Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Pentru cei de peste 35 de ani care au prejudecati despre generatia tanara

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#361
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013

View Postpierre_de_timp, on 16 noiembrie 2013 - 20:39, said:

cui ii pui intrebarea asta?

Tânărului care crede că nu e justă lumea asta. Oricine ar fi el.

#362
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Cum sa nu fie justa? E toata o armonie.

#363
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View PostLordRaptor, on 15 noiembrie 2013 - 14:57, said:

Mai era una care vorbea de competitivitate pe un alt thread.
Ma sperie oamenii astia care toata ziua se gandesc numai "cum sa munceasca mai mult", sa fie ei competitivi.
Ce n-ai priceput tu e ca acolo nu vorbeam de competitivitatea angajatilor, ci de competitivitatea firmelor. Da, si angajatii ar trebui sa priceapa ca le va fi cu atat mai bine cu cat sunt mai buni pe domeniul/nisa lor, nu neg asta. Dar faptul ca tu inca ai confuzii legate de subiectul acelei discutii e fascinant!

View PostOscilatrix, on 15 noiembrie 2013 - 16:43, said:

Nu ca m-as pricepe, dar bunul simt fundamental imi spune ca "economie bazata pe servicii" suna nu departe de "prostitutie bazata pe virginitate" , si ca asa ceva e destinat sa dea gres.
Nu, nu te pricepi.
Bunul simt fundamental are multe limite. Ca bunul simt fundamental ne spunea si ca Pamantul e plat.

View Postfuturist, on 15 noiembrie 2013 - 21:32, said:

Apai, sa suga pixu' alde angajatoru', ca, daca stia sau putea sa faca treba de unu' singur,
nu mai avea nevoie de "angajati".
Apai, sa suga pixu' alde angajatu', ca, daca putea sa se hraneasca de unu' singur,
nu mai avea nevoie de "angajator".

Edited by catalina1, 17 November 2013 - 01:01.


#364
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostOscilatrix, on 16 noiembrie 2013 - 10:09, said:

Dumneavoastra ar trebui sa faceti scoala din nou de la clasa I, se pare ca n-ati reusit sa invatati nici macar niste chestii absolut elementare pe care le stie orice copil, ma refer la rolul cratimei si locurile unde trebuie sa stea. Dumneavoastra, la respectabila varsta de 50 de ani, nu aveti nici un post care sa nu aiba greseli foarte grave de ortografiere, pe buna dreptate puteti fi numit agramat. Sunteti un om agramat, domnule Prien.
Asa e. Fac greseli de dactilografie.
Dar daca asta e singura dumitale remarca la ce am scris,  tinerete, iarta-ma ca ti-o spun, esti capabil doar sa ...
As fi vrut sa iti citesc o postare in care sa imi ataci ideile, in care ma contrazici, folosindu-ti logica proprie sau citatele unora mai celebrii, sau argumente din experienta dumitale de viata, sau ce iti trece dumitale prin cap, dar folositor unui dialog..
Si in loc de asta imi numeri i-urile, si citez o clasica in viata  "agramaticalitatile". Dar esenta nu.
Asa ca ...mai bine ... nu mai scriu ca sa nu jignesc tineretea agresiva, dar neargumentativa.. Poate matale, desi ai trecut de clasa I si aflat cum sa tastezi corect, nu ai ce sa de/scri.
Poate pt ca si deoarece, hi, hi, dumitale iti lipseste inteligenta, puterea analitica si speculativa, ca sa nu zic si niste multi carti citite si intelese, adica digerate.
Daca ma insel si ai citit ceva, te rog respectuos sa ma corectezi si sa imi arati discutiiile din aria de Literatura unde ai participat matale..Si eu. E drept, si acolo poti sa imi mai numeri niste i-uri.
Nu sunt mister perfectiune, ca matale. "Sunt un om si nimic.. " ma rog citatul cunoscut..

Edited by Prien, 17 November 2013 - 13:48.


#365
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,711
  • Înscris: 09.05.2008

View Postpierre_de_timp, on 16 noiembrie 2013 - 14:08, said:

Si ca veni vorba, tu ce esti? "Sclavete-angajat" sau "sclavete-patron" ?
N-am fost crescut in spiritu' "da dreapta" desi mi-ar fi placut.
Asa ca prestez pentru altii.
Da' sunt platit asa cum trebuie.

View Postpierre_de_timp, on 16 noiembrie 2013 - 20:39, said:

cat e minimul pe economie? Posted Image
Putin peste o suta de iepuroi.

View PostClerik, on 16 noiembrie 2013 - 20:52, said:

Tânărului care crede că nu e justă lumea asta. Oricine ar fi el.
Lumea nu e justa.
Si nici nu va fi vreodata.

View Postcatalina1, on 17 noiembrie 2013 - 00:58, said:

Apai, sa suga pixu' alde angajatu', ca, daca putea sa se hraneasca de unu' singur,
nu mai avea nevoie de "angajator".
Ce trebuie sa inteleaga si unu' si celalalt e ca TREBUIE sa traiasca impreuna.
Altfel nu se poate.

#366
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postfuturist, on 16 noiembrie 2013 - 14:17, said:

Pentru toate cele postate care, de altfel, sunt adevarate, nu sunt vinovati copiii/adolescentii/tinerii.
Ci aia de i-au educat sau, mai bine zis, care NU i-au educat.
Ghici cine sunt aia? Posted Image

Zau? Dupa o anumita varsta, pana si legea spune altceva.

http://penalreform.v...a copilului.pdf

#367
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

View PostClerik, on 16 noiembrie 2013 - 17:12, said:

Cum plm la 22 ani sa n-ai ce scrie in cv? Mai ales in zilele noastre cand poti face tot felul de activitati de voluntariat, proiecte, cursuri, etc. Da, noi suntem privilegiati fata de generatiile trecute, ca avem acces instant la sute de cursuri de specializare, tot ce trebuiesa faci e sa culegi informatia.

In liceu imi amintesc ca la o bere cu un coleg am prezis cine o sa fie muritor de foame dupa facultate si cine o sa o duca bine-mersi. I-am nimerit pe toti! De ce? Pentru ca am trecut pe lista celor care o sa reuseasca persoanele ambitioase si hotaratr. Si nu, inteligenta n-a fost un criteriu.

..

Puteti alege calea ignorantei si sa ziceti ca ma laud sau sa fiti onesti cu voi si sa extrageti morala: niciun copac nu isi incepe cresterea de la 2m. Toti pleaca din pamant, iar in functie de specie cresc mai repede sau mai greu, mai grosi sau mai subtiri, mai frumosi sau mai urati.
Eu m-am decis sa fiu un eucalipt, tu ce esti?

Sequoia.

#368
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,711
  • Înscris: 09.05.2008
Bravo, ma!!
De bradu' stramosesc nu va amintiti!
Sau de stejaru' din Borzesti. :)

#369
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

View Postfuturist, on 24 noiembrie 2013 - 11:17, said:

Bravo, ma!!
De bradu' stramosesc nu va amintiti!
Sau de stejaru' din Borzesti. :)
Inalti ca brazii, cu mucii pa piept..:D


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate