Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Sfaturi alegere aparat foto Mirrorless

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
809 replies to this topic

#217
acronis

acronis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 25.10.2007
...si in viitor, vreau sa cumpar un obiectiv de zoom fara pretentii.

#218
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Daca o sa iei un kit deja vine cu un zoom fara pretentii.

#219
acronis

acronis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 25.10.2007
Am cumparat un Sony a6000. la pretul de 1860 lei.
"Desigilat, fara urme de utilizare, produsul prezinta un pixel mort"

#220
cvapailty

cvapailty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.10.2011
Salutare. Am si eu o intrebare. Am un buget de 1000 lei si m-am gandit sa achizitionez un Sony NEX5 (kit- SH). Isi merita banii ? De ce a fost scos din productie seria NEX?
Precizez ca doresc sa folosesc aparatul pentru familie, excursii si ocazional pentru ce mai prind de pozat in regim de amator- incepator in ale fotografiei. Imi doresc pe viitor sa avansez in acest domeniu (pasiune personala (cursuri, prieteni, incercari etc))
Mersi.

Edited by cvapailty, 09 November 2016 - 09:24.


#221
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Pe asta vrei sa-l cumperi ?
https://www.flanco.r...50mm-negru.html

Chiar daca este un model vechi, iesit din productie, este mult peste orice compacta.
La banii astia, nu ai cum sa gresesti. Sigur isi va scoate bani.

Daca ai planuri pe termen lung, trebuie sa cantaresti mai bine lucrurile.
Sony din cate stiu nu sta foarte bine la capitolul obiective : oferta redusa, preturi mari.
Cand o sa avansezi, o sa vrei mai mult : obiective bune, camera performanta (AF rapid, senzor mai nou..etc), blitz si alte accesorii.
Bine, 1100 de Ron nu sunt bani. Poti sa cumperi linistit camera urmand ca mai incolo, dupa ce intelegi fenomenul, sa alegi in cunostinta de cauza. :)

Peste nici 2 saptamani vine "Vinerea Neagra" (Black Friday).
Poate ca merita sa astepti pana atunci.

-

Edited by katran, 09 November 2016 - 10:20.


#222
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.08.2012
NEX nu a iesit din fabricatie, ci doar a fost re-branduit. Actualele A5100 si A6500 sunt urmasii Nex 3, Nex 5 si Nex 7. Personal mi se pare mult 1000 lei pt o camera din 2010 care era si un inceput de serie. Daca e vb de cea mentionata de Katran (5T), aceea e mai din zilele noastre (2013) si problemele de inceput au mai fost rezolvate.
Nu sunt insa de acord cu oferta redusa si preturile mari la obiective - era adevata la inceput, dar acum exista o lista suficient de lunga de obiective atat de la Sony cat si 3-rd party (Sigma, Samyang, Zeiss...) si poti adapta (aproape?) orice obiectiv existent (exista acum si adaptoare care iti pastreaza auto-focusul) iar ca pret sunt la fel ca orice alt producator - vrei calitate, scoti banul.

#223
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostMSfoto, on 09 noiembrie 2016 - 11:43, said:

Nu sunt insa de acord cu oferta redusa si preturile mari la obiective - era adevata la inceput...


Eu ma uit la oferta Sony si vad ca nu exista decat un 70-300mm F/4.5-5.6 care costa 5000....6000 de Ron. O fi bun, nu zic nu, poate merita banii. Problema este ca nu este decat acel 70-300 care este foarte scump. Nu toata lumea are 6000 de Ron de spart pentru un 70-300mm care intre noi fie vorba este destul de intunecos pentru cati bani dai pe el.

In general Sony mi se pare ca sta prost la tele-uri si obiective wide.

Vad ca mai pe toate site-urile, ca si obiectiv wide pentru Sony este recomandat ca obiectiv un Rokinon 12mm. Ok, daca asta este cea mai bun varianta "wide" pentru Sony, atunci comentariile sunt de prisos. Posted Image

Obiective manuale se pot monta pe orice sistem, nu doar pe Sony.
Adaptoare care pastreaza AF-ul s-au facut si pentru Olympus + Panasonic. Nu stiu restul (Fuji...etc).
Un obiectiv "adaptat", pe langa dezavantajul adaptorului care costa si cantareste suplimentar, nu focalizeaza la fel ca unul nativ.
Cand mergi pe un sistem te intereseaza in primul rand obiectivele native care sunt optimizate din toate punctele de vedere pentru sistemul respectiv.

Cam asa vad eu lucrurile. Daca tu esti multumit cu oferta Sony, nicio problema, ma bucur pentru tine.

-

Edited by katran, 09 November 2016 - 12:48.


#224
cvapailty

cvapailty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.10.2011
ok,  vad ca parerile sunt impartite. Eu nu sunt profesionist si nici nu fac bani din aparat, de aceea nici nu sunt tentat sa fac o investitie mare intr-un aparat foto (deocamdata). Si daca as fi dispus sa investesc, nu as stii in ce anume, numai sa ma iau dupa parerile altora. Vreau un aparat  foto superior telefonului si a compactelor. Sunt tentat de un Sony A6000, dar este peste buget cu mult (3.100 lei), de aceea m-am dus la fratii lui si am cautat variante SH.
Am decis sa merg pe varianta mirrorless deoarece am avut un canon 400d si e prea mare pentru nevoile mele si incomod. (drumetii,concedii, ciclism, moto)

Edited by cvapailty, 09 November 2016 - 14:28.


#225
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.08.2012
Si pt mine fotografia e un hobby si nu ma intereseaza ca un 70-300 costa 6000 de lei, pentru ca nu am neaparat nevoie de focala respectiva. Da, mi-ar placea intr-o zi sa imi iau un 700-200/4 sau un 70-200/2.8 (asta doar ca sa punctez ca exista alternative Posted Image ) dar acelea sunt si mai scumpe si incompatibile cu statutulu meu de amator (vreau sa ma bucur de actul fotografierii, nu sa ma stresez ca zgarii obiectivul de jdemii de lei).
Eu am un A6000 care imi este suficient pt hobby - am si Samyang-ul de 12 si nu gasesti echivalent la alte marci care sa nu coste de 3 ori mai mult. Pe mine m-a interesat portabilitatea si costul si deocamdata sunt multumit de alegere. Daca gasesti un A6000 kit sub 2000 de lei cred ca merita (obiectivul de kit nu e stralucit, dar iti faci treaba cu el si incape intr-un buzunar de haina).

#226
cvapailty

cvapailty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.10.2011
Da, sunt hotarat ce vreau si e Sony A6000 kit de inceput, dar mai astept sa adun ceva buget. Second am gasit la 2000 lei negociat, nou e cu 1100 lei mai mult. Nici nu stiu ce sa fac. La banii aia parca mii si teama sa iau unul SH.  Mai vad pe parcurs, deocamdata am timp de gandire  Posted Image

OFFtopic.  Imi puteti recomanda ceva carti, cursuri  in acest domeniu?

Edited by cvapailty, 10 November 2016 - 15:13.


#227
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Sony A6000 este un aparat bun pentru categoria sa. Daca te lipesti de niscaiva obiective de calitate (scumpe rau la orice marca, insa Sony a cam sarit calul) atunci merita. Obiectivul cu care vine este cam slabut pentru normele actuale.
Uite niscaiava link-uri pentru invatare:
http://www.cambridge...m/tutorials.htm
http://www.normankor...om/sitemap.html
http://www.ronbigelo...es/articles.htm

#228
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
A6000 a fost 2000 de lei de BF. 16-50 nu e rău deloc după corecţie. În rest sunt scumpe obiectivele Sony. Mai există ceva Sigma la preţuri mai bune, cum ar fi 35mm f/1.8. Nu că nu ar avea un preţ justificat, obiectivele G se pot compara cu succes cu obiectivele de top de la concurenţă, dar nu prea au şi variante mai ieftine şi mai proaste.

Am renunţat la mirrorless ca aparat principal până ori se vor ieftini obiectivele, ori voi avea mai mulţi bani de alocat.

Edited by neur0, 02 December 2016 - 14:44.


#229
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Pentru un setup de calatorie, drumetie, de toata ziua prin oras, etc. pentru cineva Posted Image care ar fi la primul mirrorless, combinatia asta ar fi ok?

Aparat foto mirrorless Olympus OM-D E-M10II + Obiectiv EZ-M1442 IIR + EZ-M4015 R  2.759 Lei

Edited by edri, 27 January 2017 - 12:53.


#230
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
E o combinatie foarte ok. Aparatul e competent, obiectivele nu stralucesc cu nimic, dar iarasi, sunt ok. Unde pierzi e partea de filmare si meniurile Olympus foarte complexe.

Personal as merge insa pe Panasonic GX80 cu 12-32mm si ori as lua unul din obiectivele 45(50)-150(175/200) existente ori mai degraba un Sigma 60mm f2.8 sau un Olympus 45mm f1.8 SH.

Daca nu tragi doar JPEG, Panasonicul e o camera mai echilibrata, cu functionalitati utile si relativ usor accesibile.P

P.S:
Personal folosesc acum un kit de calatorie format in jurul GX-7 (aparatul precedent lui GX80) si pot spune ca nu mi-as mai lua camera pt calatorie fara wireless incorporat... e foarte fain sa poti urca pozele in telefon si apoi sa le impartasesti cu lumea via FB sau Instagram sau mai stiu eu ce :D

Edited by StefanSC, 27 January 2017 - 14:49.


#231
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Multumesc pentru raspuns. As prefera ceva cu stabilizare in body. A fost asa un impuls vazand pretul. Posted Image Cam asa m-am gandit si eu, un zoom cu plaja focala mai larga si una doua prime-uri mai luminoase. Zoomul sa ofere si ceva protectie la praf, stropire. Probabil este mai intelept sa astept CP+ sa vedem ce mai apare, ce planuri mai "scapa" pentru viitorul apropiat.

Edited by edri, 27 January 2017 - 19:33.


#232
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Este cineva interesat de un a5000 cu garantie inca un an?

#233
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postedri, on 27 ianuarie 2017 - 19:30, said:

Multumesc pentru raspuns. As prefera ceva cu stabilizare in body. A fost asa un impuls vazand pretul. Posted Image Cam asa m-am gandit si eu, un zoom cu plaja focala mai larga si una doua prime-uri mai luminoase. Zoomul sa ofere si ceva protectie la praf, stropire. Probabil este mai intelept sa astept CP+ sa vedem ce mai apare, ce planuri mai "scapa" pentru viitorul apropiat.

Pai Panasonicul are stabilizare (si) in corp... cu al meu GX-7 care e evaluat la ~2 stopuri am tras la 1/2s la 12mm cu rata 50% de succes.

Referitor la protectia la praf si stropire: cu un D40x am fost stropit din cap pana in picioare de o masina de raliu... pe GX-7 am varsat vin fiert...

#234
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Pacat de vin :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate