparat nevoie sa scoti bani daca vrei sa bagi, daca vrea sa cheltuie foarte bine.

#358
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View PostPSC, on 14 octombrie 2017 - 23:20, said:

Deci, alegerea a fost făcută: Sony Alpha A7II.
Deși depășește - nu cu mult, ci cu foarte mult - bugetul meu inițial (6.000 lei, după aplicarea metodei "elasticul"), m-am gĂąndit că e mai bine să fac saltul deasupra ștachetei și nu să mă lovesc de ștachetă.
Ca să nu mai existe probleme cu factorul de crop (și nu numai), m-am hotărĂąt să merg pe full frame și, deocamdată, la aprox. 8.500 lei n-am găsit ceva mai competitiv decĂąt A7II.
N-am luat Ăźn calcul segmentul DSLR din simplul motiv că am avut ocazia să butonez un Pentax K-70. În urma butonării mi s-a confirmat faptul că voi merge toată viața pe mirrorless. Vizorul lui optic este Ăźntunecat (ca și la Sony A68), iar parametrii afișați (ISO, timp de expunere) pot fi văzuți rapid numai de cei care au ochi de felină. Live View mai salvează cĂąte ceva, dar nu foarte mult.
Vor exista două mari dezavantaje: obiectivul de kit și lipsa blițului. A7II nu are bliț Ăźncorporat, așa cum Ăźi stă bine unei camere foto profesionale, Ăźnsă nu m-ar fi deranjat existența unuia, măcar pĂąnă pot lua ceva ca lumea și Ăźn segmentul ăsta (pe care nu l-am studiat deloc).
Cu zeci de ani Ăźn urmă, pe vremea cĂąnd tata era șeful Ăźn casă (acum ne păzește de sus de tot) exista Ăźn casă blițul aparatului Vivitar cumpărat de el. Nu știu dacă era SLR sau rangefinder, dar nu avea bliț Ăźncorporat, Ăźn schimb avea un bliț extern, tot Vivitar. Ar fi o minune să găsesc acel bliț rătăcit pe undeva și un miracol să se potrivească la A7II. Nu-mi săriți Ăźn cap, nu mă pricep la partea asta.
Prin urmare, aștept marele eveniment Black Friday Pro să vedem cu cĂąt va fi redus A7II la F64 (am Ăźnțeles că intră Ăźn această promoție tot segmentul pro al lor).
Mă gĂąndesc că lipsa temporară a blițului, Ăźn anumite limite, poate fi compensată printr-un ISO mai mare aplicat senzorului.

Dacă am făcut o alegere bună sau nu, aștept să-mi spuneți.
Dar cu și mai mare interes aștept să-mi recomandați niște obiective competitive pentru el - pentru portrete, peisaje și fotografie urbană (stradală, clădiri etc.).

Nu mai există buget nici pentru trepied, nici pentru geantă, niici pentru card - dar am niște carduri SDHC Sony (două de cĂąte 8 GB) rămase de la fostul bridge și nu văd de ce nu s-ar potrivi, după o formatare a lor Ăźn aparat.

Mulțumiri din nou!
Poate il inchiriezi de la F64. Pana vine Black Friday mai e ceva timp.
E un pic de "overkill" dar cel mai important e sa fi multumit  ca sa il folosesti cu placere.

Edited by idaho333, 15 October 2017 - 11:33.


#359
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 15.06.2005
Eu nu mai înțeleg nimic, de la un buget limitat la 5000 treci la a7rII și începi să te gândești la obiective seria G. Pe bune... Dacă îți cumperi un a7rII și mergi pe obiective ieftine nu ai făcut nimic. Cu siguranță ar fi bine să îți stabilești scopuri și priorități.
Ce obiective ți-aș recomanda
Pentru peisaj/stradă: http://www.f64.ro/so...fe-e-mount.html
Pentru portret: http://www.f64.ro/so...atibil-ff-.html
Un teleobiectiv: http://www.f64.ro/so...ony-fe-alb.html
Asta aș cumpăra eu pe sistemul respectiv.

Edited by voodooeye_69, 15 October 2017 - 12:36.


#360
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,196
  • Înscris: 19.09.2005
Oricum cel mai mult ma amuza faza cu dslr-urile care au zovorul intunecat,
si ca se vad greu parametri....

Edited by arg, 15 October 2017 - 12:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate