Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Pentru cei de peste 35 de ani care au prejudecati despre generatia tanara

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#1
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
...va invit sa vizionati asta. E scurt, are 7 minute, dar e in engleza:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zMJDGKkY7RQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Filmuletul asta e priceless si condenseaza cam toate discutiile intre tineri si cei nu foarte tineri despre "cariera", "oportunitati" , "job-uri". Pareri, contraziceri?

Discleimar: Nu e vorba despre mine aici, posturile cu adresare la ce fac eu le voi ignora. Nu am aplicat niciodata pentru un job, nu am scris nici un CV si nu am terminat nici o facultate, (si nici nu am de gand sa fac vreuna din astea) dar asta nu inseamna ca nu pot sa vad realitatea generatiei mele.

Edited by Oscilatrix, 14 November 2013 - 19:26.


#2
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013
Eu am 21 de ani si ma inchin lui Satan!

#3
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Bullshit. Pe mine, in nici o luna, m-au ingropat in oferte de munca. Majoritatea erau sub nivelul meu, dar, daca vrei sa muncesti, poti.

#4
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Eu am 36 de ani (curand 37). Despre ce e vorba in clip ? Macar sunt tate goale ?

#5
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013

 Puferiu, on 14 noiembrie 2013 - 19:17, said:

Eu am 36 de ani (curand 37). Despre ce e vorba in clip ? Macar sunt tate goale ?
Tu nu aveai cumva 26 de ani acum o luna?

#6
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012
mi-a fost destul sa ascult un minut ca sa inteleg ca generatia tanara e plina de debili.

#7
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 River_Song, on 14 noiembrie 2013 - 19:16, said:

Bullshit. Pe mine, in nici o luna, m-au ingropat in oferte de munca. Majoritatea erau sub nivelul meu, dar, daca vrei sa muncesti, poti.

Si tu aveai cumva vreo  22 de ani, proaspat iesita din facultate si fara experienta de munca cand s-a intamplat asta?

Edited by Oscilatrix, 14 November 2013 - 19:21.


#8
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

 River_Song, on 14 noiembrie 2013 - 19:16, said:

Bullshit. Pe mine, in nici o luna, m-au ingropat in oferte de munca. Majoritatea erau sub nivelul meu, dar, daca vrei sa muncesti, poti.
Vaiii. Mi-e frica sa intrb care e nivelul tau.

#9
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Ei hai, vreau să văd și eu tânărul care face ce a făcut ăla din filmuleț și nu și-a găsit de muncă.


Mai inventați multe scuze penibile pentru propriile eșecuri?

M-am săturat de tineri de ăștia cu pretenții, dar care nu-s buni de nimic și care nu duc nimic până la capăt.

Edited by Clerik, 14 November 2013 - 19:26.


#10
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

 Oscilatrix, on 14 noiembrie 2013 - 19:21, said:

Si tu aveai cumva vreo  22 de ani, proaspat iesita din facultate si fara experienta de munca cand s-a intamplat asta?

Surpinzator, asta se intampla si la 22 de ani. Ok, plata nu era grozava (daca tin minte bine era 2 euro/ora in 2005), dar trebuia sa incep de undeva. Am stat acolo un an, am capatat experienta si am trecut mai departe.

 andu2012, on 14 noiembrie 2013 - 19:25, said:

Vaiii. Mi-e frica sa intrb care e nivelul tau.

De ce-as fi vanzatoare cand pot sa fiu profesoara?

#11
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

 River_Song, on 14 noiembrie 2013 - 19:28, said:

Surpinzator, asta se intampla si la 22 de ani. Ok, plata nu era grozava (daca tin minte bine era 2 euro/ora in 2005), dar trebuia sa incep de undeva. Am stat acolo un an, am capatat experienta si am trecut mai departe.



De ce-as fi vanzatoare cand pot sa fiu profesoara?
Aaaa. Ai primit oferte de vanzatoare.Ok, ma gandeam ca vor sa te angajeze astia pe la banca sau ceva de genul.

PS. Unde ai primit oferta de 2 euro pe ora in 2005. In Romania?

Edited by andu2012, 14 November 2013 - 19:31.


#12
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 River_Song, on 14 noiembrie 2013 - 19:28, said:


Surpinzator, asta se intampla si la 22 de ani. Ok, plata nu era grozava (daca tin minte bine era 2 euro/ora in 2005), dar trebuia sa incep de undeva. Am stat acolo un an, am capatat experienta si am trecut mai departe.



De ce-as fi vanzatoare cand pot sa fiu profesoara?

Si cand aveai tu 22 de ani era, sa vedem, ce an? 2005. Adica acum vreo 8 ani. Mai tre' sa adaug ceva?

#13
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Pe care le-as fi acceptat, daca nu gaseam ceva mai bun. Munca-i munca, cand trebuie sa platesti rata la banca, nu ai loc de mofturi.

 Oscilatrix, on 14 noiembrie 2013 - 19:30, said:


Si cand aveai tu 22 de ani era, sa vedem, ce an? 2005. Adica acum vreo 8 ani. Mai tre' sa adaug ceva?

Da. Ca era MULT mai nasol atunci.

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu am timp sa urmaresc videoclipul.
Dar tocmai am implinit 50 de ani. In iarna am rugat un tanar student la aceaisi facultate pe care am absolvit-o si eu, adica Electronica, sa imi faca niste montaje cu 3 (trei)  -piese- rezistente legate cum vrea domnia sa.
Sa imi spuna cum se cheama montajul respectiv si sa il calculeze, adica sa imi spuna ca R1 are valoarea/volorile, tadica tot ce imi trebuie sa trimit merceologul la magazin sa le cumpere..
In afara de mistouri..nici macar o idee, macar sa vad ca a plecat pe o pista falsa, da r se zbate..
Acum niste ani m-am lovit de cativa alti studenti tot de la Electronica. Le-am pus 100 lei pe monitor, ca sa ma invete sa lucrez cu un anumit program de simulare..
Nici macar nu lua piesele din libraria corecta..
Cad le-am zis ceva, s-au basicat.. Si vroiau macar 1000euro ca salariu de angajare..
Asa ca profesional, despre generatia asta tanara, mai bine nu mai comentez..A, i-am pussa imi verifice un soft, unde cred ca trebuie sters 60 si pus 50 OHA...
iar uman, se vede ca sunt PROst crescuti..
Completare
La 22 de ani aveam deja 4 ani de cand eram electronist profesionist. Dar as mai adauga si cei cei 4 ani cand am fost elev la Liceul Electronica +1 din clasa a VIII-a de cand lipeam, reparam, construiam,..
Am scos fum din multe iese, am pierdut foarte multe nopti si am am ratat si mai multe fete, discoteci, etc..
Asa ca azi ma intreb cine dracu i-a impiedicat sa invete o felie din viitoarea meserie pe cei din fata mea? evident cu pierderea unor acte sexuale, excursii, etc.. Compensate cu statul pe scaun, cu pistolul de lipit iun mana, dar fericit ca am inviat mortul....
Asa ca plangeti-va de mila. Eu nu .

Edited by Prien, 14 November 2013 - 19:40.


#15
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 River_Song, on 14 noiembrie 2013 - 19:31, said:

Da. Ca era MULT mai nasol atunci.

Sunt convinsa.

#16
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

 andu2012, on 14 noiembrie 2013 - 19:29, said:

Aaaa. Ai primit oferte de vanzatoare.Ok, ma gandeam ca vor sa te angajeze astia pe la banca sau ceva de genul.

PS. Unde ai primit oferta de 2 euro pe ora in 2005. In Romania?

Da, la o scoala de limbi straine.

#17
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009

 Oscilatrix, on 14 noiembrie 2013 - 19:21, said:

Si tu aveai cumva vreo  22 de ani, proaspat iesita din facultate si fara experienta de munca cand s-a intamplat asta?


Daca esti foarte bun la ce faci iti gasesti de munca imediat ce iesi din facultate,in schimb daca esti mediocru naspa de tine...

#18
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

 Oscilatrix, on 14 noiembrie 2013 - 19:34, said:


Sunt convinsa.

Iti luai ziarul de dimineata, Romania libera, si te puneai pe sunat si pe trimis faxuri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate